10 лютого 2026 року м. Ужгород№ 260/4777/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови донарахування доплати до військової пенсії з жовтня 2024 року по лютий 2025 року військовому пенсіонеру ОСОБА_1 .
2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ЄДРПОУ 20453063 до нарахувати доплати до військової пенсії з жовтня 2024 року по лютий 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП № НОМЕР_1 .
16.09.2024 року позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності 3-ї групи на підставі довідки МСЕК 12 ААГ №16.09.2024 року на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії по інвалідності становив 8500 грн.
Відповідно до наказу командира в./ч. НОМЕР_2 від 15.10.2024 року за №317 штаб-сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта 4 понно-мостовоготбітальйону в/ч НОМЕР_2 , виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Вислуга років у Збройних Силах України станом на 01 жовтня 2024 року становить: календарних 25 років 11 місяців 23 дні, пільгова 05 років 10 місяців 00 днів, загальна 31 рік 09 місяців 23 дні.
Відповідно до призначення військової пенсії за вислугою років військовому пенсіонеру ОСОБА_1 призначено пенсію у розмірі 25900 грн.
Однак з жовтня 2024 року по лютий 2025 року військовий пенсіонер отримував пенсію не за вислугу років 25900 грн., а як інвалід 3-ї групи в розмірі 8500 грн. що на 17400 менше ніж йому призначена з 01 жовтня 2024 року.
12.03.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області військовому пенсіонеру ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні доплати до пенсії з жовтня 2024 року по лютий 2025 року посилаючи на отримання ним пенсії по інвалідності.
Вважаючи вказану відмову протиправною позивач звернувся з даним позовом.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 червня 2025 року - (суддя ОСОБА_2 ) відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів.
23 грудня 2025 року суддя ОСОБА_2 відрахований із штату суду, як такий, що звільнений у відставку. У зв'язку із цим та відповідно до статті 31 КАС України дану адміністративну справу, передано на повторний автоматизований розподіл за результатами якого, 01 січня 2026 року визначено головуючого суддю по вказаній справі - Дору Ю.Ю..
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 року прийнято справу до розгляду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 року витребувано від відповідача додаткові докази.
Відповідач проти позову заперечив, 27 червня 2025 року подав відзив, у якому вказує, що ОСОБА_1 отримав з 16.09.2024 по лютий 2025 року пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по інвалідності ІІІ групи, а пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено з 13.02.2025 року (з дня надходження документів до Головного управління).
Згідно матеріалів електронної пенсійної справи виплату пенсії ОСОБА_1 за лютий-березень 2025 року проведено на банківський рахунок в березні 2025 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями Закону України №2262 від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку №3-1 затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Головним управлінням Пенсійного фонду в Закарпатській області здійснено нарахування та виплату пенсії за вислугою років в межах чинного законодавства, отже позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та перебуває на обліку в Головному управлінні по Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію з 16.09.2024 року інвалідності ІІІ групи на підставі довідки МСЕК 12ААГ №16.09.2024 від 16.09.2024 року на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отримувачем якої ОСОБА_1 був по лютий 2025 року.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 27.01.2025 року, подання ІНФОРМАЦІЯ_2 №21177 від 10.02.2025 року та грошових документів з урахуванням строків, передбачених пунктами 5 та 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років з дня надходження документів до Головного управління, а саме з 13.02.2025 року.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно не виплачено йому пенсію за вислугу років за період з лютого 2024 року по лютий 2025 року, тому звернувся з даним позовом до суду .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV статті 45, пункт 3 визначено що, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, що перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України №2262-ХІІ від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 1 передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Стаття 11. Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з статтею 7 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до Порядку №3-1, який регламентує подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з цим Порядком, розділу IV, пункт 5, підпункту 4 особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, допомогу на дітей одиноким матерям, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 11 розділу І цього порядку.
Пункт 11, розділу І визначає, що днем звернення за призначенням пенсії є день подання до органу, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою дата їх відправлення уповноваженим органом (структурним підрозділом).
Днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).
Як встановлено судом на підставі заяви ОСОБА_1 від 27.01.2025 року та подання ІНФОРМАЦІЯ_2 №21177 від 10.02.2025 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років з дня надходження документів до Головного управління, а саме з 13.02.2025 року.
Отже, пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено з 13.02.2025 року, зокрема наведене підтверджується протоколом призначення пенсії за пенсійною справою 0701011619 від 13.02.2025 року (а.с.31). Відтак у відповідача були відсутні підстави для нарахування позивачу пенсії у період з жовтня 2024 року по лютий 2025 року у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки до 13.02.2025 року позивач отримував пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (по інвалідності ІІІ групи).
Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду в Закарпатській області здійснено нарахування та вилату пенсії за вислугою років в межах чинного законодавства, отже позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі відомостей військової частини НОМЕР_3 наданих на звернення позивача.
За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору