пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
04 лютого 2026 року Справа № 903/741/25
Господарський суд Волинської області у складі судді Дем'як В.М., за участі секретаря судового засідання Назарова Н.В., розглянувши справу
за позовом: Цуманської селищної ради
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут»
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 123 694, 79 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Філюк Сергій Вікторович;
від відповідача: Мірчук Валерій Володимирович;
Встановив: Цуманська селищна рада звернулась до Господарського суду Волинської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» та просить суд:
- визнати недійсними додаткові угоди № 3 від 17.08.2022р., № 4 від 16.09.2022р., № 5 від 10.10.2022р. до договору № 23-22/155 від 06.01.2022р., що укладений за результатами закупівлі № UA-2021-12-06-004820-c;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» на користь Цуманської селищної ради грошові кошти у сумі 123 694, 79 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що додатковими угодами № 3 від 17.08.2022р., № 4 від 16.09.2022р., № 5 від 10.10.2022р. збільшено ціну за одиницю товару без належного документального підтвердження, а відтак доводить, що останні укладені з порушенням ст. 41 Закон України “Про публічні закупівлі».
Ухвалою суду від 23.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.08.2025.
Відповідач через відділ документального забезпечення та контролю суду подав: відзив на позовну заяву за вх. №01-87/3506/25 від 08.08.2025 та клопотання за вх. №01-87/3708/25 від 25.08.2025 про зупинення провадження у справі.
В судовому засіданні 27.08.2025 оголошено перерву до 17.09.2025.
Ухвалою суду від 17.09.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 23.10.2025 та відкладено підготовче засідання на 20.10.2025.
Ухвалою суду від 20 жовтня 2025 року клопотання представник відповідача про зупинення провадження у справі за вх.№01-87/3506/25 від 08.08.2025 задоволено. Провадження у справі зупинено до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24 та оприлюднення повного тексту судового рішення, ухваленого за результатами такого розгляду.
Ухвалою суду від 30.12.2025 провадження у справі №903/741/25 поновлено, підготовче засідання призначено на 21.01.2026.
Ухвалою суду від 21.01.2026 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.02.2025.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просить суд задоволити позов в повному об'ємі.
Представник відповідача просив в задоволені позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні рівні умови сторонам для представлення своєї правової позиції та надання доказів і вважає за можливе розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст.240 ГПК України.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд прийшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, між Цуманською селищною радою (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» (постачальник) за результатами закупівлі № UA 2021-12-06-004820-c було укладено договір № 23-22/155 від 06.01.2022р. про закупівлю електричної енергії. Сума договору - 2 058 639,36 грн. з ПДВ.
Відповідно до пункту 1.2 договору умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою ПРРЕЕ від 14.03.2018 за №312.
За умовами п.2.1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Найменування товару: ДК 021:2015 09310000-5 «Електрична енергія» (електрична енергія).
Кількість поставки: 564 320 кВт/год.
Строк поставки товару: до 31.12.2022 року.
Сума цього договору становить 2 058 639,36 грн. в т.ч. ПДВ - 343 106,56грн.
Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору. (п.п 3.1 договору)
Відповідно до пункту 5.1 договору, споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією постачальника, що є невід'ємним додатком договору.
Згідно з пунктом 5.5 договору розрахунковим періодом за договором є календарний місяць.
Відповідно до п.13.1. договору, цей договір укладається на строк, зазначений у комерційній пропозиції, яку обрав споживач (до 31.12.2022), та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору, та сплаченого рахунку (квитанції) постачальника.
Пунктом 13.2. договору передбачено, що постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов договору споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. Постачальник зобов'язаний повідомити споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає нові умови.
Пунктом 13.8 договору визначено, умови даного договору , що істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі крім випадків, в т.ч., збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Відтак, на момент підписання даного договору сторонами погоджено були всі істотні умови договору, а саме предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договороми відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно заяви приєднання до договору про постачання електричної енергії за №23-22/155 від 06.01.2022 (додаток №1 до договору ) споживач - Цуманська селищна рада приєдналась до умов договору на умовах комерційної пропозиції постачальника. (а.с 12)
Згідно додатку 2 до договору №23-22/155 «комерційна пропозиція» сторонами встановлено, що ціна на електричну енергію на дату укладання договору становить 3,648 за 1 кВт*год (з ПДВ). До структури ціни включено ціну електричної енергії, як товару у розмірі 2,74607 за 1 кВт * год без ПДВ (нерегульована частина тарифу), регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії - 0,29393 грн. за 1 кВт * год без ПДВ та сума ПДВ - 0,608 грн. за 1 кВт * год.
