ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"11" лютого 2026 р. справа № 300/1528/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування наказу за № 40 о/с від 01.02.2024, зобов'язання вчинити певні дії та визнання протиправними дії, -
01.03.2024 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про скасування наказу за № 40 о/с від 01.02.2024; зобов'язання здійснити повний розрахунок та провести всі виплати грошового забезпечення станом по 13.02.2024, враховуючи перебування на стаціонарному лікуванні; зобов'язання виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу з 01.02.2024 по момент винесення рішення та провести виплату по лікарняних листах; визнання дій протиправними щодо ненадання додаткової оплачуваної відпустки у кількості 14 календарних днів відповідно до статті 16-2 ЗУ «Про відпустки» та статті 77-2 Кодексу законів про працю України за 2023 рік, як учаснику бойових дій, не надання чергової відпустки за 2023 рік та не проведення виплат по даних відпустках; визнання дій протиправними щодо надання довідки №597/108/10-2024 від 29.02.2023 та щодо надання направлення для проходження військово лікарської комісії в ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» не як працівнику поліції.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.03.2024 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Заявлені позовні вимоги щодо предмету спору обґрунтовані тим, що наказом відповідача за №164 о/с від 20.04.2022 позивача звільнено зі служби в поліції. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі № 300/2795/22 його поновлено на службі в поліції на посаді старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності. В подальшому внесено зміни у штатах Національної поліції та скорочено посаду старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності. Наказом відповідача за № 528 від 20.12.2023 позивача призначено на посаду старшого інспектора відділу охорони публічного порядку, масових і охоронних заходів управління превентивної діяльності. Постановою Верховного Суду від 31.01.2024 скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі № 300/2795/22. Відповідач оскаржуваним наказом за № 40 о/с від 21.02.2024 скасував накази від 06.09.2022 № 384 о/с щодо поновлення позивача на посаді старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності, № 522 о/с від 20.12.2023 щодо його призначення на посаду старшого інспектора відділу охорони публічного порядку, масових і охоронних заходів управління превентивної діяльності та звільнив зі служби в Національній поліції з 20 квітня 2022 року. Позивач вважає, що наказ відповідача за № 528 від 20.12.2023 не охоплювався рішенням суду у справі № 300/2795/22, відповідно його протиправно оскаржуваним наказом за № 40 о/с від 21.02.2024 звільнено з іншої посади, на яку його призначено у зв'язку з скороченням посади. З цих підстав позивач звернувся до суду із заявленим позовом.
Відповідача направив суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням у ньому на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити. Заперечення проти позову обґрунтував тим, що оскільки поновлення ОСОБА_1 06.09.2022 наказом ГУНП в області №384 о/с на посаду старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності ГУНП в області та переміщення 20.12.2023 майора поліції ОСОБА_1 на посаду інспектора відділу охорони публічного порядку, масових і охоронних заходів управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській перебувало у причинно-наслідковому зв'язку з негайним виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі №300/2795/22, то за наявності факту скасування такого та, як наслідок, наявного діючого дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції відповідно до наказу ГУНП у Івано-Франківській області від 19.04.2022 №289 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника УПД ГУНП в Івано-Франківській області», яким ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції, правові підстави для такого поновлення та перепризначення відпали, а постанова Касаційного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі №300/2795/22 - в силу принципу Res judicata підлягає виконанню, що було реалізовано відповідачем через прийняття оскаржуваного наказу №40 о/с від 01.02.2024 (13.02.2024 ОСОБА_1 ознайомлено із вказаним наказом, про що свідчить його власноручний підпис на копії наказу). Таким чином, ГУНП в Івано-Франківській області, вважає, що спірний наказ від 01.02.2024 №40 о/с прийнятий правомірно, а тому позовна вимога про скасування такого як і похідні позовні вимоги задоволенню не підлягають. Враховуючи зазначене, а також те, що служба ОСОБА_1 в поліції припинена 20 квітня 2022 року наказом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 20.04.2022 № 164 о/с і поновлення його на роботі на підставі скасованого судового акту не породжує жодних правових наслідків, надання відпусток відповідно до законодавства про відпустки, включення проходження служби в Національній поліції України за період з 20.04.2022 до 01.02.2024 року, а також надання направлення для проходження військово-лікарської комісії в ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» як працівнику не підлягають до задоволення у зв'язку з необґрунтованістю.
Позивач направив суду відповідь на відзив з викладом своїх пояснення, міркувань та аргументів, щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотивів їх відхилення, з посиланням на відповідні норми права та твердження, а також на позиції Верховного Суду у подібних правовідносинах.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах Національній поліції України з 07.11.2015, при цьому з 12.04.2019 перебував на посаді старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника УПД Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області» №289 від 19.04.2022 за вчинення дисциплінарного проступку, що виразилось у порушенні вимог підпунктів 1, 2 частини 1 статті 18, частини 1 статті 64, пункту 24 частини 1 статті 23, частини 2 статті 24 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 за №580-VІII, підпунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 14 пункту 3 статті 1 розділу І Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 за №2337-VIII, пункту 2 частини 1, частини 2 розділу І, пунктів 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9 частини 1, пункту 6 частини 2 розділу II, пункту 3 розділу IV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 за №1179; підпунктів «б», «д» пункту 2.3, підпункту «а» пункту 2.9 Розділу II Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 за №1306, наказу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 24.02.2022 за №67 «Про переведення особового складу ГУНП в Івано-Франківській області на посилений варіант службової діяльності та ситуаційного центру в надзвичайний (позаплановий) режим діяльності»; Інструкції про порядок переведення органів Національної поліції України на посилений варіант службової діяльності, затвердженої наказом МВС України від 10.12.2015 за №1560; наказу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за №68дск, яким введено в дію оперативний план посилення охорони адмінбудівель Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області - «Фортеця»; абзацу 3 частини 5 статті 14, пункту 5 частини 2 статті 16 розділу III Закону України «Про дорожній рух», до старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області майора поліції ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі № 300/2795/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №289 від 19.04.2022, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання провести виплату по лікарняних листах, задоволено. Скасовано наказ № 289 від 19.04.2022 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника Управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області». Скасовано наказ №164 о/с від 20.04.2022 про звільнення зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 (0103338), старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності з 20.04.2022 згідно з частиною 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» за пунктом 6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби). Поновлено ОСОБА_1 на службі в поліції на посаді старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з моменту звільнення позивача - 20.04.2022 по дату винесення рішення суду - 02.09.2022 відповідно до вимог абзацу 3 пункту 2 розділу ІІ Порядку №100, із вирахуванням податків та обов'язкових платежів. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області провести виплату ОСОБА_1 по лікарняному листу за період з 04.04.2022 по 06.04.2022. Допущено до негайного виконання рішення суду в частині поновлення на посаді ОСОБА_1 та стягнення на його користь середнього заробітку в межах суми стягнення за один місяць з вирахуванням податків та обов'язкових платежів.
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2022 у справі № 300/2795/22, наказом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за № 384 о/с від 06.09.2022 старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, майора поліції ОСОБА_1 поновлено на посаді.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2022 апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2022 року у справі № 300/2795/22 скасовано в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області провести виплату ОСОБА_1 по лікарняному листу за період з 04 квітня 2022 року по 06 квітня 2022 року та в цій частині прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі №300/2795/22, адміністративне провадження № К/990/3206/23, касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2022 року у справі №300/2795/22 скасовано. Ухвалено нове рішення. В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №289 від 19 квітня 2022 року, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання провести виплату по лікарняних листах - відмовлено.
Наказом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області "По особовому складу" за № 40 о/с від 21.02.2024 скасовано накази Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області: від 06.09.2022 № 384 о/с щодо поновлення на посаді старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності майора поліції ОСОБА_1 (0103338); № 522 о/с від 20.12.2023 щодо призначення на посаду старшого інспектора відділу охорони публічного порядку, масових і охоронних заходів управління превентивної діяльності майора поліції ОСОБА_1 (0103338). Вважати звільненим зі служби в Національній поліції за пунктом 6 частини 1 статті 77 ЗУ "Про Національну поліцію" (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служба), з 20 квітня 2022 року на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 20.04.2022 № 164 о/с. Підстава: постанова Касаційного адміністративного суду у справі № 300/2795/22 від 31 січня 2024 року, доповідна записка начальника відділу правового забезпечення О. Микитин від 01.02.2024.
