Справа № 522/927/26
3/522/1152/26
10 лютого 2026 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Осіік Д.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який має вищу освіту, начальника фінансової частини ІНФОРМАЦІЯ_2 , одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-14 КУпАП,
Молодший сержант ОСОБА_1 , 26.11.2025 року,приблизно о 13 годині 35 хвилин,
будучи військовою службовою особою, перебуваючи на посаді начальника фінансової частини ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи включеним до групи оповіщення населення про мобілізаційні заходи на період воєнного стану, перебуваючи за місцем здійснення оповіщення громадян, а саме: АДРЕСА_2 - діючи протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, передбачених ст. 11, 16, 20, 21 Статуту внутрішньої служби у ЗС України, здійснив фактичне затримання ОСОБА_2 із застосуванням заходів фізичного впливу, всупереч вимогам абз. 7 ст. 47 Постанови КМУ від 16.05.2025 №560 «Про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», не будучи уповноваженою на це особою, чим вчинив перевищення влади та наданих службових повноважень, передбачених Постановою КМУ від 16.05.2025 №560 «Про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».
ОСОБА_1 , який був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з'явився, однак в матеріалах справи наявна його заява про розгляд справи у його відсутності з визнанням своєї вини у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, яке мало місце 26.11.2025 року.
За даних обставин, з урахуванням положень ст. 268 КУпАП, справу розглянуто за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно до диспозиції ч.2 ст.172-14 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинені в умовах особливого періоду.
Встановлено, що 26.12.2022 року ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації в ЗСУ. З 01.01.2024 проходить військову службу на посаді начальника фінансової частини ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Так, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.
Згідно положень п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», початком проходження військової служби для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори та резервістів під час мобілізації вважається день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо).
Згідно вимог п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Батьківщини, незалежності і територіальної цілісності України є обов'язком громадян України та ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці зобов'язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги. віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою внучку і майстерність, знати і виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.11.2025 №870, на 26.11.2025 було призначено групу оповіщення громадян ІНФОРМАЦІЯ_2 у складі старшого сержанта ОСОБА_3 (старший групи оповіщення), молодший сержант ОСОБА_1 , старшого солдата ОСОБА_4 , солдата ОСОБА_5 .
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2025 №560 «Про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі-Порядок):
Керівники обласних (Київського та Севастопольського міського) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням мобілізаційної директиви (розпорядження) оперативного командування з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних організовують проведення уповноваженими представниками обласного та підпорядкованих районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) та вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним; здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов'язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і поліцейські.
Відповідно до п. 31 Порядку, повістки мають право вручати: представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки в межах адміністративної територій, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Призначення представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, відповідного підрозділу розвідувальних органів. Центрального управління або регіональних органів СБУ, структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад та підприємств (установ, організацій), уповноважених вручати повістки, здійснюється наказом відповідного керівника, який є підставою для видачі службового посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.
Представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення.
Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.
У громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України резервісти та військовозобов'язані можуть бути оповіщені: представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки; групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та поліцейські.
У районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки резервістам та військовозобов'язаним повістка вручається військовослужбовцями або працівниками таких центрів.
Під час вручення повістки здійснюється фото і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.
Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів. Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі вручення повістки особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.
Для організації роботи груп оповіщення керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не пізніше ніж за день до проведення таких заходів видає наказ, в якому визначаються: старші груп оповіщення із числа представників територіального центру комплектування та соціальної підтримки; маршрути оповіщення (місця, де здійснюватиметься оповіщення, із зазначенням адрес будинків, громадських місць, громадських будинків та споруд, назв вулиць або площі); підприємства, установи, організації, працівники яких підлягають оповіщенню; час та строки проведення оповіщення; порядок залучення керівника установи (організації) або фізичної особи підприємця, який надає послуги з управління багатоквартирними будинками, голови правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку до груп оповіщення, де старшими визначений представник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, представників структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, підприємств, установ, організацій, територіальних органів (підрозділів) поліції,
Уповноважена особа РТЦК та СП, що діє у складі групи оповіщення, на вимогу громадянина пред'являє свій паспорт громадянина України (посвідчення офіцера, військовий квиток, службове посвідчення), службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, а також пропонує громадянину пред'явити його військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Якщо особа підлягає оповіщенню відповідно до розпорядження голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування, їй вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.
