Рішення від 10.02.2026 по справі 520/27796/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 р. справа № 520/27796/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Національної академії Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

1. визнати протиправною бездіяльність Національної академії Національної гвардії України щодо неповного виконання обов'язку, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, зі сплати ОСОБА_1 , прикомандированому до угруповань військ Сил оборони Держави, додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. пропорційно його безпосередньої участі у бойових діях або заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за періоди з 01.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022,з 01.07.2022 по 25.07.2022 та з 29.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 02.09.2022 по 30.09.2022, з 02.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022;

2. стягнути з Національної академії Національної гвардії України на користь ОСОБА_1 недоотриману додаткову винагороду відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану у розмірі до 100000 грн. пропорційно його безпосередньої участі у бойових діях або заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за періоди з 01.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022,з 01.07.2022 по 25.07.2022 та з 29.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 02.09.2022 по 30.09.2022, з 02.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022 в розмірі 598 995,33 грн. (п'ятсот дев'яносто вісім тисяч дев'ятсот дев'яносто п'ять гривень 33 копійки).

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що у порушення норм чинного законодавства, відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено додаткову винагороду в розмірі збільшеної до 100000 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" № 168 від 28.02.2022 року, пропорційно його безпосередньої участі у бойових діях або заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за періоди з 01.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022,з 01.07.2022 по 25.07.2022 та з 29.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 02.09.2022 по 30.09.2022, з 02.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022. Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.10.2025 відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Відповідач надав до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що згідно даних бухгалтерського обліку, додаткова винагорода, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» нарахована та виплачена позивачу на підставі наказів начальника Академії своєчасно та в повному обсязі. Наявності документів (журнал бойових дій, бойові донесення тощо), передбачених порядком, які б підтверджували участь позивача в бойових діях або заходах за період охоплений позовною заявою по дату виключення зі списків особового складу Академії не встановлено. Отже, відповідач вважає, що не порушував прав та інтересів позивача під час здійснення виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період проходження військової служби в Академії. Окрім того, відповідач посилався на порушення строків звернення до суду з даним позовом. У зв'язку з чим, просив суд позовну заяву залишити без розгляду, а у разі відмови у залишенні без розгляду позовної заяви - відмовити повністю у задоволенні вищевказаної позовної заяві.

У відповіді на відзив представник позивача підтримав правову позицію, викладену у позові, та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у спірному періоді проходив військову службу в Національній академії Національної гвардії України на посаді чергового зв'язку телекомунікаційних мереж та інформаційних систем вузла зв'язку 1 категорії.

Наказом начальника Національної академії Національної гвардії України від 30.01.2025 №31 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу Академії у зв'язку із направленням для подальшого проходження військової служби до Міністерства оборони України (м. Київ) з 30.01.2025.

На підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, Законів України "Про правовий режим воєнного стану" "Про оборону України", на виконання бойових розпоряджень командувача Національної гвардії України від 24.02.2022 №27/2/1/2-290т-Е, Бойового наказу Академії від 24.02.2022 №3т та командира сил оборони міста Харкова від 24.02.2022 №1/4/1дск, бойових розпоряджень командира сил оборони міста Харкова, наказу начальника Національної академії Національної гвардії України від 25.02.2022 №1дск «Про залучення особового складу Академії до сил оборони міста Харкова», особовий склад військовослужбовців Національної гвардії України, зокрема, штаб-сержант ОСОБА_1 був залучений до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій у період здійснення зазначених заходів у складі сил оборони міста Харкова за наказом начальника Академії від 25.02.2022.

Відповідно до Довідки Угрупування військ "Харків" від 31.08.2022 №2/706, штаб-сержант ОСОБА_1 з 24.02.2022 по 28.02.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі сил оборони міста Харкова.

Відповідно до Довідки Угрупування військ "Харків" від 31.08.2022 №2/707, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.03.2022 по 31.03.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі сил оборони міста Харкова. Вказана довідка видана на підставі бойових розпоряджень командира сил оборони Харкова від 02.03.2022 №1/12дск, від 12.03.2022 №1/28дск, від 15.03.2022 №1/34дск, від 18.03.2022 №1/45дск, від 21.03.2022 №1/55дск.

