Справа № 344/2265/26
Провадження № 1-кс/344/1223/26
09 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчої ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисників : ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_4 , прокурора у кримінальному провадженні- прокурора вдділу Івано-Франківської обласної прокуратури - ОСОБА_3 у кримінальному провдаженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025090000000069 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
Слідчий за погодженням з прокурором звернулася до слідчого судді із клопотання, у якому просить : відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади Галицького міського голови на строк два місяці.
В обґрунтування клопотання, зокрема зазначено, що ОСОБА_5 обраний 25.10.2020 на посаду Галицького міського голови, на якій перебуває по теперішній час.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно зі ст. 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон), посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 12 зазначеного Закону визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста, очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях і на них поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом. Окрім цього, на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
За нормами п. 34, п. 34-1, п. 35 та п. 43 ч. 1 ст. 26 указаного Закону, питання регулювання земельних відносин, прийняття рішень щодо здійснення виконавчим органом сільської, селищної, міської ради державного контролю за використанням та охороною земель, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України, а також затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції, вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , повноваження новообраного міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.
Міський голова у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; видає розпорядження у межах своїх повноважень. Водночас п. 14 передбачено, що міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
Зі змісту ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» вбачається, що міський голова, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», особам, на яких поширюється дія цього закону, в тому числі міському голові забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Також, відповідно до ст. ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, в тому числі міському голові, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, вони зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Водночас рішенням № 118 виконавчого комітету Галицької міської ради Івано-Франківської області від 20 липня 2021 року затверджено «Кодекс етичної поведінки у Галицькій міській раді та її виконавчих органах», відповідно до п. 2.1 посадові особи міської ради при виконанні посадових обов'язків повинні діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, серед іншого також зазначено, що розпорядження міського голови, прийняті або видані у межах їхніх повноважень, є обов'язковими для виконання всіма посадовими особами міської ради; п. 2.6 передбачено, що посадові особи міської ради зобов'язані виконувати свої посадові обов'язки чесно і неупереджено, незважаючи на особисті політичні, ідеологічні, релігійні або інші погляди, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильність до окремих фізичних чи юридичних осіб, громадських і релігійних організацій. Також в п. 3.3 зазначено, що посадовим особам міської ради забороняється використовувати свої повноваження або своє службове становище в особистих (приватних) інтересах чи в неправомірних особистих інтересах інших осіб у тому числі використовувати свій статус та інформацію про місце роботи з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб. Окрім цього, п. 4.2. передбачено, що при виконанні своїх посадових обов'язків посадові особи міської ради зобов'язані раціонально і дбайливо використовувати державну і комунальну власність, постійно підвищувати ефективність її використання, уникаючи надмірних і непотрібних витрат, а також не допускати зловживань та використання державного чи комунального майна або коштів у приватних інтересах.
Враховуючи вищевикладене, перебуваючи на посаді голови міської ради, ОСОБА_5 постійно виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, наділений повноваженнями представника влади і згідно з Приміткою 1 до ст. 364 КК України є службовою особою, яка відповідно до Примітки 2 до ст. 368 КК України займає відповідальне становище.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України ). Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Земля визначається як поверхня суші з ґрунтами, корисними копалинами та іншими природними елементами, що органічно поєднані та функціонують разом з нею (ст. 1 Закону України «Про охорону земель»).
Згідно з ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Відповідно до п. 3 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з дня набрання 01.01.2013 чинності цього закону землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у пп. «а» і «б» п. 4 цього розділу.
У свою чергу пп. а) п.4 Розділу ІІ указаного вище закону передбачено, що у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств. При цьому, відповідно до п. 6 Розділу ІІ у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у п.п.3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, та її затвердження здійснюються відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.
Також, ст. 116 Земельного кодексу України визначено підстави набуття права на землю, зокрема, придбання права на землю громадянами та юридичними особами, що здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Так, ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішень відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтею 125 Земельного кодексу України проголошено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Незважаючи на свою обізнаність з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів, ОСОБА_5 використав свої службові повноваження з метою особистого збагачення, вчинив умисний корисливий корупційний злочин за наступних обставин.
Так ОСОБА_5 , маючи владні повноваження, вирішив використати їх на власну користь із метою отримання неправомірної вигоди шляхом організації прийняття протиправних рішень.
