Постанова від 10.02.2026 по справі 600/5899/24-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/5899/24-а

Головуючий у 1-й інстанції: Брезіна Т.М.

Суддя-доповідач: Шидловський В.Б.

10 лютого 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Сапальової Т.В. Капустинського М.М.

за участю:

секретаря судового засідання: Решкатюк Л.O.,

представника позивача: Бакуліна О.Ю.

представника відповідача: Агатія В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційні скарги Головного управління ДПС у Чернівецькій області та Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року Приватне акціонерне товариство "Нижньодністровська ГЕС звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області, у якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області:

- № 00000/27096/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 14243323 грн;

- № 00000/27097/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11751545 грн;

- № 00000/27099/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким на підставі статті 120 -1 ПК України застосований штрафу у розмірі 79254 грн;

- № 00000/27150/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб військового збору у розмірі 41545,80 грн;

- № 00000/27151/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) у розмірі 3462,15 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що протягом перевіряємого періоду ПрАТ “Нижньодністровська ГЕС» були укладені договори з ТОВ ТД “Вінтранстінвест», ПП “ДОК МІК», ТОВ “ІБК Граніт», які перебували на обліку ДПС України, в перевіряємому періоді згідно даних ЄРПН декларували придбання у значній кількості обсягів робіт, послуг, товарів. Зазначеними підприємствами надано відповідачу первинні бухгалтерські документи з власними контрагентами на підтвердження наявності матеріальної та технічної можливості виконувати роботи, на об'єктах ПрАТ “Нижньодністровська ГЕС». Позивач вказав, що факт реального виконання договорів, укладених з ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“, ПП "ДОК МІК", ТОВ ТД “Вінтранстінвест», підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними. Позивач вважає безпідставними посилання податкового органу щодо співвідношення кількості працюючих до обсягу виконаних робіт/послуг, яке, на думку останнього, ставить під сумнів можливість виконання даних робіт/послуг, оскільки відсутність трудових ресурсів безпосередньо у контрагента не може свідчити про нереальність господарських операцій, оскільки вони (трудові ресурси) могли бути залучені за умови укладення договору цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу. Позивач стверджує, що у законодавстві відсутні обмеження щодо використання у господарській діяльності найманої праці виключно за трудовими договорами. Під час проведення перевірок посадовим особам контролюючого органу були подані відповідні договори та інші первинні документи щодо взаємовідносин ТОВ ТД "Вінтранстінвест", ПП "ДОК МІК", ТОВ "ІБК Граніт" з власними контрагентами. Також позивач вказує на відображені в обліку та підтвердження первинними документами операцій з ТзОВ "ЗАХІДСПЕЦЕНЕРГОРЕМОНТ", ТОВ ТД "Вінтранстінвест", ПП "ДОК МІК", ТОВ "ІБК Граніт", які відображені у складі собівартості реалізованої продукції оскільки згідно з переліком робіт носять регулярний систематичний характер поточного ремонту, підтримання споруд та об'єктів в робочому стані, а також створення тимчасових фортифікаційних споруд, а тому такі витрати мають бути віднесені до витрат поточного періоду, зокрема, до витрат виробничої собівартості.

Також позивач вказує, що висновки про відсутність достатніх як трудових і матеріальних ресурсів для проведення відповідних обсягів робіт контрагентами контролюючим органом здійснено на підставі податкової інформації, що наявна в інформаційно - аналітичних базах відносно контрагентів позивача по ланцюгах постачання, не може бути підставою для висновків про порушення податкового законодавства, оскільки така інформація носить інформативний характер та сформована фактично без дослідження первинних документів податкового обліку.

Позивач також не погоджується з висновком щодо заниження податкових зобов'язання рядку 4 Декларацій “Нараховано податкових зобов'язань відповідно до п.198.5 ст.198 та п.199.1 ст.199 Кодексу за операціями що оподатковуються за основною ставкою» на загальну суму 1215803 грн у взаємовідносинах з АТ “НЕК Укренерго», оскільки ціна на електричну енергію, яка постачається з метою врегулювання небалансів, є такою, що склалася на ринку електричної енергії та/або підлягає державному регулюванню, то база оподаткування ПДВ за операціями з постачання такої електричної енергії визначатиметься виходячи з її договірної (контрактної) вартості без урахування ціни придбання. Таким чином, донарахування зобов'язань з податку на додану вартість є безпідставним та таким, що не відповідає нормам ПК України та Закону України “Про ринок електричної енергії».

Крім того, позивач не погоджується із висновками актів податкового органу щодо відносин з ТОВ “ВІМ Україна», оскільки в процесі господарської діяльності ПрАТ “Нижньодністровська ГЕС», виникла необхідність придбання спеціалізованого електротехнічного обладнання, яке відповідає технічним та якісним характеристикам предмету закупівлі, що вже перебуває на території ПрАТ “Нижньодністровська ГЕС» та вмонтоване в майно (приміщення), яке перебувало в оренді ТОВ “ВІМ УКРАЇНА» згідно договору оренди майна від 14.05.2018 року за реєстровим номером 948. З огляду на те, що зазначене обладнання, вмонтоване в майно замовника, було виготовлено під його габарити на замовлення та за кошти ТОВ “ВІМ Україна», становить єдину систему функціонального призначення, що поліпшує об'єкт, та до цього часу знаходиться у змонтованому стані на території товариства, - придбати аналогічне обладнання з технічних причин неможливо. Таким чином, позивач вважав за доцільне застосувати переговорну процедуру з метою закупівлі вищезазначеного спеціалізованого комплексу електротехнічного обладнання на підставі п.2 ч.2 статті 40 Закону України “Про публічні закупівлі». В результаті проведення переговорної процедури укладено договір №280 від 22.09.2021р. з ТОВ “ВІМ Україна» на суму 10082111,69 грн з ПДВ, а в подальшому з ТОВ “ВІМ Україна» були укладені акти зарахування зустрічних однорідних вимог. Вказані обставини були відомі податковому органу під час проведення перевірки, а тому висновок щодо нереальності операцій з ТОВ “ВІМ Україна» спростований самим актом перевірки та наданими до перевірки первинними документами.

Також позивач не погоджується з висновками актів перевірок в тій частині, що за перевіряємий період, внаслідок порушення податкового законодавства донараховано податок на доходи фізичних осіб. Згідно звітів про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт працівникам підприємства видавались готівкові кошти на господарські потреби згідно відомостей. Проте, перевіркою ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» встановлено, факти проведення працівниками підприємства готівкових розрахунків без подання одержувачем належно оформлених, згідно із законодавством України, платіжних документів (товарного, фіскального чека, розрахункової квитанції, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, тобто встановлено випадки подання підзвітними особами звітів про використання коштів із розрахунковими документами, які не відповідають формі та змісту розрахункового документа. У зв'язку з цим, позивач зазначає, що у зв'язку з військовою агресією рф з об'єктивних причин частина готелів міст України припинила розселення громадян. З метою недопущення порушення прав працівників та забезпечення належного проживання їх у відрядженнях, наказом товариства № 34 від 24.02.2022 року було встановлено максимальну суму витрат за наймання житла, яка може бути використана без підтвердних документів. Прийняття такого рішення були обумовлено необхідністю поселення працівників під час відряджень у приватних квартирах громадян. З огляду на те, що звичайна фізична особа не має можливості видати розрахункові документи, такі документи працівниками не надавалися. Одночасно, відсутність таких розрахункових документів у надзвичайних ситуаціях в умовах воєнного стану, не свідчить про те, що такі витрати не існували.

З вказаних підстав позивач вказує на протиправність прийнятих рішень та просив суд задовольнити позов.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області № 00000/27099/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким на підставі статті 120 -1 ПК України застосований штрафу у розмірі 79254 гривень.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення, в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідачем також подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення, в частині задоволення позовних вимог, та ухвалити в цій частині нове, яким в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційних скарг апелянти посилаються на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, також неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційних скаргах.

В судовому засіданні представник позивача доводи своєї апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити її, а рішення суду першої інстанції - скасувати. Проти задоволення вимог апеляційної скарги відповідача заперечив.

Представник податкового органу в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити її, а рішення суду першої інстанції - скасувати. Проти задоволення апеляційної скарги позивача заперечив та просив суд залишити її без задоволення.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга позивача підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 05.06.2024 р. №900-п проведено документальну планову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС", результати якої зафіксовано в акті №12420/ж5/24-13-07-01/30149623 від 30.09.2024 р. (том 2 а.с. 85-152)

У вказаному акті зафіксовано наступні порушення податкового законодавства:

- заниження податку на прибуток на загальну суму 11961085 грн;

- заниження податку на додану вартість на загальну суму 8276579 грн;

- встановлено відсутність реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі по рядку 4 колонки Б Декларацій “Нараховано податкових зобов'язань відповідно до п. 198,5 ст. 198 Кодексу за операціями що оподатковуються за основною ставкою» всього в сумі 1215803 грн;

- не включено в повному обсязі суми нарахованих та виплачених доходів фізичним особам, а також суми нарахованих та утриманих з них податків при нарахуванні доходів платникам податків в поданих податкових розрахунках сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податку і сум утриманого з них військового збору у 3 кварталі 2021 року, 1 кварталі 2023 року, 2 кварталі 2023 року;

- донараховано податок на доходи фізичних осіб в загальній сумі 2503,80 грн;

- підприємством не перераховано ПДФО в сумі 39042,00 грн;

- не утримання в повному обсязі та не перерахування до бюджету військового збору на загальну суму 3462,15 грн.

25.10.2024 р. позивач подав заперечення №687/8-11 на акт №12420/ж5/24-13-07-01/30149623 від 30.09.2024 р. (том 2 а.с. 168-178).

07.11.2024 р. Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області від 05.06.2024 р. №900-п, враховуючи заперечення позивача на акт №12420/ж5/24-13-07-01/30149623 від 30.09.2024 р., вирішено провести документальну позапланову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС", результати якої зафіксовано в акті №31358/ж5/24-13-07-01/30149623 від 05.12.2024 р. (том 2 а.с. 179-249)

У вказаному акті зафіксовано наступні порушення податкового законодавства:

- заниження податку на прибуток на загальну суму 12046315 грн;

- заниження податку на додану вартість на загальну суму 9401236 грн;

- встановлено відсутність реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі по рядку 4 колонки Б Декларацій “Нараховано податкових зобов'язань відповідно до п. 198,5 ст. 198 Кодексу за операціями що оподатковуються за основною ставкою» всього в сумі 1215803 грн.

12.12.2024 р. позивач подав заперечення №801/13-11 на акт №31358/ж5/24-13-07-01/30149623 від 05.12.2024 р. (том 3 а.с. 4-54).

На підставі актів перевірки №12420/ж5/24-13-07-01/30149623 від 30.09.2024 р. та №31358/ж5/24-13-07-01/30149623 від 05.12.2024 р. прийнято 12.12.2024 р. податкові повідомлення-рішення:

- № 00000/27096/Ж10/24-13-07-01, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 14243323 грн;

- № 00000/27097/Ж10/24-13-07-01, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11751545 грн;

- № 00000/27099/Ж10/24-13-07-01, яким на підставі статті 120 -1 ПК України застосований штрафу у розмірі 79254 грн;

- № 00000/27150/Ж10/24-13-07-01, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб військового збору у розмірі 41545,80 грн;

- № 00000/27151/Ж10/24-13-07-01, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) у розмірі 3462,15 гривень. (том 2 а.с. 64-71 ).

Матеріали справи містять розрахунки податкових зобов'язань та штрафних санкцій згідно актів перевірки №12420/ж5/24-13-07-01/30149623 від 30.09.2024 р. та №31358/ж5/24-13-07-01/30149623 від 05.12.2024 р. (том 2 а.с. 72-84).

В матеріалах справи містяться ухвали Вінницького міського суду по справі №127/39714/23, №127/1485/24, №127/2567/24, №127/35423/24 зі змісту яких вбачається, що ТУ ДБР, розташованим в місті Хмельницькому здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023022220000057 від 26.05.2023 р. відносно ПрАТ "Нижньодністровська ГЕС" за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. (том 3 а.с. 74-75).

Також матеріали справи містять протокол тимчасового доступу до речей і документів позивача від 29.11.2024 р. у кримінальному провадженні №42023022220000057, опис речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 29.11.2024 р., протокол обшуку від 22.01.2024 р. (том 3 а.с. 104-106, том 7 а.с. 105-115).

Матеріали справи містять лист Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області від 20.10.2022 р. та ГУ ДСНС України у Вінницькій області від 03.08.2023 р. щодо вжиття позивачем заходів по облаштуванню захисту трансформаторів від можливого потрапляння уламків снаряду або ракети. (том 3 а.с.107-19).

