Справа №: 398/7355/25
провадження №: 3/398/71/26
Іменем України
"23" січня 2026 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Шинкаренко І.П.,
за участю секретаря судового засідання Черткова А.О.,
прокурора Криворучка О.Є.,
особи, яка притягується до адміністративної
відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, яка надійшла з Управління страегічних розслідувань в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с-ще Пантаївка Олександрійського району Кіровоградської області, яка працювала головним спеціалістом сектору агропромислового розвитку управління земельних ресурсів та агропромислового розвитку виконавчого комітету Знам'янської міської ради, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу № 507/25 від 10 листопада 2025 року ОСОБА_1 , будучи у т.ч. станом на 00 год. 00 хв. 28 липня 2023 року, суб'єктом декларування в розуміння Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «в» пункту 1 частини першої статті 3 (посадова особа місцевого самоврядування) у період часу з 00 год. 00 хв. 28 липня 2023 року до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, а саме 29 лютого 2024 року о 15 год. 27 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала, щиро розкаялась, просила суд застосувати до неї мінімальне стягнення. Також пояснила, що не змогла вчасно подати декларацію, оскільки її малолітня дитина хворіла та проходила лікування, в тому числі оперативне втручання, про свій обов'язок декларування забула.
Прокурор Криворучко О.Є. у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, оскільки вона як суб'єкт декларування, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. У зв'язку з наведеним просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчинені адміністративного правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» до спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції належать органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції.
Відповідно до ст. 255 КУпАП уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-6 КУпАП (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище).
Згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є посадові особи місцевого самоврядування.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є:виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Так, посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».
ОСОБА_1 згідно з розпорядженням Знам'янського міського голови № 126-к від 31 березня 2016 року призначена на посаду головного спеціаліста відділу земельних питань Знам'янської міської ради з 01 квітня 2016 року тимчасово, на час перебування штатного працівника у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з розпорядженням Знам'янського міського голови № 294-к від 28 квітня 2021 року ОСОБА_1 переведено на рівнозначну посаду головного спеціаліста відділу земельних питань управління земельних ресурсів, екології, благоустрою та надзвичайних ситуацій.
В подальшому ОСОБА_1 відповідно до розпорядження Знам'янського міського голови № 142-к від 28 лютого 2023 року переведено 3 01 березня 2023 року на посаду головного спеціаліста сектору агропромислового розвитку управління земельних ресурсів та агропромислового розвитку виконавчого комітету Знам'янської міської ради.
27 липня 2023 року ОСОБА_1 звільнено із займаної посади згідно з розпорядженням Знам'янського міського голови № 467-к від 21 липня 2023 року.
Згідно з матеріалами справи ОСОБА_1 була попереджена про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби під підпис 01 квітня 2016 року.
У письмових поясненням, наявних у матеріалах справи, ОСОБА_1 пояснила несвоєчасність подання декларації у зв'язку з тим, що донька часто хворіла та перенесла оперативне лікування, тож вона була заклопотана лікуванням дитини та не встигла своєчасно подати декларацію. Також в матеріалах справи містяться медичні документи за період з вересня 2023 року по грудень 2023 року, які свідчать про захворювання та лікування дитини ОСОБА_2 .
Положеннями ч. 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з Законом України від 03 березня 2022 року «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються, а декларації потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким було внесено зміни до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», і встановлено, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону)".
Разом з тим, у п. 2-2 Роз'яснень щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю від 13 листопада 2023 року № 4 НАЗК роз'яснило, що особи, які звільнились у період з 01 січня 2023 року до 11 жовтня 2023 року (включно) подають, зокрема, декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31 січня 2024 року.
Оскільки ОСОБА_1 28 липня 2023 року звільнена зі служби в органах місцевого самоврядування, у неї відповідно до положень ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» виник обов'язок протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 31 січня 2024 року.
Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларація ОСОБА_1 при звільненні за період з 01 січня 2023 року до 27 липня 2023 року опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі 29 лютого 2024 року о 15 год. 27 хв., тобто з пропуском встановленого терміну.
Аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, та її вина повністю підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 507/2025 від 10 листопада 2025 року, яким встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП;
- декларацією ОСОБА_1 як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, яка була подана 29 лютого 2024 року о 15 год. 27 хв.;
- розпорядженнями Знам'янського міського голови № 126-к від 31 березня 2016 року, № 294-к від 28 квітня 2021 року, № 142-к від 28 лютого 2023 року, № 467-к від 21 липня 2023 року;
- попередженням про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби під підпис 01 квітня 2016 року;
- посадовою інструкцією головного спеціаліста відділу земельних питань управління земельних ресурсів, екології, благоустрою та надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Знам'янської міської ради.
Вказані докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення за ч. 1 ст.172-6КУпАП та винуватість ОСОБА_1 у його вчиненні.
Суд відзначає, що ОСОБА_1 було відомо про обов'язок, передбачений ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», щодо подання декларацій.
При цьому, згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відтак, ОСОБА_1 , маючи фізичну та технічну можливість вчасно подати до Реєстру декларації, проігнорувавши вимоги закону, не вжила необхідних та достатніх заходів щодо своєчасної її подачі.
Суд взяв до уваги належним чином підтверджену обставину щодо хвороби та здійснення лікування малолітньої дитини ОСОБА_1 , проте зазначає, що зважаючи на встановлений строк для подання декларації, тобто з 28 липня 2023 року по 31 січня 2024 року, який був достатній для своєчасного подання декларації при звільненні, необхідність лікування та догляду за дитиною у період з вересня 2023 року по грудень 2023 року не можна розцінювати як таку, що свідчить про наявність об'єктивних та непереборних обставин, які унеможливили своєчасне виконання встановленого законом обов'язку щодо фінансового контролю.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 як суб'єкт, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала декларацію уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд звертає увагу, що системний аналіз положень статті 38, 247, 254КУпАП дає підстави зробити висновок, що законодавець пов'язує початок обчислення строку притягнення до адміністративної відповідальності з моментом, коли встановлено, що у діях особи є склад правопорушення. Процесуально цей висновок оформлюється у виді протоколу. Дії особи, уповноваженої на складання протоколу, до моменту його складення можуть свідчити про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що таке діяння містить склад адміністративного правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона), зазначається лише при складенні протоколу, і саме з дати його складення починає спливати строк накладення стягнення.
При накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 665 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287 КУпАП, ст. ст. 4, 5 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: рахунок: UA388999980313020106000011561; Отримувач коштів: ГУК у Кіров. обл./тг м. Олексан/21081100; Код за ЄДРПОУ: 37918230; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф).
Реквізити для сплати судового збору: Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців.
Суддя І.П. Шинкаренко