У невстановлений досудовим розслідуванням час та в невстановленому місці ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді міського голови м. Галич познайомився з ОСОБА_8 .
У цей же час у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на одержання від ОСОБА_8 неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, на користь осіб, які пропонують неправомірну вигоду.
Так, 03.07.2025 в ході однієї з розмов ОСОБА_5 , відповідно до заздалегідь розробленого плану, повідомив ОСОБА_8 про можливість передачі в оренду на тривалий термін земельних ділянок з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025 та 2621280900:02:001:0027, які знаходяться на території Галицької територіальної громади й перебувають у комунальній власності, а також зміни їх цільового призначення, для чого необхідно буде надати грошові кошти в розмірі 2 000 доларів США, а кінцева сума буде визначена згодом.
В ході розмови ОСОБА_5 запевнив, що зможе як міський голова м. Галича забезпечити видачу Галицькою міською радою рішення про передачу в оренду земельних ділянок, зміни їх цільового призначення та виготовлення необхідних документів. Окрім цього ОСОБА_5 зазначив, що організує розміщення міською радою на сайті «https://prozorro.sale/auction» лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025 та 2621280900:02:001:0027, які знаходяться в с. Бринь Галицького району та забезпечить проведення аукціону на користь Приватного підприємства «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД» (ЄДРПОУ 40147360), представником якого є ОСОБА_8 .
У свою чергу ОСОБА_8 , усвідомлюючи, що в разі непогодження на висунуті ОСОБА_5 протиправні вимоги щодо необхідності передачі неправомірної вигоди, він не отримає в оренду земельні ділянки з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та, не бажаючи у зв'язку з цим настання для себе негативних наслідків, був змушений погодитися на такі умови.
Водночас ОСОБА_8 , розуміючи незаконність зазначених умов та усвідомлюючи, що надання неправомірної вигоди є кримінально-караним діянням, не бажаючи бути притягнутим до кримінальної відповідальності, звернувся 04.07.2025 із заявою до правоохоронних органів та почав діяти під їхнім контролем з метою викриття злочинної діяльності ОСОБА_5 .
Надалі 07.07.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи виконання єдиного злочинного умислу, спрямованого на отримання неправомірної вигоди для себе, діючи з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище, під час телефонної розмови вказав ОСОБА_8 на необхідність зустрічі в найкоротші терміни.
Того ж дня, 07.07.2025 о 16 год 12 хв ОСОБА_8 прибув до службового кабінету голови Галицької міської ради, який розташований за адресою м. Галич, площа Волі, буд. 1, де ОСОБА_5 , реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, у приміщенні власного службового кабінету запевнив ОСОБА_8 щодо виграшу в аукціоні.
У подальшому 07.07.2025 о 16 год 19 хв ОСОБА_5 , перебуваючи в приміщенні свого службового кабінету, що за адресою м. Галич, площа Волі, буд. 1, під час заздалегідь обумовленої зустрічі отримав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у розмірі 2 000 доларів США (що згідно з курсом НБУ становило 83 468, 20 грн) для себе за забезпечення прийняття рішення на сесії Галицької міської ради про передачу в оренду земельних ділянок та зміни їх цільового призначення, забезпечення прийняття рішення про затвердження проектної документації на земельні ділянки з метою передачі в оренду, гарантування виготовлення необхідних документів, а також розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».
Крім того ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення зазначив про необхідність передачі неправомірної вигоди в подальшому.
Продовжуючи свої протиправні дії ОСОБА_5 , будучи наділеним владними повноваженнями, 10.07.2025 скликав засідання сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області.
Як наслідок, за особистої участі та сприяння ОСОБА_5 на вказаній сесії прийнято:
рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 181 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;
рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 182 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0026 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;
рішення сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 183 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0027 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів.
При цьому ОСОБА_5 особисто проголосував за прийняття вищезазначених рішень.
Відповідно до вищезгаданих рішень затверджено проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення із «земель для іншого сільськогосподарського призначення (код КВЦПЗ - 01.13)» на «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01)», включено вищезазначені земельні ділянки сільськогосподарського призначення до переліку земельних ділянок комунальної власності, права оренди виставлені на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів у формі електронного аукціону на вищезазначені земельні ділянки.