Акт відмови від отримання повістки подасться керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.
Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У разі відмови від отримання повістки поліцейський, який входить складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Право на перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі уповноважені представники).
Відтак, будучи військовослужбовцем молодший сержант ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою; бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей.
Згідно вимог ст.ст. 1, 2, 3, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Статтею 26 Статуту передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну. цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Таким чином, на молодшого сержанта ОСОБА_1 , під час виконання обов'язків під час здійснення оповіщення громадян у складі групи оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 , покладалися організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.
Водночас, молодший сержант ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, свідомо ігноруючи вимоги законів, у порушення вимог ст. 16 Статуту Збройних Сил України, перевищив військовою службовою особою владу та надані повноваження за наступних обставин:
28.11.2025 на адресу Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони надійшов лист Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону зі зверненням ОСОБА_6 щодо можливих неправомірних дій посадових осіб РТЦК та СП відносно її співмешканця ОСОБА_2 .
У своєму звернення ОСОБА_6 вказує, що: «26.11.2025 о 13:35 у місті Одесі по вулиці Петрашевського, біля будинку 76/1 трос осіб у піксельній формі та один чоловік у поліцейській формі без представлення, без пред'явлення службових посвідчень та без будь-яких пояснень силоміць схопили мого цивільного чоловіка ОСОБА_2 та затягли до автомобіля Mercedes Vito з державним номером НОМЕР_1 .
На момент незаконного затримання при собі в нього були особисті документи, а саме: паспорт громадянина У країни; ідентифікаційний код, довідка дитини-інваліда 2 групи.
Також повідомляю, що ОСОБА_2 має законну відстрочку від мобілізіції, оскільки згідно з чинним законодавством України він утримує, дитину-інваліда 2 групи матір-інваліда 2 групи, які повністю перебувають на його забезпеченні.
Відповідні документи підтверджують його право на відстрочку. Вказана подія сталася на очах його рідного дядька ОСОБА_7 , який перебував у автомобілі та бук свідком захоплення.
3 моменту події і станом на 27 грудня 2025 року ОСОБА_2 не виходив на зв'язок, та його телефон залишився у машині, бо не дали можливості забрати телефон.
Інформація про офіційне затримання, підстави, місцеперебування чи будь-які слідчі дії невідомі.
Відповідне звернення Одеська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Південного регіону скерувала 01.12.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою перевірки викладених фактів.
19.12.2025р., на адресу Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо розгляду заяви ОСОБА_6 , яким встановлено, що до події причетні посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також встановлено, що: «відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 «Про організацію роботи груп оповіщення військовозобов'язаних» від 25.11.2025, 26.11.2025 групою оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 у складі: старший сержант ОСОБА_3 , молодший сержант ОСОБА_1 , старший солдат ОСОБА_4 , солдат ОСОБА_5 у м. Одеса проводились заходи оповіщення та перевірки військово-облікових документів у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років.
26.11.2025р., уповноваженими представниками. ІНФОРМАЦІЯ_2 у взаємодії з представниками Національної поліції України (лейтенант ОСОБА_8 ). під час здійснення заходів оповіщення в АДРЕСА_3 , було здійснено перевірку військово-облікового документа у громадянина ОСОБА_2 .
У ході перевірки було встановлено, що гр. ОСОБА_2 не мав при собі військово-облікового документу та перебував у розшуку з 14.11.2025 (повідомлення № Е3908067), у зв'язку з не прибуттям вчасно за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Старшим групи оповіщення було запропоновано громадянину ОСОБА_2 прослідувати до РТЦК та СП для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів.
Військовозобов'язаному гр. ОСОБА_2 не вручались повістки щодо призову на військову службу під час мобілізації, проходження військово-лікарської комісії та відправлення до місць проходження військової служби.
Під час уточнення персональних даних у громадянина ОСОБА_2 були відсутні документи, що підтверджують (надають) право на відстрочку.
26.11.2025р., після уточнення персональних даних, громадянин ОСОБА_9 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 , для проходження медичного огляду, з метою встановлення придатності до військової служби за станом здоров'я.
