Рішення від 10.02.2026 по справі 340/5717/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5717/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ДМС України Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби Подільського відділу у місті Кропивницький про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ДМС України Подільського відділу у місті Кропивницький у зв'язку з відмовою оформити та видати паспорт громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року, відповідно до постанов Верховної Ради України від 26 червня 1992 року (№2503-VІІ), без внесення відомостей про персональні дані громадянина ОСОБА_2 до Єдиного державного демографічного реєстру, із застосуванням неавтоматизованих засобів;

- зобов'язати ДМС України Подільського відділу у місті Кропивницький оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, відповідно до постанови Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-VІІ, та до регламентованого Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, без внесення відомостей про персональні дані громадянина ОСОБА_2 до Єдиного державного демографічного реєстру, із застосуванням неавтоматизованих засобів.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду ОСОБА_3 від 17 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі.

Згідно розпорядження керівника апарату Кіровоградського окружного адміністративного суду № 357 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ" призначено проведення повторного автоматизованого цієї справи у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_3 у зв'язку з призначенням на посаду судді П'ятого апеляційного адміністративного суду за конкурсом.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу розподілено на суддю Сагуна А.В. та прийнято до розгляду ухвалою суду від 08 січня 2026 року.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що 18.06.2025 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки у зв'язку зі зміною імені. Однак листом від 20.06.2025 відповідач відмовив в оформленні паспорта у формі книжечки. Позивач вважає відмову відповідача безпідставною і такою, що порушує його конституційні права та інтереси.

Подільським відділом у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби відзив на адміністративний позов, у строк, встановлений судом, не подано.

Представником Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби подано до суду відзив на позовну заяву ( а.с.81-89) в якому зазначено, що позовна заява не відповідає вимогам ст. 160 КАС України. На думку представника, зі змісту позовної заяви, позивач фактично просить зобов'язати вчинити дії, що належать до повноважень територіального підрозділу ЦПМУ ДМС, а саме Подільського відділу. Крім того, на думку представника, у позовній заяві позивач помилково зазначає одразу трьох суб'єктів владних повноважень - ДМС, ЦПМУ ДМС та Подільський відділ. При цьому вказано адресу Подільського відділу та код ЄДРПОУ ЦПМУ ДМС, фактично звертаючи позовні вимоги до різних суб'єктів владних повноважень як до одного відповідача, що суперечить організаційній структурі ДМС. Таке формулювання не відповідає вимогам чинного законодавства щодо належного визначення сторін у адміністративному процесі та унеможливлює коректне визначення належного відповідача. Також зазначено про відсутність порушення прав та законних інтересів позивача, відсутність спору, що є самостійною підставою для відмови в позові. Крім того, звернуто увагу, що звернення позивача від 18.06.2025 не відповідає вимогам додатку 1 до Порядку № 456 та до нього: в порушення підпункту 2 пункту 2 розділу IV Порядку № 456 не долучено рішення суду; в порушення підпункту 3 пункту 2 розділу IV Порядку № 456 додано лише копію паспорта громадянина України, що підлягає обміну, а не сам паспорт; в порушення підпункту 5 пункту 2 розділу IV Порядку № 456 додано лише копії документів, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну, а не самі документи. Враховуючи те, що звернення позивача від 18.06.2025 не відповідає вимогам додатку 1 до Порядку № 456 та до нього не додано повного переліку документів, передбаченого пунктом 2 розділу IV Порядку № 456, вказане звернення не створює правових підстав для Подільського відділу із обміну позивачу паспорта громадянина України зразка 1994 року, не може бути розглянуте Подільським відділом як заява про надання адміністративної послуги в розумінні Закону № 5203-УІ, або Порядку № 456, а тому розглянуте в порядку Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР.

Позивачем подано відповідь на відзив ( а.с.103-110).

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Позивач має паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 12.07.1996 Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області у формі паспортної книжечки ( а.с.15).

В Єдиному державному демографічному реєстрі відсутня інформація про ОСОБА_4 , про присвоєння йому УНЗР та про отримання ним біометричних документів.

Згідно свідоцтва про заміну імені серії НОМЕР_2 від 10.06.2025 позивач ОСОБА_4 змінив прізвище на ОСОБА_2 ( а.с.12).