Відповідно до додаткової угоди від 31.01.2022 за №2 до договору №23-22/155, у зв'язку зі зміною регульованих цін (тарифів) та відповідно до Постанови НКРЕКП від 01.12.2021 №2454 установили, що з 01.01.2022 року ціна електричної енергії за договором №23 22/155 становить 3,710052 грн. з ПДВ за 1кВт*год., в т.ч. нерегульована частина ціни - 2,74607 грн., без ПДВ, регульований тариф - 0,34564 грн. без ПДВ.
В подальшому, сторонами були укладені ще три додаткові угоди, якими було збільшено ціну за одиницю товару, а саме:
1) за додатковою угодою від 17.08.2022 за №3 з 01.08.2022 ціна електричної енергії становить 4,03925 грн. з ПДВ за 1 кВт*год. (нерегульована частина ціни - 3,020402 грн., без ПДВ, регульований тариф - 0,34564 грн. без ПДВ). Зростання ціни електричної енергії підтверджується (роздруківкою з веб - сайту) середньозважених цін купівлі-продажу за червень - липень 2022 ринку «на добу в перед» та на внутрішньодобовому ринку.
2) за додатковою угодою від 16.09.2022 за №4 з 01.09.2022 ціна електричної енергії становить 4,401336 грн. з ПДВ за 1 кВт*год. (нерегульована частина ціни - 3,322140 грн., без ПДВ, регульований тариф - 0,34564 грн. без ПДВ). Зростання ціни електричної енергії підтверджується (роздруківкою з веб - сайту) середньозважених цін купівлі-продажу.
3) за додатковою угодою від 10.10.2022 за №5 з 01.10.2022 ціна електричної енергії становить 4,799594 грн. з ПДВ за 1 кВт*год. (нерегульована частина ціни - 3,654022 грн., без ПДВ, регульований тариф - 0,34564 грн. без ПДВ). Зростання ціни електричної енергії на підтверджується ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати від 30.09.2022 за №717/22.
Судом встановлено, що зміна ціни згідно додаткових угод ініційоване листом ТзОВ «Волиньелектрозбут» від 01.01.2022 №01/8-36. З якого слідує, що 17.12.2021 оприлюднено постанови НКРЕКП щодо встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії на 2022 рік. Постанови набрали чинності та тарифи почали діяти з 01.01.2022. Згідно постанови НКРЕКП №2592 від 17.12.2021 тариф на послуги з розподілу ПрАТ «Волиньобленерго » з 01.01.2022 змінився та становить 1.10219 грн. за 1 кВт*год без врахування ПДВ. На підставі п.7 ч.5 ст. 41 Закону України «Про Публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015 ТзОВ «ВЕЗ» повідомив керівників установ та організацій про зміну ціни на електричну енергію у зв'язку із зміною регульованих цін (тарифів), які є складовою частиною тарифу на електричну енергію з 01.01.2022. (а.с. 15)
В підтвердження надано цінову довідку Харківської торгово-промислової палати від 30.09.2022 №717/22, згідно з якою за завданням ТОВ «Волиньелектрозбут» проведено дослідження рівня середньозважених цін на електричну енергію на ринку “на добу наперед» (РНД) у торговій зоні ОЕС (об'єднаної енергетичної системи) України, які склалися за 01 серпня 2022 по вересень (01.09-30.09) 2022 та їх порівняння за вказаний період.
Підставами для укладення додаткових угод, якими внесено зміни до істотних умов договору № 23-22/155 від 06.01.2022 зазначено вимоги ст.41 Закону України “Про публічні закупівлі».
Судом встановлено, що за період з серпня по грудень 2022 року ТОВ “ВОЛИНЬЕЛЕКТРОЗБУТ» поставлено Цуманській селищній раді 99 248 кВт/ год електричної енергії на суму 384 159,08 грн., що підтверджується актами приймання-передачі обсягу реалізованої електричної енергії за № 105/525-0365000/8/1 від 31.08.2022 на суму 42068,82 грн., №105/525/0365000/9/1 від 30.09.2022 в сумі 30.09.2022, №105/525-0365000/10/1 від 31.10.2022 на суму 89469,26 грн., №105/525-0365000/11/1 від 30.11.2022 на суму 175381,97 грн. (а.с. 24-25)
Цуманською селищною радою оплачено 209 100,64 грн. у розмірі за спожиту електричну енергію за період з вересень по грудень 2022 року, що підтверджується платіжними дорученнями (а.с. 34-49)
Разом з тим, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області проведено планову ревізію з питань фінансово-господарської діяльності Цуманської селищної ради за період з 01.01.2021 по 31.03.205, якою встановлено, що при закупівлі електричної енергії у 2022 в ТзОВ «Волиньелектрозбут» внаслідок оплати електричної енергії за ціною визначеною в додаткових угод за №3 від 17.08.2022, №4 від 01.09.2022, №5 від 01.10.2022 №, укладенні з порушенням вимог ч.1 ст. 203, ч.1 ст. 629 Цивільного кодексу України, п.2, ч. п ст. 41 Закону №922 та п.п 2 п 13.8 договору №23-22/155, у зв'язку з чим Цуманська селищна рада за серпень - грудень 2022 зайво сплатила кошти у розмірі 123 694,66 грн.
