Справа № 466/780/26
Провадження № 3/466/632/26
09 лютого 2025 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Невойт П.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який офіційно працевлаштований у Львівський РСП ДП «Украерорух» (посада - інженер-електронік), зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-6, ч.1 ст. 172 та ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи на посаді командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , будучи суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
Так, згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №90 від 31.03.2023, ОСОБА_1 призначено на посаду командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 31 березня 2023 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, до 00:00 год. 01.04.2024 року.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав таку декларацію лише 11.02.2025 року о 09:52 год., тобто несвоєчасно. Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації у ОСОБА_1 - відсутні.
Відтак, своїми діями, які виявлені 02.02.2026 року, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 156 від 05.06.2023 року звільнений з посади командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 05 червня 2023 року.
Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, до 00:00 год. 01.02.2024 року. Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію лише 22.03.2024 року, тобто несвоєчасно, без поважних причин.
Відтак, своїми діями, які виявлені 02.02.2026 року, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 156 від 05.06.2023 року звільнений з посади командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 05 червня 2023 року.
Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік до 00:00 год. 01.04.2024 року. Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав декларацію за 2023 рік лише 11.02.2025 року о 14:35 год., тобто несвоєчасно, без поважних причин.
Відтак, своїми діями, які виявлені 02.02.2026 року, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
На розгляд справи ОСОБА_1 прибув та пояснив, що не був обізнаний із обов'язком подання декларацій за 2022, 2023 роки, при прийомі на службу йому того не розяснили та при звільненні з посади також не повідомили про обовязок. Також під час служби в ІНФОРМАЦІЯ_2 йому ніхто з керівництва цього не повідомляв.
Прокурор Куцак А.В. просив визнати винуватим ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП та об'єднати три протоколи в одне провадження і притягнути його до адміністративної відповідальності, призначивши покарання в межах санкцій статей, за якими кваліфіковано дії особи.
Заслухавши думку учасників, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» -«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють свою діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до положень розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно з наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 №90 від 31.03.2023 року ОСОБА_1 призначено на посаду командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 31 березня 2023 року.
Згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 156 від 05.06.2023 року ОСОБА_1 звільнений з посади командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 05 червня 2023 року.
Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, до 00:00 год. 01.04.2024 року; за період не охоплений раніше поданими деклараціями - до 00:00 год. 01.02.2024 року; за 2023 рік - до 00:00 год. 01.04.2024 року.
Матеріалами проведених перевірок встановлено, що ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, протоколи про адміністративне правопорушення № 210, №211, № 212 від 02.02.2026, витяг з наказу №156 від 05.06.2023 року, витяг з наказу №90 від 31.03.2023 року, скріншотами з сайту НАЗК, повідомленнями з Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки він несвоєчасно, без поважних причин, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, за 2023 рік, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи особу правопорушника та обставини справи, оскільки ОСОБА_1 вчинив три адміністративних правопорушення, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення слід накладати в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення із числа вчинених.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути з ОСОБА_1 , на якого накладено адміністративне стягнення судовий збір в розмірі 665, 60 грн.
Керуючись ст. 36, 268, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення № 210 від 02.02.2026) та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень) в дохід держави.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення №211 від 02.02.2026) та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень) в дохід держави.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення № 212 від 02.02.2026) та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 70 (сімдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 190 грн. (одна тисяча сто дев'яносто гривень) в дохід держави.
На підставі ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , накласти остаточне стягнення у виді штрафу у розмірі розмірі 70 (сімдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 190 грн. (одна тисяча сто дев'яносто гривень) в дохід держави.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів - ГУК у Львівській області 21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38008294, Банк отримувача - ГУ ДКСУ у Львівській області, Код банку отримувача (МФО) - 899998, Рахунок отримувача - UA268999980313070106000013933, Код класифікації доходів бюджету - 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь державного бюджету України (Отримувач коштів ГУК Львiв/Шевченківський р-н/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA888999980313181206000013955, Код класифікації доходів бюджету 22030101 судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя П. С. Невойт