Також, 26.11.2025р., відносно громадянина. ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (№№ 2245).
27.11.2025р., військово-лікарською комісію при ІНФОРМАЦІЯ_5 гр. ОСОБА_2 було направлено на стаціонарне обстеження з подальшим переоглядом у КНП «ООЦСЗХ» ООР, у зв'язку з діагнозом: туберкульоз легень. Довідку військово-лікарської комісії від 27.11.2015 № 2025-1127-1312-2586-7 гр. ОСОБА_2 не оскаржував.
В подальшому, громадянин ОСОБА_2 не призивався на військову службу під час мобілізації, на особливий період до військових частин
Разом з цим, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 були проведені профілактичні заходи з представниками ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час яких було доведено вимоги ст.ст. 11, 16, 49, 56 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.ст. 1, 2, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Відповідно до п. 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154. завданнями ТЦК та СП є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Підпунктом 1.3 Рішення ради оборони Одеської області від 19.12.2025, введеного в дію розпорядженням виконуючого обов'язки голови Одеської обласної державної адміністрації, начальника Одеської обласної військової адміністрації від 19.12.2025 № 15/A-2025 ДСК (далі Рішення), групи оповіщення РТЦК та СП зобов'язано здійснювати оповіщення резервістів та військовозобов'язаних осіб в адміністративних межах району, на який поширюються повноваження відповідного ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.11.2025 № 943/18578 (далі Розпорядження) зобов'язано начальників ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 забезпечити щоденне виділення груп оповіщення для оповіщення по Приморському районі м. Одеси.
При цьому, даним розпорядження не передбачено здійснення заходів оповіщення представниками ІНФОРМАЦІЯ_11 по АДРЕСА_3 .
Зокрема, відповідно до Розпорядження групи оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_11 здійснюють оповіщення у Пересипському та Хаджибейському районах м. Одеси. При цьому, Розпорядженням встановлено, що для здійснення оповіщення та території м. Одеси та ІНФОРМАЦІЯ_12 виділяє 4 групи оповіщення.
Водночас, наказом ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 підполковника ОСОБА_10 від 25.11.2025 № 870 «Про організацію роботи груп оповіщення військовозобов'язаних» передбачено створення на 26.11.2025 10 груп оповіщення, яким визначено маршрути оповіщення (місця, де здійснюватиметься оповіщення) у м. Одеса, Одеський район. При цьому, у наказі не визначено, що групи зобов'язані здійснювати оповіщення лише у Пересипському та Хаджибейському районах м. Одеси.
Таким чином, вказана група оповіщення взагалі не уповноважена здійснювати оповіщення у Приморському районі міста Одеса.
Положеннями п. 11. Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2025 № 560 (далі-Порядок), визначено, що голови (начальники) районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного начальника обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації) про проведення заходів мобілізації видають розпорядження про створення груп оповіщення у складі представників структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, підприємств, установ, організацій, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та територіальних органів (підрозділів) поліції, а також визначають заходи щодо порядку та забезпечення роботи таких груп;
Відповідно до п. 15 Порядку керівники РТЦК та СП звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до РТЦК та СП осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до РТЦК та СП осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку.
Розпорядженням передбачена обов'язкова участь представника Національної поліції України під час здійснення оповіщення. Також визначено забезпечувати встановлення відеореєстраторів у службових автомобілях, що використовуються для транспортування військовозобов'язаних та зобов'язано групи оповіщення здійснювати обов'язкову фіксацію усіх процесів.
Під час вивчення матеріалів за зверненням ОСОБА_6 щодо можливих неправомірних дій посадових осіб РТЦК та СП відносно її співмешканця ОСОБА_2 , прокурором було скеровано запит від 24.12.2025 за вихідним №39-5-6-12329 до Одеського районного управління поліції Одеській області щодо підтвердження/спростування участі представника Національної поліції в спільній групі оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 .
30.12.2025р., на адресу Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону надійшов лист від начальника Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області, територією здійснення якого є місто Одеса (в тому числі і його структурних підрозділів), що «фактів затримання, приводів, інших заходів пов'язаних з обмеженням волі громадянина ОСОБА_2 26.11.2025 не проводилось та останній співробітниками Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області до РТЦК та СП не доставлявся».