Відповідно до Довідки Угрупування військ "Харків" від 31.08.2022 №2/708, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.04.2022 по 30.04.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі сил оборони міста Харкова. Вказана довідка видана на підставі бойових розпоряджень командира сил оборони Харкова від 04.04.2022 №1/127дск, від 04.04.2022 №1/133дск, від 13.04.2022 №1/164дск, від 19.04.2022 №1/212дск, від 21.04.2022 №1/241дск, від 22.04.2022 №1/249дск, від 27.04.2022 №1/288дск.

Відповідно до Довідки Угрупування військ "Харків" від 31.08.2022 №2/709, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.05.2022 по 31.05.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі угрупувань військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Вказана довідка видана на підставі бойових розпоряджень командира сил оборони Харкова від 01.05.2022 №1/323дск, від 05.02.2022 №1/339дск, від 05.05.2022 №1/368дск, від 10.05.2022 №1/391дск.

Відповідно до Довідки Угрупування військ "Харків" від 31.08.2022 №2/710, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.06.2022 по 30.06.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі угрупувань військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Вказана довідка видана на підставі бойових розпоряджень командира сил оборони Харкова від 11.06.2022 №2/12дск, від 17.06.2022 №2/37дск, від 24.06.2022 №2/61дск, від 30.06.2022 №2/85дск.

Відповідно до Довідки Угрупування військ "Харків" від 31.08.2022 №2/711, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.07.2022 по 25.07.2022, з 29.07.2022 по 31.07.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі угрупувань військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Вказана довідка видана на підставі бойових розпоряджень командувача УВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 28.04.2022 №1/288дск, від 01.07.2022 №2/97дск, від 10.07.2022 №2/152дск, від 15.07.2022 №2/178дск, від 19.07.2022 №2/199дск, від 22.07.2022 №2/215дск, від 24.07.2022 №2/222дск, від 26.07.2022 №2/234дск.

Відповідно до Довідки Угрупування військ "Харків" від 31.08.2022 №2/782, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.08.2022 по 31.08.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі угрупувань військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Вказана довідка видана на підставі бойових розпоряджень командувача УВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 10.07.2022 №2/152дск, від 15.07.2022 №2/178дск, від 19.07.2022 №2/199дск, від 22.07.2022 №2/215дск, від 24.07.2022 №2/222дск, від 26.07.2022 №2/234дск.

Відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_1 від 05.10.2022 №1314/окп/1/810, штаб-сержант ОСОБА_1 з 02.09.2022 по 30.09.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі сил і засобів оборони міста Харкова. Вказана довідка видана на підставі бойового розпорядження керівника тактичної групи " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 02.09.2022 №1/1дск, бойових розпоряджень керівника оборони міста Харків від 04.09.2022 №1/1дск, від 04.09.2022 №2/4/дск, від 05.09.2022 №1/7дск.

Відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_2 від 06.12.2022 №74, штаб-сержант ОСОБА_1 з 02.10.2022 по 31.10.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі сил і засобів оборони міста Харкова. Вказана довідка видана на підставі бойового розпорядження командувача ОСУВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 08.10.2022 №116/1/917т, бойових розпоряджень командира 5 Бр НГУ від 03.10.2022 №40/05/2/1-3087ДСК-Е та від 03.10.2022 №360ДСК, бойового розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.09.20202 №27/5-8728 та командира 5 Бр НГУ від 15.10.2022 №40/05/2/1-3354ДСК-Е.

Відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_2 від 21.01.2023 №149, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.11.2022 по 30.11.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі сил і засобів оборони міста Харкова. Вказана довідка видана на підставі бойового розпорядження командувача ОСУВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 08.10.2022 №116/1/917т, бойових розпоряджень командира 5 Бр НГУ від 03.10.2022 №40/05/2/1-3087ДСК-Е та від 03.10.2022 №360ДСК, бойового розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.09.20202 №27/5-8728 та командира 5 Бр НГУ від 15.10.2022 №40/05/2/1-3354ДСК-Е.

Відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_2 від 21.01.2022 №150, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.12.2022 по 31.12.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі сил і засобів оборони міста Харкова. Вказана довідка видана на підставі бойових розпоряджень командувача ОСУВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 15.10.2022 №116/1/917т, від 25.11.2022 №116/1/1741т, від 24.12.2022 №116/Х/2437т, командувача ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 03.12.2022 №148дск/ОУВ, командира 5 Бр НГУ від 03.10.2022 №40/05/2/1-3087ДСК-Е та від 03.10.2022 №360ДСК, від 14.11.2022 №40/05/2/1-4004дск-Е, від 21.11.2022 №40/05/2-4157дск-Е, від 12.12.2022 №702дск, від 26.12.2022 №768дск, бойового розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.09.20202 №27/5-8728 та командира 5 Бр НГУ від 15.10.2022 №40/05/2/1-3354ДСК-Е.

Відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_2 від 13.02.2022 №179, штаб-сержант ОСОБА_1 з 01.01.2023 по 31.01.2023 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у складі сил і засобів оборони міста Харкова. Вказана довідка видана на підставі бойових розпоряджень командувача ОСУВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 15.10.2023 №116/1/917т, від 25.11.2023 №116/1/1741т, від 24.12.2023 №116/Х/2437т, командувача ОУВ "Харків" від 03.12.2023 №148дск/ОУВ, командира 5 Бр НГУ від 03.10.2023 №40/05/2/1-3087ДСК-Е та від 03.10.2023 №360ДСК, від 14.11.2023 №40/05/2/1-4004дск-Е, від 21.11.2023 №40/05/2-4157дск-Е, від 12.12.2023 №702дск, від 26.12.2023 №768дск, від 02.01.2023 №7дск, від 16.01.2023 №71дск, від 30.01.2023 №133дск, бойового розпорядження першого заступника командувала НГУ від 15.09.20202 №27/5-8728 та командира 5 Бр НГУ від 15.10.2022 №40/05/2/1-3354ДСК-Е.

Як зазначає позивач у позовній заяві та відповідачем не заперечується, що за спірні періоди йому виплачувалась додаткова винагорода у розмірі 30000,00 грн., хоча, на думку позивача, він має право на отримання такої винагороди у збільшеному до 100000,00 грн. розмірі.

Так, відповідно до особової картки на грошове забезпечення за 2022 рік, позивачу виплачувалась додаткова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 у наступних розмірах: 35357,14 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №61 с/ч від 19.03.2022); 82500,00 грн. у підвищеному до 100 000 грн. розмірах (наказ №97 с/ч від 21.04.2022) за лютий-березень 2022 року; 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №115 с/ч від 05.05.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №146 с/ч від 03.06.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №179 с/ч від 03.07.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №219 с/ч від 08.08.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №248 с/ч від 04.09.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №279 с/ч від 03.10.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №311 с/ч від 02.11.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №343 с/ч від 02.12.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №363 с/ч від 21.12.2022).

Проте, відповідачем не було здійснено нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди у збільшеному розмірі до 100000 грн.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

У Рішенні від 06 квітня 2022 року №1-р(II)/2022 Конституційний Суд України зазначив, що частину п'яту статті 17 Конституції України викладено так, що реалізація права на соціальний захист осіб, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей потребує якісного і ефективного законодавчого регулювання та запровадження механізмів забезпечення їх державної підтримки" (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини); а також, що з урахуванням вимог частини п'ятої статті 17 Конституції України метою законодавчого регулювання в цій сфері є як усебічне соціальне забезпечення військовослужбовців, яке компенсуватиме установлені законом обмеження та умови служби, властиві цій категорії громадян, так і підвищення мотивації особового складу Збройних Сил України у виконанні ними покладених на них функцій щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 17 Основного Закону України).

Так, відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про Національну гвардію України" Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадської безпеки і порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.

Також ч. 2 ст.1 Закону України "Про Національну гвардію України" визначено, що Національна гвардія України бере участь відповідно до закону у взаємодії зі Збройними Силами України у відсічі збройній агресії проти України та ліквідації збройного конфлікту шляхом ведення воєнних (бойових) дій, а також у виконанні завдань територіальної оборони.

Статтею 21 Закону України "Про Національну гвардію України" передбачено, що держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, членів їхніх сімей, працівників, резервістів Національної гвардії України, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби (виконання обов'язків служби у військовому резерві) або постраждали в полоні у ході бойових дій (війни), в умовах правового режиму надзвичайного стану, під час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або під час участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за № 2011-ХІІ (далі по тексту - Закон №2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно зі ст. 1 Закону №2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

За змістом ст. 9 ч. 1-4 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Пунктом 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та якій неодноразово продовжувався та діє до цього часу.

Пунктом 4 цього Указу визначено Кабінету Міністрів України невідкладно, зокрема, забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.

