10 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/20102/25
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської обласної державної адміністрації - Житомирської обласної військової адміністрації Комісії з визначення статусу осіб,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Житомирської обласної державної адміністрації про:
- визнання протиправною бездіяльність Комісії при Житомирській обласній державної адміністрації з визнання статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадянам щодо не визначення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- визнання протиправними дії Житомирської обласної державної адміністрації щодо не видачі посвідчення особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б, на підставі пунктів 2,3,11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551;
- зобов'язати Комісію при Житомирській обласній державної адміністрації з визнання статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадянам прийняти рішення про визначення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи з видачею посвідчення особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б, на підставі пунктів 2,3,11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551;
- зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію прийняти рішення про видачу та видати посвідчення особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б, на підставі пунктів 2,3,11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551.
В обґрунтування позову Позивач зазначає, що з 20.02.1992 року по 12.09.2022 року проживала в селі Кишин Коростенського (Олевського) району Житомирської області, тобто на території, яка відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, а з 12.09.2022 року проживає в с.Сердюки Коростенського району Житомирської області, тобто на території, яка відноситься до зони гарантованого добровільного відселення та мала посвідчення особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Вважає, що наслідки Чорнобильської катастрофи негативно вплинули на стан її здоров'я, в зв'язку з чим їй було встановлено другу групу інвалідності. Захворювання Позивача спричинене впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком Обласної онкологічної спеціалізованої лікарсько-експертної комісії по визначенню причинного звязку хвороб та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок Чорнобильської катастрофи УОЗ ОДА МОЗ України №11 від 25.03.2025 року.
Позивач вважає, що має право на встановлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б, але рішеннями Відповідачів їй фактично було протиправно відмовлено у встановленні такого статусу.
Ухвалою від 20.08.2025 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що звернення Позивача про визначення її статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи з видачею посвідчення особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б, мало місце. Таке звернення було розглянуто і листом від 22.07.2025 року Позивачу було роз'яснено порядок розгляду таких питань, а саме про необхідність звернення до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації, так як лише на підставі відповідних подань таких управлінь можливий розгляд питання про встановленні Позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551, для визначення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються правовими нормами Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач, ОСОБА_1 , з 12.02.1995 року мала статус особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується довідкою Кишинського старистинського округу Олевської міської ради Житомирської області від 02.07.2025 року про видачу Позивачу посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.02.1995 року, яка долучена до позову та досліджена судом.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Обласною онкологічною спеціалізованою лікарсько-експертною комісією по визначенню причинного зв'язку хвороб та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок Чорнобильської катастрофи Управління охорони здоров'я Житомирської обласної державної адміністрації 25.03.2025 року на засіданні №11 прийнято експертний висновок №127, відповідно до якого захворювання у Позивача має причинний зв'язок із дією іонізуючого випромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вказана обставина підтверджується копією експертного висновку цієї комісії №127 від 25.03.2006 року, яка долучена до позову та досліджена судом.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач 09.07.2025 року звернулася із заявою до Житомирської обласної державної адміністрації та Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян Житомирської обласної державної адміністрації про встановлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи з видачею посвідчення особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б.
До заяви Позивача було долучено:
- копію паспорта Позивача;
- копію витягу з реєстру територіальної громади від 12.09.2022 року;
- копію довідки РНОКПП від 08.02.2001 року;
- копію довідки до акту огляду МСЕК серія ЖИА №039038 від 17.04.2006 року;
- копію експертного висновку №11 від 25.03.2006 року;
- копію пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 від 30.10.2006 року;
- довідка №1195 від 02.07.2025 року про підтвердження видачі посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 4 категорії серії НОМЕР_1 від 12.02.1995 року;
- довідку №1160 від 23.06.2025 року про підтвердження проживання в зоні радіоактивного забруднення з 20.02.1992 року по 12.09.2022 року;
- довідку №182 від 19.06.2025 року про підтвердження проживання в зоні радіоактивного забруднення з 12.09.2022 року по даний час.
Копія заяви та додатків до неї долучено до позову та досліджено судом.
Судом встановлено, що за результатами розгляду звернення Позивача листом від 22.07.2025 року Житомирської обласної державної адміністрації Позивачу було роз'яснено, що посвідчення потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи видаються обласними державними адміністраціями на підставі подань районних державних адміністрацій та міських рад. В зв'язку з цим Позивачу було рекомендовано звернутися до Управління соціальної політики Коростенської районної державної (військової) адміністрації з відповідним пакетом документів для розгляду порушеного питання по суті.
Аналогічне роз'яснення за результатами розгляду звернення Позивача Позивачу були надалі листом від 21.07.2025 року Департаментом соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
Копії листів долучено до позову та досліджено судом.
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до правомірності вказаних рішень, викладених у формі листів, Відповідачів за результатами розгляду звернень Позивача.
При вирішенні даного спору щодо правомірності оскаржуваного рішення Відповідача суд враховує, що у відповідності до вимог ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, окрім іншого, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Як зазначено в даних рішеннях Відповідачів, оформлених листами, та відповідно до доводів Відповідача, наведених у відзиві, підставою для ухвалення таких рішень-роз'яснень стали положення Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян".
Суд враховує, що спірні відносини щодо порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано правовими нормами статті 65 Закону № 796-XII.
Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні.
Як зазначено в частині 4 статті 65 Закону № 796-XII, видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Одночасно суд враховує, що правові норми Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 (надалі - Порядок №551), визначають процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до вимог пункту 11 цього Порядку № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Як зазначено в пункті 11-1 Порядку № 551, для отримання посвідчення особи подають заяви разом з необхідними документами, зазначеними у пункті 11 цього Порядку, до районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а в разі коли така послуга надається через центр надання адміністративних послуг, - до центрів надання адміністративних послуг.
Видача посвідчення особі провадиться уповноваженим органом через районні в мм. Києві та Севастополі держадміністрації або виконавчий орган сільських, селищних, міських, районних у містах рад або центр надання адміністративних послуг.
За приписами правових норм пункту 13 Порядку № 551 лише спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються утвореними Київською та Житомирською облдержадміністраціями комісіями з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, на підставі підтвердних документів про участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, евакуацію із зони відчуження в 1986 році, документів, що підтверджують факт проживання в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження.
На підставі викладеного суд робить висновок, що оскаржувані рішення Відповідачів щодо роз'яснення Позивачу порядку розгляду її звернення з питання визначення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи з видачею посвідчення особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б прийняті у повній відповідності до вимог Порядку № 551.
Позивачу правомірно та у відповідності до вимог Порядку № 551 роз'яснено, що для вирішення питання щодо визначення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи з видачею посвідчення особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії Б, слід звернутися із відповідним пакетом документів до Коростенської районної державної адміністрації в особі її Управління соціального захисту населення.
Таким чином, доводи Позивача щодо порушення її права Відповідачами не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому не підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні. України в Житомирській області.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Житомирської обласної державної адміністрації та Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
10.02.26