Справа № 461/1125/26
Провадження № 1-кс/461/728/26
11.02.2026 м. Львів
Галицький районний суд м. Львова у складі:
слідчої судді - ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
скаржника - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Львові скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Львівської обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Галицького районного суду м. Львова зі скаргою, у якій просить: зобов'язати уповноважених осіб Львівської обласної прокуратури внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, згідно зі заявою ОСОБА_3 від 30.01.2026, розпочати розслідування та надати заявнику відповідний витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Скарга вмотивована тим, що 30.01.2026 ОСОБА_3 звернувся до Львівської обласної прокуратури зі заявою про вчинення головою Львівської міської ради ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених за попередньою кваліфікацією ст. 364 КК України. Зважаючи на те, що станом на день звернення зі скаргою, ОСОБА_3 не отримав відомостей про внесення відомостей про кримінальне правопорушення за його заявою до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а тому скаржник просить слідчого суддю зобов'язати уповноважену особу виконати вимоги ст. 214 КПК України.
Скаржник ОСОБА_3 у судовому засіданні вимоги скарги підтримав повністю, просив таку задовольнити.
Львівська обласна прокуратура, будучи належним чином повідомленими про час, день та місце розгляду скарги, не забезпечили явку у судове засідання свого уповноваженого представника, що на переконання суду, не перешкоджає розгляду скарги відповідно до вимог ч. 3 ст. 306 КПК України. Разом з тим, прокурор Львівської обласної прокуратури ОСОБА_5 скерував на електронну адресу суду лист, у якому повідомив, що до Львівської обласної прокуратури надійшло звернення ОСОБА_3 від 30.01.2026 щодо можливого вчинення кримінального правопорушення службовими особами Львівської міської ради, у якій заявник просив внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. 02.02.2026 Львівська обласна прокуратура вказане звернення ОСОБА_3 скерувала для розгляду, із урахуванням вимог ст. 214 КПК України, до Галицької окружної прокуратури міста Львова, про що заявника письмово проінформовано.
Заслухавши доводи скаржника, перевіривши матеріали скарги, слідча суддя приходить до висновку, що скаргу слід задовольнити, з огляду на таке.
Слідча суддя встановила, що 30.01.2026 ОСОБА_3 звернувся до Львівської обласної прокуратури зі заявою про вчинення головою Львівської міської ради ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, за попередньою кваліфікацією ст. 364 КК України. Всупереч ст. 214 КПК України, жодних відомостей щодо результатів розгляду зазначеної заяви уповноважені особи Львівської обласної прокуратури заявнику не надали.
Згідно зі ст. 2 КПК України, завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України, на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;.
Відповідно до частини першої статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцієюі законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
З листа Львівської обласної прокуратури вбачається, що заяву ОСОБА_3 від 30.01.2026 щодо можливих неправомірних дій службових осіб Львівської міської ради скеровано до Галицької окружної прокуратури для розгляду в межах компетенції, перевірки доводів, викладених у зверненні, згідно з вимогами чинного законодавства.
Разом з тим, відповідно до вимог статті 214 КПК України, слідчий прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
У пункті 1 розділу 3 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України від 6 квітня 2016 року № 139, передбачено, що внесення відомостей до реєстру здійснюється на заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України.
Тобто, законодавець чітко встановив часові межі, протягом яких заява, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення мають бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання відповідної заяви чи повідомлення.
Аналіз згаданих положень закону України дає підстави для висновку, що чинні процесуальні норми законодавства не передбачають для слідчого чи прокурора іншої альтернативи, ніж невідкладне внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Такий обов'язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб'єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Слідча суддя звертає увагу на те, що КПК не передбачає обов'язкової вимоги щодо дотримання правил підслідності при внесенні відомостей до ЄРДР. Стаття 214 КПК не містить вказівки і на можливість не вносити відомості, якщо кримінальне правопорушення не підслідне відповідному органу розслідування або перенаправлення заяви до іншого органу досудового розслідування. Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду Касаційного кримінального суду від 23 листопада 2021 року у справі №332/1189/18.
Крім того, слідчий суддя враховує, що особа, яка звертається із заявою про вчинення кримінального правопорушення, може не володіти докладною інформацією про його обставини, втім, таке повідомлення має містити відомості про існування обставин, які прямо чи опосередковано можуть свідчити про наявність ознак вчиненого кримінального правопорушення. Заявник не має обов'язку доводити факт вчинення кримінального правопорушення, однак наведення фактичних обставин, які спонукають його вважати, що кримінальне правопорушення було вчинене, є ознакою обґрунтованості повідомлення та надає можливість їх перевірити.
Враховуючи викладене, слідча суддя приходить до висновку, що уповноважені особи Львівської обласної прокуратури не виконали обов'язок, передбачений ст. 214 КПК, а тому вважає скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню шляхом зобов'язання суб'єкта оскарження вчинити дії, передбачені ст. 214 КПК України.
Керуючись ст. ст. 303-307 КПК України, слідча суддя -
1. Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Львівської обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - задовольнити.
2. Зобов'язати уповноважену особу Львівської обласної прокуратури внести відповідні відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_3 від 30.01.2026, розпочати розслідування, та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали проголошений 12.02.2026 о 09:00 год.
Слідча суддя ОСОБА_6