Позивач, звернувся з претензією за №845/03-13/2-25 від 16.06.2025 до ТзОВ «Волиньелектрозбут» в якій вказав, що Цуманська селищна рада за серпень - грудень 2022 ТзОВ «Волиньелектрозбут» зайво сплатила кошти у розмірі 123 694,66 грн. з посиланням на результати аудит перевірки чим завдано їй матеріальні збитки, а тому просить ТзОВ «Волиньелектрозбут» вищезазначені кошти повернути в добровільному порядку. (а.с.26-29)
На дану претензію відповідач надіслав відповідь за №3-05/981-2025 від 11.07.2025, у якій зазначив, що відсутні правові підстави для повернення коштів за виконаними договорами, оскільки системний аналіз положень ч.1, п.1 ,ч.2 ст.11, ч. 1, ст. 177, ч. 1 ст. 202, ч. 1, ст. 1212 Цивільного кодексу України вказує, що чинний договір чи інший правочин є достатньою належною правовою підставою набуття майна (отримання грошей) (а.с.30-33 )
Позивач доводить, що у вказаних додаткових угод № 3, № 4, № 5 встановлено, що вони укладені з порушенням порядку, який встановлено п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме сторонами, за відсутності визначених законом умов, збільшено вартість одиниці предмету закупівлі, що призвело до безпідставного витрачання бюджетних коштів, у зв'язку з чим останній звернувся з позовом до суду.
Відповідач у відзиві та його представник у судовому засіданні вказує, що позивачем в позовній заяві не наведено належних правових підстав для визнання недійсними додаткових угод №3, 4, 5 до договору №23-22/155. Доводить, що позиція позивача про відсутність підстав для укладення спірних додаткових угод та необхідність визнання їх недійсними не підтверджуються доказами. Пред'явлення позову про визнання додаткових угод недійсними свідчить про суперечливу поведінку позивача, порушення ним принципу добросовісності та намаганням використати право на звернення з позовом до суду з метою завдати шкоди відповідачу, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову. Цуманська сільська рада з посиланням на постанову Верховного суду від 12.09.2019р. у справі №915/1868/18 вказує, що для підтвердження ринкових коливань ціни необхідно брати період з дати укладення договору до дати укладення додаткових угод. Однак, відповідач не погоджується з даним доводом позивача, у зв'язку з чим просить суд відмовити в позові в повному об'ємі.
Надаючи правову оцінку даним спірним правовідносинам суд виходив із наступного.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначено Законом № 922-VIII (Закон України “Про публічні закупівлі»).
Відповідно до частини четвертої статті 3 Закону № 922-VIII відносини, пов'язані зі сферою публічних закупівель, регулюються виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 цього Закону договір про закупівлю визначається як господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього урегульовані статтею 41 Закону № 922-VIII, частиною першою якої визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм зокрема, Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19, зазначив, що законодавство про публічні закупівлі встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного на відкритих торгах. Сторона договору при здійсненні державних закупівель розпоряджається не власними коштами, а коштами держави, коштами платників податків.
При цьому, право сторін договору на внесення змін до нього не може відбуватися з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, відповідно, свобода договору не може превалювати над дотримання вимог закону (постанова Верховного Суду від 28.09.2023 у справі №927/56/23).
Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/ або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Отже, у відповідності до приписів п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (п. 2 ч. 5 ст. 41 цього Закону).
Постановою Уряду від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі-Особливості).
Згідно з пунктом 1 Особливостей вони встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, тобто регулюють здійснення публічних закупівель у визначений період.
Відповідно до п. 3 Особливостей, замовники що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі», проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Згідно пункту 10 Особливостей, замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 №708 (послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 №822 “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», з урахуванням положень, визначених цими особливостями.
Пунктом 17 Особливостей передбачено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п'ятої, сьомої - дев'ятої статті 41 Закону та цих особливостей.