Пунктом 6 цього Указу визначено Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 24 лютого 2022 року № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 168, пунктом 1 якої, у редакції станом на 07 березня 2022 року, визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Надалі до Постанови № 168 неодноразово вносилися зміни, зокрема постановами Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 року № 350, від 01 липня 2022 року № 754, від 07 липня 2022 року № 793, від 08 жовтня 2022 року № 1146, проте зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди, у 2022 році не змінювався.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» Постанову №168 доповнено пунктом 2-1, який підлягав застосуванню з 24 лютого 2022 року, та згідно з яким визначено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Відповідно до статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-ХІІ; тут - в редакції, викладеній згідно із Законом України від 16 липня 2021 року № 1702-ІХ) бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння); район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

На виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» і № 69 «Про загальну мобілізацію» та Постанови № 168 командувач Національної гвардії України Наказом № 89 затвердив: Інструкцію з виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України (Інструкція - № 89); Порядок підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (Порядок - № 89).

Також Міністерством внутрішніх справ України прийнятий Наказ від 18.08.2022 за № 504, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.09.2022 за № 1037/38373, "Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України". Зазначений наказ скасований на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 602 від 21.09.2022.

В подальшому, Наказом МВС від 26.01.2023 за № 37 затверджено Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України.

Верховний Суд у постанові від 22.11.2023 у справі № 520/690/23 зазначив, що Наказ командувача Національної гвардії України від 29 березня 2022 року № 89 (як і затверджені ним нормативні акти) не був опублікований, проте, як написано в цьому наказі, мав бути оголошений особовому складу Національної гвардії України в частині, що його стосується. Колегія суддів звернула увагу, що Наказ № 89 виданий до того, як була ухвалена Постанова № 793, а редакція пункту 1 (абзац другий) Постанови № 168 (на дату видання Наказу №89) передбачала, що виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Після того, як набрала чинність Постанова № 793, якою Постанова №168 доповнена пунктом 2-1, умови виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану, відтак мали бути визначені відповідним міністерством і такі спроби - протягом спірного в цій справі періоду - були.

На виконання пункту 2-1 Постанови № 168 та з метою визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України на період дії воєнного стану Міністерство внутрішніх справ України видало Наказ від 18.08.2022 № 504 "Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України" (в подальшому - Наказ № 504).

Відповідно до п. 3 Наказу № 504, він (наказ) набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

На основі інформації щодо публікації Наказу № 504, яка є на вебсайті Верховної Ради України, цей Наказ, відповідно і затверджений ним Порядок, опубліковані 21 жовтня 2022 року. Водночас 21.10.2022 набрав чинності також Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2022 № 602 "Про скасування наказу Міністерства внутрішніх справ України від 18.09.2022 № 504".

Порядок № 504 фактично не набрав чинності, тому не має підстав для того, щоб застосовувати цей нормативний акт до спірних правовідносин. Разом з тим, Наказ № 89 (до якого згодом вносилися також зміни, зокрема згідно з Наказом командувача від 19.12.2022 року № 481 щодо впорядкування виплати додаткової винагороди) залишається чинний і щонайменше протягом спірного періоду регулював ті питання, які необхідні для належного виконання пункту 1 Постанови № 168.

Аналізуючи положення пункту 2-1 Постанови № 168 з урахуванням Наказу № 89 через призму того чи правомірним (дозволеним, правним, легітимним) є застосування положень Інструкції № 89 та Порядку № 89 для визначення/підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів (як умови для виплати додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, у розмірі до 100000,00 грн), колегія суддів Верховного Суду в постанові від 22.11.2023 у справі №520/690/23 дійшла висновку, що це застосування має як юридичне підґрунтя, так і раціональне пояснення. Командувач Національної гвардії України відповідальний за очолюване ним військове формування і Наказ № 89, який він видав в умовах дії воєнного стану на виконання указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 і № 69 та Постанови № 168, має правову основу.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постанові Верховного Суду від 22.11.2023 у справі № 520/690/23.

Із урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що з 29.03.2022 для визначення/підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів підлягають застосуванню норми Інструкції № 89 та Порядку № 89, а з 01.02.2023 норми Порядку № 37, у зв'язку з чим у спірний період з 01.04.2022 по 31.12.2023 підлягають застосуванню норми Інструкції № 89 та Порядку № 89.