Матеріали справи містять наказ Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" №34 від 24.03.2022 р. про відшкодування витрат на відрядження під час дії воєнного стану. (а.с. 63).

Щодо правовідносин між позивачем з ТОВ ТД “Вінтранстінвест» матеріали справи містять наступні документи: договір №66 від 22.02.2021 р. про виконання ремонту металоконструкцій; договір №67 від 22.02.2021 р. про виконання ремонту металоконструкцій навісу стоянки; договір на виконання робіт (підряду) №138 від 06.04.2021 р. щодо часткового ремонту та хімзахисту під агрегатної частини машзалу (будівля ГЕС) з додатковими угодами; довідки про вартість виконаних робіт форми КБ-3; договір на виконання робіт №167 від 23.04.2021 року виконання робіт з антикорозійного захисту та часткового ремонту бетонних конструкцій; акт приймання виконання будівельних робіт; локальні кошториси на будівельні роботи №2-1-3-1; акти приймання виконання будівельних робіт форми КБ-2; підсумкові відомості ресурсів; дефектні акти; розрахунки загальновиробничих витрат до локального кошторису; податкові накладні. (том 3 а.с. 110-250, том 4 а.с. 1-31).

Щодо правовідносин між позивачем з ПП “ДОК МІК» матеріали справи містять наступні документи: договір №198 від 03.10.2022 р. з виконання робіт із зведення зовнішніх стін та створення фортифікаційних споруд; договір №218 від 21.11.2022 р. виконання робіт із укріплення і модернізації захисних споруд №1, №2, №3 на Нижньодністровській ГЕС; договір №221 від 30.11.2022 р. виконання робіт із облаштування під'їзду до лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровській ГЕС; договір №228 від 14.12.2022 р. виконання робіт із модернізації фортифікаційного захисту електричного обладнання Нижньодністровської ГЕС; договір №247 від 26.12.2022 р. виконання робіт по бетонуванню та облаштуванню площадки з накриттям для службового транспорту Нижньодніпровської ГЄС; договір №108 від 26.05.2023 р. виконання робіт облаштування схилів, укосів лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровської ГЕС; акти приймання-виконання будівельних робіт форми КБ-2; довідки про вартість виконаних робіт форми КБ-3; дефектні акти; локальні кошториси на будівельні роботи; підсумкові відомості ресурсів до локального кошторису; підсумкові відомості ресурсів до об'єкту кошторису; загальновиробничі витрати. Також до матеріалів справи долучено договори, укладені ПП “ДОК МІК» з контрагентами про надання послуг автотранспорту та спецтехніки, видаткові накладні придбання будівельних матеріалів, ттн, акти наданих послуг, рахунки - фактури. (том 4 а.с. 32-217, том 6 а.с. 181-216)

Щодо правовідносин між позивачем з ТОВ “ІБК Граніт» матеріали справи містять наступні документи: договір на виконання робіт (підряду) №243 від 07.11.2023 р. з додатками та додатковими угодами; договір на виконання робіт (підряду) №145 від 10.07.2023 р. з додатками та додатковими угодами; договір на виконання робіт (підряду) №255 від 13.11.2023 р. з додатками та додатковими угодами; договір на виконання робіт (підряду) №140 від 07.07.2023 р. з додатками та додатковими угодами; договір на виконання робіт (підряду) №160 від 02.08.2023 р. з додатками та додатковими угодами; договір на виконання робіт (підряду) №161 від 02.08.2023 р. з додатками та додатковими угодами; довідки про вартість виконаних робіт форми КБ-3; акти приймання-виконання будівельних робіт форми КБ-2; розрахунки загальновиробничих витрат; підсумкові відомості ресурсів до об'єкту кошторису; дефектні акти; відомості договірної ціни; локальні кошториси на будівельні роботи; підсумкові відомості ресурсів до локального кошторису; видаткові накладні. (том 4 а.с. 218-252, том 5 а.с. 1-167)

Матеріали справи містять договори (№72 від 31.03.2023 р., №236 від 22.12.2022 р., №207 від 19.10.2022 р., №200 від 10.10.2022 р., №158 від 25.07.2022 р., №335 від 16.12.2021 р., №237 від 23.07.2021 р., №238 від 23.07.2021 р., №91 від 13.03.2024 р.) на виконання робіт підряду укладені з ТОВ “Захід-Спецгідроенергомонтаж» та ТОВ “Західспецгідроенергомонтаж» на виконання яких складались: довідки про вартість виконаних будівельних робіт; дефектні акти; розрахунки витрат; довідки про вартість виконаних робіт форми КБ-3; акти приймання-виконання будівельних робіт форми КБ-2. (том 5 а.с. 168-252, том 6 а.с. 1-126)

Також матеріали справи містять оголошення про проведення відкритих торгів, спрощеної/допорогової закупівлі, звіти за 2022-2024 роки про виконання договорів про закупівлю щодо укладених договорів з ТОВ “Торговий дім “Вінтрастінвест»», ПП “ДОК МІК», ТОВ “ІБК Граніт». (том 6 а.с. 127-179).

Крім того, матеріали справи містять: копію журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці ПАТ "Дністровська ГАЕС"; накази Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" про призначення відповідальних осіб, надання дозволу та допуск до виконання робіт; копію журналу обліку по електричним нарядам, розпорядження; інформацію ПП “ДОК МІК», ТОВ ТД “Вінтранстінвест», ТОВ “Захід-Спецгідроенергомонтаж», з переліком працівників про надання дозволу на перебування та виконання робіт в забороненій зоні (Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС"); копію журналу ввозу матеріальних цінностей КПП№1 Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС"; копію журналу вивозу матеріальних цінностей КПП№1 Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС"; копію журналу дефектів і неполадок з обладнанням; копію журналу вводу обладнання в роботу ГЕС-2; акти прийомки з капітального ремонту та акти виконаних робіт ремонту обладнання; список працівників ТОВ “ІБК Граніт» та список службового та власного автотранспорту, що використовується в службових цілях, та які будуть заїжджати та виїжджати на об'єкт, який охороняється. (том 6 а.с. 217-248, том 7 а.с. 1-104, а.с. 116-158).

До матеріалів справи долучено фотокопії зображень результатів виконаних робіт згідно укладених договорів з ТОВ “ВІМ Україна», ТОВ “ІБК Граніт», ПП “ДОК МІК», ТОВ ТД “Вінтранстінвест». (том 7 а.с.159-171, том 10 а.с. 129-167).

Щодо правовідносин між позивачем з ТОВ “ВІМ Україна» матеріали справи містять наступні документи: договір купівлі-продажу ТОВ “ВІМ Україна» електричної енергії №211 від 29.12.2017 р. з додатками; договір оренди ТОВ “ВІМ Україна» майна позивача від 14.05.2018 р. (збірні металеві склади негорючих матеріалів, площею 629,20 кв.м та 458,15 кв.м.) з додатками; договір купівлі-продажу №280 від 22.09.2021 р. укладений між позивачем (покупець) та ТОВ “ВІМ Україна» (продавець) щодо обладнання, з додатками; рішення Господарського суду міста Києва від 13.10.2020 р. №910/8210/20; фотокопії приміщень та обладнання згідно договору купівлі-продажу №280 від 22.09.2021 р. (том 7 а.с. 172-244)

Щодо правовідносин між позивачем з ДП “НЕК “Укренерго» матеріали справи містять наступні документи: повідомлення ДП “НЕК “Укренерго» про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії, заяву про укладення договору про врегулювання небалансів від 23.04.2019 р.; накази ДП “НЕК “Укренерго» про затвердження умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії, договори про врегулювання небалансів електричної енергії, акти купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів за 2021-2024 роки; накази, повідомлення та договори за 2019 р. про участь у балансуючому ринку. (том 7 а.с. 245-250, том 8 а.с. 1-58, 83-88).

Щодо правовідносин між позивачем з ДП “Оператор Ринку» матеріали справи містять: договір між ДП “Оператор Ринку» та позивачем від 01.07.2019 р. №239/01 про участь у ринку “на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку (з додатками та внесеними змінами); договори від 05.07.2019 р. №239/01ВДР, №239/01РДН про купівлю-продаж електричної енергії на внутрішньодобовому ринку (з додатками та внесеними змінами) та про купівлю-продаж електричної енергії на ринку “на добу наперед» (з додатками та внесеними змінами); акти купівлі - продажу електричної енергії за 2021-2024 роки. (том 8 а.с. 59-82, 89-120)

Матеріали справи містять інвентаризаційні описи необоротних активів на підстав розпорядчих документів від 22.10.2024 р. №119, від 06.09.2024 р. №107. (том 9 а.с. 12-33)

Наказом Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" від 01.01.2021 р. №1а визначено застосування Положення про облікову політику з 01.01.2021 року. (том 9 а.с. 35).

Матеріали справи містять копії документів щодо ознайомлення працівниками податкового органу 21-23 серпня 2024 р. з вилученими четвертим слідчим відділом ТУ ДБР у позивача первинної документації, а також копію ухвали Вінницького міського суду Вінницької області від 04 лютого 2025 р. по справі №127/3350/25 про відмову скасування арешту майна у кримінальному провадженні №42023022220000057 від 26.05.2023 р. (том 9 а.с. 104-107, 111-127)

До матеріалів справи долучено копію висновку експертів ТОВ “Агентство судових експертиз» за результатами проведення комплексного комісійного будівельно-технічного та товарознавчого дослідження від 25.04.2025 р. №СЕ-52/25-К з приводу підтвердження фінансово-господарських операцій між ПАТ "Нижньодністровська ГЕС" та ТОВ “ІБК Граніт» згідно договорів №140 від 07.07.2023 р., №145 від 10.07.2023 р., №160 від 02.08.2023 р. У висновках вказано, що: роботи за договором №140 від 07.07.2023 р. фактично виконано, вартість виконаних робіт складає 1011324, вартість проектних робіт та експертизи проектної документації складає 134864,40 грн; роботи за договором №145 від 10.07.2023 р. фактично виконано, вартість виконаних робіт складає 1216700, вартість проектних робіт та експертизи проектної документації складає 126261,60 грн; роботи за договором №160 від 02.08.2023 р. фактично виконано, вартість виконаних робіт складає 12787160 грн, вартість проектних робіт та експертизи проектної документації складає 1325406 гривень. (том 9 а.с. 239-250, том 10 а.с. 1-68).

Матеріали справи містять копії висновків судової економічної експертизи від 17.10.2024 р. №2785/24-21 та судової економічної експертизи від 25.10.2024 р. №3051/24-21, проведених в рамках кримінального провадження №42023022220000057 від 26.05.2023 р. Згідно висновків економічної експертизи від 17.10.2024 р. №2785/24-21 вказано про завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних відповідно до договору №145 від 10.07.2023 р. в сумі 143673 грн, згідно договору №140 від 07.07.2023 р. в сумі 61402,94 грн, згідно договору №160 від 02.08.2023 р. в сумі 533155,47 гривень. Згідно висновків судової економічної експертизи від 25.10.2024 р. №3051/24-21 вказано про завищення вартості товарно-матеріальних цінностей використаних згідно договору №140 від 07.07.2023 р. в сумі 64123,81 грн, згідно договору №160 від 02.08.2023 р. в сумі 314645,99 гривень. Також матеріали справи містять порівняльну таблицю цін на товарно-матеріальних цінності відповідно до висновків експертиз від 17.10.2024 р. №2785/24-21, від 25.10.2024 р. №3051/24-21, від 09.06.2025 р. №СЕ-52/25-К/5.1/24. (том 10 а.с. 69-91)

Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення та часткового задоволення позовних вимог, дійшов висновку, що відповідачем не доведено суду правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення № 00000/27099/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, а тому позов підлягає задоволенню у цій частині, однак, податкові повідомлення-рішення №00000/27096/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, № 00000/27097/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, №00000/27150/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, №00000/27151/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року прийняті правомірно, а тому позов в цій частині не підлягає задоволенню.

Колегія суддів лише частково погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - ПК України).

Згідно з положеннями пп.75.1.2. п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Відповідно до положень пп.14.1.71, пп. 14.1.191. п.14.1 ст.14 ПК України звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Згідно з п.44.1, п.44.2, п.44.6 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу. Вимоги цієї статті щодо обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, застосовуються також до нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво (незалежно від наявності у нерезидента зареєстрованого (акредитованого, легалізованого) відокремленого підрозділу), та до іноземних юридичних осіб, визначених у підпункті 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу.