Таким чином, при вказаній події оповіщення ОСОБА_2 , працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 , що були включені до групи оповіщення населення під час мобілізації, до якої входив ОСОБА_1 , були здійснені порушення Порядку №560 «Про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині фактичного затримання ОСОБА_2 без відповідних підстав, не уповноваженою на це особою та без працівників Національної поліції, всупереч абз. 7 ст. 47 Постанови КМУ №560 від 16.05.2025 «Про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».
Зазначені факти повністю підтверджені доданими до протоколу матеріалами.
Вимогами ст.1 Закону України «Про оборону України» та ст. ст. 1, 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено згідно з Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, №740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, №235/2025 від 15.04.2025, №478/2025 від 14.07.2025, №793/2025 від 20.10.2025.
Тобто, з 18.03.2014 і по теперішній час в Україні діє особливий період.
Обставини правопорушення та провина ОСОБА_1 підтверджуються зібраними по справі доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 23.01.2026р., яким зафіксовано факт вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, з якого вбачається, що в ньому наявний запис власноруч ОСОБА_1 про визнання своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення;
- заявою ОСОБА_1 , про розгляд справи у його відсутності з визнанням своєї вини у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-14 КУпАП та щиро розкаюється у вчиненому.
- ксерокопією військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 ;
- заявою ОСОБА_6 про незаконне затримання ОСОБА_2 невідомими особами у формі;
- листом №39-5-6-12329 від 24.12.2025р. виконувача обов'язків керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на ім'я начальника Одеського районного управління №1 ГУНП в Одеській області про надання інформації про посадових осіб Національної поліції, що здійснили адміністративне затримання ОСОБА_2 ;
- листом виконувача обов'язків керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 про надання інформації про посадових осіб Національної поліції, що здійснили адміністративне затримання ОСОБА_2 ;
- листом виконувача обов'язків керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону на ім'я тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 про надання інформації про посадових осіб Національної поліції, що здійснили адміністративне затримання ОСОБА_2 ;
- листом начальника Одеського РУП №1 на ім'я виконувача обов'язків керівника Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про те, що «фактів затримання, приводів, інших заходів пов'язаних з обмеженням волі громадянина ОСОБА_2 26.11.2025 не проводилось та останній співробітниками Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області до РТЦК та СП не доставлявся».
- витягом з Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_15 №870 від 25.11.2025р. «Про організацію роботи груп оповіщення військовозобов'язаних»;
- витягом з Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_15 №1 від 01.01.2024р. по стройовій частині стосовно старшого солдата ОСОБА_1
- копією протоколу №2245 від 26.11.2025р. про адміністративне затримання ОСОБА_2
- копією військового квитка № НОМЕР_3 ОСОБА_2 ;
- довідкою військово-лікарської комісії №2025-1127-13-12-2586-7 від 27.11.2025 секретара ВЛК про встановлення діагнозу у ОСОБА_2 туберкульозу легень.
- листом на ім'я ОСОБА_6 про перевірку фактів, викладених у її заяві щодо затримання ОСОБА_2 ;
- копією листа тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_16 щодо затримання ОСОБА_2 ;
- копією листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_16 про проведення перевірки затримання ОСОБА_2 ;
- розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Таким чином, суддя доходить до висновку, що своїми неправомірними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-14 КУпАП за кваліфікуючими ознаками - перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинені в умовах особливого періоду.
Згідно ч. 2 ст. 7 та ст. 245, ст. 280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. Суддя зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова суду, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст.34, КУпАП обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення є щире каяття.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачене ст.35 КУпАП, суддею не встановлені.
Враховуючи обставини справи, дані про особу правопорушника, вважаю необхідним визначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції ч.2 ст.172-14 КУпАП, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами, а саме у виді штрафу.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, його може бути звільнено від сплати судового збору, згідно п.12 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст.172-14, 268, 283-284 КУпАП, п.12 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-14 КУпАП та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід держави.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копи постанови про накладення штрафу, у разі не сплати у встановлений строк штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з дня й винесення, а в разі оскарження протягом трьох місяців з дня розгляду апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десятиденного строку з дня винесення постанови.
Суддя: Д.В.Осіік