Постанова від 10.02.2026 по справі 626/3007/24

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року

м. Харків

справа № 626/3007/24

провадження № 22-ц/818/777/26

Харківський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

Головуючого Тичкової О.Ю.

суддів Маміної О.В., Мальованого Ю.М.

за участі секретаря судового засідання Волобуєва О.О.

учасники справи:

заявник - ОСОБА_1 ,

заінтересовані особи - Берестинський (Красноградський) відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Берестинському (Красноградському) районі Харківської області Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, ОСОБА_2 , Військова частина НОМЕР_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харків апеляційну скаргу Ляшенко Олексія Олександровича, який діє в інтересах Міністерства оборони України на рішення Берестинського районного суду Харківської області від 15 серпня 2025 року в складі судді Дудченка В.О.,-

УСТАНОВИВ:

У серпні 2024 року ОСОБА_3 який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про оголошення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стрільця-снайпера 3 механізованого відділення 2 механізованого взводу 4 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону ВЧ НОМЕР_1 старшого солдата, померлим у віці 42 років, під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, днем його смерті вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування заяви зазначив, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 16.05.2006 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є батьками ОСОБА_1 . Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 від 12.06.2009 року, шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_6 розірвано. Так, ОСОБА_4 зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та призначений на посаду стрільця-снайпера 3 механізованого відділення 2 механізованого взводу 4 механізованої роти 2 механізованого батальйону. Відповідно довідки № 9961 від 31.08.2023 року ОСОБА_4 в період з 21.05.2020 по 02.11.2020, з 04.06.2021 по 25.08.2021, з 12.09.2021 по 17.07.2022, з 08.08.2022 по 23.08.2022, з 24.08.2022 по 11.10.2022, з 04.11.2022 по 27.12.2022 брав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах Донецької, Луганської, Херсонської областей та в період здійснення зазначених заходів. Відповідно III Розділу Акту службового розслідування від 10.01.2023 року старший солдат ОСОБА_4 вважається зниклим безвісти за особливих обставин (під час збройного конфлікту), під час здійснення штурмових дій в районі населеного пункту Кліщіївка Донецької області та обстрілу противника з артилерії 122 калібру, автоматичних гранатометів станкових, протитанкових керованих ракет, ручних протитанкових гранатометів, стрілецької зброї по штурмових групах НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 . Пошук вищезазначеного військовослужбовця неможливо провести у зв'язку з тим, що район зникнення вищезазначеного військовослужбовця тимчасово не контролюється Збройними силами України. Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особових обставин № 20230807-322 від 07.08.2023 року, ОСОБА_4 набув статусу особи, зниклої безвісти за особових обставин від 01.08.2023 року. Оголошення ОСОБА_4 померлим необхідно заявнику для державної реєстрації смерті батька - ОСОБА_4 , проведеної державним органом України та для можливості отримати одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю батька військовослужбовця.

Рішенням Берестинського районного суду Харківської області від 15 серпня 2025 року заяву ОСОБА_1 задоволено. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, стрільця-снайпера 3 механізованого відділення 2 механізованого взводу 4 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону ВЧ НОМЕР_1 старшого солдата, померлим ІНФОРМАЦІЯ_4 , під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. Датою смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_4 . Місце смерті - с. Кліщіївка, Бахмутського району, Донецької області.

Не погодившись із рішенням суду, Ляшенко О.О., який діє в інтересах Міністерства оборони України подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просив рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення яким відмовити у задоволені заяви.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діям, може бути оголошена померлою, не раніше спливу шести місяців від дня закінчення воєнних дій. Так, Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та триває по сьогоднішній день. З огляду на вказане, факт ведення особовим складом сил безпеки та оборони станом на день розгляду справи воєнних дій на територію України з метою відсічі та стримування збройної агресії російської федерації є загальновідомим та таким, що згідно частини третьої статті 82 ЦПК України, не потребує доказування. Отже, суд першої інстанції ухвалив оскаржуване в апеляційному порядку рішення про оголошення ОСОБА_4 померлим, до спливу законодавчо встановленого шестимісячного строку від дня закінчення воєнних дій, чим допустив порушення вимог частини другою статті 46 ЦК України. Таким чином, оскільки станом на поточний момент день закінчення воєнних дій відсутній, то відлік встановленого шестимісячного строку відповідно ще не розпочався, у зв'язку із чим звернення заявника до суду із заявою в порядку окремого провадження є передчасним та зазначена заява підлягає відхиленню.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги в межах вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 16.05.2006 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є батьками ОСОБА_1 . (а.с.7)

Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 від 12.06.2009 року, шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_6 розірвано.(а.с.9)

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.07.2022 року №104-РС старшого солдата ОСОБА_4 призначено на посаду старшого навідника 2 самохідного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської батареї 1 самохідного артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи військової частини. (а.с.40)

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 20 грудня 2022 року №246-РС старший солдат ОСОБА_4 призначений на посаду стрільця-снайпера 3 механізованого відділення 2 механізованого взводу 4 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 .