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Платники податку, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат та визначають об'єкт оподаткування з податку на прибуток за такими стандартами з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності. Юридичні особи - платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об'єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво, для обрахунку об'єкта оподаткування податком на прибуток використовують дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування, що стосуються діяльності (операцій), що здійснюється цими нерезидентами через постійні представництва, у тому числі якщо такі дані враховуються нерезидентами при складанні фінансової звітності щодо діяльності за межами України чи консолідованої фінансової звітності. Іноземні компанії, визначені підпунктом 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу, ведуть облік доходів і витрат та визначають об'єкт оподаткування з податку на прибуток підприємств за міжнародними стандартами фінансової звітності з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку під час застосування положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.

У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності. Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Відповідно до пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу. Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених підпунктом 140.4.8 пункту 140.4 та підпунктом 140.5.16 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років). Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених підпунктом 140.4.8 пункту 140.4 та підпунктом 140.5.16 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період перевищує сорок мільйонів гривень, такий платник визначає об'єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу. Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи. Платники податку на прибуток - виробники сільськогосподарської продукції, які обрали річний податковий (звітний) період відповідно до підпункту 137.4.1 пункту 137.4 статті 137 цього Кодексу, фінансовий результат до оподаткування за податковий (звітний) період обчислюють шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування за минулий звітний рік на фінансовий результат до оподаткування за перше півріччя такого року та збільшення на фінансовий результат до оподаткування за перше півріччя поточного звітного року, що визначені відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; Для платників податку, визначених підпунктом 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу, не є об'єктом оподаткування прибуток із джерелом походження за межами України.

Згідно з п. 135.1 ст. 135 ПК України базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.

Відповідно до п. 137.1 ст. 137 ПК України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.

Згідно з пп. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 ПК України на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

Відповідно до п.189.1 ст.189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.

Згідно з положеннями ст.198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного капіталу та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи; ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно з п.199.5 ст.199 ПК України частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2-199.4 статті 199 цього Кодексу, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 цього Кодексу. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, коригування відображається платником податку у податковій декларації останнього податкового періоду, коли відбулося зняття з обліку.

Відповідно до п.200.2 ст.200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

Відповідно до п.5, п.7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 “Доходи» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 року №290 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Критерії визнання доходу, наведені в цьому Національному положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); інші операційні доходи; фінансові доходи; інші доходи.

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.

До складу інших операційних доходів включаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема: дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від роялті, відсотків, отриманих на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття тощо.

До складу фінансових доходів включаються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі).

До складу інших доходів, зокрема, включаються дохід від реалізації фінансових інвестицій; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі господарської діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства.

На підставі актів №12420/ж5/24-13-07-01/30149623 від 30.09.2024 року та №31358/ж5/24-13-07-01/30149623 від 05.12.2024 року податковим органом встановлено порушення позивачем п.44.1, п.44.2, п.44.6 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст135, пп.137.1 ст.137, пп.140.5.11 п.140.5 ст.140 ПК України №2755-УІ від 02.10.2010р. (зі змінами та доповненнями), п.5, п.7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 “Доходи» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 року №290, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 12046315 грн. Крім того, податковим органом вказано про порушення позивачем п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198, п.199.5 ст.199, п.200.1 ст.200 ПК України, внаслідок чого збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11751545 гривень.

Вказані порушення стали підставою для прийняття оскаржуваних податкових-повідомлень-рішень № 00000/27096/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 14243323 грн та №00000/27097/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11751545 грн.

Суд звертає увагу, що вказаних порушень включає передусім віднесення вартості понесених витрат у правовідносинах, які за висновками перевірки носять характер нереальності та до таких, що протиправно віднесено до собівартості реалізованої продукції.

За висновками податкового органу характер нереальності господарських правовідносин містять наступні правочини: з ТОВ ТД “Вінтрантінвест»: №66 від 22.02.2021 р.; №67 від 22.02.2021 р.; №138 від 06.04.2021 р. №167 від 23.04.2021 р.,; з ПП “ДОК МІК»: №198 від 03.10.2022 р.; №218 від 21.11.2022 р.; №221 від 30.11.2022 р.; №228 від 14.12.2022 р.; №247 від 26.12.2022 р.; №64 від 16.02.2024 р.; з ТОВ “ІБК Граніт»: №140 від 07.07.2023 р.; №145 від 10.07.2023 р.; №160 від 02.08.2023 р.; №243 від 07.11.2023 р.; №255 від 13.11.2023 р. Крім того, за висновками податкового органу позивачем протиправно віднесено до собівартості реалізованої продукції, включення витрат за наступними правочинами: з ТОВ ТД “Вінтрантінвест»: №66 від 22.02.2021 р.; №67 від 22.02.2021 р.; з ПП “ДОК МІК: №221 від 30.11.2022 р.; №247 від 26.12.2022 р.; №221 від 30.11.2022 р.; №247 від 26.12.2022 р.; №64 від 16.02.2024 р.; з ТОВ “ІБК Граніт» на загальну суму 11896511 грн: №140 від 07.07.2023 р.(940838); №145 від 10.07.2023 р.; №161 від 02.08.2023 р.; №160 від 02.08.2023 р.; №243 від 07.11.2023 р.; №255 від 13.11.2023 р.; з ТОВ “ЗАХІДСПЕЦЕНЕРГОРЕМОНТ» на загальну суму 12497004 грн: №237 від 23.07.2021; №238 від 23.07.2021; №335 від 16.12.2021; №158 від 25.07.2022; №200 від 10.10.2022; №207 від 19.10.2022; №236 від 22.12.2022; з ТОВ “Захід-Спецгідромонтаж» на загальну суму 1202038 грн: №72 від 31.03.2023; №91 від 13.03.2024 р.

Щодо відносин позивача з ТОВ ТД "Вінтранстінвест" (код за ЄДРПОУ 34765828), ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186), ТОВ "ІБК Граніт" (код за ЄДРПОУ 41395183), колегія суддів зазначає таке.

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ" (код ЄДРПОУ 41395183).

11 липня 2023 року в електронній системі закупівель Прозоро оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі «Відкриті торги з Особливостями» на закупівлю «Благоустрій ділянки. Під'їзна дорога для експлуатації та обслуговування септиків».

Розкриття тендерних пропозицій здійснюється відповідно до статті 28 Закону України «Про публічні закупівлі».

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“ - єдина пропозиція, подана Учасниками під час проведення процедури закупівлі. Згідно з проведеним розглядом тендерної пропозиції Учасника на відповідність її вимогам тендерної документації та з урахуванням виправлених невідповідностей, у Замовника відсутні підстави для відхилення його тендерної пропозиції.

24 липня 2023 року опубліковано повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“. (№161 від 02.08.2024р., 4 842 327,60 грн, з ПДВ.)

03.10.2023р. оприлюднено додаткову угоду №1 до договору №161 від 02.08.2024р. (Підстава для внесення змін до істотних умов договору: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника). Сума за договором - 748 819,60 грн, з ПДВ.

05.12.2023р. в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано звіт про виконання договору № 161 від 02.08.2024р. з ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ"" (код ЄДРПОУ 41395183)

11 липня 2023 року в електронній системі закупівель Прозоро оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі «Відкриті торги з Особливостями» на закупівлю «Кріплення схилу. Влаштування габіонних конструкцій для забезпечення стійкості схилу».

Розкриття тендерних пропозицій здійснюється відповідно до статті 28 Закону України «Про публічні закупівлі».

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“"- єдина пропозиція, подана Учасниками під час проведення процедури закупівлі. Згідно з проведеним розглядом тендерної пропозиції Учасника на відповідність її вимогам тендерної документації та з урахуванням виправлених невідповідностей, у Замовника відсутні будь-які підстави для відхилення його тендерної пропозиції.

24 липня 2023 року опубліковано повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“". (договір №160 від 02.08.2024р.,сума договору - 16 204 897,20 грн, з ПДВ.

11.01.2024 р. в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано додаткову угоду №1 до договору №160 від 02.08.2024р. Підстава внесення змін: продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

29.03.2024р. в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано додаткову угоду №2 до договору №160 від 02.08.2024р. Підстава внесення змін: продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

18.06.2024р. в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано додаткову угоду №2 до договору №160 від 02.08.2024р. Підстава внесення змін: погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку (Закон); погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг) (Постанова). Сума договору - 14 015 795,20 грн, з ПДВ.

20.06.2024р. в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано звіт про виконання договору № 160 від 02.08.2024р. з ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ"" (код ЄДРПОУ 41395183)

Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022р.№1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

07 липня 2023 р. електронній системі закупівель Прозоро опубліковано звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“", №140 на виконання робіт «Водозбірна канава. Облаштування каналу з габіонів, відведення стічних вод з площадки ОРУ», очікувана вартість закупівлі - 1 279 998,00 грн, з ПДВ.

29.09.2023 р. опубліковано додаткову угоду №1 до договору №140 від 07.липня 2024р. Підстава внесення змін: погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку (Закон). Сума оплати за договором - 1 129 005,60грн, з ПДВ.

10 жовтня 2023 р. опубліковано звіт про виконання договору №140 від 07 липня 2024 р.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ"

19 жовтня 2023 року в електронній системі закупівель Прозоро оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі «Відкриті торги з Особливостями» на закупівлю «Благоустрій ділянки. Під'їзна дорога для експлуатації та обслуговування септиків (2 етап)».

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“ - єдина пропозиція, подана Учасниками під час проведення процедури закупівлі. Згідно з проведеним розглядом тендерної пропозиції Учасника на відповідність її вимогам тендерної документації, у Замовника відсутні будь-які підстави для відхилення його тендерної пропозиції.

30 жовтня 2023 р. опубліковано повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“. (договір №243 від 07.11.2023.,сума договору - 2 279 260,80 грн, з ПДВ.

4 січня 2024 р. в електронній системі закупівель опубліковано додаткову угоду №1 до договору №243 від 07.листопада 2023р. Підстава внесення змін: Погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг). Сума оплати за договором - 2 020 400,40 грн, з ПДВ. 05 січня 2024р. опубліковано звіт про виконання договору.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ"

Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022р.№1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

13 листопада 2023 р. електронній системі закупівель Прозоро опубліковано звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель з ТОВ "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ГРАНІТ“", №255 на виконання робіт «Улаштування верхнього шару покриття з асфальтобетонних сумішей на ділянках дороги від Нижньодніпровської ГЕС до села Бернашівка». Очікувана вартість закупівлі - 375 471,60 грн, з ПДВ.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186)

20 вересня 2022 року в електронній системі закупівель спрощену закупівлю на виконання наступних робіт: «Зведення зовнішніх стін та створення фортифікаційних споруд на Нижньодністровській ГЕС».

ПП «ДОК МІК» - єдина пропозиція, подана учасниками під час проведення спрощеної закупівлі. Подана пропозиція Учасника відповідає вимогам Замовника, що встановлені у документації. 30 вересня 2022 року в електронній системі закупівель опубліковано повідомлення про намір укласти договір з ПП «ДОК МІК». (Договір №198 від 03 жовтня 2022р. Сума договору - 2 598 209,12 грн з ПДВ).

16 листопада 2022р. в електронній системі закупівель опубліковано звіт про виконання договору.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186)

28 листопада 2022р. оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю «Роботи з модернізації фортифікаційного захисту електричного обладнання Нижньодністровської ГЕС». Очікувана вартість закупівлі- 515 616,66 грн, з ПДВ.

ПП "ДОК МІК"- єдина пропозиція, подана учасниками під час проведення процедури закупівлі.

Підстави для відхилення тендерної пропозиції відсутні.

06 грудня 2022 р. опубліковано повідомлення про намір укласти договір з ПП «ДОК МІК».

В результаті проведення процедури закупівлі укладено договір №228 від 14 грудня 2024 р. на суму 515 174,23 грн, з ПДВ.

19.01.2023р.в електронній системі закупівель опубліковано звіт про виконання договору.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186)

Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022р.№1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

01 грудня 2022 року в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано договір з ПП «ДОК МІК» на виконання робіт з облаштування під'їзду лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодніпровської ГЕС. (договір №221 від 30 листопада 2022р., сума - 1494066,42 грн, з ПДВ.

14 вересня 2023 року в електронній системі закупівель опубліковано звіт про виконання договору.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186)

Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022р.№1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

27 грудня 2022 року в електронній системі закупівель опубліковано звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель №247 від 26 грудня 2022 р. на виконання робіт по бетонуванню та облаштуванню площадки з накриттям для службового транспорту Нижньодністровської ГЕС. Вартість закупівлі - 925 005,44 грн, з ПДВ.

14 вересня 2023 р. в електронній системі закупівель опубліковано звіт про виконання договору.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186)

09 травня 2023 в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю: «Облаштування схилів, укосів лівого берегу нижнього б'єфу території Нижньодніпровської ГЕС».

ПП «ДОК МІК»- єдина пропозиція, подана учасниками під час проведення процедури закупівлі.