Надаючи правову оцінку даним правовідносинам та вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з статтями 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України та з статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами; невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частин другої, четвертої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію», Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженим Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-VIII «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», Порядком проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року № 893 та іншими нормативно-правовими актами.
В даній адміністративній справі, ключовим для вирішення цього спору є відповідь на питання про правові наслідки скасування судового рішення про поновлення на роботі, оскільки, постановою Верховного Суду від 31.01.2024 у справі №300/2795/22, скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2022 року про поновлення ОСОБА_1 на службі в поліції на посаді старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №289 від 19 квітня 2022 року, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання провести виплату по лікарняних листах.
На виконання постанови Верховного Суду від 31.01.2024 у справі № 300/2795/22 Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області видало наказ "По особовому складу" за № 40 о/с від 21.02.2024, яким скасовано накази Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області: від 06.09.2022 № 384 о/с щодо поновлення на посаді старшого інспектора конвойної служби управління превентивної діяльності майора поліції ОСОБА_1 (0103338); № 522 о/с від 20.12.2023 щодо призначення на посаду старшого інспектора відділу охорони публічного порядку, масових і охоронних заходів управління превентивної діяльності майора поліції ОСОБА_1 (0103338). Вважати звільненим зі служби в Національній поліції за пунктом 6 частини 1 статті 77 ЗУ "Про Національну поліцію" (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служба), з 20 квітня 2022 року на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 20.04.2022 № 164 о/с.
Таким чином, суд зазначає, що якщо судовий акт скасовано, то він не породжує жодних правових наслідків з моменту його ухвалення.
В межах спірних правовідносин дата звільнення позивача залежала від наслідків вирішення публічно-правового спору у справі № 300/2795/22, оскільки саме в межах цієї справи вирішувалося питання правомірності наказу про звільнення позивача з органів Національної поліції.
Отже, якщо суд касаційної інстанції скасував рішення судів першої та апеляційної інстанції і визнав звільнення позивача правомірним, рішення про поновлення на роботі втрачає свою силу, а працівник вважається звільненим з дати, зазначеної в наказі про звільнення.
Таким чином, в спірних правовідносинах днем звільнення ОСОБА_1 зі служби в Національній поліції є 20 квітня 2022 року.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що за період з дня поновлення позивача на роботі на підставі рішення суду, яке за наслідками касаційного перегляду було скасоване, тобто з 20 квітня 2022 року, позивач не є таким, що має статус особи начальницького/рядового складу органів внутрішніх справ, не вважається таким, що проходив службу в органах внутрішніх справ, а тому й не має права на гарантії для таких осіб, зокрема на компенсацію всіх видів грошового забезпечення, в тому числі на середній заробіток за час вимушеного прогулу, виплату по лікарняних листах; додаткової оплачуваної відпустки у кількості 14 календарних днів як учаснику бойових дій, чергової відпустки за 2023 рік, що заявлені ним в позовній заяві в даній адміністративній справі.
Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладених у постановах від 31.10.2023 в справі №460/10065/21 та від 12.08.2021 у справі № 2а-8044/09/1370, у яких Верховний Суд дійшов висновку, що у разі скасування судового акта, він не породжує жодних правових наслідків з моменту його ухвалення, а тому враховуючи обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, у суб'єкта владних повноважень відсутні законні підстави для невиконання остаточного судового рішення, що в цьому випадку має наслідком визнання правомірності звільнення позивача і відсутність підстав для застосування відповідальності відповідача за виконання негайно скасованого рішення суду першої інстанції про поновлення на посаді у виді стягнення середнього заробітку за час затримки виконання такого рішення.
Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене та зміст заявлених вимог, суд робить висновок про безпідставність заявленого позову, тому в задоволенні позову потрібно відмовити.
Судових витрат, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі не має.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (індекс 76015, вулиця Академіка Сахарова, будинок 15, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 40108798) про скасування наказу за № 40 о/с від 01.02.2024, зобов'язання вчинити певні дії та визнання протиправними дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.