Згідно довідки № 9961 від 31.08.2023 року ОСОБА_4 в період з 21.05.2020 по 02.11.2020, з 04.06.2021 по 25.08.2021, з 12.09.2021 по 17.07.2022, з 08.08.2022 по 23.08.2022, з 24.08.2022 по 11.10.2022, з 04.11.2022 по 27.12.2022 брав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах Донецької, Луганської, Херсонської областей та в період здійснення зазначених заходів.(а.с.10)

Відповідно до копії сповіщенням сім'ї №64/19/1, в якій зазначено, що ОСОБА_4 , 1982 р.н. стрілець-снайпер 3 механізованого відділення 2 механізованого взводу 4 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , 27.12.2022 року зник безвісти під час штурмових дій н.п. Кліщіївка Донецької області.(а.с.42)

Відповідно до Акту службового розслідування від 10.01.2023 року встановленого відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04 листопада 2022 року № 298 старший солдат ОСОБА_4 та інші військовослужбовці з 04 листопада 2022 року залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях Згідно III Розділу Акту службового розслідування від 10.01.2023 року старший солдат ОСОБА_4 вважається зниклим безвісти за особливих обставин (під час збройного конфлікту), під час здійснення штурмових дій в районі населеного пункту Кліщіївка Донецької області та обстрілу противника з артилерії 122 калібру, автоматичних гранатометів станкових, протитанкових керованих ракет, ручних протитанкових гранатометів, стрілецької зброї по штурмових групах НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 . Пошук вищезазначеного військовослужбовця неможливо провести у зв'язку з тим, що район зникнення вищезазначеного військовослужбовця тимчасово не контролюється Збройними силами України.(13-36)

Згідно витягу з ЄРДР за кримінальним провадженням №12022030520000710 від 16.01.2023 року, 16.01.2023 року до чергової частини Бахмутського РВП надійшло повідомлення про те що під час бойового зіткнення біля н.п. Кліщіївка та н.п. Опитне Бахмутського р-н., безвісно зникли військовослужбовці ВЧ НОМЕР_1 , а саме: 24) ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1

Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особових обставин № 20230807-322 від 07.08.2023 року, ОСОБА_4 набув статусу особи, зниклої безвісти за особових обставин від 01.08.2023 року.(а.с.43)

Відповідно до Наказу № 376 територією активних бойових дій було с. Кліщіївка Бахмутської міської територіальної громади з 24.02.2022 року до 23.01.2023 року. З 24.01.2023 по 17.09.2023 с. Кліщіївка знаходилось під окупацією. Та з 18.09.2023 року і до тепер на території с. Кліщіївка ведуться активні бойові дії.

За змістом ст. 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявників. Якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Оголошення фізичної особи померлою (смерть inabsentia) - це судове визнання померлою фізичної особи, щодо якої за місцем її постійного проживання немає будь-яких відомостей про місце перебування протягом встановленого законом строку.

У правовому контексті оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptiomortis), що має наслідком припинення правосуб'єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв'язку із тривалою безвісною відсутністю.

Оголошення фізичної особи померлою є юридичною фікцією, техніко-правовим прийомом, за якого суд визнає дійсними юридичні факти і обставини, які не підтверджуються неспростовними доказами через брак останніх або їх недостатність.

Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.

Відповідно до частини першої статті 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

За змістом частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

За змістом правового висновку викладеного у постанові Великої палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 у справі № 755/11021/22 приписи частини другої статті 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким та немає підстав пов'язувати початок перебігу строків, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, із введенням, припиненням або скасуванням воєнного стану в Україні.

Частину другу статті 46 ЦК України потрібно тлумачити з урахуванням динамічного характеру суспільних відносин, які в умовах воєнних дій, збройних конфліктів зазнають швидких і непередбачуваних змін. Це вимагає оперативного реагування з боку суду для забезпечення ефективної охорони прав і законних інтересів осіб, у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси. Стислість строків вирішення такої категорії справ та ухвалення судових рішень у досліджуваній категорії справ стає особливо важливою в умовах, коли йдеться про встановлення правового статусу осіб, які зникли безвісти під час воєнних дій, збройного конфлікту, оскільки затримки в правовому реагуванні можуть призвести до погіршення ситуації для постраждалих осіб, їхніх родин і суспільства загалом.

