Постанова від 10.02.2026 по справі 335/535/26

1Справа № 335/535/26 3/335/346/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року м. Запоріжжя

Суддя Вознесенівсього районного суду міста Запоріжжя Гашук К.В., розглянувши адміністративний матеріал, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

19.01.2026 до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з ГУ ДПС у Запорізькій області надійшов адміністративний матеріал щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП.

У протоколі про адміністративне правопорушення №_100/12 від 15.01.2026 зазначено, що згідно інформаційних систем Головного управління ДПС у Запорізькій області ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) не зареєстрований, як фізична особа-підприємець. За результатами отриманої податкової інформації, встановлено, що ОСОБА_1 провадив господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, а саме з метою отримання прибутку та згідно отриманої податкової інформації, в період з 01.07.2025 по 31.07.2025 з використанням послуг (сервісів) ТОВ «Нова Пей» в частині операцій з приймання коштів, отримано 44 грошових переказів на загальну суму 147 671,00 грн., що вказує на систематичне здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації платником податку-фізичною особою ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, вказаними діями, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2 ст. 50 ЦК України та вчинв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, суду пояснив, що підприємницькою діяльністю ніколи не займався і не займається, за рік був лише один грошовий переказ, який не пов'язаний з провадженням господарської діяльності. Крім того, ОСОБА_1 надав суду довідку з застосунку «NovaPay» про рух коштів на рахунку від 20.01.2026, за період з 01.01.2025 по 31.12.2025, на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності дослідивши матеріали справи та надану довідку, суддя дійшла до таких висновків.

У відповідності до вимог ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи трактуються на її користь.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з вимогами ст. ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом; при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, частиною 1 статті 164 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. В свою чергу, під визначенням господарської діяльності, розуміється будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальних формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Підприємницькою може вважатись лише діяльність, з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і зайняття торгівлею з метою одержання прибутку.

За змістом ст. 2 Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» під господарською діяльністю розуміється діяльність у сфері суспільного виробництва, спрямована на виробництво та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Об'єктивна сторона правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , полягає у провадженні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.

З наданих суду матеріалів встановлено, що на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, суду надано: протокол про адміністративне правопорушення №_100/12 від 15.01.2026; лист ДПС України №4888/8 від 15.12.2025 разом із додатками з Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій в частині операцій з приймання коштів, для їх подальшого переказу на адреси платників податків та фізичних осіб, що створювалися ТОВ «Нова Пей» в період з 01.07.2025 по 31.07.2025; лист ГУ ДПС у Запорізькій області №54047/6/08-01-24-08-03 від 30.12.2025, яким ОСОБА_1 було запрошено для складання, підписання та отримання протоколу про адміністративне правопорушення; копію поштового реєстру, щодо направлення ОСОБА_1 запрошення; акт від 15.01.2026 № 90/08-01-24-08/3034509753 про факт неявки ОСОБА_1 для ознайомлення, підписання та отримання протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно з висновком, викладеним Верховним Судом України у п. 4 Постанови Пленуму від 25.04.2003 p. № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності», під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.

Разом з тим, з поданих суду матеріалів вбачається, що адміністративний матеріал не містить обґрунтованих даних та доказів на підтвердження факту здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності, без реєстрації як суб'єкта господарювання, за викладених у протоколі обставин.

Надані суду докази, долучені до адміністративного матеріалу, не підтверджують факту провадження ОСОБА_1 будь-якого виду господарської діяльності, без державної реєстрації суб'єкта господарювання, характерною ознакою якого є його систематичне провадження з метою одержання прибутку.

Крім того, на підтвердження вини ОСОБА_1 до протоколу про адміністративне правопорушення долучені виписки з Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій в частині операцій з приймання коштів, для їх подальшого переказу на адреси платників податків та фізичних осіб, що створювалися ТОВ «Нова Пей» в період з 01.07.2025 по 31.07.2025, відповідно до яких начебто ОСОБА_2 було отримано 44 грошові перекази, на загальну суму 147 671,00 грн.

Разом з тим, відповідно до наданої суду довідки від 20.01.2026 із застосунку ТОВ «Нова Пей» - «NovaPay», про рух коштів на рахунку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судом встановлено, що ОСОБА_1 за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 було отримано лише одне зарахування від 26.07.2025 на суму 11 500,00 грн.

Викладені в протоколі обставини є лише припущенням посадової особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, а виписки з Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій в частині операцій з приймання коштів самі по собі не свідчать про те, що ці кошти отримані в якості оплати при провадженні господарської діяльності.

Посадовою особою не було з'ясовано обставини перерахування грошових коштів ОСОБА_1 , не встановлено осіб, які здійснили перекази та не допитано їх, не з'ясовано підстави переказу грошових коштів особі, відносно якої складено протокол.

На переконання суду, долучені до адміністративного матеріалу докази є сумнівним, містять розбіжності та не підтверджують наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП, а наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства», «Коробов проти України»).

Оцінивши отримані в ході розгляду адміністративного матеріалу докази, суд доходить до висновку про відсутність об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, інкримінованого ОСОБА_1 , що свідчить про відсутність в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищенаведене, доходжу до висновку, що провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП слід закрити через відсутність події та складу даного адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 164, п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст.280, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Суддя К. В. Гашук