Підстави для відхилення учасника відсутні.

19 травня 2023 в електронній системі закупівель опубліковано повідомлення про намір укласти договір.

В результаті процедури закупівлі укладено договір з ПП «ДОК МІК» на «Облаштування схилів, укосів лівого берегу нижнього б'єфу території Нижньодністровської ГЕС» вартістю 14698460,50 грн, з ПДВ.

Державною аудиторською службою України проведений моніторинг процедури закупівлі «Облаштування схилів, укосів лівого берегу нижнього б'єфу території Нижньодністровської ГЕС (№UA-2023-05-09-012142-a08deebf706054e2084cb8f210d47da1b). Договір №108 від 26.05.2023р., укладений в результаті проведення вищезазначеної процедури закупівлі, виконаний в повному обсязі. Відповідно до рекомендацій проведено навчання та роз'яснювальну роботу. (2023-09-05 14:50:22).

31 серпня 2023 р. в електронній системі закупівель опубліковано звіт про виконання договору.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186)

Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022р.№1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

20 лютого 2024 р. в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано звіт про укладений договір з ПП «ДОК МІК» №64 від 16 лютого 2024 р. на виконання робіт по удосконаленню захисту трансформаторів Т1,Т2 (ВТУ). Сума договору: 1 398 466,04 грн, з ПДВ.

9 квітня 2024 р. в електронній системі закупівель опубліковано звіт про виконання договору.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186)

Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022р.№1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

21 листопада 2022р. в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель з ПП «ДОК МІК» №218 від 21 листопада 2022р. Сума договору- 883 753,52 грн, з ПДВ.

4 грудня 2023 р. в електронній систем опубліковано звіт про виконання договору.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ТОВ ТД "Вінтранстінвест" (код за ЄДРПОУ 34765828)

28 березня 2021 в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі «Антикорозійний захист та частковий ремонт бетонних конструкцій Нижньодніпровської ГЕС». Очікувана вартість закупівлі - 4 991 739,11 грн, з ПДВ.

ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ВІНТРАСТІНВЕСТ""- єдина пропозиція, подана учасниками під час проведення спрощеної закупівлі.

12 квітня 2021 р. опубліковано повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ВІНТРАСТІНВЕСТ"".

В результаті проведення закупівлі укладено договір № 167 від 23 квітня 2021р. вартістю 4 988 028,56 грн, з ПДВ.

28 грудня 2021 р. опубліковано додаткову угоду №1 до договору №167 від 23 квітня

2021р.

Причина внесення змін: продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

14 грудня 2022 р. опубліковано додаткову угоду №2 до договору №167 від 23 квітня 2021р.

Причина внесення змін: продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

29 серпня 2024 р. опубліковано звіт про виконання договору про закупівлю.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ТОВ ТД "Вінтранстінвест" (код за ЄДРПОУ 34765828)

03 березня 2023р. в електронній системі закупівель опубліковано оголошення про проведення закупівлі «Частковий ремонт та хімзахист підагрегатної частини машзалу (будівля ГЕС)». Очікувана вартість закупівлі - 4 994 817,38 грн, з ПДВ.

Для участі в тендері подано дві пропозиції:

ТОВ ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ

ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ВІНТРАСТІНВЕСТ""

Пропозиція ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ВШТРАСТІНВЕСТ"" відповідає вимогам документації спрощеної закупівлі. 26 березня 2021 року опубліковано повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ВШТРАСТІНВЕСТ"".

4 квітня 2021 року укладено договір з ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ВШТРАСТІНВЕСТ"" №138. Сума договору - 4 980 395,98 грн, з ПДВ.

15 грудня 2022 року опубліковано додаткову угоду №2 до договору №138 від 06 квітня 2024р.

29 серпня 2023 р. опубліковано звіт про виконання договору №138 від 06 квітня 2024р.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ТОВ ТД "Вінтранстінвест" (код за ЄДРПОУ 34765828)

24 лютого 2021 р. в електронній системі закупівель Прозоро опубліковано звіт про укладений договір з ТОВ ТД "Вінтранстінвест" №66 від 22 лютого 2021р.на закупівлю «Ремонт металоконструкції Головної будівлі Нижньодніпровської ГЕС». Сума договору - 49 291,48 грн, з ПДВ. Термін дії договору з 22 лютого 2021 р. до 31 грудня

2021р.

Договір виконаний в повному обсязі.

Факт реального виконання договору підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

ТОВ ТД "Вінтранстінвест" (код за ЄДРПОУ 34765828)

24 лютого 2021 р. в електронній системі закупівель Прозоро оприлюднено звіт про договір про закупівлю №67 від 22 лютого 2021р.на закупівлю робіт з ремонту металоконструкції навісу стоянки автотранспорту біля посту №1 Нижньодністровської ГЕС. Сума договору - 49 854,31грн, з ПДВ. Термін дії договору - з 22 лютого2021р. по 31 грудня 2021р.

Договір виконаний в повному обсязі.

Протягом 2021 -2023 років укладення договорів відбувалося з дотриманням вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів №1178 від 12 жовтня 2022р. «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».

Проектування, будівництво, капітальний ремонт та інші будівельні роботи належать до робіт і визначаються не за класифікаторами, а за об'єктом будівництва відповідно до ДСТУ Б.Д.1.1.-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" прийнятий наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2013 року № 293, і галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт», затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23 серпня 2011 року № 301, Крім цього, визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з п.27 ч.1 ст.1 Закону України “Про публічні закупівлі» з урахуванням кошторисних та галузевих будівельних норм. При цьому код ДК 021:2015 обирається за показниками другої - п'ятої цифр Єдиного закупівельного словника.

З вищенаведеного тексту видно, що визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником відповідно до таких критеріїв і документів:

Згідно з пунктом 27 частини 1 статті 1 Закону.

За об'єктами будівництва.

З урахуванням положень кошторисних норм України "Настанова з визначення вартості будівництва," які були затверджені наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281.

З урахуванням ГБН Г.1-218-182:2011 "Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт," які були затверджені наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23.08.2011 № 301.

У зв'язку з воєнним станом в Україні, 12 жовтня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», ( далі Особливості)

Відповідно до п.1 Особливостей: Загальні положення: ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Відповідно до п.11 Особливостей: Загальні положення: для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою, ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою, ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою, ніж 1,5 млн. гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

У разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою, ніж 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель замовник не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Наведені вище господарські операції підтвердженні Товариством всіма первинними документами, які надавалися посадовим особам контролюючого органу, зокрема довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2, податковими накладними.

Також, за клопотанням відповідача та на виконання вимог суду першої інстанції, ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» були подані копія висновку експерта за результатами судової економічної експертизи від 17.10.2024 р. № 2785/24-21 та копія висновку експерта за результатами судової економічної експертизи від 25.10.2024 р. № 3051/24-21, що були проведені в рамках кримінального провадження.

На спростування викладених у висновках експертів відомостей, ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» надана копія висновку експертів ТОВ «Агенство судових експертиз» за результатами проведення комплексного комісійного будівельно - технічного та товарознавчого дослідження від 25.04.2025 року № СЕ-52/25-К, копію висновку експертів ТОВ «Агенство судових експертиз» за результатами проведення комплексного комісійного будівельно-технічного та товарознавчого дослідження від 25.04.2025 року № СЕ-52/25-К,

Відповідно висновку експертів ТОВ «Агенство судових експертиз», будівельні роботи за договором № 140 від 07.07.2023 року, договором № 145 від 10.07.2023 року, договором № 160 від 02.08.2023 року між ПрАТ "Нижньодністровська ГЕС" та ТОВ «ІБК Граніт» фактично виконано.

Перелік і об'єми фактично виконаних ТОВ «ІБК «ГРАНІТ» будівельних робіт за договором №140 від 07.07.2023 року наведені в дослідницькій частині. Вартість фактично виконаних ТОВ «ІБК «ГРАНІТ» будівельних робіт за договором №140 від

07.07.2023 року складає 1 011 324 грн з ПДВ, крім того вартість проєктних робіт та експертизи проєктної документації 134 864,40 грн з ПДВ.

Перелік і об'єми фактично виконаних ТОВ «ІБК «ГРАНІТ» будівельних робіт за договором №145 від 10.07.2023 року наведені в дослідницькій частині. Вартість фактично виконаних ТОВ «ІБК «ГРАНІТ» будівельних робіт за договором №145 від

10.07.2023 року складає 1 216 700 грн з ПДВ, крім того вартість проєктних робіт та експертизи проєктної документації 126 261,60 грн з ПДВ.

Перелік і об'єми фактично виконаних ТОВ «ІБК «ГРАНІТ» будівельних робіт за договором №160 від 02.08.2023 року наведені в дослідницькій частині. Вартість фактично виконаних ТОВ «ІБК «ГРАНІТ» будівельних робіт за договором №160 від

02.08.2023 року складає 12 787 160 грн з ПДВ, крім того вартість проєктних робіт та експертизи проєктної документації 1 325 406 грн з ПДВ.

Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області жоден з наведених висновків не спростований.

Під час проведення комплексного будівельно-технічного та товарознавчого дослідження використані три договору №140 від 07.07.2023 року, №145 від 10.07.2023 року, №160 від 02.08.2023 року та відповідні документи до них (довідки, акти виконаних робіт), оскільки вони стосуються взаємовідносин між ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» з ТОВ «ІБК «ГРАНІТ» та надані саме цим контрагентом.

Під час проведення комплексного будівельно-технічного та товарознавчого дослідження описані документи виписані від ТОВ «ІБК Граніт» будівельних робіт на користь ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» по трьох договорах №140 від 07.07.202 року, №145 від 10.07.2023 року, №160 від 02.08.2023 року та відповідні документи до них (довідки, акти виконаних робіт), у зв'язку з тим, що ці первинні документи підтверджують відносини сторін та стосуються предмету експертного дослідження.

У висновку щодо проведення комплексного будівельно-технічного та товарознавчого дослідження досліджувалися документи на підтвердження виконання прихованих робіт про що безпосередньо зазначено в тексті дослідження.

Під час проведення комплексного будівельно-технічного та товарознавчого дослідження досліджувалася фізична можливість виконання ТОВ «ІБК Граніт» будівельних робіт на користь ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС», про що зазначено у висновках, що такі роботи виконані. Під час проведення комплексного будівельно-технічного та товарознавчого дослідження проведено аналіз цін закупівлі та фактичну закупівлю ТОВ «ІБК Граніт» матеріальних ресурсів, які в подальшому використані для проведення будівельних робіт, про що безпосередньо зазначено у додатках до висновку.

У вищенаведених висновках досліджено вартість матеріальних ресурсів, зазначених в первинних бухгалтерських документах, складених ТОВ «ІБК Граніт» та користь ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» та інформація про вартість товарів, отриманих від сторонніх юридичних осіб.

Під час проведення комплексного будівельно-технічного та товарознавчого дослідження не зазначено про залучення субпідрядників для виконання будівельних робіт на користь ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС», оскільки не відноситься до предмету експертного дослідження.

На відміну від ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС», яке подає суду докази, відповідач обмежується бездоказовими твердженнями, що здійснював «дослідженням по ланцюгу придбання ТОВ "ІБК Граніт" матеріалів». При цьому, доказів такого дослідження суду не надає.

Слід також зазначити, що ТОВ «ІБК Граніт», ПП «ДОК «МІК» та ТОВ ТД «Вінтранстінвест» неодноразово приймали та приймають участь в процедурах закупівель, відомості про що містяться у вільному доступі.

Що стосується посилання в актах перевірок на співвідношення кількості працюючих до обсягу виконаних робіт/послуг, яке, на думку останнього, ставить під сумнів можливість виконання даних робіт/послуг, колегія суддів зазначає наступне.

Відсутність трудових ресурсів безпосередньо у контрагента не може свідчити про нереальність господарських операцій, оскільки вони (трудові ресурси) могли бути залучені за умови укладення договору цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафингу. В законодавстві відсутні обмеження щодо використання у господарській діяльності найманої праці виключно за трудовими договорами.

Зокрема, під час проведення перевірок посадовим особам контролюючого органу були подані відповідні договори та інші первинні документи щодо взаємовідносин ТОВ ТД "Вінтранстінвест" (код за ЄДРПОУ 34765828), ПП "ДОК МІК" (код за ЄДРПОУ 36830186), ТОВ "ІБК Граніт" (код за ЄДРПОУ 41395183) з власними контрагентами.

Під час проведення перевірок у контролюючого органу не виникло жодних зауважень до взаємовідносин позивача з ТОВ ТД «Вінтранстінвест» (код за ЄДРПОУ 34765828), ПП «ДОК МІК» (код за ЄДРПОУ 36830186), ТОВ «ІБК Граніт» (код за ЄДРПОУ 41395183).