Відповідно до підпункту 2 пункту 19 Особливостей, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Відповідно до підп. 7 п. 19 Особливостей, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Отже, наведені вище положення підпункту 2 пункту 19 Особливостей кореспондуються із приписами пункту 2 частини 5 статті 41 ЗУ “Про публічні закупівлі» на що звертає увагу Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.08.2024 по справі №440/11406/24.
Висновки щодо необхідності дотримання вимоги про збільшення ціни товару не більше ніж на 10 відсотків у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону викладено у постанові Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24.
Касаційний господарський суд, надаючи відповідну оцінку підпунктам 2, 7 пункту 19 Особливостей, у постанові від 28.08.2024 у справі №918/1313/23 зазначив, про те що постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом; їх зміст (підп. 2 та підп. 7 п. 19 Особливостей) лише деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі», та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.
Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) одна у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Враховуючи наведені норми ЦК України, ЗУ “Про публічні закупівлі» та Особливостей, вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Крім того, суд звертає увагу, що Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (п.п. 88-90 указаної постанови) викладено правовий висновок про застосування норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», зокрема про те, що:
88. Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається;
89. Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах;
90. У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Названі вище положення дають підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (подібний висновок наведений у постановах Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 927/636/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22, від 16.02.2023 у справі № 903/383/22).
Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі № 913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі № 910/17520/21).
Аналогічний правовий висновок викладений також у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 920/19/24 від 21.11.2025.
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договору (додаткової угоди) і до внесення відповідних змін до нього. Тобто збільшення ціни такого товару на ринку повинно відбутись після укладання договору, має бути достатнє обґрунтування про наявність коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за період з дати укладення Договору до дати першої зміни ціни додатковою угодою до Договору, а в разі наступних змін - між черговими такими змінами на підставі додаткових угод.
Виключно зміна регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії не може бути беззаперечною підставою для автоматичного перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару (постанова Верховного Суду від 07.03.2024 у справі № 910/401/23).
Суд враховує, що законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено, то виходячи з норм чинного законодавства, до суб'єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, на яку постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство Державний інформаційно аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків, яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; Торгово промислову палату України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації. Таким чином, довідки та експертні висновки Торгово-промислової палати України можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Проте, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання)
У разі коливання ціни товару на ринку, зацікавлена сторона ініціює внесення змін у договір щодо зміни ціни за одиницю товару на той відсоток коливання, що відбувся.
Факт коливання ціни електричної енергії на ринку підтверджується даними АТ “ОПЕРАТОР РИНКУ», зокрема даними, розміщеними на офіційному сайті htpp://www.oree.com.ua/ та/або довідкою (ми) або листом(ми) або іншим(и) документом(ами) (завіреними копіями цих довідки(ок) або листа(ів) або документів) відповідних органів або установ або організацій, які можуть надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, в тому числі довідки, цінові довідки, експертні висновки будь-якої торгово-промислової палати. Довідки складаються з використанням інформації, оприлюдненої АТ “Оператор ринку» на своєму офіційному веб-сайті (htpp://www.oree.com.ua/) про результати торгів на ринку “на добу наперед» за 10 днів місяця/20 днів місяця/місяць, відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії» та/або інформації з інших офіційних джерел.
Пунктом 12.7 Договору визначено, умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою сторін, з обов'язковим складанням письмового документа, підписаного сторонами Договору. Змінені умови Договору вступають в силу після підписання.
Істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі крім випадків, в т.ч., збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Суд встановив, що згідно додатку №2 до договору, ціна за 1 кВт/год становить та не може перевищувати 3,710052 грн. за 1 кВт/год. (з врахуванням ПДВ).
Водночас, до договору про постачання електричної енергії споживачу №23-22/155-від 06.01.2022 між сторонами було укладено додаткові угоди щодо зміни, у зв'язку із збільшенням ціни на електричну енергію на ринку електричної енергії, вартості електроенергії в бік її збільшення, зокрема:
- додаткова угода від 17.08.2022 за №3 ціна електричної енергії встановлена 4,03925 грн. з ПДВ за 1 кВт*год. (нерегульована частина ціни - 3,020402 грн., без ПДВ, регульований тариф - 0,34564 грн. без ПДВ).
- додаткова угода від 16.09.2022 за №4 ціна електричної енергії встановлена 4,401336 грн. з ПДВ за 1 кВт*год. (нерегульована частина ціни - 3,322140 грн., без ПДВ, регульований тариф - 0,34564 грн. без ПДВ).
- додаткова угода від 10.10.2022 за №5 ціна електричної енергії встановлена 4,799594 грн. з ПДВ за 1 кВт*год. (нерегульована частина ціни - 3,654022 грн., без ПДВ, регульований тариф - 0,34564 грн. без ПДВ).
Підставою для укладання додаткових угод №3, №4, № 5 ТзОВ «Волиньелектрозбут» визначено наявність обставин збільшення ціни за одиницю електричної енергії, зокрема, в обґрунтування наявності факту коливання ціни на електричну енергію відповідачем надано роздруківку з сайту ДП «Оператор ринку» та цінову довідку Харківської торгово-промислової палати .
Однак, вказані довідки та роздруківки не містять відомостей щодо динаміки ціни на електроенергію, в них відсутній аналіз вартості ціни на дату укладення договору та додаткових угод, чи будь-які інші дані, які б підтверджували коливання ціни електроенергії на ринку, у зв'язку з чим не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов, передбачених Договором, на підставі п. 2. ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Отже, вказані листи є документами довідково-інформаційного характеру та, фактично, дублюють дані із сайту ДП «Оператор ринку», в яких не міститься точної інформації про коливання цін на електроенергію станом, як на момент звернення товариства про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод.
Крім цього, при ініціюванні питання щодо укладення додаткових угод відповідач не підтвердив та не обґрунтував Замовнику, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій під час участі в тендері, і не навів причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним.
Отже, завдяки тому, що постачальник у тендерній пропозиції запропонував найнижчу ціну товару, це дозволило йому перемогти у тендері. Відповідач, будучи обізнаним про ціни на предмет закупівлі, які склалися на ринку на момент підписання договору, гарантував його постачання за цінами згідно з договором.
Крім цього, у постанові Верховного Суду від 07.09.2022 у справі №927/1058/21 викладена правова позиція суду, на підставі якої вже сформована усталена практика, яка підлягає врахуванню при розгляді й даної справи, а саме, що положення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного за результатами проведення закупівлі за державні кошти та містить обмеження щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10% незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
За таких обставин вказані дії призвели до повного нівелювання результатів відкритих торгів. Таким чином держава втратила можливість скористатися пропозиціями інших учасників відкритих торгів, але електроенергію по ціні, запропонованій переможцем тендеру, закупити так і не змогла, натомість змушена була оплачувати електричну енергію за ціною значно вищою, аніж встановлена договором, укладеним внаслідок відкритих торгів.
Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації, тощо (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18).
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про визнання недійсними додаткових угод укладених між Цуманською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» за результатами закупівлі № UA 2021-12-06-004820-c до договору № 23-22/155 а саме: 1) додаткова угода № 3 від 17.08.2022; 2) додаткова угода № 4 від 16.09.2022; 3) додаткова угода № 5 від 10.10.2022 щодо збільшення ціни за одиницю товару підлягає визнанню недійсною на підставі ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215, ст. 632, ст. 652 ЦК України, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі», підп. 2 п. 19 Особливостей, оскільки останні мали наслідок безпідставного збільшення ціни за одиницю товару із 3,710052грн. до 4,799594 грн. за 1 кВт/год електричної енергії, а відтак дана позовна вимога підставна та підлягає до задоволення.
Оскільки, вищевказані додаткові угоди є недійсними та не породжують правових наслідків, то розрахунок за товар (електрична енергія) повинен здійснюватися за ціною, вказаною в основному договорі.
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Грошові кошти в сумі 123 694,79 грн. є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а відтак останній зобов'язаний їх повернути Цуманській селищній раді, у відповідності до приписів ч. 1 ст. 216, ч. 1 ст. 1212 ЦК України, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доводи відповідача, не взято до уваги суду, оскільки спростовують матеріалами справи та висновками Великої Палати Верховного Суду.
У відповідності до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними, обґрунтованими та підлягають до задоволення у повному об'ємі.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору, слід покласти на нього.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 74, 76-80, 86, 129, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1. Позов задоволити.
2. Визнати недійсними додаткові угоди № 3 від 17.08.2022, № 4 від 16.09.2022, № 5 від 10.10.2022 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 23-22/155 від 06.01.2022, (процедура закупівлі № UA-2021-12-06-004820-c) укладені між Цуманською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» (вулиця Яремчука Назарія, будинок 11-А, місто Луцьк, 43026, код ЄДРПОУ 42159289) на користь Цуманської селищної ради (45233, Волинська область, Луцький район, селище Цумань, вулиця Грушевського, будинок 2, код ЄДРПОУ 04333885) грошові кошти у сумі 123 694, 79 грн. та в повернення витрат по сплаті судового збору у розмірі 9 689,60 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду впродовж 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено
12.02.2026
Суддя В. М. Дем'як