У подальшому 15.07.2025 у період часу з 10 год 52 хв по 10 год 57 хв, ОСОБА_5 , продовжуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди для себе, діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, використовуючи своє службове становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, в ході особистої зустрічі поблизу приміщення Галицької міської ради підтвердив ОСОБА_8 необхідність передачі ще 1 600 доларів США неправомірної вигоди для себе за забезпечення виготовлення необхідних документів, сприяння у прийнятті рішення про затвердження проєктної документації на земельні ділянки з метою передачі їх в оренду, а також розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».
З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 детальний план надання йому в оренду земельних ділянок, зміни цільового призначення та проведення аукціону.
Того ж дня 15.07.2025 о 15 год 58 хв на автомобільній парковці, що знаходиться поблизу приміщення «Візит-Центр Галич», що за адресою: м. Галич, вул. Гузара, буд 7, в автомобілі під керуванням ОСОБА_5 , марки «Mercedes-Benz», моделі E280 CDI, державний номерний знак НОМЕР_1 , під час заздалегідь обумовленої зустрічі, ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у розмірі 1 600 доларів США (що згідно курсу НБУ становило 66 936, 80 грн) для себе за прийняття рішення Галицькою міською радою про передачу в оренду земельних ділянок, зміни їх цільового призначення та сприяння у прийнятті рішення про затвердження проектної документації на земельні ділянки з метою передачі в оренду, забезпечення виготовлення необхідних документів, а також розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».
Після одержання неправомірної вигоди ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, за невстановлених досудовим розслідування обставин, забезпечив проведення аукціону шляхом розміщення 16.07.2025 на сайті https://prozorro.sale/auction лоту: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» № лоту:1, ID:LRE001-UA-20250716-53561|6877b3d7f1f2f75912d81c4d, та вказав інформацію про організатора: «Галицька міська рада Код ЄДРПОУ 04054263, місцезнаходження: 77100 Україна, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця площа Волі, будинок 1, контактна особа: ОСОБА_9 ».
У подальшому ОСОБА_5 , не припиняючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, під час особистих зустрічей 18.07.2025, 23.07.2025, 14.08.2025 і телефонних розмов. Які відбувались 14.08.2025, 15.08.2025, 16.08.2025, надавав вказівки, поради щодо позитивного рішення про передачу в оренду земельних ділянок та зміни їх цільового призначення, виготовлення необхідних документів, а також розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровими номерами 2621280900:02:001:0026, 2621280900:02:001:0025, 2621280900:02:001:0027 та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», в тому числі реєстрації інших фізичних осіб підприємців, які б створювали штучну конкуренцію на аукціоні (електронних торгах) та надавали можливість досягти бажаних результатів, зокрема ненадання можливостей іншим особам одержати в оренду вказані земельні ділянки, таким чином маючи на меті у подальшому знову одержати неправомірну вигоду та висловивши у такий спосіб рішучість до вчинення злочину.
Окрім цього, 15.08.2025 ОСОБА_5 в ході телефонної розмови на виконання попередніх домовленостей з ОСОБА_8 , з метою одержання неправомірної вигоди для себе відповідно до заздалегідь розробленого плану, повідомив останньому про необхідність залучити фізичну особу ОСОБА_10 задля створення штучної конкуренції при проведенні аукціону (електронних торгів) та одержання бажаних результатів, а саме забезпечення проведення аукціону на ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».
18.08.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, відповідно до заздалегідь розробленого плану, в приміщення Галицької міської ради, яка розташована за адресою м. Галич, площа Волі, 1, забезпечив участь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого є ОСОБА_8 та ОСОБА_10 в аукціоні (електронних торгах).
У подальшому ОСОБА_5 , з метою створення штучної конкуренції задля позитивного проведення аукціону (електронних торгів) та одержання бажаних результатів (на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД»), забезпечив проведення від імені ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД» та ОСОБА_10 ставки на аукціоні (електронних торгах). Водночас, виграти на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого являється ОСОБА_8 , лот: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» не вдалося з незалежних від ОСОБА_5 причин.
