04 лютого 2026 рокуСправа № 495/825/26
Номер провадження 3/495/411/2026
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І.І., розглянувши матеріали, що надійшли від Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Одеської обл., Білгород-Дністровського р-н., с. Софіївка, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце служби та посади: НОМЕР_1 прикордонний загін ДПСУ, інспектор прикордонної служби 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) впс " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип Б), молодший сержант,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП,
03.02.2026 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії №05-2026/СП від 02.02.2026 з доданими до них матеріалами відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП).
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що молодший сержант ОСОБА_1 31.12.2025 о 07:35, виконуючи обов'язки з охорони держаного кордону на контрольному пості під умовною назвою «Маяки», порушив правила несення прикордонної служби, що виразилось у не здійсненні належної перевірки документів водія транспортного засобу марки «Ауді» реєстраційний номер НОМЕР_2 , який слідував транзитною ділянкою дороги «Одеса-Рені».
Так, ОСОБА_1 , під час здійснення перевірки проходження вищезазначеним транспортним засобом контролю, здійснив перевірку тільки наданого додатку «Резерв+» (07:31:52 - 07:31:54 запис часу з бодікамери) та салону т/з, та не виконав перевірки надання дозволу на перетин громадянином України призовного віку транзитної ділянки автодороги Одеса-Рені і документа що посвідчує особу.
Відтак, молодший сержант ОСОБА_1 , не здійснив у повному обсязі заходів із перевірки документів осіб, які в?їжджали на транзитну ділянку дороги, та не перевірив наявність письмового погодження від НОМЕР_1 прикордонного загону, що призвело до незаконного перетину кордону України водієм вказаного транспортного засобу.
Таким чином, за викладених вище обставин, молодший сержант ОСОБА_2 , проходячи військову службу на інспектора прикордонної служби 2 категорії другої групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б), НОМЕР_1 прикордонного загону ДПСУ, о 07:31, 30.12.2025, виконуючи обов'язки з охорони держаного кордону у прикордонному наряді «КрП» МТНС «Маяки», що знаходиться на ділянці автомобільної дороги Одеса-Рені, порушив правила несення прикордонної служби, не перевірив наявність письмового погодження від НОМЕР_1 прикордонного загону документів що посідчують особу громадянина призовного віку, надав дозвіл на проїзд транзитною ділянкою дороги транспортного засобу марки «Ауді» реєстраційний номер НОМЕР_2 , з якого в районі населеного пункту Паланка РМ вийшов водій та незаконно перетнув ДК, чим порушив вимоги ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, абзаців 2, 4, 6 пункту 2 «Інструкції прикордонних нарядів, які залучаються до несення служби в МТНС» затвердженої наказом НОМЕР_1 прикордонного загону від 22.10.2025 №3220-АГ, тим самим вчинивши військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17218 КУпАП, а саме: порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене у період дії в державі особливого періоду.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату та місце слухання справи повідомлявся належним чином шляхом направлення смс-повістки на номер телефону, що вказаний в протоколі про адміністративне правопорушення, що підтверджується довідкою про доставку такого смс, також в матеріалах справи міститься заява згідно якої свою вину визнав, просив справу розглянути у його відсутність.
Також суддя бере до уваги, що в силу дії ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема статтею 172-18, розглядаються протягом доби.
За таких обставин, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_3 на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши матеріали справи, суддя доходить до наступного висновку.
Відповідно до протоколу про вчинене адміністративне правопорушення вбачається, що молодший сержант ОСОБА_2 , проходячи військову службу на інспектора прикордонної служби 2 категорії другої групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б), НОМЕР_1 прикордонного загону ДПСУ, о 07:31, 30.12.2025, виконуючи обов'язки з охорони держаного кордону у прикордонному наряді «КрП» МТНС «Маяки», що знаходиться на ділянці автомобільної дороги Одеса-Рені, порушив правила несення прикордонної служби, не перевірив наявність письмового погодження від НОМЕР_1 прикордонного загону документів що посідчують особу громадянина призовного віку, надав дозвіл на проїзд транзитною ділянкою дороги транспортного засобу марки «Ауді» реєстраційний номер НОМЕР_2 , з якого в районі населеного пункту Паланка РМ вийшов водій та незаконно перетнув ДК, чим порушив вимоги ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, абзаців 2, 4, 6 пункту 2 «Інструкції прикордонних нарядів, які залучаються до несення служби в МТНС» затвердженої наказом НОМЕР_1 прикордонного загону від 22.10.2025 №3220-АГ, тим самим вчинивши військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17218 КУпАП, а саме: порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене у період дії в державі особливого періоду.
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №2264-1X від 22.03.2022, відповідно до п.п. 1, 17, 20 ч. 1 ст.ст. 106, 112 Конституції України та ст.ст. 4, 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-ХІІ від 21.10.1993 на території України оголошено про проведення загальної мобілізації.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» №1932-XII від 06.12.1991 та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII від 21.10.1993 особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» № 1952-VIII від 16.03.2017 (набрав законної сили 16.04.2017) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.
Будучи військовослужбовцем Державної прикордонної служби України, відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16, 17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також своїх посадових обов'язків, молодший сержант ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Крім того, згідно п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
Проте, молодший сержант ОСОБА_1 діючи умисно, всупереч наведеним статутних обов'язків та інтересам служби, вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17218 КУпАП, а саме: порушення правил несення прикордонної служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП діяння, передбачені частиною першою цієї статті (порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України), вчинені в умовах особливого періоду.
Зважаючи на викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення повністю доводиться зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії №05-2026/СП від 02.02.2026; витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №958-ос від 13.12.2025; заявою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 02.02.2026; висновком службового розслідування за фактом затримання (по нашій інформації) прикордонним нарядом Прикордонної поліції Республіки Молдова в районі 56 км + 700 м транзитної ділянки дороги у населеному пункті ОСОБА_4 (PM) одного громадянина України, який незаконно перетнув державний кордон на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б); витяг із зведення №364 оперативно-бойової діяльності НОМЕР_1 прикордонного загону (з 00:00 31.12.25 до 00:00 01.01.2026); поясненнями ОСОБА_5 від 03.01.2026, ОСОБА_6 від 05.01.2026, ОСОБА_7 від 31.12.2025, ОСОБА_1 від 31.12.2025, ОСОБА_8 від 05.01.2026 та іншими матеріалами справи.
Враховуючи викладене, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, встановлених в судовому засіданні, знайшла своє підтвердження зібраними доказами, і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вину визнав у повному обсязі, ступінь його вини, ставлення до скоєного, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 12 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Так, як ОСОБА_1 є військовослужбовцем (військовий квиток серії НОМЕР_3 ), він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст. 33, 172-18 ч. 2, 283, 284 КУпАП, суддя,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним в здійсненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбаченач. 2 ст. 172-18 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору на підставі п.12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно із ст.308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307цього Кодексу,постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Суддя Ірина БРАТКІВ