Рішення від 11.02.2026 по справі 520/12500/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2026 р. № 520/12500/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під. 3, пов. 2, Держпром, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати з 01 березня 2025 року додатково до існуючого розміру пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення y 2025 році пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області додатково до існуючого розміру пенсії здійснити з 01.03.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , нарахування та виплату пенсії з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та в подальшому здійснювати її виплату без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо невиплати при перерахунку основного розміру пенсії на виконання рішення суду індексації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209, обмеження пенсії максимальним (граничним) розміром, є неправомірними та такими, що не відповідають вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та порушують право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до Електронного кабінету, яка міститься в матеріалах справи.

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років з 08.12.2017, призначену в порядку та на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХII (далі - Закон України № 2262-ХII) у розмірі 68% від сум грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами справи.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 по справі №520/170/25, що набрало законної сили 24.04.2025, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01.02.2023 року на підставі нової довідки №ФХ-124869 від 21.11.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 без обмеження пенсії максимальним розміром, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 максимальним розміром, після проведення її перерахунку у зв'язку із індексацією пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.02.2023 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на підставі довідки №ФХ-124869 від 21.11.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 та в подальшому здійснювати її виплату без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, виплата якої у перерахованому розмірі розпочалася з 01.05.2025, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією розрахунку з електронної пенсійної справи позивача.

09.05.2025 представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом, в якому просив надати розрахунок розміру пенсії позивача після проведення перерахунку на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року по справі № 520/170/25, Надати розрахунок розміру заборгованості з 01.02.2023 року який утворився після виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року по справі № 520/170/25, повідомити на якій підставі ОСОБА_1 не здійснюється виплата індексації пенсії з 01.03.2025 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. №209 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та здійснити додаткову до встановленого розміру пенсії виплату індексації з 01.03.2025, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209, без обмеження максимальним розміром.

Листом від 13.05.2025 № 2000-0203-8/72658 відповідач повідомив, що На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 по справі № 520/170/25, ГУ ПФУ в Харківській області здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки №ФХ-124869 від 21.11.2024 року про розмір грошового забезпечення. Натомість, відповідно до пункту 3 постанови 209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови не може перевищувати 1500 гривень. На виконання постанови 209 з 01.03.2025 основний розмір пенсії ОСОБА_1 проіндексовано з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,115 у межах визначеного постановою граничного розміру, але не нижче раніше призначеної пенсії. Отже підстави, здійснити виплату пенсії з урахуванням індексації з 01.03.2025 року, відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 № 209 та без фіксованого обмеження пенсії максимальним розміром, відсутні.

Як вбачається з копії перерахунку основного розміру пенсії позивача, що міститься у матеріалах справи, відповідачем, на виконання рішення суду від 24 березня 2025 року по справі № 520/170/25 проведено з 01.02.2023 перерахунок пенсії позивачу за складовими грошового забезпечення, визначеного у довідці від 21.11.2024 за № ФХ-124869 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Перерахунок пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 року після виконання рішення суду здійснено в наступному обсязі: основний розмір пенсії (68% грошового забезпечення) - 25777,61 грн., індексація базового ОСПН 2024 (коефіцієнт 0,0796) - 1500,00 грн., індексація базового ОСПН 2025 (коефіцієнт 0,1150) -1500,00 грн, учасник АТО - 590,25 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн. Підсумок пенсії з надбавками - 29407,86 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 27907,86 грн.

Тобто, із наведеного вбачається, що відповідачем проведено з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії за вислугу років позивачу на виконання рішення суду від 24 березня 2025 року по справі № 520/170/25, однак після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача за вислугу років протиправно не виплачується індексація за 2025 рік.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 3 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (далі по тексту - Указ №64/2022), у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Відтак, слід дійти висновку, що у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом №64/2022, не обмежується конституційне право громадян на соціальний захист, передбачене статтею 46 Конституції України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Приписами ч.1 та ч.3 ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, слід дійти висновку, що умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначаються виключно Законами України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими саме відповідно до цих законів.

Стаття 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

25 лютого 2025 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова №209).

Пунктом 1 Постанови №209 установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Відповідно до підпунктів 1-2 пункту 2 постанови №209 з 1 березня 2025 року: розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968), пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Офіційний вісник України, 2024 р., №24, ст. 1525) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Пунктом 3 Постанови № 209 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 42 Закону № 1058-IV розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (із змінами, внесеними згідно із Законом №2040-IX від 15.02.2022 - застосовується з 1 березня 2022 року).

З огляду на зазначене нормативне регулювання спірних відносин суд зазначає, що постанова №209 прийнята Кабінетом Міністрів України згідно із частиною другою статті 42 Закону України № 1058-IV та на виконання вимог статті 64 Закону № 2262-ХІІ.

Як вбачається з листа від 13.05.2025 № 2000-0203-8/72658, на виконання постанови №209 з 01.03.2025 основний розмір пенсії позивача проіндексовано з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,115 у межах визначеного постановою граничного (максимального) розміру - 1500,00 грн.

Проте, до виплати вказана сума індексації не враховується.

Отже, з огляду на викладене, відповідачем протиправно не виплачується позивачу з 01.03.2025 додатково до існуючого розміру пенсії індексація, встановлена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення y 2025 році".

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача на пенсійне забезпечення є задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати з 01 березня 2025 року додатково до існуючого розміру пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення y 2025 році пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області додатково до існуючого розміру пенсії здійснити з 01.03.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , нарахування та виплату пенсії з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд відмовляє, оскільки в цій частині позовні вимоги є передчасними та заявлені на майбутнє.

Відповідно до ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для часткового задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під. 3, пов. 2, Держпром, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати з 01 березня 2025 року додатково до існуючого розміру пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення y 2025 році пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області додатково до існуючого розміру пенсії здійснити з 01.03.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , нарахування та виплату пенсії з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Панов М.М.