18.06.2025 позивач звернулася до Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби із заявою, в якій просив оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки у зв'язку зі зміною імені ( а.с.13).

До заяви додано дві фото картки 3,5 х4,5 см та копію свідоцтва про зміну імені серія НОМЕР_3 , копію свідоцтва про народження, копію паспорту України, копію свідоцтва про шлюб.

Подільський відділ у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби надав позивачу відповідь №3511-319/3511.1-25 від 20.06.2025, у якій, зазначив, що звернення від 18.06.2025 не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 2 розділу IV Порядку № 456, а додані до нього документи не відповідають переліку, визначеному пунктом 2 розділу IV Порядку № 456, а тому вказане звернення не може бути розглянуто Подільським відділом у місті Кропивницький ЦПМУ ДМС як заява про надання адміністративної послуги в розумінні Закону № 5203-VІ, Постанови № 302 або Порядку № 456, а тому розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР.

Не погодившись з цією відповіддю, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Суд зазначає, що при відкритті провадження у справі ( а.с.76) судом встановлено відповідність позовної заяви вимогам ст. 160 КАС України, а тому посилання представника Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, що позовна заява не відповідає вимогам ст. 160 КАС України, є безпідставним.

Щодо належного відповідача у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №360, Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні. На утворені територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС може покладатися виконання окремих завдань за міжрегіональним принципом (п. 7 вказаного Положення).

Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби відповідно до підпункту 34 пункту 4 Положення про Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби, затверджене наказом Державної міграційної служби України №239 від 05.09.2023 (далі - Положення №239), відповідно до покладених на нього завдань здійснює оформлення, обмін і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, пересилає, визнає недійсними, вилучає та знищує такі документи в передбачених законодавством випадках (паспорт громадянина України, паспорти громадянина України для виїзду за кордон).

З метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ЦПМУ ДМС у судах через начальника ЦПМУ ДМС, його заступників, державних службовців структурних підрозділів ЦПМУ ДМС (п.п. 4 п. 5 Положення №239).

Відповідно до пунктів 7 - 8 Положення 239 ЦПМУ ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи ЦПМУ ДМС, у тому числі ті, що є територіальними підрозділами ДМС, а також шляхом взаємодії з ПТПІ, Державним підприємством «Документ» та центрами надання адміністративних послуг. Територіальні підрозділи ДМС, які є в структурі ЦПМУ є структурними підрозділами ЦПМУ ДМС.

Поряд з цим підпунктами 26 та 29 пункту 4 Положення про Подільський відділ у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби України, затвердженого наказом ЦПМУ ДМС від 10.04.2024 №53 встановлено, що останній оформлює, видає, обмінює, пересилає, вилучає (у тому числі тимчасово), повертає державі, визнає недійними, знищує документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус. Здійснює самопредставництво відділу як суб'єкта владних повноважень у судових справах та судових процесах без окремого доручення та/або довіреності через начальника ЦПМУ ДМС, його заступників, працівників юридичної служби ЦПМУ ДМС, керівника Відділу та інших працівників Відділу та/або ЦПМУ ДМС.

Представником Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби зазначено, що Подільський відділ - територіальний підрозділ ЦПМУ ДМС, не є юридичною особою.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

При цьому визначення суб'єкта владних повноважень міститься у пункті 7 частини першої статті 4 КАС України та означає орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, незважаючи на те, що Подільський відділ у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби не має статусу юридичної особи, він є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України та є належним відповідачем у цьому спорі, пов'язаному зі визнанням протиправною бездіяльності у зв'язку з відмовою оформити та видати паспорт громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року та зобов'язання вчинити дії.

Суд не погоджується з твердженням представника Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, що у позовній заяві помилково зазначено одразу трьох суб'єктів владних повноважень - ДМС, ЦПМУ ДМС та Подільський відділ до яких звернуто позовні вимоги, з огляду на наступне.

Так, позивач у вступній частині позовної заяви ( а.с.55) відповідачем вказує «ДМС УКРАЇНИ ЦЕНТРАЛЬНО-ПІВДЕННЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ ПОДІЛЬСЬКИЙ ВІДДІЛ У МІСТІ КРОПИВНИЦЬКОМУ».

