11 лютого 2026 рокусправа № 380/21757/25
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради як органу експертної команди оцінювання повсякденного функціонування особи про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради як органу експертної команди оцінювання повсякденного функціонування особи (далі відповідач), в якому просить:
визнати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи в особі Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради від 28.02.2025 року № 197/25/197/р в частині визначення ОСОБА_1 дати повторного оцінювання 09.02.2026 протиправним;
зобов'язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи в особі Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради визначити дату повторного оцінювання повсякденного функціонування ОСОБА_1 09.02.2027 року та внести відповідні зміни до рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 28.02.2025 № 197/25/197/р.
Аргументи учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 28.02.2025 № 197/25/197/р ОСОБА_1 встановлено другу (ІІ) групу інвалідності та визначено дату повторного оцінювання 09.02.2026, тобто строком на один рік.
Позивач покликається на п.15 Критеріїв встановлення інвалідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 року № 1338, та вважає, що йому мала бути встановлена друга (ІІ) група інвалідності на 2 роки з датою наступного переогляду 09.02.2027.
Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що за результатами повторного очного оцінювання позивача, на підставі електронного направлення позивача на проведення оцінювання та доданих до нього медичних та інших документів, враховуючи стан і ступінь обмеження життєдіяльності позивача, прогноз розвитку захворювання, реабілітаційний потенціал, 28.02.2025 експертною командою КП «Луцька ЦРЛ» було прийнято обґрунтоване рішення експертної команди за результатами оцінювання №197/25/197/Р. Згідно наданої медичної документації, даних об'єктивного, клінічного, інструментального обстеження, а також рішення ВЛК, пацієнту продовжено ІІ групу інвалідності на 1 рік (пункт 20 рішення №197/25/197/Р від 28.02.2025).
Відповідач звертає увагу, що обов'язок встановлення ІІ (другої) групи інвалідності строком на два роки при проведенні оцінювання експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи є лише для осіб, яким вперше встановлюється II група інвалідності. Позивач, в свою чергу, направлявся на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи лікуючим лікарем з надання спеціалізованої медичної допомоги КП «Луцька ЦРЛ» ОСОБА_2 на експертну команду КП «Луцька ЦРЛ» у зв'язку із закінченням строку, на який встановлено інвалідність, підстава направлення: настання строку повторного огляду. Даний факт підтверджено і доданою до електронного направлення вищевказаним лікарем довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 588891, виданою обласною МСЕК 27.02.2024 року, із зазначенням групи інвалідності - ІІ (друга), поранення, так, пов'язане із захистом Батьківщини, строком до 01.03.2025 року, дата чергового переогляду - 09.02.2025. Для осіб, що проходять повторне оцінювання, інвалідність встановлюється на строк від 1 до 3 років, а тому, врахувавши стан позивача, прогноз розвитку його захворювання, реабілітаційний потенціал, експертною командою КП «Луцька ЦРЛ» 28.02.2025 прийнято рішення про продовження позивачу ІІ (другої) групи інвалідності саме на один рік, дата повторного оцінювання - 09.02.2026.
Обставини справи, встановлені судом.
ОСОБА_1 проходив військову службу ЗСУ з листопада 2022 року, отримав поранення, пов'язане з захистом Батьківщини.
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 588891, виданою обласною МСЕК 27.02.2024, ОСОБА_1 встановлено групу інвалідності - ІІ (друга) строком до 01.03.2025 року та визначено дату чергового переогляду - 09.02.2025.
Лікуючим лікарем з надання спеціалізованої медичної допомоги КП «Луцька ЦРЛ» Німчук Б.В. направлено ОСОБА_1 на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи на експертну команду КП «Луцька ЦРЛ» у зв'язку із закінченням строку, на який встановлено інвалідність, підстава направлення: настання строку повторного огляду на експертну команду КП «Луцька ЦРЛ» у зв'язку із закінченням строку, на який встановлено інвалідність, підстава направлення: настання строку повторного огляду.
Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 28.02.2025 № 197/25/197/р ОСОБА_1 встановлено другу (ІІ) групу інвалідності та визначено дату повторного оцінювання 09.02.2026, тобто строком на один рік.
