Справа №534/249/26
Провадження №3/534/50/26
11 лютого 2026 року м. Горішні Плавні
Суддя Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області Комарова Д.Ю., дослідивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Київської обл., м. Обухів, громадянина України, не одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, військове звання солдат, водій-електрик в/ч НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
На адресу Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області 09 лютого 2026 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення КИП № 38 від 27.01.2026, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вину визнав повністю, просив застосувати мінімальне стягнення.
Відповідно до ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, а тому суддя вважає, що справу можна розглядати за відсутності ОСОБА_1 за наявними у справі доказами.
Оскільки інкриміноване адміністративне правопорушення вчинено в умовах воєнного стану, суд застосовує при розгляді справи положення, що забезпечують охорону державної таємниці.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 27 КПК України суд може прийняти рішення про здійснення судового розгляду у закритому судовому засіданні протягом усього розгляду справи або його окремої частини, у тому числі, якщо здійснення розгляду справи у відкритому судовому засіданні може призвести до розголошення таємниці, що охороняється законом.
Оскільки в Україні діє воєнний стан та відбуваються фактичні бойові дії, то суд вважає, що розголошення даних щодо місця тимчасової дислокації військової частини може призвести до розголошення таємниці, що охороняється законом, тому провадження у справі здійснюється у закритому судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідальність за ч. 3 цієї статті настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частина 1 статті 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
На території України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року, який продовжує діяти.
Станом на день вчинення адміністративного правопорушення 02 січня 2026 року в Україні тривав особливий період.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновками експерта, речовими доказами тощо.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, в діянні ОСОБА_1 підтверджується сукупністю наявних доказів, а саме: протоколом серії КИП № 38 про військове адміністративне правопорушення від 27 січня 2026 року, згідно з яким 25.01.2026 близько 23:00 год солдат ОСОБА_2 в умовах особливого періоду перебував у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків на території тимчасової дислокації в/ч НОМЕР_1 ; висновком про результати медичного огляду від 26 січня 2026 року № 35/1, зі змісту якого вбачається, що 26.01.2026 за результатами огляду, проведеного в Комунальному некомерційному медичному підприємству (КНМП) «Кременчуцька міська лікарня планового лікування» Кременчуцької міської ради, ОСОБА_2 перебував у стані сп'яніння внаслідок вживання алкоголю; результатом приладу Drager Alcotest 6820, результат огляду склав 2,32 проміле, тест № 6345; поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , доданими до матеріалів справи, а також службовою характеристикою ОСОБА_5 ..
Зазначені докази є належними у розумінні ст. 252 КУпАП та у своїй сукупності доводять наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП в діянні ОСОБА_5 ..
При накладанні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність, судом не встановлено.
Враховуючи зазначене, з метою виховання ОСОБА_5 у дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що передбачено санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 24, 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 276-279, 280, 283, 285 КУпАП суд,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн (сімнадцять тисяч) гривень
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп (шістсот шістдесят п'ять гривень шістдесят коп).
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя Д.Ю. Комарова