З огляду на викладене, посадовим особам контролюючого органу надано докази фактичного здійснення господарських операцій з ТОВ ТД «Вінтранстінвест» (код за ЄДРПОУ 34765828), ПП «ДОК МІК» (код за ЄДРПОУ 36830186), ТОВ «ІБК Граніт» (код за ЄДРПОУ 41395183), при цьому, існуючі документи належним чином фіксують факт здійснення господарських операцій та складені у відповідності до вимог законодавства.

Таким чином, господарські операції мали місце, відбулися відповідно до змісту угод, підтверджені документально та є підставою для застосування відповідних наслідків у податковому обліку.

Колегія суддів зазначає, що можлива відсутність у контрагентів трудових ресурсів та виробничих потужностей для самостійного виконання договірних зобов'язань, не свідчить про неможливість виконати відповідні роботи, послуги чи поставки та не є підставою для виключення з податкового обліку, саме з цих мотивів, витрат на оплату цих товарів (робіт, послуг), у тому числі й по ПДВ. Статтею 61 Конституції України закріплений індивідуальний характер юридичної відповідальності особи, тобто, до відповідальності повинен бути притягнений правопорушник та притягнення до відповідальності добросовісного платника податків суперечить конституційним нормам та нормам чинного законодавства. Податкове законодавство України не ставить право платника податку на додану вартість на податковий кредит в залежність від дій або бездіяльності його контрагентів чи відсутності у контрагентів основних фондів, кваліфікованого персоналу, відсутність за юридичною адресою на момент звірки тощо. В разі порушення контрагентом податкової дисципліни відповідальність та негативні наслідки мають настати саме для цієї особи (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.01.2018 №К/9901/873/18).

Оскільки висновки про відсутність достатніх як трудових так і матеріальних ресурсів для проведення відповідних обсягів робіт контрагентами контролюючим органом здійснено на підставі податкової інформації, що наявна в інформаційно - аналітичних базах відносно контрагентів позивача по ланцюгах постачання, не може бути підставою для висновків а Акті ДПС - така інформація носить інформативний характер та сформована фактично без дослідження первинних документів податкового обліку (аналогічна правова позиція міститься у Постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 жовтня 2022р. по справі №520/2388/2020).

Такої ж правової позиції дотримується і Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07 липня 2022 року у справі № 160/3364/19.

Таким чином, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, враховуючи специфіку таких операцій та договорів, що їх регламентують, Товариство в повному обсязі подало відповідні належно оформлені первинні документи, які в сукупності з встановленими обставинами мають свідчити про факт реального вчинення господарських операцій, що є підставою для формування платником податкового обліку.»

Також, представниками відповідача в судових засіданнях у суді першої інстанції підтверджена реальність понесених ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» витрат, а порушення полягає лише в тому, що ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» завищено задекларовані показники у рядку 2050 Звіту «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» на 31 025 154 грн. без ПДВ.

Зокрема, представниками відповідача, з посиланням на акти перевірок, було повідомлено, що ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» протягом перевіряємого періоду укладались договори із ТзОВ «ЗАХІДСПЕЦЕНЕРГОРЕМОНТ» (код 44053711, м.Новодністровськ), ТОВ ТД «Вінтранстінвест» (код 34765828, м.Вінниця), ПП «ДОК МІК» (код 36830186, м.Вінниця), ТОВ «ІБК Граніт» (код 41395183, м.Вінниця) та ТОВ «Захід-Спецгідромонтаж» (код 31889764, м.Новодністровськ) щодо виконання ремонтних робіт як капітальних так і поточних.

Виконання ТзОВ «ЗАХІДСПЕЦЕНЕРГОРЕМОНТ», ТОВ «ТД «Вінтранстінвест», ПП «ДОК МІК», ТОВ «ІБК Граніт» та ТОВ «Захід-Спецгідромонтаж» укладених контрактів щодо здійснення капітальних ремонтів та поліпшення основних засобів оформлено відповідно довідками про вартість виконаних будівельних робіт та послуг форми КБ-3 та актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2 та списано на витрати, що формують виробничу собівартість наданих послуг/виконаних робіт.

При цьому, в акті перевірок та під час судових засідань не ставиться під сумнів жоден первинний бухгалтерський документ( договори, акти приймання-передачі, довідки).

Саме на підставі них ( первинних бухгалтерських документах) ґрунтуються висновки актів перевірок про завищення задекларованих показників у рядку 2050 Звіту «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» на 31 025 154 грн. без ПДВ.

Податковий орган визнає ці витрати як реальні, але вважає що вони понесені на капітальні ремонти та інше поліпшення основних засобів.

Безпосередньо в актах перевірки відповідач зазначає та визнає: « неправомірно віднесено до собівартості витрат, понесених на капітальні ремонти та інше поліпшення основних засобів....».

Таким чином, проведеною перевіркою та в суді першої інстанції встановлена реальність отримання ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» робіт, послуг щодо виконання ремонтних робіт як капітальних так і поточних, саме від ТОВ ТД «Вінтранстінвест» (код 34765828, м.Вінниця), ПП «ДОК МІК» (код 36830186, м.Вінниця), ТОВ «ІБК Граніт» (код 41395183, м.Вінниця) в сумі 15939603 грн. (без ПДВ) грн., в зв'язку з чим ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» правомірно відображено в бухгалтерському обліку господарські операції, які фактично відбулися.

Такий висновок виплаває з того, що не може існувати одночасно двох порушень податкового законодавства, коли податковий орган одночасно зазначає про завищено задекларовані показники у рядку 2050 Звіту «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» за господарськими операціями, а з іншого боку - про нереальність таких господарських операцій.

Колегія суддів також вважає необґрунтованим висновок про завищення задекларованих ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» показників у рядку 2050 Звіту «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» на суму 31 025 154 грн. без ПДВ.

ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» протягом періоду 2021-2024 років укладено договори із ТзОВ «ЗАХІДСПЕЦЕНЕРГОРЕМОНТ», ТОВ ТД «Вінтранстінвест» , ПП «ДОК МІК», ТОВ «ІБК Граніт» та ТОВ «Захід-Спецгідромонтаж» щодо виконання ремонтних робіт як капітальних так і поточних.

За результатом виконання договорів про здійснення капітальних ремонтів та поліпшень основних засобів складено відповідні Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та послуг (форма КБ-3), Акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2), до складу витрат віднесено понесені витрати, що формують виробничу собівартість наданих послуг, виконаних робіт в дотримання вимог стандартів облік та звітності, положень облікової політики Підприємства.

Відповідно до наказу ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» від 01.01.2021 року № 1а «Про облікову політику», підприємством використовуються такі принципи, методи і процедури для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності:

- облікова політика Товариства розкриває основи, стандарти, правила і процедури обліку, які застосовуються Товариством при веденні бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

- облікова політика Товариства розроблена на підставі Міжнародних стандартів фінансової звітності та Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, обов'язкових для застосування до річних періодів, які починаються з 01 січня 2012 року або після цієї дати, Концептуальної основи фінансової звітності, на виконання Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 року № 996- XIV, інших нормативно-правових актів бухгалтерського обліку і фінансової звітності, норми яких поширюються на підприємства, які складають фінансову звітність за МСФЗ.

- складання фінансової звітності здійснюється із застосуванням МСФЗ та МСБО, якщо вони не суперечать Закону України № 996-ХГУ та в редакції, що офіційно оприлюднена на веб сторінці центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (Міністерство фінансів України).

- датою переходу на складання фінансової звітності за МСФЗ для Товариства є 01.01.2012 року.

- ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності здійснюється з дотриманням принципів, визначених у статті 4 Закону України №996-ХГУ та у відповідності до вимог МСБО /МСФЗ.

У зв'язку із вищевказаним, ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» здійснювало в період з 01.07.2021 по 31.03.2024 ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності у відповідності до вимог МСБО/МСФЗ.

Колегія суддів звертаємо увагу, що у Постанові Верховного суду від 10.09.2025р. у справі 160/6256/20, судом було встановлено, що позивач, як особа, бухгалтерський облік якої базується на національних стандартах (положеннях) бухгалтерського обліку, а не на міжнародних стандартах фінансової звітності, з урахуванням того, що національними стандартами (положеннями) бухгалтерського обліку не визначено методологію щодо визначення справедливої та амортизованої вартості фінансових зобов'язань, не зобов'язаний визначати таку методологію оцінки фінансових зобов'язань самостійно. В свою чергу, контролюючий орган не має права визначати цю методику та давати вказівки такому платнику податків (який керується виключно національними стандартами (положеннями) бухгалтерського обліку) щодо методики.

Таким чином, визначення національних стандартів не дозволяє застосувати міжнародні стандарти обліку у разі відсутності методів ведення обліку в національних стандартах. Тому позиція контролюючого органу щодо посилання на міжнародні стандарти у разі, коли підприємство здійснює облік за національними стандартами, є неправомірною та не відповідає положенням Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Відповідно до ст.4 «Принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності» Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні одним з принципів ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності є послідовність - це постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності.

У пп.1.4. п.1 Основні засоби Розділу 2 «Витрати пов'язані з основними засобами після первісного визнання об'єкта основних засобів» облікової політика вказано облік витрат пов'язаних з основними засобами, яким керується товариство, Товариство розділяє подальші витрати, пов'язані з основними засобами, на наступні види: утримання і техобслуговування; ремонт; модернізація.

Вид подальших витрат на основні засоби визначає орган, наведений у додатку 2 «Професійні судження» з урахуванням рекомендацій підрозділів, відповідальних за експлуатацію відповідних основних засобів.

Витрати на утримання і техобслуговування основних засобів, пов'язані з підтриманням об'єкта в справному працездатному стані і не стосуються процедури ремонту, відновлення та заміни. Ці витрати визнаються витратами періоду в якому вони понесенні.

Планово-попереджувальні ремонти, які проводяться з періодичністю не менше 1 року, вважаються окремим компонентом основних засобів і амортизуються на прямолінійній основі в терміни, встановлені технічними умовами їх проведення. У випадку, якщо ремонт проводиться щорічно, то видатки на його проведення визнаються витратами періоду, в якому вони понесенні, і відображаються у звіті про прибутки і збитки та інший сукупний дохід у категорії витрат за функціональним призначенням.

Ремонт виконується для відновлення справності та/або відновлення ресурсу основного засобу з можливою заміною або відновленням будь-яких його частин, включаючи базові.

У випадках, коли проведені роботи відновлюють первісні характеристики об'єкта на строк, що перевищує 1 рік, то видатки на проведення таких ремонтів, збільшують балансову вартість об'єктів таких основних засобів. Такі видатки відображаються як зменшення суми нарахованого зносу відремонтованих об'єктів, а у разі недостатності суми зносу - на збільшення первісної вартості.

Якщо відбувається заміна компонента основних засобів, до якого застосовувався багатокомпонентний облік, припиняється визнання компоненту, що замінюється, шляхом припинення визнання його первісної вартості та зносу. У разі якщо компонент, що замінюється, не є повністю замортизованим, то незамортизована частина первісної вартості визнається у звіті про прибутки і збитки та інший сукупний дохід у складі інших витрат. Якщо відбувається заміна компонента основних засобів, до якого не застосовувався багатокомпонентний облік, понесені видатки, що не призводять до збільшення економічних вигід, а понесені для підтримання первісно очікуваних економічних вигід, обліковуються як заміна компонента, що зумовлює припинення визнання заміненого компоненту (частини) об'єкту основного засобу (в сумі зносу та первісної вартості) та визнання нового компоненту об'єкту основних засобів в сумі понесених видатків. Припинення визнання заміненого компонента (частини) основного засобу здійснюється з одночасним списанням суми нарахованого зносу, а за його недостатності - шляхом визнання у звіті про прибутки і збитки та інший сукупний дохід у складі інших витрат.

Модернізація об'єкта основних засобів призводить до отримання майбутніх економічних вигід, що перевищують первісно очікувані нормативні показники існуючого об'єкта основних засобів. Такими вигодами є підвищення продуктивності об'єкта основних засобів.

Витрати на модернізацію збільшують його балансову вартість через збільшення первісної вартості.

Всі інші подальші витрати повинні бути визнані як витрати в періоді, в якому вони були понесені. Загальні принципи обліку витрат Товариства представлені в главі 16 «Витрати» цього розділу.

У пп.15.2. п.15 Витрати Розділу 2 встановлено, що перелік і склад статей виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), загальновиробничих змінних та постійних витрат, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат наведено у Додатках № 3-7 до Облікової політики.

Змінні загальновиробничі витрати розподіляти на кожен об'єкт (замовлення, наряд- заказ, виріб, тощо). Базою розподілу визначити основну заробітну плату виробничого персоналу.