Суд звертає увагу, що назва суб'єкта владних повноважень у вказаній послідовності повністю відповідає послідовності у назві суб'єкта владних повноважень зазначеного у листі №3511-319/3511.1-25 від 20.06.2025 ( а.с.18) складеного за результатами розгляду заяви позивача.

Суд зауважує, що позивач не повинен бути обізнаний з особливостями організаційній структурі ДМС, а тому заявляючи позов він обґрунтовано вказав назву суб'єкта владних повноважень, який надав лист за результатами розгляду його заяви та з яким позивач не погоджується, що і стало підставою звернення до суду.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що вимоги звернуто саме до суб'єкта владних повноважень - Подільський відділ у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, який є належним відповідачем у справі.

Суд звертає увагу, що саме на адресу Подільського відділу у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби було направлено ухвалу про відкриття провадження у справі від 17.10.2025, якою, зокрема запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву та заперечення ( а.с.76).

Вказану ухвалу Подільський відділ у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби отримав 22.10.2025 ( а.с.79).

Відповідачем до суду заяви по суті справи не було подано.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Згідно з частиною 1 статті 295 Цивільного кодексу України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я, та (або) по батькові.

Відповідно до пункту 14 глави 4 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/3 від 18.10.2000 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за №719/4940, після державної реєстрації зміни імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану у разі звернення заявника особисто на першій сторінці паспорта у формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк у зв'язку зі зміною імені.

Статтею 1 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" передбачено, що суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

Відповідно до підпункту "а" пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України є зокрема паспорт громадянина України.

Частинами 3, 4 статті 13 цього Закону передбачено, що паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.

Особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.

Згідно зі статтею 14 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації. До документів осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними, та осіб, які не досягли чотирнадцятирічного віку, відцифрований підпис не вноситься, а осіб з фізичними вадами - вноситься за їхнім бажанням.

Частинами 1 - 4 статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років.

Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Відповідно до частин 1, 6, 7 статті 16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.

Рішення про оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну документа приймається розпорядником Реєстру, Міністерством закордонних справ, ЗДУ, уповноваженим органом з питань цивільної авіації, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, за результатами ідентифікації заявника.

У разі прийняття рішення про оформлення документа особі видається такий документ без оформлення, вручення, надсилання або передачі такого рішення.

Уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові в оформленні (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміні, видачі документа виключно у разі, якщо:

1) за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку (чотирнадцятирічного віку - для паспорта громадянина України), або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;

2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті);

3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа, та не усунув у встановлений строк виявлені недоліки;

4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, не підтверджують інформацію, надану заявником;

5) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін, видача документа не належать до компетенції уповноваженого суб'єкта;

6) у разі смерті заявника або оголошення його померлим.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови та порядок його оскарження. Особа має право повторно звернутися до уповноваженого суб'єкта із заявою у разі зміни або усунення обставин, які були підставою для прийняття рішення про відмову у видачі документа.

Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, або до адміністративного суду.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) затверджене Положення про паспорт громадянина України (надалі - Положення №2503-XII), яке містить такі норми:

1. Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.

2. Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

3. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

5. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

9. За видачу та обмін паспорта на території України справляється державне мито, а за кордоном - консульський збір.

12. Видача та обмін паспорта провадиться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.

16. Обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові.

17. Для обміну паспорта громадянин подає:

заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

паспорт, що підлягає обміну;

дві фотокартки розміром 35 х 45 мм.

Для обміну паспорта у зв'язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.

18. Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку чи зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові, встановлення розбіжностей у записах чи непридатності паспорта для користування.

Відповідно до цього Положення постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року №353 затверджено зразок бланка громадянина України (у вигляді паспортної книжечки) згідно з додатком.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" №302 від 25.03.2015 року (надалі - Постанова №302) затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.