Водночас, у ході проведення аукціону, достовірно розуміючи, що цінова пропозиція орендної плати занадто висока, ОСОБА_5 з метою недопущення виграшу аукціону (електронних торгів) іншими учасниками торгів та не бажаючи передачі їм в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2621280900:02:001:0025, згідно зі заздалегідь розробленим планом, прийняв рішення про встановлення ОСОБА_10 цінової пропозиції в сумі 600 000 грн, достовірно знаючи, що в подальшому договір не буде підписаний, а ОСОБА_10 дискваліфікований та, відповідно, ОСОБА_5 буде мати можливість повторно викласти вказаний вище лот на аукціон.
Так, підтверджуючи намір одержання неправомірної вигоди відповідно до заздалегідь розробленого плану ОСОБА_5 , діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, за невстановлених досудовим розслідування обставин забезпечив проведення аукціону шляхом оголошення 02.09.2025 та розміщення на сайті https://prozorro.sale/auction лоту: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0026 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» № лоту:1, ID:LRE001-UA-20250902-12459|68b6de5372f009aea36d7646, та вказав інформацію про організатора: «Галицька міська рада Код ЄДРПОУ:04054263, місцезнаходження: 77100 Україна, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця площа Волі, будинок 1, контактна особа: ОСОБА_9 ».
У подальшому, 08.09.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, відповідно до заздалегідь розробленого плану, в приміщенні Галицької міської ради, яка розташована за адресою м. Галич, площа Волі, буд. 1, зустрівся з ОСОБА_11 , повідомив останнього щодо проведення наступних аукціонів та передачі в оренду земельних ділянок ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД». При цьому він зазначив, що з метою створення штучної конкуренції, для позитивного проведення аукціону та одержання бажаних результатів, а саме забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», необхідно створити ще декілька ФОП та 02.10.2025 в ході телефонної розмови наголосив на необхідність особистої зустрічі.
Того ж дня за невстановлених досудовим розслідування обставин ОСОБА_5 забезпечив проведення аукціону шляхом повторного оголошення та розміщення 08.09.2025 на сайті https://prozorro.sale/auction лоту: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» № лоту:1, ID:LRE001-UA-20250908-09390|68be981a549b36f234393f59, та вказав інформацію про організатора: «Галицька міська рада Код ЄДРПОУ:04054263, місцезнаходження: 77100 Україна, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця площа Волі, будинок 1, контактна особа: ОСОБА_9 ». Разом з цим, виграти на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого являється ОСОБА_8 , вищезазначений лот не вдалося з незалежних ОСОБА_12 причин.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, ОСОБА_5 відповідно до заздалегідь розробленого плану 03.10.2025 у приміщенні Галицької міської ради, яка розташована за адресою м. Галич, площа Волі, буд. 1, зустрівся з ОСОБА_8 та надав йому вказівки, поради з приводу позитивного рішення про передачу в оренду земельних ділянок і зміни їх цільового призначення, сприяння у прийнятті рішення про затвердження проєктної документації на земельні ділянки з метою передачі в оренду, забезпечення виготовлення необхідних документів, а також забезпечення проведення аукціону, який відбуватиметься 07.10.2025 на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», а саме придбання лоту щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з кадастровим номером 2621280900:02:001:0026, а також створення фіктивних ФОП, які б створювали штучну конкуренцію на аукціоні (електронних торгах) та надавали можливість досягти бажаних результатів, в тому числі ненадання можливостей іншим особам одержати в оренду вказані земельні ділянки, таким чином маючи на меті у подальшому знову одержати неправомірну вигоду та висловивши у такий спосіб рішучість до вчинення злочину.
У подальшому, 08.10.2025 відповідно до заздалегідь розробленого плану ОСОБА_5 у приміщенні Галицької міської ради, яка розташована за адресою: м. Галич, площа Волі, буд. 1, в ході особистої зустрічі повідомив ОСОБА_8 про перемогу на аукціоні (електронних торгах) та отримання ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого є останній, земельної ділянки з кадастровим номером 2621280900:02:001:0026 в оренду, зазначивши при цьому, що потрібно витримати час з укладенням договору для уникнення орендної плати.
Того ж дня ОСОБА_5 , продовжуючи єдиний злочинний умисел спрямований на одержання неправомірної вигоди для себе, діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, використовуючи своє службове становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, поставив вимогу передати йому грошові кошти в сумі 100 000 грн за позитивне прийняття Галицькою міською радою рішення про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2621280900:02:001:0026 ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», зміни її цільового призначення та ухилення від орендної плати.