Позивач не погодився з цим рішення в частині визначення дати повторного оцінювання 09.02.2026 та звернувся до суду.
Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством
Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ (далі Закон №875-ХІІ) визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Відповідно до частини 1 статті 2 зазначеного закону особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Згідно частини 1 статті 3 Закону №875/ХІІ (в редакції на момент прийняття оскаржуваного рішення) інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 7 Закону №875-ХІІ встановлено, що законодавство про соціальну захищеність осіб з інвалідністю в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначає Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2015 №2961-ІV (далі Закон №2961-ІV).
Абзацом 4 частини 1 статті 1 Закону №2961-ІV встановлено, що інвалідність - міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. Особа з інвалідністю - повнолітня особа зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено інвалідність.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022. У подальшому строк дії воєнного часу продовжений та триває станом на час розгляду справи.
Рішенням від 22 жовтня 2024 року "Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів", введеним в дію Указом Президента України від 22 жовтня 2024 року №732/2024, Рада національної безпеки і оборони України визначила необхідність утворення Міністерством охорони здоров'я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями робочих груп із перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів та проведення у тримісячний строк перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, у разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень - ініціювання їх перегляду в установленому порядку та інформування за наявності підстав правоохоронних органів, а також інших уповноважених органів для вжиття ними відповідних заходів реагування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" від 19.12.2024 №4170-IX (далі - Закон № 4170-IX), який набрав чинності з 31.12.2024, внесені зміни до законів України щодо процедури і повноважень суб'єктів владних повноважень щодо встановлення особам інвалідності.
Зокрема, відповідно до статті 3 Закону №875-XII в редакції Закону №4170-IX інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацом першим пункту 1 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №4170-IX цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2025 року (окрім деяких пунктів).
Згідно пункту ІІ Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №4170-IX установлено, що:
особам, яким встановлено інвалідність органами медико-соціальної експертизи, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі, передбаченому законодавством України для осіб з інвалідністю, на встановлений строк інвалідності;
документами, що підтверджують інвалідність повнолітнім особам, є:
видані до 31 грудня 2024 року органами медико-соціальної експертизи виписки/довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;
витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;
рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі таких рішень, є законними і чинними, прирівнюються до рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, документів, виданих на підставі таких рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених законами України "Про військовий обов'язок та військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на весь термін дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування…
15.11.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (далі - Постанова №1338), якою затверджені Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (надалі Порядок № 1338); критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії встановлення інвалідності (далі Критерії встановлення інвалідності № 1338).
За змістом пункту 3 Постанови №1338 з моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій щодо проведення медико-соціальної експертизи:
встановлення інвалідності повнолітнім особам, здійснення інших повноважень, прав і обов'язків, визначених Положенням про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
розгляд направлень на медико-соціальні експертні комісії, що не завершений до моменту припинення повноважень, прав і обов'язків медико-соціальних експертних комісій, припиняється зазначеними комісіями; розгляд зазначених направлень здійснюється експертними командами відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
перевірка обґрунтованості рішень та розгляд скарг на рішення медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов'язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості та/або оскарження рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України “Про військовий обов'язок та військову службу» та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.
Пунктом 31 Порядку № 1338 передбачено, що під час розгляду справи члени експертної команди досліджують всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров'я особи, щодо якої проводиться оцінювання, що містяться в електронній системі охорони здоров'я.
Відповідно до підпункту 1 пункту 40 Порядку № 1338 за результатами проведення оцінювання експертна команда приймає рішення щодо встановлення чи невстановлення (або визначення) відповідно до законодавства: ступеня обмеження життєдіяльності особи; потреби у продовженні тимчасової непрацездатності; інвалідності, фіксації причин та часу її настання відповідно до документів, що це підтверджують; ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); наявності медичних показань на право одержання особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю, яка має порушення опорно-рухового апарату, автомобіля і протипоказання до керування ним, що визначаються відповідно до переліку медичних показань і протипоказань, затвердженого МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики; потреби у постійному сторонньому догляді; потреби в отриманні соціальної, психолого-педагогічної, професійної, трудової та/або фізкультурно-спортивної реабілітації; обсягів та видів необхідних допоміжних засобів реабілітації та/або медичних виробів; потреби в отриманні реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я та у разі визначення такої потреби головуючий формує електронне направлення для надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я відповідно до Порядку організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. №1268 «Питання організації реабілітації у сфері охорони здоров'я» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 97, ст. 6315); ступеня стійкого обмеження життєдіяльності хворих для направлення їх у стаціонарні відділення центрів соціального обслуговування; причини смерті особи з інвалідністю або особи, ступінь втрати працездатності якої визначений експертною командою у відсотках на підставі свідоцтва про смерть у разі, коли законодавством передбачається надання пільг членам сім'ї померлого.
