Рішення від 10.02.2026 по справі 380/18094/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 рокусправа № 380/18094/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від імені якого діє представник Дубок С.М., звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ухвалене протоколом комісії № 66;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 на засіданні комісії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надіслану до ІНФОРМАЦІЯ_2 09.07.2025, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

На обгрунтування позовних вимог зазначив, що 09 липня 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». За результатами розгляду заяви, протоколом № 66 комісія ІНФОРМАЦІЯ_2 ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомила, що позивач підлягає призову на військову службу на загальних підставах. Причина відмови: до заяви на відстрочку не долучено документи, що підтверджують здійснення постійного стороннього догляду за особою, що потребує такого догляду. Позивач зазначив, що надав всі документи, передбачені Додатком 5 до Порядку № 560, у тому числі акт № 173 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 30.06.2025 року ОСОБА_1 за батьком ОСОБА_2 .

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що додатком 5 до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 560 визначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До заяви позивач долучив документи, що підтверджують інвалідність його батька, як то довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААА № 845945, та висновку ЛКК № 528 від 27.12.2024 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі. Проте позивач ОСОБА_1 як особа зайнята постійним доглядом за хворим батьком не долучив документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8); саме ті, про які йшлося у Підпункт 9 пункту 1 додатку 5 додатку. Наданий до заяви акт № 173 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 30.06.2025 ОСОБА_1 за батьком ОСОБА_2 який є додатком 3 до розпорядження Турківської міської ради від 27.06.2024 № 302-ОД, не є тотожним додатку № 8 визначеному «Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

09.07.2025 року ОСОБА_1 скерував на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як військовозобов'язаний який зайнятий постійним доглядом за своїм хворим батьком, який за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду (а.с. 36) до якої долучив копії таких документів:

- паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 ;

- військово-облікового документа ОСОБА_1 ;

- довідки про фактичне місце проживання особи № 7 від 16.06.2025 року ОСОБА_1 - для підтвердження факту постійного проживання позивача з батьком;

- свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 - для підтвердження родинного зв'язку як батька і сина з особою, яка потребує догляду (а.с. 38);

- паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_2 ;

- засвідчена копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 ;

- витяг з реєстру територіальної громади № 2025/000057044;

- довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААА № 845945 про встановлення ОСОБА_2 ІІ групи інвалідності (а.с. 41);

- висновку ЛКК № 528 від 27.12.2024 року про наявність порушення функціонування організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 - для підтвердження потреби в догляді (а.с. 42 зворот);

- оригінал акта № 173 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 30.06.2025 року ОСОБА_1 за батьком ОСОБА_2 (а.с. 43);

- пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 .

За наслідками розгляду заяви позивача від 09.07.2025 комісія при ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняла рішення, оформлене протоколом від 18.07.2025 року № 66, про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову за мобілізацією на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки до заяви на відстрочку не долучено документи, що підтверджують здійснення постійного стороннього догляду за особою, що потребує такого догляду (а.с. 35, 45).

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права та мотивами щодо їх застосування до спірних правовідносин:

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII). Відповідно до вимог ст.ст. 20, 22 Закону № 2232-XII на військову службу за призовом під час мобілізації приймаються військовозобов'язані громадяни віком від 18 років та громадяни, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, тобто до 60 років (для вищого офіцерського складу - до 65 років).

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) призов громадян на військову службу під час мобілізації здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.

На підставі указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», затверджених парламентом шляхом прийняття відповідних законів, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, оголошено та проводиться загальна мобілізація. Строк дії правового режиму воєнного стану та проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався та діє донині.

Станом на 08.07.2025 ОСОБА_1 був військовозобов'язаним та придатним до проходження військової служби. Не бажаючи бути призваним на військову службу за мобілізацією, ОСОБА_1 звернувся до комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про надання йому відстрочки від призову на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII.

Пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Відмова комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на підставі цієї норми ґрунтується на тому, що заявник не підтвердив факт зайнятості постійним доглядом за ОСОБА_2 відповідно до вимог Порядку № 560, а саме долучений до заяви від 08.07.2025 року акт № 173 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 30.06.2025 ОСОБА_1 за батьком ОСОБА_2 , який є додатком 3 до розпорядження Турківської міської ради від 27.06.2024 № 302-ОД, не є тотожним додатку № 8 визначеному «Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

Оцінюючи аргументи сторін суд враховує таке:

на початку 2024 року у зв'язку з триваючою військовою агресією Російської Федерації проти України, нарощуванням зусиль агресора щодо подальшого захоплення території України, постало питання щодо удосконалення механізмів проведення заходів мобілізації для залучення більшої кількості населення на захист суверенітету і територіальної цілісності України, а також забезпечення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та удосконалення окремих питань проходження військової служби. З метою вирішення цієї проблеми було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX (набрав чинності 18.05.2024), яким внесені численні зміни до законодавства України, в тому числі й до Закону № 3543-XII. Серед іншого, частиною п'ятою статті 22 Закону № 3543-XII в редакції Закону № 3633-IX було визначено, що порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України; цей порядок визначає порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення, процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби тощо.

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-XII (в редакції Закону № 3633-IX) Кабінет Міністрів України 16.05.2024 р. прийняв Постанову № 560, якою затвердив «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок № 560), що містить розділ «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення».

Так, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п. 56 Порядку № 560).

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) (пункт 57 Порядку 560).

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання (пункт 58 Порядку № 560).

В Додатку 5 до Порядку № 560 наведено «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», окремо для кожної категорії осіб, які мають право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону № 3543-XII.

Так, за пунктом 9 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII Порядок № 560 передбачає необхідність подання:

- для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

- для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

- для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , отже відповідно до Додатку 5 Постанови № 560 для підтвердження факту зайнятості постійним доглядом за своїм хворим батьком необхідно подати:

- документи, що підтверджують потребу в постійному догляді за особою;

- документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

- документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд;

- або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Отже, у пункті 9 Додатку № 5 до Порядку № 560 чітко та недвозначно визначений вичерпний перелік документів, які мають бути долучені до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у разі здійснення постійного догляду за своїм хворим батьком.

Відповідно до обставин цієї справи позивач разом із заявою та рядом інших документів на підтвердження факту здійснення постійного догляду за батьком надав, у тому числі, акт № 173 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, складений Турківською міською радою Самбірського району Львівської області (а.с. 43).

Оцінюючи аргументи відповідача про те, що долучений до заяви про надання відстрочки акт є додатком 3 до розпорядження Турківської міської ради від 27.06.2024 № 302-ОД, та не є тотожним додатку № 8 до Порядку № 560, суд зазначає, що такі є помилковими та не відповідають дійсності.

Так, суд порівняв акт № 173 про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 30.06.2025 року (а.с. 43), а також зразок акта, форма якого затверджена додатком 8 до Порядку № 560 (а.с. 50) та встановив, що ці документи є ідентичними за своїм змістом та формою, містять однакові істотні відомості (графи, реквізити), передбачені Порядком № 560, зокрема щодо особи, яка здійснює постійний догляд, особи, за якою здійснюється догляд, підстав для його здійснення, а також підтвердження факту такого догляду уповноваженим органом місцевого самоврядування.

Той факт, що долучений до заяви про надання відстрочки акт, складений за формою додатку 8 до Порядку № 560, було додатково затверджено як додаток 3 до розпорядження органу місцевого самоврядування, не має будь-якого значення, оскільки такий складено за формою та змістом Додатку 8 до Порядку № 560 та не може бути підставою для відмови у наданні відстрочки від призову. Вирішальним для оцінки цього документа є не формальне найменування чи нумерація документа, а його зміст та відповідність цього змісту додатку 8 до Порядку № 560. Суд дійшов висновку, що поданий позивачем акт за своїм змістом відповідає вимогам зазначеного додатка та підтверджує факт зайнятості ОСОБА_1 постійним доглядом за ОСОБА_2 .

З огляду на це посилання відповідача на неподання заявником документа, про підтвердження факту здійснення особою постійного догляду (акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, відповідно до додатку 8 до Порядку № 560) не відповідає фактичним обставинам справи.

Підсумовуючи наведені мотиви, суд дійшов висновку, що рішення комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформлене протоколом від 18.07.2025 року № 66, про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову за мобілізацією на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.07.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення, то суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права є належним та допустимим у цій ситуації, оскільки усунення допущеного порушення можливе шляхом повторного розгляду заяви позивача компетентним органом у межах наданих йому повноважень, з урахуванням висновків суду.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, тому такі слід задовольнити.

Враховуючи висновок суду по суті позовних вимог, понесені позивачем судові витрати відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 9,19-20,22,25-26,90,139,241-246, 250-255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оформлене протоколом комісії № 66 від 18.07.2025 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) повторно розглянути заяву від 08.07.2025 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати на сплату судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович