12.02.2026
Справа № 331/1054/26
Провадження № 3/331/561/2026
12 лютого 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Клименко Л.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Новомиколаївка, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
09 лютого 2026 року в провадження Олександрівського районного суду міста Запоріжжя надійшла справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 .
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 001380 від 01.02.2026 року слідує, що 01.02.2026 року об 11 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 умисно висловлювався нецензурною лайкою та умисно штовхав свою співмешканку ОСОБА_2 , чим вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру та порушив п.п. 5, ч. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Такі дії ОСОБА_1 за вищевказаним протоколом кваліфіковані за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до ст. 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен перевірити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно п. 9 «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, у протоколі про адміністративне правопорушення у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Суд звертає увагу на те, що Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-ІХ від 22.05.2024 року, який набув чинності 19.12.2024 року, було змінено редакцію статті 173-2 КУпАП. Відтак, диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає обов'язкове настання шкідливих наслідків психологічному та/або фізичному здоров'ю потерпілого.
При цьому, судом встановлено, що протокол серії ВАВ № 001380 від 01.02.2026 року не відповідає цим вимогам, оскільки склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, є кваліфікованим, так як диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вказує на обов'язкову умову для інкримінування - існування шкоди для фізичного та/або психологічного здоров'я потерпілого. Однак, чіткі посилання на шкідливі наслідки у вказаному вище протоколі відсутні.
Із наведеного слідує, що адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, вчинені після набрання чинності Закону України № 3733-ІХ від 22.05.2024 року, які не потягли за собою зазначених вище наслідків, рівно як і відсутність посилання на них у протоколі про адміністративне правопорушення, не може утворювати склад правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП.
Поряд з викладеним суд звертає увагу на те, що зазначена дата вчинення адміністративного правопорушення у протоколі не збігається з датою його вчинення, зазначеної в інших матеріалах справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати, на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням викладеного, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення та кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для доопрацювання.
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 не відповідає вимогам КУпАП, не містить відомості, які необхідні для повного та об'єктивного розгляду і вирішення справи, тому з метою дотримання передбачених ст. 268 КУпАП прав та охоронюваних законом інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 до Відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області для оформлення протоколу у відповідності до вимог КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 254, 256, 268, 278, 280 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернути до Відділення поліції № 3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області для приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до вимог КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Клименко