ОСОБА_8 розуміючи, що в разі ненадання необхідної суми коштів він не отримає в оренду вказану земельну ділянку, оскільки Галицькою міською радою не буде підписаний договір оренди вказаної землі та не буде змінено її цільове призначення, що в подальшому унеможливить проведення підприємницької діяльності. Будучи поставленим у такі умови, усвідомлюючи, що в разі ненадання згоди на висунуті ОСОБА_5 протиправні умови щодо необхідності передачі неправомірної вигоди, він не зможе повною мірою реалізувати свої законні права та інтереси, не бажаючи у зв'язку з цим настання для себе негативних наслідків, ОСОБА_8 змушений був погодитись на такі умови.
10.10.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, відповідно до заздалегідь розробленого плану в ході особистої зустрічі в приміщенні Галицької міської ради, яка розташована за адресою: м. Галич, площа Волі, буд. 1, діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення висловив ОСОБА_8 вимогу надати йому неправомірну вигоду.
Того ж дня, 10.10.2025 о 17 год 07 хв у приміщенні санвузла Галицької міської ради, що знаходиться за адресою: м. Галич, площа Волі, буд. 1, під час заздалегідь обумовленої зустрічі ОСОБА_13 отримав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у розмірі 60 000 грн для себе за позитивне прийняття Галицькою міською радою рішення про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2621280900:02:001:0026 ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», зміни її цільового призначення та ухилення від сплати орендної плати, а також подальше розміщення міською радою на сайті лотів щодо продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності, які знаходяться в с. Бринь Галицького району та забезпечення проведення аукціону на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД».
16.10.2025 за невстановлених досудовим розслідування обставин ОСОБА_5 забезпечив проведення аукціону шляхом розміщення на сайті лоту: «Продаж права оренди земельної ділянки комунальної власності площею 10.3846 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0027 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ: 01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована в с. Бринь Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області» № лоту: 1, LRE001-UA-20251016-59533|68f0eedefac32d063ac1059d, та вказав інформацію про організатора: «Галицька міська рада Код ЄДРПОУ:04054263, місцезнаходження: 77100 Україна, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця площа Волі, будинок 1, контактна особа: ОСОБА_9 ». Однак, виграти на користь ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», представником якого являється ОСОБА_8 , вищезазначений лот не вдалося з незалежних від ОСОБА_5 причин.
10.11.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, відповідно до заздалегідь розробленого плану, діючи як міський голова м. Галич та представник Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (орендодавець), уклав з ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД» (Орендар) договір оренди землі № 09-03/42 від 10.11.2025.
Відповідно до вказаного договору Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 10.0000 га, кадастровий номер 2621280900:02:001:0026, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ:01.01; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення), що розташована за межами с. Бринь. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 42 294,98. Договір укладено строком на 7 років, тобто до 10.11.2032, розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 202 000,00 грн.
Продовжуючи свої протиправні дії ОСОБА_5 , будучи наділеним владними повноваженнями, 22.01.2026 скликав засідання вісімдесят першої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області, на якій за особистої участі та сприяння ОСОБА_5 було прийнято рішення від 22 січня 2026 року №03 «Про надання дозволу на розроблення Детального плану території з метою зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ -01.01) на землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код КВЦПЗ -11.01) під «Нове будівництво заводу керамічних виробів з допоміжними та складськими будівлями » в адміністративних межах Галицької міської територіальної громади (за межами населеного пункту с. Бринь), Івано-Франківського району Івано-Франківської області». При цьому ОСОБА_5 особисто проголосував за прийняття таких рішень.