Згідно з пунктом 14 Критеріїв встановлення інвалідності № 1338, строк повторного огляду визначається з урахуванням стану, прогнозу розвитку захворювання та реабілітаційного потенціалу.
Відповідно до пункту 15 Критеріїв встановлення інвалідності № 1338 інвалідність встановлюється на такі строки:
для осіб, які мають анатомічні дефекти, інші необоротні порушення функцій органів і систем організму згідно з частиною I додатка, - безстроково;
для осіб, які проходять повторне оцінювання і мають інвалідність I групи протягом 5 років, - безстроково;
для осіб, які мають онкологічні та онкогематологічні захворювання з несприятливим прогнозом згідно з частиною II додатка, - на 5 років;
для осіб, які мають хронічні захворювання з тяжким перебігом згідно з частиною III додатка, - на 5 років;
для осіб, яким вперше встановлюється III група інвалідності, - на 1 рік;
для осіб, яким вперше встановлюється II група інвалідності, - на 2 роки;
для осіб, що проходять повторне оцінювання, - на 1-3 роки.
Згідно матеріалів справи, за результатами повторного очного оцінювання позивача, на підставі електронного направлення на проведення оцінювання та доданих до нього медичних та інших документів, враховуючи стан і ступінь обмеження життєдіяльності позивача, прогноз розвитку захворювання, реабілітаційний потенціал, 28.02.2025 експертною командою КП «Луцька ЦРЛ» прийнято рішення експертної команди за результатами оцінювання №197/25/197/Р: Згідно наданої медичної документації, даних об'єктивного, клінічного, інструментального обстеження, а також рішення ВЛК, пацієнту продовжено ІІ групу інвалідності на 1 рік (пункт 20 рішення №197/25/197/Р від 28.02.2025).
Щодо аргументів позивача, що йому мала бути встановлена інвалідність ІІ групи на 2 роки з датою наступного переогляду 09.02.2027 суд враховує наступне.
Обов'язок встановлення ІІ (другої) групи інвалідності строком на два роки при проведенні оцінювання експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи є лише для осіб, яким вперше встановлюється II група інвалідності.
Позивач направлявся на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи лікуючим лікарем з надання спеціалізованої медичної допомоги КП «Луцька ЦРЛ» ОСОБА_2 на експертну команду КП «Луцька ЦРЛ» у зв'язку із закінченням строку, на який встановлено інвалідність, підстава направлення: настання строку повторного огляду. Даний факт підтверджено і доданою до електронного направлення вищевказаним лікарем довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 588891, виданою обласною МСЕК 27.02.2024 року, із зазначенням групи інвалідності - ІІ (друга), поранення, так, пов'язане із захистом Батьківщини, строком до 01.03.2025 року, дата чергового переогляду - 09.02.2025.
Суд бере до уваги доводи відповідача, що для осіб, що проходять повторне оцінювання, інвалідність встановлюється на строк від 1 до 3 років, а тому, врахувавши стан позивача, прогноз розвитку його захворювання, реабілітаційний потенціал, експертною командою КП «Луцька ЦРЛ» 28.02.2025 прийнято рішення про продовження позивачу ІІ (другої) групи інвалідності саме на один рік, дата повторного оцінювання - 09.02.2026.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач позовні вимоги спростував.
За наведених доводів та мотивувань, оскаржуване рішення є правомірним, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись статтями 2, 8-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради як органу експертної команди оцінювання повсякденного функціонування особи (адреса: 45601, Волинська обл., с. Липини, вул. Термнівська, 100, ЄДРПОУ: 01983134) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКрутько Олена Василівна