Рішення від 13.01.2026 по справі 480/3481/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 року м. Суми Справа № 480/3481/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М., розглянув адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ''А-Муссон'' до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування рішень.

Сторони у судове засідання не з'явились.

Стислий виклад позицій. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.

У зв'язку з введенням карантинних обмежень, а також дії воєнного стану, позивач несвоєчасно подав на реєстрацію податкові накладні. У зв'язку з вказаними обставинами відповідачем були прийняті вісім спірних податкових повідомлень-рішень (надалі - ППР) про застосування штрафних санкцій. Позивач вважає їх неправомірними, оскільки штрафні санкції застосовані за порушення позивачем податкового законодавства, а порушення вчинені ним у період дії карантину. Крім того, внаслідок таких дій жодної шкоди не завдано.

Тому позивач звернувся до суду з позовною заявою 29.04.2024, в якій просить суд визнати протиправними та скасувати податкові ППР від 06.03.2024 за наступними номерами: 242818280408, 243018280408, 243118280408, 243218280408, 243318280408, 243418280408, 243518280408, 244018280408.

Судом відкрито провадження у справі 06.05.2024.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що з 27.05.2022 звільнення від відповідальності платників за несвоєчасне подання податкових накладних поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості або неможливості виконання платниками такого обов'язку. З цієї дати припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію застосування штрафних санкцій на період дії воєнного, надзвичайного стану та на період дії карантину. Оскільки позивачем подано на реєстрацію податкові накладні після 26.05.2022, з порушенням граничних строків подання, то відповідачем було правомірно прийнято спірні ППР та застосовано штрафні санкції у розмірі, які передбачені нормами Кодексу станом на дату їх подання.

Позивач подав відповідь на відзив, додаткові пояснення від 20.06.2024.

Судом 02.07.2024 було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

31.01.2025 судом зупинено провадження у справі. 07.07.2025 судом було поновлено провадження у справі.

До суду надішли додаткові пояснення відповідача від 24.11.2025.

Також до суду надійшло клопотання позивача від 03.12.2025 про зменшення штрафних санкцій за спірними ППР на 50%, яке суд прийняв до розгляду та долучив до матеріалів справи.

16.12.2025 засідання по суті відкладено на 13.01.2026 на 13 год. 00 хв. Про дату, час та місце проведення засідання сторони повідомлені належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи сторони не подавали. Зранку 13.01.2026 було оголошено сигнал ''Повітряна тривога'', однак сторони не повідомили суд жодним способом, що перебувають в укритті під час розгляду справи. Не повідомили про такі факти і після закінчення сигналу "Повітряна тривога". Тому суд не відкладав розгляду справи, оскільки не було для цього правових підстав. Отже, суд на підставі норми ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу у письмовому провадженні.

Встановлені судом фактичні обставини.

Посадовими особами відповідача було проведено камеральну перевірку позивача щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладених з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за січень 2020, травень-грудень 2022 та січень 2023 року, за результатами якої складено акт від 14.02.2024 № 1510/А/18-28-04-08/95068151.

В акті встановлено порушення позивачем термінів реєстрації 6230 податкових накладних та розрахунків коригування, а саме з порушенням строку реєстрації на суму ПДВ: від 1 до 15 календарних днів - 359316,58 грн; від 16 до 30 к.д - 51027,23 грн; від 31 до 60 к.д. - 4073,09 грн; від 61 до 365 к.д. - 6610739,89 грн; на 366 і більше к.д. - 66666,67 грн. Також порушення термінів реєстрації 12 зведених податкових накладних та розрахунків коригування з обсягом постачання (без ПДВ) на загальну суму 5385,54 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято ППР від 06.03.2024 за №№ 242818280408, 243018280408, 243118280408, 243218280408, 243318280408, 243418280408, 243518280408, 244018280408 про застосування штрафних санкцій за вказані порушення. Застосовано штрафні санкції з розрахунку 10% - 50 % суми ПДВ, зазначеного у податкових накладних, щодо яких порушено термін реєстрації до 15 к.д., від 16 до 30 к.д., від 31 до 60 к.д., від 61 до 365 к.д., понад 365 к.д. Також застосовано штрафні санкції в розмірі 2% обсягу постачання (без ПДВ).