Водночас словосполучення «від дня закінчення воєнних дій», особливо у контексті широкомасштабної збройної агресії рф проти України, потрібно розуміти як визначення строку тривалістю в шість місяців, який потрібно обраховувати передусім від дня закінчення активних бойових дій на певній території України.

Визначення шести місяців як мінімально потрібного строку відображає необхідність обґрунтованого періоду для пошуку зниклої особи, враховуючи особливі обставини зникнення, зокрема під час активних бойових дій. Встановлення такого строку дозволяє зменшити ймовірність того, що особа, яка може бути ще живою, буде передчасно визнана померлою.

Зважаючи на конкретні обставини справи, повинен застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст і правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.

Законодавець, формуючи припис речення другого частини другої статті 46 ЦК України («з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців»), після слів «шести місяців» завершив речення. Зазначене унаочнює, що правильним є таке тлумачення цього припису, що здійснюватиметься без прив'язки до моменту скасування воєнного стану, припинення воєнних дій, збройного конфлікту як такого на усій території України.

Наведене тлумачення відповідає і європейським стандартам. Так, відповідно до Рекомендації CM/Rec(2009)12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо принципів, які стосуються осіб, зниклих безвісти, та презумпції смерті (прийнята Комітетом Міністрів Ради Європи 09 грудня 2009 року на 1073-му засіданні заступників міністрів), якщо обставини зникнення безвісти особи є такими, що дають підстави для висновку про ймовірність її загибелі, то для подання запиту бажано, щоб час, що минув з моменту зникнення або з моменту отримання останньої звістки про те, що особа жива, становив не більше одного року (пункт 2 принципу четвертого).

Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.

Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.

У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. Важливо, що цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території, що допомагає суду визначити початок перебігу шестимісячного строку для оголошення особи померлою.

Отже, суди можуть використовувати дані, зокрема з Наказу № 309, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.

Даний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року по справі № 755/11021/22.

Наказ № 309 від 22 грудня 2022 року «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України втратив чинність.

Наказом № 376 від 28.02.2025 року Міністерства розвитку громад та територій України затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій на конкретній території. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом.

Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що з урахуванням конкретних обставин справи суд може розпочати відлік шестимісячного строку для оголошення особи померлою від дня настання події, яка спричинила загибель фізичної особи, у разі якщо ця подія відбулася за межами території ведення активних бойових дій, проте є наслідком воєнних дій.

У такому випадку у разі подій (наприклад, авіаударів, ракетних обстрілів, терактів, підривів на мінах, загибелі під час евакуації чи гуманітарної місії) на територіях, які формально не є зоною активних бойових дій, але мають прямий зв'язок з воєнними діями, збройним конфліктом, суд має право розпочати відлік шестимісячного строку з моменту такої події. Якщо докази, як-от: відеоматеріали, документи або показання свідків тощо, дозволяють з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну загибель особи, зволікання у визнанні фізичної особи померлою стає невиправданим і не відповідає принципу правової визначеності.

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам загалом, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який є у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).

Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 року № 376, с. Кліщіївка, Бахмутського району, Донецької області з 24.02.2022 року до 23.01.2023 року, віднесена до території, на яких ведуться активні бойові дії, з 24.01.2023 року до 17.09.2023 року перебувала під окупацією, а з 17.09.2023 знову віднесена до території а яких ведуться активні бойові дії які продовжуються до тепер.

Отже, неможливо на обраховувати початок шестимісячного строку зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, як дату закінчення активних бойових дій на відповідній території.

Заявник звернувся до суду із заявою тоді, коли на цей момент ще не розпочався відлік шестимісячного строку, зазначений у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, а саме, як виснувала Велика Палата у вищенаведеній постанові - від дня закінчення активних бойових дій на відповідній території.

Проте суд першої інстанції не звернув уваги на правило частини другої статті 46 ЦК України та не врахував, що активні бойові дії на території де зник син заявника ще тривають, тому відлік установленого шестимісячного строку, відповідно ще не розпочався, тому дійшов помилкового висновку про задоволення заяви.

Відповідно до ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Ураховуючи вищевикладене, апеляційна скарга Міністерства оборони України підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволенні заяви.

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 376, 381-384 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Ляшенко Олексія Олександровича, який діє в інтересах Міністерства оборони України - задовольнити

Рішення Берестинського районного суду Харківської області від 15 серпня 2025 року -скасувати.

Ухвалити нове судове рішення.

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Міністерства оборони України за подання апеляційної скарги 726,72 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий О.Ю. Тичкова

Судді О.В. Маміна

Ю.М. Мальований