Відповідно до п. 1 Порядку № 89, під терміном безпосередня участь військовослужбовця Національної гвардії України в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів (далі бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:

- бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії в районах ведення воєнних (бойових) дій, що визначаються Головнокомандувачем Збройних Сил України;

- бойових (спеціальних) завдань, згідно з бойовими розпорядженнями із всебічного забезпечення військових частин (підрозділів), в районі ведення воєнних (бойових) дій;

- завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях України;

- бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (в т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

- бойових завдань із знешкодження (знищення) незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), диверсійно-розвідувальних сил та інших збройних формувань агресора (в т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

- виконання завдань підрозділами артилерії з вогневого ураження противника;

- виконання завдань підрозділами протиповітряної оборони з ураження повітряних;

- здійснення польотів у районі ведення воєнних дій;

- ведення повітряного бою;

- здійснення заходів з виводу сил та засобів з під удару противника (в т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

- виконання групами розмінування завдань з розмінування або робіт з улаштування, нарощування, утримання інженерних загороджень на визначених об'єктах, рубежах, районах та позиціях.

Пунктом 2 Порядку № 89 визначено, що для документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців Національної гвардії України у бойових діях або заходах використовуються такі документи:

- бойовий наказ (бойове розпорядження);

- журнал бойових дій (журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або книга служби нарядів та подій, що відбувалися, або постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), на який було здійснено збройний напад або довідка командира військової частини про підтвердження безпосередньої участі відряджених (прикомандированих) військовослужбовців у бойових діях або заходах;

- рапорт (донесення) командира підрозділу про у бойових діях або заходах під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (виконання бойових або спеціальних завдань). До рапорту долучаються список особового складу (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих (прикомандированих) підрозділів, військовослужбовців), які брали участь у бойових діях або заходах, із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, періодів участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.

Крім того, можуть використовуватись такі документи:

- витяг з наказу (бойового розпорядження) командувача Національної гвардії України, штабу оперативного (оперативно тактичного) угрупування в смузі відповідальності, начальника територіального управління, командира військової частини на виконання завдання з розмінування, у якому зазначається місце, час та поіменно особовий склад, який залучається до складу групи розмінування (знищення);

- акт (витяг з формуляру загороджень) виконаних робіт з улаштування, нарощування, утримання інженерних загороджень на визначених об'єктах, рубежах, районах та позиціях;

- інші документи, які можуть підтверджувати безпосередню участь у бойових діях та заходах.

Таким чином, суд вважає, що додаткова винагорода підвищена до 100000 грн. виплачується військовослужбовцям при особистому виконанні ними певних бойових завдань, які визначені чинним законодавством як бойові дії. Чітке визначення бойових дій в чинному законодавстві відсутнє, але зміст цього визначення можна з'ясувати на підставі Наказу командувача Національною гвардією України від 29.03.2022 за № 89 "Про окремі питання виплат військовослужбовцям Національної гвардії України".

Для безпосередньої участі в бойових діях та/або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії військовослужбовцю недостатньо проходити службу у військовій частині, військовослужбовці якої приймають безпосередню участь в бойових діях, для цього необхідно особисто приймати участь в виконанні певних бойових завдань.

Згідно із абз. 3 п. 1 Постанови № 168 (у редакції станом на 19.07.2022), виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Порядок виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" визначається Інструкцією з виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженою Наказом командувача Національної гвардії України від 29.03.2022 за № 89.

Пунктом 2 зазначеної Інструкції № 89 визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень (у розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або заходах, розмір цієї винагороди збільшується до 100000 грн. у розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або заходах.

Відповідно до п. 3 Інструкції № 89, виплата додаткової винагороди здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження військової служби на підставі наказів командирів (начальників) (далі - командири) органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров'я та установ (далі - військові частини), а командирам військових частин - на підставі наказів командирів вищого рівня.

Пунктом 4 Інструкції № 89 встановлено, що підготовка проектів наказів для здійснення виплати додаткової винагороди, покладається на підрозділи, що відповідають за облік особового складу.

Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видаються не пізніше 10 числа поточного місяця.

Підставою включення військовослужбовців до наказу про виплату додаткової винагороди є рапорт командира (начальника) підрозділу, що має містити інформацію про військове звання, прізвище ім'я та по-батькові, кількість днів та дати участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця та підстави залучення цих військовослужбовців до бойових дій або заходів із зазначенням реквізитів конкретних документів, що підтверджують участь військовослужбовців у бойових діях або заходах.

Безпосередня участь військовослужбовців у бойових діях або забезпечення здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій підтверджується відповідно до Порядку підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпечення здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій, затвердженого Наказом командувача Національної гвардії України від 29.03.2022 за № 89.

