Справа № 947/2722/26
Провадження № 2-а/947/49/26
05.02.2026 року
Суддя Київського районного суду м. Одеси Петренко В.С., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітнього - ОСОБА_2 до Приватного закладу «Одеський приватний ліцей «Антарктика» про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії та захист персональних даних,
20.01.2026 року ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітнього - ОСОБА_2 звернулася до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Приватного закладу «Одеський приватний ліцей «Антарктика» про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії та захист персональних даних.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу адміністративну справу було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Петренку В.С.
Так, Приватний заклад «Одеський приватний ліцей «Антарктика»у спірних правовідносинах, є суб'єктом освітньої діяльності та закладом освіти.
Водночас, згідно з пунктами 1, 2, 7 частини 1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір;
публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
суб'єктом владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Аналізуючи наведені норми чинного законодавства, суд зазначає, що у цій справі Приватний заклад «Одеський приватний ліцей «Антарктика»не здійснює публічно-владних управлінських функцій, спір у цій справі не є публічно-правовим, відповідно, справа не підлягає розгляду судом за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вказане вище, даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а тому у відкриті провадження слід відмовити.
Керуючись п.1 ч.1 ст.170 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітнього - ОСОБА_2 до Приватного закладу «Одеський приватний ліцей «Антарктика» про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії та захист персональних даних.
Роз'яснити ОСОБА_1 її право на звернення з даною позовною заявою в порядку цивільного судочинства.
Ухвалу невідкладно надіслати позивачу разом з позовною заявою та всіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили в момент її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення та підписання суддею.
У зв'язку із аварійними та стабілізаційними відключеннями електроенергії в будівлі суду, ухвалу складено та підписано 05.02.2026 року.
Суддя В. С. Петренко