23.01.2026 ОСОБА_5 , на виконання свого єдиного злочинного умислу, спрямованого на отримання неправомірної вигоди для себе, діючи з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, використовуючи своє службове становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, поставив вимогу передати йому грошові кошти в сумі 500 доларів США за забезпечення виготовлення документів з метою зміни цільового призначення, в тому числі детального плану території та позитивне прийняття Галицькою міською радою рішення «Про надання дозволу на розроблення детального плану території з метою зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення товарно-сільськогосподарського виробництва на землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами» (КВПЗЦ 11.01) під нове будівництво заводу керамічних виробів з допоміжними та складськими будівлями в адміністративних межах Галицької міської територіальної громади, за межами населеного пункту с. Бринь Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
Так ОСОБА_8 , розуміючи, що у разі ненадання необхідної суми коштів, він не зможе отримати детальний план території та не отримає дозвіл на зміну цільового призначення земельної ділянки, оскільки Галицькою міською радою не буде ухвалено позитивне рішення, що в подальшому унеможливить проведення підприємницької діяльності. Крім цього, ОСОБА_8 усвідомлював, що, в разі ненадання згоди на висунуті ОСОБА_5 протиправні умови щодо необхідності передачі неправомірної вигоди, він не зможе повною мірою реалізувати свої законні права та інтереси.
Того ж дня, 04.02.2026, під час заздалегідь обумовленої зустрічі у приміщенні Галицької міської ради у службовому кабінеті о 09 год 16 хв ОСОБА_13 отримав від ОСОБА_8 частину неправомірної вигоди у розмірі 500 доларів США (що згідно з курсом НБУ становить 21 596,40 грн) для себе за забезпечення виготовлення документів щодо зміни цільового призначення, в тому числі детального плану території, та позитивне прийняття Галицькою міською радою рішення з цього приводу.
Таким чином, ОСОБА_5 у період часу з 07.07.2025 по 04.02.2026 одержав як неправомірну вигоду грошові кошти в загальній сумі 232 001,40 грн, що є значним розміром.
04 лютого 2026 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Залуква Галицького району Івано-Франківської області, українцю, громадянину України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , обіймає посаду міського голови м. Галич Івано-Франківського району Івано-Франківської області, затримано за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
05 лютого 2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення ґрунтується на зібраних у ході досудового розслідування доказах, а саме:
-протоколах допитів свідка ОСОБА_8 ;
-протоколах за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
-рішенню сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 181 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;
- рішенню сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 182 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0026 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;
-рішенню сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 183 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0027 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;
-рішенню вісімдесят першої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області від 22.01.2026 №03 «Про надання дозволу на розроблення Детального плану території з метою зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ -01.01) на землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код КВЦПЗ -11.01) під «Нове будівництво заводу керамічних виробів з допоміжними та складськими будівлями» в адміністративних межах Галицької міської територіальної громади (за межами населеного пункту с.Бринь), Івано-Франківського району Івано-Франківської області»;
-договорі оренди землі № 09-03/42 від 10.11.2025 укладеним між Галицькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області в особі міського голови м. Галич ОСОБА_5 та ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», ЄДРПОУ 40147360 в особі керівника ОСОБА_14 ;іншими матеріалами даного кримінального провадження в їх сукупності.
Враховуючи те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, який прямо пов'язаний з виконанням ним своїх посадових обов'язків, слідчий вважає, що перебування підозрюваного на посаді Галицького міського голови буде перешкоджати виконанню завдань кримінального провадження.
В той же час статтею 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста, очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях і на них поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом. Окрім цього, на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Міський голова у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; видає розпорядження у межах своїх повноважень. Водночас п. 14 передбачено, що міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.
Більше того, ОСОБА_5 постійно виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, наділений повноваженнями представника влади і згідно з Приміткою 1 до ст. 364 КК України є службовою особою, яка відповідно до Примітки 2 до ст. 368 КК України займає відповідальне становище.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України у відповідності до ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, санкція статті передбачає максимальне покарання за його вчинення - десять років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Таким чином, слідчий враховує те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, який вчинив завдяки тому, що перебуває на займаній посаді, будучи наділеним організаційно-розпорядчими та владними повноваженнями, може продовжувати злочинну діяльність, а також негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду шляхом впливу на підлеглих працівників Галицької міської ради та її депутатів, інших свідків у цьому провадженні, знищення чи фальсифікації речей і документів, які мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, а також те, що згідно ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді.
У судовому засіданні прокурор та слідча підтримали заявлене клопотання з підстав та мотивів, що викладені письмово. Прокурор, що запобігання ризикам неправомірної поведінки підозрюваного як міського голови, вказаний захід забезпечення заходів кримінального провадження буде відповідати. Про протилежне стверджує, що підозрюваний маніпулював своїм станом здоров'я щодо неможливості брати участі в слідчих діях, як наслідок на думку слідства мало місце внесення неправдивих відомостей до відповідних офіційних документів, про що порушено кримінальне провадженні за ч. 1 ст. 366 КК України.