Пунктом 2 Порядку № 89 визначено, що для документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців Національної гвардії України у бойових діях або заходах використовуються такі документи: журнал бойових дій (журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або книга служби нарядів та подій, що відбувалися або постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), на який було здійснено збройний напад або довідка командира військової частини про підтвердження безпосередньої участі відряджених (прикомандированих) військовослужбовців у бойових діях або заходах. Рапорт (донесення) командира підрозділу про участь у бойових діях або заходах під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій (виконання бойових або спеціальних завдань). До рапорту долучаються списки особового складу (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих (прикомандированих) підрозділів, військовослужбовців), які брали участь у бойових діях або заходах, із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, періодів участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.

Відповідно до п. 3 Порядку № 89 облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій, здійснюється штабами військових частин.

Таким чином відповідно до Постанови № 168, відсутність наказу суб'єкта владних повноважень про призначення додаткової винагороди у конкретній сумі унеможливлює проведення грошового платежу (ініціювання переказу коштів) на користь громадянина.

Згідно даних, що містяться в особових картках на грошове забезпечення за 2022 рік, позивачу виплачувалась додаткова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 у наступних розмірах: 35357,14 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №61 с/ч від 19.03.2022); 82500,00 грн. у підвищеному до 100 000 грн. розмірах (наказ №97 с/ч від 21.04.2022) за лютий-березень 2022 року; 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №115 с/ч від 05.05.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №146 с/ч від 03.06.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №179 с/ч від 03.07.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №219 с/ч від 08.08.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №248 с/ч від 04.09.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №279 с/ч від 03.10.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №311 с/ч від 02.11.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №343 с/ч від 02.12.2022); 30 000, 00 грн. у підвищеному до 30 000 грн. розмірах (наказ №363 с/ч від 21.12.2022).

Таким чином, згідно даних бухгалтерського обліку, додаткова винагорода, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» нарахована та виплачена позивачу на підставі наказів начальника Академії своєчасно та в повному обсязі.

Так, у матеріалах справи міститься довідки Угрупування військ "Харків" від 31.08.2022 №2/706, від 31.08.2022 №2/707, від 31.08.2022 №2/708, від 31.08.2022 №2/709, від 31.08.2022 №2/710, від 31.08.2022 №2/711, від 31.08.2022 №2/782, Довідка Військової частини НОМЕР_1 від 05.10.2022 №1314/окп/1/810, Довідка Військової частини НОМЕР_2 від 06.12.2022 №74, Довідка Військової частини НОМЕР_2 від 21.01.2023 №149, Довідка Військової частини НОМЕР_2 від 21.01.2022 №150, Довідка Військової частини НОМЕР_2 від 13.02.2022 №179, в яких вказано про те, що позивач дійсно в спірні періоди брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в м. Харків, Харківській області. Зазначені довідки підписані т.в.о. заступника начальника Академії М.Данієлян.

Разом із тим, матеріали справи не містять належних доказів про безпосередню участь позивача у бойових діях в спірні періоди з квітня по грудень 2022 року.

Водночас, підставою для виплати підвищеної додаткової грошової винагороди є документально підтверджений факт здійснення безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за фактичний час виконання ними цих службових обов'язків або коли об'єкти, що охороняються піддавались ракетним (авіаційним) та (або) артилерійським ударам противника.

Суд бере до уваги, що позивачем на підтвердження безпосередньої участі в бойових діях у спірний період не надано відповідних наказів про направлення позивача для безпосередньої участі в бойових діях або заходах з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, рапортів, доручень, бойових журналів або інших відповідних документів.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 29.05.2025 року по справі № 520/12906/23 звернув увагу на необхідність з'ясування, які саме завдання і де (на якому напрямку) виконував позивач, перебуваючи на військовій службі упродовж спірного періоду та чим це підтверджується.

Також, Верховний Суд у постанові від 06.08.2021 року по справі № 805/1692/17-а наголосив на тому, що принцип офіційного з'ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відмінну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на що посилаються сторони, мають бути встановлені обставини справи, щоб суд ухвалив справедливе та об'єктивне рішення. Принцип офіційності, зокрема, виявляється у тому, що суд визначає обставини, які необхідно встановити для вирішення спору, з'ясовує якими доказами сторони можуть обґрунтувати свої доводи чи заперечення щодо цих обставин; а у разі необхідності суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі доповнити чи пояснити певні обставини, а також надати суду додаткові докази. В свою чергу, вимоги частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язують суд до активної ролі в судовому процесі, в тому числі до офіційного з'ясування всіх обставин справи і у відповідних випадках до витребування тих доказів, яких, на думку суду, не вистачає для належного встановлення обставин у справі, що розглядається.