Питому вагу змінних загальновиробничих витрат, що підлягає розподілу на кожний окремий об'єкт (замовлення, наряд-заказ, виріб) визначати виходячи із питомої ваги основної заробітної плати працівників, що віднесена на собівартість такого об'єкта у загальному розмірі основної заробітної плати відповідного звітного періоду.

Постійні загальновиробничі витрати розподіляти на кожен об'єкт у разі, якщо такий розподіл можливо здійснити та він є економічно доцільний. В якості бази розподілу прийняти основну заробітну плату виробничого персоналу при нормальній потужності.

За нормальну потужність прийняти обсяг виробництва, визначений фінансовим планом Товариства на відповідний звітний період (у разі, відсутності затвердженого фінансового плану, - фактичний обсяг виробництва попереднього звітного періоду).

Постійні загальновиробничі витрати, які Товариство має здійснювати незалежно від обсягів виробництва та розподіл яких у розрізі окремих об'єктів є складним та економічно недоцільним, а також нерозподілені внаслідок недосягнення показників нормальної потужності постійні загальновиробничі витрати, відносити до складу собівартості реалізації продукції (робіт, послуг) у періоді їх виникнення.

При цьому, загальна сума розподілених та нерозподілених постійних загальновиробничих витрат не може перевищувати фактичну величину постійних загальновиробничих витрат.

Щодо капітальних інвестицій, то в Обліковій політиці встановлено наступне в пп. 1.11 п.1 Основні засоби Розділу 2 «Принципи обліку по об'єктам бухгалтерського обліку» облікової політики вказано, що видатки на створення активів для власних потреб капіталізуються у складі активів у стадії створення на відповідних субрахунках рахунку 15 «Капітальні інвестиції». До капіталізованих видатків на створення активів для власних потреб включаються лише прямі витрати (прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати). Не можуть бути капіталізовані видатки на створення активів для власних потреб, що відносяться до таких витрат: загальновиробничі витрати, адміністративні витрати, витрати на збут.

Відповідно до положень п.12 МСБО 16 (подальші витрати), згідно з принципом визнання в параграфі 7 МСБО 16, суб'єкт господарювання не визнає в балансовій вартості об'єкта основних засобів витрати на щоденне обслуговування об'єкта. Навпаки, ці витрати визнаються в прибутку чи збитку, коли вони понесені. Витрати на щоденне обслуговування об'єкта, як правило, - це витрати на заробітну плату та витратні матеріали, а також це можуть бути витрати на незначні деталі.

Призначення цих видатків часто визначають як «ремонти та технічне обслуговування»; об'єкта основних засобів. Запасні частини деяких об'єктів основних засобів можуть потребувати заміни через регулярні проміжки часу.

П.14 МСБО 16 встановлено, що умовою подовження експлуатації об'єкта основних засобів може бути виконання регулярних основних технічних оглядів для виявлення несправностей, незалежно від того, чи замінюються частини об'єкта.

Під час виконання значного огляду витрати на нього визнаються в балансовій вартості об'єкта основних засобів як заміна, якщо задовольняються критерії визнання. Будь-яку балансову вартість витрат на попередній огляд (на відміну від матеріальних частин), яка залишається, визнавати припиняють. Це відбувається незалежно від того, чи були ідентифіковані витрати попереднього огляду в операції, у якій об'єкт купували чи будували. Якщо треба, попередньо оцінені витрати на майбутній подібній огляд можна використати як показник того, якою була собівартість існуючого компонента технічного огляду під час купівлі чи будівництва об'єкта.

При відображені в обліку операцій з ТзОВ "ЗАХІДСПЕЦЕНЕРГОРЕМОНТ" (код 44053711, м.Новодністровськ), в межах:

Договору на виконання робіт (підряду) №237 від 23.07.2021 року, предметом якого є виконання капітального ремонту маслоохолоджувача (ДК 021:2015 код 45453000-7 Капітальний ремонт та реставрація), на підтвердження виконання якого було складено Акт №1 приймання виконання будівельних робіт за серпень 2021 року від 25.08.2021 року на суму 968 725,0 грн., ПДВ 193 745 грн., всього 1 162 470,0 грн. про «Капітальний ремонт маслоохолоджувача» та Акт №1 приймання виконання будівельних робіт за вересень 2021 року від 27.09.2021 року на суму 893 485,0 грн., ПДВ 178697 грн., всього 1072182,0 грн. про «Капітальний ремонт маслоохолоджувача» підприємство відобразило в обліку зазначені витрати у складі витрат виробництва, віднесло до собівартості реалізованої продукції в дотримання МСБО 16, Положення про облікову політику підприємства.

Аналогічно відображені наступні витрати:

Договір на виконання робіт (підряду) №238 від 23.07.2021 року, предметом якого є виконання робіт по заміні труб осушення проточної частини ГА-1 Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45231100-6 Загальні трубопровідні роботи, відповідний код ДК 021:2015-45231113-0 Заміна трубопроводів), про що складено Акт №1 приймання виконання будівельних робіт за липень 2021 року від 29.07.2021 року на суму 298 552,0 грн., ПДВ 59 710,4 грн., всього 358 262,4 грн. про «Заміну труб осушення проточної частини ГА-1» та Акт №1 приймання виконання будівельних робіт за серпень 2021 року від 25.08.2021 року на суму 756 823 грн., ПДВ 151 364,6 грн., всього 908 187,6 грн. про «Заміну труб осушення проточної частини ГА-1» - в обліку віднесено до витрат виробництва, собівартості реалізованої продукції в сумі 1 055 375,0грн. з огляду на те, що проведена заміна труб осушення проточної частини ГА-1 відновлює первісні характеристики об'єкта на строк, що не перевищує 1 року з моменту завершення робіт. Наступний рік гарантійного терміну експлуатації відбувається в умовах характеристик, гірших за первісні характеристики. Отже, видатки на такий ремонт не збільшують первісну вартість, а відносяться до витрат виробничої собівартості.

Договір на виконання робіт (підряду) №335 від 16.12.2021 року, предметом якого є виконання робіт по заміні труб та запірної арматури осушення колектора ТВП гідроагрегату №3 (ДК 021:2015 код 45231100-6 Загальні трубопровідні роботи), складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за грудень 2021 року від 31.12.2021 року на суму 122 622,0 грн., ПДВ 24 524,4 грн., всього 147 146,4 грн. про «Заміну труб та запірної арматури осушення колектора ТВП гідроагрегату №3» - в сумі 122 622,0 грн. віднесено собівартості реалізованої продукції, оскільки виконання робіт по заміні труб та запірної арматури осушення колектора ТВП (техводопостачання) гідроагрегату №3 є систематичною щорічною роботою із гарантійним терміном експлуатації після завершення зазначених робіт - 12 місяців, при цьому первісні характеристики системи ТВП відновлено на період, що не перевищує 1 року, а так витрати на виконання зазначених робіт мають бути віднесені на витрати поточного періоду, зокрема, на витрати виробничої собівартості.

Аналогічна правова позиція по наступним операціям.

Із ТОВ ТД "Вінтранстінвест" (код 34765828, м.Вінниця) укладено

Договір на виконання робіт №66 від 22.02.2021 року, предметом якого є ремонт металоконструкції Головної будівлі Нижньодніпровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45223200-8 Конструкційні роботи), про що складено Акт №66-1 приймання виконання будівельних робіт за серпень 2021 року від 04.08.2021 року на суму 41 601,23 грн., ПДВ 8 320,25 грн., всього 49 921,48 грн. про «Ремонт металоконструкції вхідної групи Головної будівлі», відображений в обліку в сумі 41 601,23 грн. у складі собівартості реалізованої продукції оскільки згідно з переліком робіт відповідності до договору часткове відновлення (підсилення) зварних швів, очищення, знепилення, обезжирення, грунтування і фарбування металевих конструкцій не відноситься до робіт капітального характеру, оскільки в умовах підвищеної вологості носить регулярний систематичний характер поточного ремонту для підтримання металоконструкції будівлі у безпечному функціональному стані.

Договір на виконання робіт №67 від 22.02.2021 року; предметом договору є ремонт металоконструкції навісу стоянки автотранспорту біля посту №1Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація); Акт №67-1 приймання виконання будівельних робіт за серпень 2021 року від 04.08.2021 року на суму 41545,26 грн. ПДВ 8309,05 грн. всього 49854,31 грн. В акті зазначено «Ремонт металоконструкції навісу стоянки автотранспорту (біля посту №1)», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції на суму 41545,26 грн., оскільки, згідно переліку робіту відповідності до договору герметизація примикання навісу до будівлі, часткове відновлення (підсилення) зварних швів, очищення, знепилення, обезжирення, грунтування і фарбування металевих конструкцій навісу не відноситься до робіт капітального характеру, оскільки в умовах підвищеної вологості носить регулярний систематичний характер поточного ремонту для підтримання металоконструкції навісу у безпечному функціональному стані.

Із ТзОВ "ЗАХІДСПЕЦЕНЕРГОРЕМОНТ" (код 44053711, м.Новодністровськ) укладено

Договір на виконання робіт (підряду) №158 від 25.07.2022 року; предметом договору є виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача гідроагрегату №1Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45231100-6 Загальні трубопровідні роботи) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за серпень 2022 року від 22.08.2022 року на суму 1943514,0 грн. ПДВ 193745 грн. всього 2 332 216,80 грн. В акті зазначено «Заміна труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача ГА -1», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції на суму 1 943 514,0 грн., оскільки виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача гідроагрегату №1- це роботи, які проводяться регулярно щорічно, гарантійний термін експлуатації після завершення зазначених робіт складає 12 місяців, причому первісні характеристики системи ТВП маслоохолоджувача ГА №1 відновлено на період, що не перевищує 1 року - витрати на виконання зазначених робіт мають бути віднесені на витрати поточного періоду, зокрема, на витрати виробничої собівартості.

Договір на виконання робіт (підряду) №200 від 10.10.2022 року, предметом договору є виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача гідроагрегату №3 Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45231100-6 Загальні трубопровідні роботи), про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за листопад 2022 року від 21.11.2022 року на суму 2157188,0 грн. ПДВ 431 437,6 грн. всього 2 588 625,60 грн. В акті зазначено «Заміна труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача ГА -3», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції на суму 2 157 188,0 грн. оскільки виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача гідроагрегату №3- це роботи, які проводяться регулярно щорічно, гарантійний термін експлуатації після завершення зазначених робіт складає 12 місяців, причому первісні характеристики системи ТВП маслоохолоджувача ГА №3 відновлено на період, що не перевищує 1 року - витрати на виконання зазначених робіт мають бути віднесені на витрати поточного періоду, зокрема, на витрати виробничої собівартості.

Договір на виконання робіт (підряду) №207 від 19.10.2022 року, предметом договору є виконання робіт із облаштування під'їзду до затворосховища затвору НБ з ПБ Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи), про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за листопад 2022 року від 21.11.2022 року на суму 671 581,0 грн. ПДВ 134 316,2 грн. всього 805 897,2 грн. про «Облаштування під'їзду до затворосховища затвору НБ з ПБ» та акт №1 приймання виконання будівельних робіт за грудень 2022 року від

19.12.2022 року на суму 3 474 599,0 грн. ПДВ 694 919,8 грн. всього 4 169 518,80 грн. про «Облаштування під'їзду до затворосховища затвору НБ з ПБ», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції на суму 4 146 180,0 грн., оскільки роботи з облаштування під'їзду до затворосховища затвору НБ (нижнього б'єфу) з ПБ (правого берегу) Нижньодністровської ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Договір на виконання робіт (підряду) №236 від 22.12.2022 року, предметом договору є виконання робіт із виготовлення та встановлення тимчасового колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачі ГА-1, ГА-2, ГА-3 Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45231100-6 загальні трубопровідні роботи), про що складено Акт №1 приймання виконання будівельних робіт за грудень 2022 року від 28.12.2022 року на суму 23 220,0 грн. ПДВ 4 644,0 грн. всього 27 864,0 грн. про «Виготовлення та встановлення тимчасового колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачів ГА-1, ГА-2, ГА-3 Нижньодністровської ГЕС», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції в сумі 23 220,0 грн., оскільки витрати на виконання робіт із виготовлення та встановлення тимчасового колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачі ГА-1, ГА-2, ГА-3 Нижньодністровської ГЕС відновлюють первісні характеристики об'єкта на строк, що не перевищує 1 року і витрати на виконання зазначених робіт мають бути віднесені на витрати поточного періоду, зокрема, на витрати виробничої собівартості.