Пунктом 2 Постанови №302 передбачено запровадження із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру:

- з 1 січня 2016 року - оформлення і видачі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII;

- з 1 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Між тим, Велика Палата Верховного Суду розглянула зразкову справу №806/3265/17 (Пз/9901/2/18) про оформлення паспорта громадянина України та у постанові від 19.09.2018 року вказала, що норми Закону №5492-VI на відміну від норм Положення №2503-XII (теж діючого на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по-батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було "встановлене законом") не було "необхідним у демократичному суспільстві" у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. У цій зразковій справі Велика Палата Верховного Суду констатувала незаконність відмови органів ДМС у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ та вказала, що її висновки належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення №2503-ХП.

У зв'язку з цим постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №398 внесено зміни до пункту 3 Постанови №302 та доповнено його абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.".

На виконання цієї норми наказом Міністерства внутрішніх справ України №456 від 06.06.2019 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 року за №620/33591, затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (надалі - Тимчасовий порядок №456), який містить такі норми:

І. Загальні положення.

1. Цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2019 року №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302", Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року №719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

2. Паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України".

3. Оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС):

1) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто;

2) особі, яка досягла 16-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники).

Заява є згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України "Про захист персональних даних". Під час заповнення заяви особою або її законним представником (далі - заявник) працівник територіального підрозділу ДМС інформує заявника про вимоги Закону України "Про захист персональних даних".

4. Оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта.

5. Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за місцем звернення.

7. Заяву заповнює особисто заявник від руки розбірливим почерком без скорочень та виправлень та власним підписом підтверджує правильність внесених до неї відомостей, а також надання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України "Про захист персональних даних". Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального підрозділу ДМС робить відмітку про неможливість такого підтвердження.

8. Після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви.

9. У графі 9 заяви працівник територіального підрозділу ДМС зазначає реквізити документів, що є підставою для оформлення паспорта (свідоцтва про народження / документа, що підтверджує обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну / втраченого/викраденого паспорта/ довідки про реєстрацію особи громадянином України та рішення суду). У разі подання довідки про реєстрацію особи громадянином України у графі "Службові відмітки" зазначаються номер і дата рішення про набуття особою громадянства України та країна попереднього громадянства.

10. Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну (у разі обміну паспорта), документів, що підтверджують сплату державного мита, рішення суду) повертаються заявнику після прийняття заяви, їх копії, завірені працівником територіального підрозділу ДМС, долучаються до заяви.

11. Після проведення перевірок та прийняття рішення про оформлення паспорта за заявою особи територіальний підрозділ ДМС отримує від територіального органу ДМС бланк паспорта громадянина України для його заповнення та подальшої видачі.

12. Після оформлення та видачі паспорта заява та подані документи зберігаються в алфавітному порядку у формі картотеки в територіальному підрозділі ДМС або у визначеному ДМС територіальному органі ДМС / структурному підрозділі апарату ДМС. Строки зберігання таких документів та матеріалів перевірки визначаються відповідно до вимог законодавства у сфері архівної справи і діловодства.

IV. Обмін паспорта

1. Обмін паспорта здійснюється в разі:

1) зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження;

2) установлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах);

3) непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних / найменуванні органу / штампах / печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа.

2. Для обміну паспорта заявник подає:

1) заяву;

2) рішення суду;

3) паспорт, що підлягає обміну;

4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см;

5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати;

6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально;

7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

У разі обміну паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи.

3. Під час розгляду заяви працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку відомостей про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання, поданих заявником, за даними обліку територіального органу ДМС.

Стосовно осіб, місце проживання яких не зареєстровано або місце проживання яких знято з реєстрації, працівник територіального підрозділу ДМС проводить перевірку факту відсутності зареєстрованого місця проживання за даними обліків територіальних органів ДМС.

У разі, якщо відомості, зазначені в документах, поданих заявником, відсутні або не відповідають даним обліку територіального органу ДМС, працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку та/або уточнення таких даних у відповідному органі реєстрації в установленому порядку.

Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, проводиться за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних органів ведення Державного реєстру виборців.

4. Факт видачі паспорта на ім'я особи, яка подала його для обміну, перевіряється працівником територіального підрозділу ДМС за даними відомчої інформаційної системи ДМС та відповідно до пунктів 4, 5 розділу VI цього Тимчасового порядку.