У відзиві на позовну заяву відповідачем зазначено, що у Національної академії Національної гвардії України відсутні документи (журнал бойових дій, бойові донесення тощо), передбачені Порядком № 89, які б підтверджували участь позивача в бойових діях або заходах за період охоплений позовною заявою по дату виключення зі списків особового складу Академії.

Позивачем також не надано до суду зазначені докази та пояснення щодо того, які саме завдання (безпосередня участь у бойових діях) і де (на якому напрямку) він виконував в спірний період, перебуваючи на військовій службі.

Отже, матеріали справи не містять жодних доказів (рапорти, накази чи інше) щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових).

Суд зауважує, що за змістом Постанови № 168 відсутність наказу суб'єкта владних повноважень про призначення додаткової винагороди у конкретній сумі унеможливлює проведення грошового платежу (ініціювання переказу коштів) на користь громадянина.

Окрім того, згідно з текстом довідок про безпосередню участь позивача у бойових діях (заходах), судом встановлено, що ці документи складені за формою додатку № 2 до доручення № 912/з/29 від 23.06.2022р., однак у межах спірних правовідносин за твердженням Відповідача заявник не відряджався та не прикомандировувався до жодних інших військових частин чи угрупувань, доказів протилежного Позивачем не надано.

Тож, відносно заявника у даному конкретному випадку не може бути легітимно складено довідок у порядку п.3 Окремого доручення від 23 червня 2022 року № 912/з/29, оскільки у межах спірних правовідносин заявник не відряджався та не прикомандировувався до жодних інших військових частин чи угрупувань.

Окрім того, довідки у порядку п.3 Окремого доручення від 23 червня 2022 року №912/з/29 можуть бути складені командиром військової частини, до якої був відряджений чи прикомандирований військовослужбовець.

У даному конкретному випадку довідки від 31.08.2022 складені не командиром відповідної військової частини та не командувачем угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Тож, перелічені довідки не мають жодної юридичної сили, а відтак, не здатні підтвердити факт набуття заявником права на отримання додаткової винагороди у порядку постанови КМУ від 28.02.2022р. у підвищеному до 100.000,00грн. розмірі.

За викладених обставин, судом не встановлено бездіяльності відповідача у спірних правовідносинах щодо невиплати позивачу додаткової винагороди за період з квітня по грудень 2022 року, оскільки позивачем не надано доказів (пояснень) щодо безпосередньої участі в бойових діях у зазначений період, що було б підставою для виплати позивачу додаткової грошової винагороди в розмірі 100 000,00 грн.

Таким чином, суд дійшла висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльність Національної академії Національної гвардії України щодо неповного виконання обов'язку, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, зі сплати ОСОБА_1 , прикомандированому до угруповань військ Сил оборони Держави, додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн. пропорційно його безпосередньої участі у бойових діях або заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за періоди з 01.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022,з 01.07.2022 по 25.07.2022 та з 29.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 02.09.2022 по 30.09.2022, з 02.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022 та стягнення з Національної академії Національної гвардії України на користь ОСОБА_1 недоотриману додаткову винагороду відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану у розмірі до 100000 грн. пропорційно його безпосередньої участі у бойових діях або заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за періоди з 01.04.2022 по 30.04.2022, з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 01.06.2022 по 30.06.2022,з 01.07.2022 по 25.07.2022 та з 29.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 02.09.2022 по 30.09.2022, з 02.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022 в розмірі 598 995,33 грн.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

При розв'язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії), вичерпно реалізував існуючі правові механізми з'ясування об'єктивної істини; надав належну оцінку усім юридично значимим факторам і обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; виклав власні мотиви конкретного тлумачення змісту належних норм матеріального і процесуального права та оцінки обставин фактичної дійсності.

Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.

Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, позаяк не впливає на правильність розв'язання спору по суті.

Розподіл судових витрат зі сплати судового збору відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 241-247, 250, 255, 257-262, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Повний текст рішення виготовлено та підписано - 10.02.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності сталого енергозабезпечення та Інтернет з'єднання, безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя Марина Лук'яненко