Із ПП "ДОК МІК" (код 36830186,м.Вінниця) укладено

Договір на виконання робіт (підряду) №198 від 03.10.2022 року, предметом договору є виконання робіт із зведення зовнішніх стін та створення фортифікаційних споруд на Нижньодністровській ГЕС (ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за жовтень 2022 року від 18.10.2022 року на суму 2 165 174,27 грн. ПДВ 433 034,86 грн. всього 2 598 209,12 грн. про «Роботи із зведення зовнішніх стін та створення фортифікаційних споруд на «Нижньодніпровській ГЕС» і відображено у складі собівартості реалізованої продукції, в сумі 2 165 174,27 грн., оскільки створення фортифікаційних споруд є вимушеною дією, яка погіршує виробничі експлуатаційні характеристики обладнання, для якого зведено захисні споруди, то у разі припинення військового стану в державі зазначені захисні споруди будуть демонтовані у найкоротший термін. Таким чином зведені захисні стіни та фортифікації є тимчасовими спорудами, які погіршують характеристики об'єктів, для захисту яких зведені. Тому витрати на їх зведення відносяться до витрат періоду, в якому вони побудовані, тобто поточного періоду, майбутніх вигод від їх експлуатації не передбачається і витрати на їх створення капіталізації не підлягають.

Договір на виконання робіт (підряду) №221 від 30.11.2022 року, предметом договору є виконання робіт із влаштування під'їзду лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за грудень 2022 року від 16.12.2022 року на суму 207 644,03 грн. ПДВ 41 528,81 грн. всього 249172,84 грн. про «Виконання робіт із влаштування під'їзду лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровської ГЕС» і відображено в обліку у складі собівартості реалізованої продукції на суму 207 644,03 грн., оскільки виконання робіт із влаштування під'їзду лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровської ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Договір на виконання робіт (підряду) №247 від 26.12.2022 року, предметом договору є виконання робіт по бетонуванню та облаштуванню площадки з накриттям для службового транспорту Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45260000-7 Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за грудень 2022 року від 30.12.2022 року на суму 416 832,81 грн. ПДВ 83 366,56 грн. всього 500 199,37 грн. про «Роботи по бетонуванню та облаштуванню площадки з накриттям для службового транспорту Нижньодністровської ГЕС», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції на суму 416 832,81 грн. оскільки виконання робіт по бетонуванню та облаштуванню площадки з накриттям для службового транспорту Нижньодністровської ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Із ТзОВ "ЗАХІДСПЕЦЕНЕРГОРЕМОНТ" (код 44053711, м.Новодністровськ) укладено

Договір на виконання робіт (підряду) №236 від 22.12.2022 року, предметом договору є виконання робіт із виготовлення та встановлення тимчасового колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачів ГА-1, ГА-2, ГА-3Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45231100-6 загальні трубопровідні роботи) про що складено Акт №1 приймання виконання будівельних робіт за січень 2023 року від 24.01.2023 року на суму 732 366,0 грн. ПДВ 146473,2 грн. всього 878 839,2 грн. про «Виготовлення та встановлення тимчасового колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачів ГА-1, ГА-2, ГА-3 Нижньодністровської ГЕС» та Акт №1 приймання виконання будівельних робіт за лютий 2023 року від 20.02.2023 року на суму 454 318,0 грн. ПДВ 90 863,6 грн., всього 545 181,6 грн. про «Виготовлення та встановлення тимчасового колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачів ГА-1, ГА-2, ГА-3 Нижньодністровської ГЕС», в обліку відображено у складі собівартості реалізованої продукції на суму на суму 1 186 684,0 грн. оскільки витрати на виконання робіт із виготовлення та встановлення тимчасового колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачів ГА-1, ГА-2, ГА-3 Нижньодністровської ГЕС відновлюють первісні характеристики об'єкта на строк, що не перевищує 1 року - витрати на виконання зазначених робіт мають бути віднесені на витрати поточного періоду, зокрема, на витрати виробничої собівартості.

Із ТОВ «Захід-Спецгідромонтаж» (код 31889764, м.Новодністровськ) укладено (1) Договір на виконання робіт (підряду) №72 від 31.03.2023року. Предметом договору є виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача ГА-2 (ДК 021:2015 код 45231100-6 Загальні трубопровідні роботи), про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за липень 2023 року від 03.07.2023 року на суму 1 119 072,0 грн. ПДВ 223814,4 грн. всього 1 342886,4 грн. про «виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача ГА-2», в обліку відображено у складі собівартості реалізованої продукції на суму 1 119 072,0 грн. оскільки виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до маслоохолоджувача ГА-2 Нижньодністровської ГЕС відновлюють первісні характеристики об'єкта на строк, що не перевищує 1 року - витрати на виконання зазначених робіт мають бути віднесені на витрати поточного періоду, зокрема, на витрати виробничої собівартості.

Із ПП "ДОК МІК" (код 36830186, м.Вінниця) укладено

Договір на виконання робіт (підряду) №221 від 30.11.2022 року, предметом договору є виконання робіт із влаштування під'їзду лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи) про що складено акт №2 приймання виконання будівельних робіт за березень 2023 року від 31.03.2023 року на суму 1 037411,32 грн. ПДВ 207482,26 грн. всього 1 244 893,58 грн. про «Виконання робіт із влаштування під'їзду лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровської ГЕС», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції на суму 1 037 411,32 грн. оскільки виконання робіт із влаштування під'їзду лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровської ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Договір на виконання робіт (підряду) №247 від 26.12.2022 року, предметом договору є виконання робіт по бетонуванню та облаштуванню площадки з накриттям для службового транспорту Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45260000-7 Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за лютий 2023 року від 16.02.2023 року на суму 354 005,06 грн. ПДВ 70 801,01 грн. всього 424 806,07грн. про «Роботи по бетонуванню та облаштуванню площадки з накриттям для службового транспорту Нижньодністровської ГЕС», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції на суму 354 005,06 грн. оскільки виконання робіт по бетонуванню та облаштуванню площадки з накриттям для службового транспорту Нижньодністровської ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Із ТОВ "ІБК Граніт" (код 41395183,м.Вінниця) укладено

Договір на виконання робіт (підряду) №140 від 07.07.2023 року, предметом договору є виконання робіт «Водозбірна канава, облаштування каналу з габіонів, відведення стічних вод з площадки ОРУ» (ДК 021:2015 код 45260000-7 Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за вересень 2023 року від 29.09.2023 року на суму 940838,0 грн. ПДВ 188167,6 грн. всього 1129005,6 грн. про «Благоустрій ділянки 26- ПП», в обліку віднесено собівартості реалізованої продукції в сумі 940 838,0 грн. оскільки виконання робіт по облаштуванню водозбірної канави, облаштування каналу з габіонів, відведення стічних вод з площадки ОРУ Нижньодніпровської ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Договір на виконання робіт (підряду) №145 від 10.07.2023 року, предметом договору є виконання робіт «Відвід поверхневого стоку. Кріплення каналів габіонними конструкціями» (ДК 021:2015 код 45223200-8 Конструкційні роботи), про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за вересень 2023 року від 29.09.2023 року на суму 874 226,0 грн. ПДВ 174 845,2 грн. всього 1 049 071,2 грн. про «Благоустрій ділянки. Відвід поверхневого стоку. Кріплення каналів габіонними конструкціями 28-ПП», в обліку в сумі 874226,0 грн. віднесено собівартості реалізованої продукції оскільки виконання робіт по облаштуванню відводу поверхневого стоку та кріплення каналів габіонними конструкціями на Нижньодністровській ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Договір на виконання робіт (підряду) №161 від 02.08.2023 року, предметом договору є виконання робіт «Благоустрій ділянки. Під'їзна дорога для експлуатації та обслуговування септиків» (ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за листопад 2023 року від 17.11.2023 оку на суму 2 277 041,0 грн. ПДВ 455408,2 грн. всього 2 732 449,2 грн. про «Благоустрій ділянки 27-ПП». В обліку віднесено собівартості реалізованої продукції в сумі 2 277 041,0 грн. оскільки виконання робіт по облаштуванню під'їзної дороги для експлуатації та обслуговування септиків на Нижньодністровській ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Договір на виконання робіт (підряду) №160 від 02.08.2023 року, предметом договору є виконання робіт «Кріплення схилу. Влаштування габіонних конструкцій для забезпечення стійкості схилу (ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за грудень 2023 року від 07.12.2023 оку на суму 4 051 001,0 грн. ПДВ 810 200,2 грн. всього 4 861 201,2 грн. про «Благоустрій ділянки. Кріплення схилу. Влаштування габіонних конструкцій для забезпечення стійкості схилу 23-ПП». По обліку на суму 3051001,0 грн. віднесено до собівартості реалізованої продукції, оскільки виконання робіт по улаштуванню кріплення схилу, влаштуванню габіонних конструкцій для забезпечення стійкості схилу на Нижньодністровській ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Договір на виконання робіт (підряду) №243 від 07.11.2023 року, предметом договору є виконання робіт «Благоустрій ділянки. Під'їзна дорога для експлуатації та обслуговування септиків» (ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за грудень 2023 року від 29.12.2023 оку на суму 1 683 667,0 грн. ПДВ 336 733,4 грн. всього 2 020400,4 грн. про «Благоустрій ділянки. Під'їзна дорога для експлуатації та обслуговування септиків 27-ПП», в обліку відображено у складі собівартості реалізованої продукції в сумі 1 683 667,0 грн. оскільки виконання робіт по облаштуванню під'їзної дороги для експлуатації та обслуговування септиків на Нижньодністровській ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Договір на виконання робіт (підряду) №255 від 13.11.2023 року, предметом договору є виконання робіт «улаштування верхнього шару покриття з асфальтобетонних сумішей на ділянках бетонної дороги від Нижньодніпровської ГЕС до с.Бернашівка» (ДК 021:2015 код 452333000-9 будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за грудень 2023 року від 22.12.2023 оку на суму 312 893,0 грн. ПДВ 62 578,6 грн. всього 375 471,6 грн. про «Улаштування верхнього шару покриття з асфальтобетонних сумішей на ділянках бетонної дороги від Нижньодністровської ГЕС до с.Бернашівка», в обліку віднесено до собівартості реалізованої продукції в сумі 312893.0 грн. оскільки виконання робіт з улаштування верхнього шару покриття з асфальтобетонних сумішей на ділянках бетонної дороги від Нижньодністровської ГЕС до с.Бернашівка є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Із ТОВ «Захід-Спецгідромонтаж» (код 31889764, м.Новодністровськ) укладено

Договір на виконання робіт (підряду) №91 від 13.03.2024року, предметом договору є виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачів ГА-1, ГА-2, ГА-3Нижньодністровської ГЕС (ДК 021:2015 код 45231100-6 загальні трубопровідні роботи) пр що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за березень 2024 року від 20.03.2024 року на суму 82966,0 грн. ПДВ 16593,2 грн. всього 99 559,2 грн. про «Виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачів ГА-1, ГА-2, ГА-3 Нижньодніпровської ГЕС», в обліку віднесено до собівартості реалізованої продукції в сумі 82 966,0 грн. оскільки виконання робіт по заміні труб та запірної арматури від колектора ТВП до розводки на повітроохолоджувачів ГА-1, ГА-2, ГА-3Нижньодністровської ГЕС відновлюють первісні характеристики об'єкта на строк, що не перевищує 1 року. Отже, витрати на виконання зазначених робіт мають бути віднесені на витрати поточного періоду, зокрема, на витрати виробничої собівартості.

Із ТОВ "ІБК Граніт" (код 41395183, м.Вінниця) укладено

Договір на виконання робіт (підряду) №160 від 02.08.2023 року, предметом договору є виконання робіт «Кріплення схилу. Влаштування габіонних конструкцій для забезпечення стійкості схилу» (ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт) про що складено Акт №1 приймання виконання будівельних робіт за січень 2024 року від 23.01.2024 оку на суму 1 756 845,0 грн. ПДВ 351 369,0 грн. всього 2 108 214 грн. про «Благоустрій ділянки. Кріплення схилу. Влаштування габіонних конструкцій для забезпечення стійкості схилу 23-ПП», в обліку відображено у складі собівартості реалізованої продукції у сумі 1 756 845,0 грн., оскільки виконання робіт по улаштуванню кріплення схилу, влаштуванню габіонних конструкцій для забезпечення стійкості схилу на Нижньодністровській ГЕС є роботами з підтримання об'єкту в робочому стані та належать до витрат поточної діяльності.