Захисники заперечили відносно клопотання про відсторонення від посади, зокрема з підстав, що викладені письмово. Зазначили, що підозра є повністю необґрунтованою. Зокрема, рішення Галицької міської ради про затвердження проектів землеустрою, про включення земельних ділянок до переліку право оренди, виставлені на земельні торги у формі електронного аукціону та всі інші рішення, що стосуються прав на земельні ділянки, не ухвалюються міським головою одноособово. Жодних доказів, що ОСОБА_5 впливав на голосування немає. Разом з тим, в діях ОСОБА_8 вбачаються ознаки притаманні провокації злочину.
Просять врахувати, що посада міського голосив є виборною. Стороною обвинувачення не доведено, що з боку підозрюваного вчинялись будь-які дії, які б вказували на наведені в клопотанні ризики.
Разом з тим, зазначають, що перебуваючи на посаді міського голови ОСОБА_5 на період воєнного стану на території України виявляє активну громадянську позицію, сприяє наданню допомозі ЗСУ, за що ним отримано подяки від командирів різних військових частин.
Просять не брати до уваги повідомлення прокурора про начебто маніпуляції із станом здоров'я ОСОБА_5 , оскільки таке належним чином не доведено. Крім цього, після надання медичної допомоги ОСОБА_5 з первинного огляду, пройшов час, відповідно загальний його стан міг змінитися.
Підозрюваний підтримав позицію захисників.
Вислухавши пояснення учасників розгляду клопотання, перевіривши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшла наступного висновку :
Відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України у Івано-Франківській області, за процесуального керівництва Івано-Франківської обласної прокуратури, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025090000000069 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
05 лютого 2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище неправомірної вигоди в значному розмірі для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням займаної наданої їй влади, тобто у вчиненні кримінального правопорушення.
досудовим розслідуванням інкримінується отримання ОСОБА_5 як Галицьким міським головою неправомірної вимоги у період з 07.07.2025 по 04.02.2026 в сумі 232 001, 40 грн.
Разом з тим, причетність до інкримінованого ОСОБА_5 кримінального правопорушення підтверджується матеріалами, доданими до клопотання :
-протоколами допитів свідка ОСОБА_8 ;
-протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій ( аудіо-відеоконтролю особи, за результами контролю за вчинення злочину, спостереження за особою).
-рішенням сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 181 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0025 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;
- рішенням сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 182 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0026 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;
-рішенням сімдесят третьої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області № 183 від 10.07.2025 Про затвердження проекту землеустрою та включення земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2621280900:02:001:0027 до переліку земельних ділянок, комунальної власності права оренди, виставленні на земельні торги у формі електронного аукціону окремим лотом та проведення земельних торгів;
-рішенням вісімдесят першої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області від 22.01.2026 №03 «Про надання дозволу на розроблення Детального плану території з метою зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ -01.01) на землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код КВЦПЗ -11.01) під «Нове будівництво заводу керамічних виробів з допоміжними та складськими будівлями» в адміністративних межах Галицької міської територіальної громади (за межами населеного пункту с.Бринь), Івано-Франківського району Івано-Франківської області»;
-договором оренди землі № 09-03/42 від 10.11.2025 укладеним між Галицькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області в особі міського голови м. Галич ОСОБА_5 та ПП «ПРИКАРПАТСЕРВІСБУД», ЄДРПОУ 40147360 в особі керівника ОСОБА_14 ;
-протоколом обшуку від 04.02.2026 адміністративного будинку Галицької міської ради.
Згідно положень ст. ст. 131, 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
У відповідності до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відповідно до ч.1 ст. 155 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади. Із клопотанням про відсторонення особи від посади до органів державної влади, зазначених у частині третій статті 154 цього Кодексу, має право звернутися прокурор, а про відсторонення від посади Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника - Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Згідно ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Частиною 2 ст. 157 КПК України визначено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення від посади;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Тобто, відсторонення від посади не є імперативною нормою, а залежить від доведеності наведених вище обставин.