У разі, якщо паспорт, який підлягає обміну через непридатність до користування, згідно з підпунктом 3 пункту 1 цього розділу був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС, до якого подано заяву, проводить процедуру встановлення особи відповідно до розділу VIII цього Тимчасового порядку.

5. Перевірки, зазначені в пунктах 3, 4 цього розділу, здійснюються шляхом направлення запитів засобами поштового або фельд'єгерського зв'язку.

Надсилання запитів здійснюється не пізніше одного робочого дня з дня подання заяви. Строк надання відповідей не повинен перевищувати трьох робочих днів з дня надходження запитів.

6. Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами проведених перевірок.

X. Рішення про відмову в оформленні та видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).

1. Територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

2. У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови.

Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).

Як зазначено представником Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, позивачем, в супереч вимогам розділу III Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591, при зверненні не було подано рішення суду, додано копію паспорта громадянина України, що підлягає обміну, а не сам паспорт; додано копії документів, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну, а не самі документи.

Однак, даний порядок регулює питання оформлення і видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої вже прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Зокрема зазначений нормативний акт лише врегулював окремі правовідносини, а саме коли особа вже зверталася до суду та отримала відповідне рішення суду, однак, у разі якщо особа не зверталися до суду, це не свідчить про відсутність у такої особи права на оформлення паспорта у формі книжечки.

Позивач не був особою щодо якої прийнято рішення суду на час звернення із заявою до відповідача.

Таким чином, у відповіді відповідач безпідставно послався на норми підпункту 1 пункту 2 розділу IV Порядку № 456 та пункту 2 розділу IV Порядку № 456 щодо переліку документів, які подаються для обміну паспорта.

Відтак, оскільки позивач має право на обмін (оформлення) паспорта у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України №2503-ХІІ, суд приходить висновку, що ефективним захистом порушених прав є визнання протиправними дій Подільського відділу у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби щодо відмови ОСОБА_2 в оформленні та видачі паспорту громадянина України зразка 1994 року за його заявою від 18.06.2025.

Як зазначалося вище, позивачем подано до територіальний підрозділ ДМС не оригінали а копії документів, необхідних для оформлення й видачі паспорта.

Суд вважає, що з урахуванням встановлених обставин щодо наявності у позивача права на отримання паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки (на паперових носіях), відповідач не має права діяти на власний розсуд, а саме оформлювати або не оформлювати паспорт у вигляді паспортної книжечки.

Проте вказаний обов'язок відповідач повинен виконати при наявності відповідних документів, надання яких встановлено законодавством.

При цьому суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на порушення прав та законних інтересів позивача (оскільки наявними у матеріалах справи допустимими доказами підтверджені протиправні дії відповідача, що полягають у відмові в оформленні паспорту громадянина України у формі книжечки відповідно до положень чинного законодавства), суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права, в даному випадку, є зобов'язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у разі звернення у встановленому порядку та подання передбачених законодавством документів.

В той же час, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача видати паспорт без внесення відомостей про персональні дані громадянина ОСОБА_2 до Єдиного державного демографічного реєстру, із застосуванням неавтоматизованих засобів суд вважає такими, що не підлягають задоволенню, оскільки, при видачі позивачу паспорта у формі, визначеній Положенням про паспорт № 2503-ХІІ, не передбачено внесення даних особи до Єдиного державного демографічного реєстру.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

За наведених обставин у сукупності, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з коригуванням обраного способу захисту.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідач у справі - Подільського відділу у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби - не є розпорядником бюджетних коштів, оскільки не є самостійною бюджетною установою, а є структурним підрозділом Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби.

Отже понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань територіального органу ДМС - Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України стягує з Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби судовий збір у повному обсязі в сумі 1 211, 20 грн. ( а.с.20).

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ДМС України Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби Подільського відділу у місті Кропивницький (вул. Театральна, 6а, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 45200774) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Подільського відділу у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби щодо відмови ОСОБА_2 в оформленні та видачі паспорту громадянина України зразка 1994 року за його заявою від 18.06.2025.

Зобов'язати Подільський відділ у м. Кропивницький Центрально-Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у разі звернення у встановленому порядку та подання передбачених законодавством документів.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (код ЄДРПОУ 45200774).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН