Постанова від 09.02.2026 по справі 526/267/26

Справа № 526/267/26

Провадження № 3/526/137/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 рокуГадяцький районний суд Полтавської області в складі

головуючої судді Максименко Л.В.

секретаря судового засідання Павленко Т.І.

з участю прокурора Роєнка В. М.

особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Дмитрівка, Кременчуцького р-ну, громадянина України, освіта вища, одружений, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , інвалід 3 групи, працює начальником КО «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради», РНОКПП НОМЕР_1

за ч.1 ст. 1726 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи начальником комунальної організації «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради», звільнений 22 липня 2024 року з військової служби, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1, ч.7 ст. 45 та абзацу першого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 20.10.2024), а саме лише о 15 год 26 хв 19.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи начальником комунальної організації «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради», звільнений 22 липня 2024 року з військової служби, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1, ч.7 ст. 45 та абзацу першого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 20.10.2024), а саме лише о 19 год 31 хв 19.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи начальником комунальної організації «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради», звільнений 22 липня 2024 року з військової служби, являючись суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1, ч.7 ст. 45 та абзацу четвертого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 20.10.2024), а саме лише о 19 год 49 хв 19.12.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

09 лютого 2026 року постановою судді справи об'єднано в одне провадження.

В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив факт вчинення правопорушення та пояснив, що своєчасно не подав декларації, у зв'язку з тим, що через зміни в законодавстві загубився у строках подання декларацій.

Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується наступними доказами:

Розпорядженням Краснолуцького сільського голови від 03.11.2017 № 14 ОС «Про призначення начальника комунальної організації «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради» ОСОБА_1 призначено начальником комунальної організації «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради» з 07 листопада 2017 року.

Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права.

Отже, ОСОБА_1 , будучи начальником комунальної організації «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради», як керівник вказаного підприємства, є посадовою особою юридичної особи публічного права, на якого поширюється дія Закону, та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Розпорядженням Краснолуцького сільського голови від 20.06.2022 № 37 ОС «Про увільнення ОСОБА_2 від роботи у зв'язку із призовом на військову службу в особливий період» ОСОБА_1 , начальника комунальної організації «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради» увільнено від роботи з 01.07.2022 у зв'язку з призовом на військову службу до Збройних Сил України зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби. Підстава: довідка військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 11.03.2022 № 214.

Згідно Наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 22.07.2024 № 213 старшого солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , снайпера (2 категорії) відділення снайперів роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_2 , звільненого у запас відповідно підпункту «б» пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»: (за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): згідно наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу)

№ 62-РС від 11 червня 2024 року, наказано вважати таким, що справи та посаду здав, і направлено на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

22 липня 2024 року ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .

Згідно інформаційного листа Краснолуцької сільської ради Миргородського району Полтавської області від 19.01.2026 № 01.1-35/81, у зв'язку зі звільненням у запас з військової служби ОСОБА_1 приступив до виконання посадових обов'язків начальника КО «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради» 12.08.2024.

З боку Краснолуцької сільської ради на загальних нарадах старост та з керівниками комунальних установ неодноразово в усній формі наголошувалося на необхідності дотримання вимог антикорупційного законодавства.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Відповідно до абзацу 1 частини 7 статті 45 Закону, суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України «Про Національну поліцію» (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Зазначена норма Закону поширюється на:

1.військовослужбовців Державної прикордонної служби України (ДПС), Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (Держспецзв'язку), Управління державної охорони України (УДО), Збройних Сил України (ЗСУ) та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (крім зазначених у п.п. 1-5

ч. 7 ст 45 Закону);

2.поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнногостану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному ч. 4 ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію»;

3.осіб, за якими зберігаються місце роботи та посада, яка зумовлює обов'язок подання декларацій (тобто які мають дуальний статус), які:

- призвані на строкову військову службу,

- призвані на військову службу за призовом осіб офіцерського складу,

- призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період,

- призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

- прийняті на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби,

під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення (абз.1 ч.7 ст.45 Закону; ст.119 КЗпП України).

Такі суб'єкти декларування подають декларації, у т.ч. за 2021, 2022 роки (якщо їх не було подано раніше), не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин: припинення / скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Таким чином ОСОБА_1 , будучи начальником комунальної організації «Місцева пожежна охорона Краснолуцької сільської ради», звільненим 22 липня 2024 року з військової служби, зобов'язаний подати «щорічну» декларацію за 2021-2023 роки не пізніше 20 жовтня поточного року.

Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_1 подавав щорічні декларації за 2018 - 2020 роки, тобто останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 19 год 31 хв 19.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2022 рік, лише о 19 год 49 хв 19.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2023 рік та лише о 15 год 26 хв 19.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2021 рік, тобто несвоєчасно.

Згідно інформації КНП «Гадяцька МЦЛ» за вих. № 01-16/2520 від 31.12.2025 ОСОБА_1 в період з 22.07.2024 по 20.10.2024 звертався до лікарів поліклінічного відділення (амбулаторно) 15.10.2024.

Згідно інформації КНП «Гадяцький ЦПМСД» за вих. № 01-13/488 від 24.12.2025 ОСОБА_1 в період з 22.07.2024 по 20.10.2024 звертався до сімейного лікаря КНП «Гадяцький ЦПМСД» за медичною допомогою амбулаторно 14.10.2024.

Отже, ОСОБА_1 за станом свого здоров'я міг вчасно подати електронну щорічну декларацію за 2023 рік не пізніше 20 жовтня 2024 року.

Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 15 год 26 хв 19.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2021 рік, лише о 19 год 31 хв 19.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2022 рік та лише о 19 год 49 хв 19.12.2025 подав до Реєстру щорічну декларацію за 2023 рік , тобто декларації за 2021-2023 рр. подано несвоєчасно.

Поважних причин для несвоєчасного подання декларації або обставин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати такі декларації, судом не встановлено, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про доведеність вини останньої у вчиненні інкримінованих їй правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Таким чином, суд визнає винним ОСОБА_1 у вчиненні корупційних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та кваліфікує його дії як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обставин, що обтяжують чи пом'якшують покарання, судом не встановлено.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, відносно якої складено протокол, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обтяжуючих обставин, щире каяття, суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за сукупністю вчинених правопорушень.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, розмір судового збору складає 665,60 грн.

Керуючись ст. 36, 401, 172-6 ч.1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.4 ЗУ «Про судовий збір» суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 1726 та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 грн.

Стягти з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн.

Строк пред'явлення постанови до виконання складає 3 місяці.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, та судовий збір вноситься особою, що притягнута до адміністративної відповідальності в установу банку України.

Штраф має бути сплачений особою не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу - 1700 грн., а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд.

Головуюча: Л. В. Максименко