Так, згідно із рішенням №2 першої сесії восьмого скликання Галицької міської ради Івано-Франківської області від 27.11.2020, за інформацією голови Галицької міської територіальної виборчої комісії Івано-Франківського району про результати виборів Галицького міського голови та обрання на посаду Галицького міського голови ОСОБА_5 , після заслуховування присяги, прийнято рішення вважати його таким, який вступив на посаду. Також йому присвоєно 6-тий ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Враховуючи вимоги вищезазначених правових норм та те, що ОСОБА_5 інкримінуються вчинення кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності, саме займана ним посада безпосередньо сприяла можливому вчиненню інкримінованого кримінального правопорушення. Також, перебуваючи на займаній посаді, будучи наділеним організаційно-розпорядчими та владними повноваженнями може вчиняти дії, які в свою чергу будуть негативно впливати на хід досудового розслідування враховуючи ранню стадію досудового розслідування.
Відповідні обмеження є розумними і співмірними, з огляду на завдання кримінального провадження та з урахуванням досліджених обставин в цьому кримінальному провадженні, на переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують саме такий ступінь втручання у права та свободи особи з метою виконання завдань кримінального провадження.
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження слідчий суддя вважає, що він не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування відносно неї заходу забезпечення кримінального провадження.
Вирішуючи питання про відсторонення від посади, слідчий суддя враховує й те, що обставини, які стали підставою для такого відсторонення та зазначаються у поданому клопотанні, зокрема обставини того, що ОСОБА_5 , який підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, може негативно впливати на хід досудового розслідування, впливати на свідків у кримінальному провадженні, в тому числі й тих, які є його підлеглими, що в свою чергу може впливати на встановленню істини.
Оцінюючи доводи сторони захисту про відсутність намірів підозрюваного перешкоджати досудовому розслідуванню, слідчий суддя зазначає, що при вирішенні питання про відсторонення від посади значення мають не лише одні заяви підозрюваного, а насамперед об'єктивна можливість вчинення ним відповідних дій у зв'язку з перебуванням на посаді. Саме по собі покликання на особу підозрюваного на позитивну характеристику в контексті його допомоги ЗСУ, наявності подяк за таку допомогу, відсутність судимостей чи запевнення у добросовісній поведінці не спростовують наявності ризиків, які випливають із функціональних повноважень та службового становища підозрюваного.
Також відповідно до КПК України метою запобіжного заходу є необхідність попередити виникнення ризиків, а не застосувати запобіжний захід за наслідками можливого вчинення підозрюваним відповідних дій. З огляду на викладене, той чи інший ризик слід вважати наявним за умови встановлення обґрунтованої ймовірної можливості здійснення підозрюваним таких спроб. Водночас, КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Кримінальний процесуальний закон не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково здійснить відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснення у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Водночас, слідчий суддя у відповідності до вимог п. 3 ч. 2 ст. 157 КПК України не вбачає можливості настання тяжких наслідків для інших осіб у випадку відсторонення підозрюваного від посади. Ґрунтовних підстав такому стороною захисту не наведено.
Разом із тим, й такі обставини не можуть мати визначального значення та переважати над інтересами саме даного кримінального провадження і необхідністю забезпечення його ефективності, з огляду на тяжкість інкримінованих кримінальних правопорушень, їх суспільну небезпечність.
Таким чином, відсторонення підозрюваного від посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, дотримання завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України та загальних засад кримінального провадження, передбачених ст. 7 КПК України, для запобігання використання ОСОБА_5 як Галицьким міським головою свого посадового становища з метою впливу на хід проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню. Відтак, клопотання про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від займаної посади Галицького міського голови- підлягає до задоволення.
Строк відсторонення слід здійснити в межах строку досудового розслідування, який відповідно до п.4 ч.3 ст. 219 КПК України не може перевищувати двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Керуючись ст. ст.154 - 157, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задоволити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від займаної посади Галицького міського голови строком до 04 квітня 2026 року включно, в межах строку досудового розслідування.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора у кримінальному провадженні- прокурора вдділу Івано-Франківської обласної прокуратури - ОСОБА_3 , а її копію для відома та виконання направити до Галицької міської ради Івано-Франківської області.
Ухвала слідчого судді діє до 04 квітня 2026 року включно та підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя
Івано-Франківського міського суду ОСОБА_1