Із ПП "ДОК МІК" (код 36830186, м.Вінниця) укладено (1) Договір на виконання робіт (підряду) №64 від 16.02.2024 року, предметом договору є виконання робіт по удосконаленню захисту трансформаторів Т1, Т2 (ВТУ) (ДК 021:2015 код 45262000-1 спеціалізовані будівельні роботи, крім покрівельних) про що складено акт №1 приймання виконання будівельних робіт за березень 2024 року від 31.03.2024 року на суму 1 165 388,37 грн. ПДВ 233 077,67 грн. всього 1 398 466,04 грн. про «Виконання робіт із влаштування під'їзду лівого берегу нижнього б'єфу території забороненої зони Нижньодністровської ГЕС», в обліку відображено у складі собівартості реалізованої продукції на суму 1 165 388,37 грн. оскільки створення фортифікаційних споруд є вимушеною дією, яка погіршує виробничі експлуатаційні характеристики обладнання, для якого зведено захисні споруди, то у разі припинення військового стану в державі зазначені захисні споруди будуть демонтовані у найкоротший термін.

Таким чином зведені захисні стіни та фортифікації є тимчасовими спорудами, які погіршують характеристики об'єктів, для захисту яких зведені.

Тому витрати на їх зведення відносяться до витрат періоду, в якому вони побудовані, тобто поточного періоду, майбутніх вигод від їх експлуатації не передбачається і витрати на їх створення капіталізації не підлягають.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області № 00000/27096/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 14 243 323 грн. 00 коп. та № 00000/27097/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 11 751 545 грн. 00 коп. є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо податкового повідомлення - рішення № 00000/27099/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким на підставі статті 120 -1 ПК України застосований штрафу у розмірі 79254 грн суд зазначає наступне.

Під час проведеної перевірки податковим органом було встановлено, що внаслідок здійснення реалізації позивачем електроенергії за цінами нижче від придбання такої електроенергії для врегулювання небалансів в перевіряємому періоді було порушено п. 201.10 ст.201 ПК Україні та встановлено відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних обсягом 6079015 грн на загальну суму податкових зобов'язань - 1215803 гривень.

Зокрема в акті планової перевірки зазначено, що за період з 01.07.2021 року по 31.03.2024 року ПрАТ “Нижньодністровська ГЕС» придбано електричної енергії для врегулювання небалансів від ДП “НЕК “Укренерго» в кількості 12631,52322 МВт.год на загальну суму 54939685 грн в тч. ПДВ 9156614 гривень. У подальшому така придбана електроенергія реалізовувалась в загальній реалізації електроенергії на ДП “Оператор Ринку» згідно договору від 01.07.2019 р. №239/01 та інших сегментах ринку електроенергії в кількості 130114,0863 МВт.год на загальну суму 475464319 грн в т.ч. ПДВ 79244053 грн. за цінами які визначались на ринку електроенергії у відповідних періодах. Таким чином, податковий орган встановив, що у перевіряємому періоді встановлено випадки реалізації електроенергії за цінами нижче від придбання такої електроенергії, що призвело до заниження податкових зобов'язань рядку 4 Декларацій “Нараховано податкових зобов'язань відповідно до п.198.5 ст.198 та п.199.1 ст.199 Кодексу за операціями що оподатковуються за основною ставкою» на загальну суму 1215803 гривень.

Під час розгляду справи судом з'ясовано, що продаж виробленої Товариством електричної енергії здійснюється відповідно до Правил ринку “на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою НКРЕКП 14.03.2018 року № 308 (далі - Правила ринку). При цьому, договори №239/01ВДР від 05.07.2019 року та № 239/01РДР від 05.07.2019 року укладеним з АТ “ОПЕРАТОР РИНКУ» на підставі Типового договору про участь у ринку “на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку (Додаток 1 до Правил ринку “на добу наперед» та внутрішньодобового ринку). Ціноутворення на цих ринках здійснюється відповідно до Правил ринку “на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та з урахуванням обмежень, встановлених НКРЕКП, є вільними, що не спростовано податковим органом.

Також судом з'ясовано, що позивач відповідно Правил ринку “на добу наперед» та внутрішньодобового ринку подає заявки на прогнозний продаж електричної енергії. В силу об'єктивних обставин, наприклад відсутність необхідного рівня води, обсяг виробленої електричної енергії може бути більшим або меншим, тобто виникає небаланс електричної енергії.

Так, Закон України “Про ринок електричної енергії» визначає небаланси електричної енергії як різницю між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за небаланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії. Небаланси розраховуються відповідно до правил ринку та для кожного розрахункового періоду.

Залежно від різниці відпуску та споживання, небаланси можуть бути позитивними та негативними. При позитивному - обсяг відпуску електричної енергії більший, ніж обсяг електричної енергії, проданої на інших регульованих сегментах ринку. Іншими словами, позитивний небаланс - це надлишок виробленої та не проданої електричної енергії. При негативному небалансі: обсяг відпуску електричної енергії менший, ніж проданий обсяг. Тобто негативний небаланс - це обсяг невиробленої електричної енергії, яка вже продана на інших регульованих сегментах ринку. Виходячи з цих особливостей позитивного та негативного небалансу, питання щодо їх оплати вирішуються оператором системи передачі (ОСП) АТ “НЕК “Укренерго» наступним чином: при позитивному небалансі ОСП купає надлишок електричної енергії, але за значно нижчою ціною, ніж на інших сегментах ринку; при негативному небалансі ОСП купує/продає електричну енергію за більш високими цінами, і ці витрати понесе сторона, відповідальна за баланс.

Отже, судом з'ясовано, що електроенергія, придбана для врегулювання негативних небалансів, використовується для забезпечення стабільності енергосистеми. Вказані операції відбуваються на спеціалізованому ринку, а ціни на електроенергію для врегулювання небалансів можуть коливатися залежно від попиту та пропозиції, а також від часу доби. При цьому, такі операції не є частиною загальної реалізації електроенергії, а призначені виключно для корекції дисбалансів у системі. Тобто, операції з купівлі-продажу електроенергії для врегулювання небалансів мають специфічний характер і не є частиною стандартного процесу постачання електроенергії споживачам.

Згідно з п.44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

Вимоги цієї статті щодо обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, застосовуються також до нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво (незалежно від наявності у нерезидента зареєстрованого (акредитованого, легалізованого) відокремленого підрозділу), та до іноземних юридичних осіб, визначених у підпункті 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу.

Відповідно до п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Аналіз вказаного дає підстави вважати, що операції з електроенергією, придбаною для врегулювання негативних небалансів, підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ. Однак, положення податкового законодавства передбачають, що платник податку може не подавати пояснень та копій документів, необхідних для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) у випадках, коли операції не підлягають оподаткуванню або мають специфічний статус. У спірних правовідносинах операції з електроенергією для врегулювання небалансів можуть бути віднесені до таких, що не вимагають реєстрації, оскільки вони не є частиною загальної реалізації електроенергії, а призначені виключно для корекції дисбалансів у системі. Таким чином, суд вважає, що у діях позивача відсутні порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу Україні, як і обов'язку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних обсягом 6079015 грн на загальну суму податкових зобов'язань - 1215803 гривень.

З урахуванням зазначеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що податкове повідомлення-рішення № 00000/27099/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Щодо податкових повідомлень - рішень № 00000/27150/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб військового збору у розмірі 41545,80 грн та №00000/27151/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) у розмірі 3462,15 гривень.

Перевіркою з питань повноти утримання податку на доходи фізичних осіб ПрАТ «Нижньодніпровська ГЕС» за період, що перевірявся, виявлено порушення пп.168.1.1, пп.168.1.2 п.168.1 ст.168, пп.176.2 а) п.176.2 ст.176, пп.177.8 ст.177 ПК України № 2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями), а саме: ненарахування та неутримання до бюджету податку на доходи, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Згідно із пп.170.9.1 п.170.9 ст.170 ПК України податковим агентом платника податку під час оподаткування суми, виданої платнику податку під звіт та не повернутої ним протягом встановленого підпунктом 170.9.2 цього пункту строку, є особа, що видала таку суму, а саме: а) на відрядження - у сумі, що перевищує суму витрат платника податку на таке відрядження, розрахованій згідно із цим підпунктом. б) під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх видала - у сумі, що перевищує суму фактичних витрат платника податку на виконання таких дій. Будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв'язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає, зокрема (але не виключно) таких: запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає; укладеного договору чи контракту; інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає.

Підпунктом 170.9.3 пункту 170.9 статті 170 ПК України визначено, що документальне підтвердження суми фактичних витрат на відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій шляхом надання підтвердних документів, що засвідчують суму таких витрат, у разі здійснення безготівкових розрахунків з використанням платіжних інструментів, включаючи корпоративні (бізнесові) платіжні інструменти або особисті платіжні інструменти, чи їх реквізити, та повернення особі, яка видала кошти/електронні гроші під звіт, суми надміру витрачених коштів/електронних грошей, розмір яких розрахований згідно з підпунктом 170.9.1 цього пункту, здійснюється платником податку до закінчення місяця, наступного за місяцем, у якому платник податку: а) завершує таке відрядження; б) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, яка видала кошти/електронні гроші під звіт.

Відповідно до пп.170.9.4. п.170.9 ст.170 ПК України звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, складається та подається у строки, визначені підпунктом 170.9.3 цього пункту, платником податку (у паперовій або електронній формі (з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги") за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, у разі: а) наявності оподатковуваного доходу, визначеного відповідно до підпункту 170.9.1 цього пункту, з метою розрахунку суми податку; б) використання платником податку готівки понад суму добових витрат (включаючи отриману із застосуванням платіжних інструментів).

Відповідно до п.7.36. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 із змінами та доповненнями (далі - Положення № 637), - метою перевірки щодо порядку видачі готівки під звіт та її використання є здійснення контролю за дотриманням підприємствами встановленого порядку видачі готівкових коштів під звіт (у тому числі на відрядження) та їх використання відповідно до вимог цього Положення, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ за №148 від 29.12.2017 року з змінами та доповненнями та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до п.7.41. Положення № 637 під час перевірки правильності оформлення видач готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів.

Отже, під час проведення перевірки податковим органом встановлено факти проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем належно оформлених, згідно із законодавством України, платіжних документів (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, на загальну суму 216900 гривень. Враховуючи вищевказане, готівкові кошти в сумі 216900 грн, видані під звіт, вважаються надміру витраченими.

Суд наголошує, що підтвердження адміністративних витрат ґрунтується на первинних документах, які фіксують витрати на управління та обслуговування підприємства, а тому відсутність таких документів позбавляють можливість включати відповідні операції до поточних витрат підприємства. Крім того, послання позивача на введення на території України воєнного стану, як підставу для неможливості надання відповідних первинних документів понесених витрат на відрядження суд вважає безпідставним, оскільки в умовах воєнного стану не було скасовано вказаних законодавчих вимог, а тому у будь-якому випадку витрати на відрядження (у тому числі переїзд, проживання) мають бути підтверджені належними первинними документами.

Так, під час перевірки ПрАТ «Нижньодніпровська ГЕС» за період, що перевірявся, згідно звітів про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт працівникам підприємства видавались готівкові кошти на господарські потреби згідно відомостей. Проте, перевіркою ПрАТ «Нижньодніпровська ГЕС» встановлено, факти проведення працівниками підприємства готівкових розрахунків без подання одержувачем належно оформлених, згідно із законодавством України, платіжних документів (товарного, фіскального чека, розрахункової квитанції, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, тобто встановлено випадки подання підзвітними особами звітів про використання коштів із розрахунковими документами, які не відповідають формі та змісту розрахункового документа.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає правомірними дії податкового органу щодо донарахування податку на доходи фізичних осіб, з доходу у вигляді надміру витрачених коштів, отриманих платником податку під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки відповідно до наданих ПрАТ «Нижньодніпровська ГЕС» відомостей.

Крім того, судом встановлено, що внаслідок допущених вищенаведених порушень, ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» не утримано та не перераховано в повному обсязі військовий збір на загальну суму 3462,15 грн, згідно поданих звітів форми (4 ДФ), загальна сума виплати фізичним особам складає 13910 грн, чим порушено п.16-1 підрозділу 10 Розділу XX, п.168.1 ст.168, пп.176.2.а) п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України

На підставі вказаного, суд вважає правомірними податкові повідомлення - рішення №0000/27150/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року та № 00000/27151/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" задовольнити частково.

Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог, щодо податкових повідомлень-рішень №00000/27096/Ж10/24-13-07-01 та № 00000/27097/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року.

Ухвалити в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області:

- № 00000/27096/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року;

- № 00000/27097/Ж10/24-13-07-01 від 12 грудня 2024 року.

В решті рішення суду залишити без змін.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області судові витрати зі сплати судового збору, пропорційно задоволеним позовним вимогам у сумі 72672 (сімдесят дві тисячі шістсот сімдесят дві) грн.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст. 328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 11 лютого 2026 року

Головуючий Шидловський В.Б.

Судді Сапальова Т.В. Капустинський М.М.