Постанова від 09.02.2026 по справі 308/395/26

308/395/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.02.2026 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І., особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці Держмитслужби відносно громадянина України що постійно проживає в Чехії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, с.Колочава, працює на будівництві в Чехії, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 виданий 22.02.2023 р. орган що видав 2101 з відміткою про постійне проживання в Чеській Республіці з 19.08.2019, за ч. 6 ст. 481 МК України,-

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про порушення митних правил № 0841/UA305000/2025 від 27 листопада 25025 року вбачається, що 27.11.2025 року о 11 год. 06 хв. в зону митного контролю на ділянку «Виїзд» (ЗМК - пасажирська) митного поста «Вилок» Закарпатської митниці зайшов у пішому порядку громадянин України ОСОБА_1 закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 22.02.2023 року; орган, що видав - 2101 з відміткою про постійне проживання в Чеській Республіці з 19.08.2019, який прямував з України до Угорщини в приватних справах.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що формою проходження митного контролю гр. України ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу "зелений коридор". До митного контролю гр. України ОСОБА_1 подав закордонний паспорт НОМЕР_1 від 22.02.2023 року; з відміткою про постійне проживання в Чеській Республіці з 19.08.2019.

Разом із тим, як вказано у протоколі про адміністративне правопорушення, вході митного контролю під час аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних АСМО «ЦЕНТР» та АСМО «Інспектор» , було встановлено, що громадянином України що має постійне місце проживання в Чехії ОСОБА_1 24.05.2024 року було ввезено на митну територію України через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Немецьке» Закарпатської митниці транспортний засіб марки «SKODA OCTVIA», номер кузову - НОМЕР_2 , реєстраційний номер Чехії - НОМЕР_3 , з метою особистого користування в режимі «тимчасове ввезення до 1 року».

У протоколі про порушення митних правил зазначено, що станом на 27.11.2025 року транспортний засіб марки «SKODA ОСТАVIA», номер кузову - НОМЕР_4 , реєстраційний номер Чехії - НОМЕР_3 за межі митної території не вивезено.

Від надання пояснень громадянин ОСОБА_1 відмовився згідно статті 63 Конституції України.

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «SAUTO.CZ») від 27.11.2025 року, вартість аналогічного/подібного автомобіля марки марки «SKODA ОСТАVIA», становить 49 900 чеських крон, що згідно курсу НБУ станом на 27.11.2025 р. становить 101 067 грн. 46 коп. (курс 2,02540 грн. за 1 чеську крону).

У протоколі про порушення митних правил зазначено, що таким чином громадянин України що постійно проживає в Чехії ОСОБА_1 перевищив встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування, більше ніж на тридцять діб. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

У судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби, просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності, оскільки останній допустив порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МКУ. Просив врахувати, що транспортний засіб доставлено ОСОБА_1 до митного органу 09.02.2026, та в подальшому вилучено у нього, просив застосувати до нього стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , визнав свою вину, зокрема щодо порушення митних правил, а саме перевищення встановлених МК України строку тимчасового ввезення транспортного засобу. Просив долучити до матеріалів справи копію протоколу про тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів і документів у справі про порушення митних правил №0841/UA30500/2025, згідно якого 09.02.2026 у громадянина ОСОБА_1 , вилучено транспортний засіб марки «SKODA ОСТАVIA», номер кузову - НОМЕР_4 , реєстраційний номер Чехії - НОМЕР_3 та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 19.08.2019 р. Просив врахувати, що транспортний засіб доставлено ним до митного органу 09.02.2026, та в подальшому вилучено у нього, просив застосувати до нього стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, доходжу до наступного висновку.

Відповідно вимог ст. 245 КУпАП, ст. 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, ст. 489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Згідно ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без надання забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.

Тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепів до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, у кількості більше однієї одиниці на кожну товарну позицію дозволяється за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу….

…Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

Згідно з ч.5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

Відповідно до статті 192 МК України зазначені заходи, що вживаються у разі аварії чи дії обставин непереборної сили під час перевезення товарів. Зокрема, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.

Порядок визначення особливостей виконання митних формальностей при поміщенні товарів у митні режими, передбачений Митним кодексом України, та під час перебування товарів у відповідному митному режимі - Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 року № 657, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 02.10.2012 року за N 1669/21981 (далі - Порядок).У розділі VIII даного Порядку надано визначення аварії та обставин непереборної сили. Так, аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.

Пунктом 3 розділу VIII зазначеного Порядку передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили (пункт 5 розділу VIII Порядку).

Згідно матеріалів справи:

27.11.2025 року о 11 год. 06 хв. в зону митного контролю на ділянку«Виїзд» (ЗМК - пасажирська) митного поста «Вилок» Закарпатської митниці зайшов у пішому порядку громадянин України ОСОБА_1 закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 22.02.2023 року; орган, що видав - 2101 з відміткою про постійне проживання в Чеській Республіці з 19.08.2019, який прямував з України до Угорщини в приватних справах.

Формою проходження митного контролю гр. України ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу "зелений коридор".

До митного контролю гр. України ОСОБА_1 подав закордонний паспорт НОМЕР_1 від 22.02.2023 року; з відміткою про постійне проживання в Чеській Республіці з 19.08.2019.

В ході митного контролю під час аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних АСМО «ЦЕНТР» та АСМО «Інспектор» , було встановлено, що громадянином України що має постійне місце проживання в Чехії ОСОБА_1 24.05.2024 року було ввезено на митну територію України через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Немецьке» Закарпатської митниці транспортний засіб марки «SKODA OCTVIA», номер кузову - НОМЕР_2 , реєстраційний номер Чехії НОМЕР_3 , з метою особистого користування в режимі «тимчасове ввезення до 1 року».

Станом на 27.11.2025 року транспортний засіб марки «SKODA ОСТАVIA», номер кузову - НОМЕР_4 , реєстраційний номер Чехії - НОМЕР_3 за межі митної території не вивезено.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вказані обставини не спростовував, зазначив, що не звертався до митного органу з метою продовження строків тимчасового ввезення транспортного засобу. Вину визнав, просив застосувати до нього стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу.

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «SAUTO.CZ») від 27.11.2025 року. вартість аналогічного/подібного автомобіля марки «SKODA ОСТАVIA», становить 49 900 чеських крон, що згідно курсу НБУ станом на 27.11.2025 р. становить 101 067 грн. 46 коп. (курс 2,02540 грн. за 1 чеську крону).

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно ч. 5 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Згідно з ч.5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій)

З огляду на вказане, приходжу до переконання, що вказані в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 , складу правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, а саме: громадянин України що постійно проживає в Чехії ОСОБА_1 перевищив встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування, більше ніж на тридцять діб.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні ним порушення митних правил підтверджується: протоколом про митних правил; даними Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску; витягом із АСМО Інспектор та іншими наявними в матеріалах справи письмовими доказами дослідженими у судовому засіданні.

Аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 , у вчиненні порушення, передбаченого ч. 6 ст. 481МК України доведена повністю.

Відповідно до ч.1 ст.460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, … не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Обставин, що об'єктивно та відповідно до закону перешкоджали б ОСОБА_1 виконати зобов'язання реекспорту транспортного засобу судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого порушення, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, визнання ним своєї вини, щире каяття за вчинене, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення передбаченому санкцією ч.6 ст. 481 МК України, у вигляді конфіскації тимчасово ввезеного ним транспортного засобу особистого користування марки «SKODA ОСТАVIA», номер кузову - НОМЕР_4 , реєстраційний номер Чехії - НОМЕР_3 .

Адміністративне стягнення згідно ст. 23 КУпАП є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами

Так, ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» порушника підлягає стягненню судовий збір у сумі 665,60 грн.

На підставі наведеного, та керуючисьст.ст.90, 268, 458, 460, 481, 522, 527, 528 МК України, ст.ст.16, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне у вигляді конфіскації тимчасово ввезеного ним транспортного засобу особистого користування марки «SKODA ОСТАVIA», номер кузову - НОМЕР_4 , реєстраційний номер Чехії - НОМЕР_3 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 665,60 грн.

Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду О.В.Фазикош