Позивач в поряду адміністративного оскарження подав скаргу на спірні ППР, яка рішенням Державної податкової служби України від 05.04.2024 залишена без розгляду.

Висновки суду та їх мотиви.

Відповідно до пунктів 201.1 та 201.7 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними п.198.5 ст.198 та п.199.1 ст.199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Нормою п.120-1.1 ст.120-1 ПК України закріплено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до п.198.5 ст.198 цього ПК України у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до ст.199 цього ПК України, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого п.201.4 ст.201 цього ПК України, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього ПК України покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього ПК України покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2% обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього ПК України у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього ПК України, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього ПК України, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього ПК України, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.

Відповідно до п.112.1 ст.112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Отже, нормами ПК України встановлено обов'язок платника податків на дату виникнення податкових зобов'язань скласти та подати на реєстрацію податкові накладні у встановлені строки. За порушення такого обов'язку, у разі не вжиття достатніх заходів щодо його дотримання, передбачена відповідальність у формі штрафу у встановлених розмірах.

Суд звертає увагу, що розрахунок штрафних санкцій у ППР не є спірним у даній справі. Спірним є правомірність застосування штрафних санкцій до позивача за порушення ним строків складення та подання на реєстрацію податкових накладних.

Загальновідомими обставинами є те, що у період з 12.03.2020 до 30.06.2023 в Україні діяв карантин (COVID-19), а з 24.02.2022 діє воєнний стан.

Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України передбачено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім певних санкцій санкцій.

Натомість Законом України ''Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану'' від 12.05.2022 № 2260-IX, який набрав чинності 27.05.2022 було внесено зміни до підп.69.1 та 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та викладено їх у наступних редакціях: У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим ПК України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підп.112.8.9 п.112.8 ст.112 цього ПК УКраїни, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому, вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються".

Наказом Міністра фінансів України від 29.07.2022 № 225 (надалі - Наказ № 225) передбачено підстави неможливості виконання юридичною особою податкових обов'язків, визначених у підп.69.1 та 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, а також форма заяви про відсутність такої можливості та перелік документів, що підтверджують таке.

Отже, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію застосування штрафних санкцій на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п.52-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу. З цієї дати для не застосування штрафних санкцій платник податків повинен довести факт неможливості виконання ним обов'язків, надавши відповідачу заяву та документи в порядку норм Наказу № 225.

До подібного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26.02.2025 у справі № 200/4768/23 та Другий апеляційний адміністративний суд у постанові від 16.01.2026 у справі № 520/27191/23.

Оскільки позивач не подавав відповідачу заяви з документами, як те передбачено Наказом № 225, чим не довів неможливості виконання обов'язків зі складення та подання на реєстрацію в установлені строки податкових накладених, а порушення строків реєстрації накладних встановлено в акті перевірки, то відповідач правомірно прийняв спірні ППР, які відповідають критеріям правомірності, що передбачені ч.2 ст.2 КАС України.

Підстави для зменшення розміру штрафних санкцій за спірними ППР відсутні, оскільки вказане не передбачено нормами ПК України, а загальні норми Цивільного кодексу України у цій справі не підлягають застосуванню. Податкові штрафи - це фінансова відповідальність за податкові правопорушення у фіксованому розмірі для забезпечення дисципліни платників податків та не залежать від фактичної шкоди бюджету. Такі штрафи за ППР виникають у сфері публічно-правових відносин, де платник податків підпорядкований державі. Це не рівноправні цивільні зобов'язання.

Таким чином, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки такі вимоги є необґрунтованими.

Судові витрати.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, то витрати судового збору у сумі 30280 грн покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю ''А-Муссон'' (вул. Гетьмана Павла Скоропадського, 10/1, офіс 27, м. Суми, 40004, код ЄДРПОУ 35068151) до Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ ВП 43995469) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

2. Витрати судового збору у сумі 30280 грн покласти на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю ''А-Муссон''.

3. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено та підписано суддею 11.02.2026, оскільки з 13.01.2026 по 10.02.2026 були наявні відключення електропостачання та практично постійно в місті Суми було оголошено сигнал "Повітряна тривога".

Суддя А.І. Сидорук