Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 лютого 2026 року Справа№200/9549/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010); Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач 1). Просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення з 01.09.2025 перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , призначеної відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року, відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307, на підставі наявної у матеріалах пенсійної справи довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, починаючи з 01.09.2025 року, на найбільш вигідних умовах та з урахуванням фактично виплачених сум; 3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування з 01.03.2025 року коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року, до призначеної відповідно до ст. 54 Закону України № 796-XII пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 та обмеження пенсії максимальним розміром, передбаченим ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-XII, з 01.03.2025 року; 4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , починаючи з 20.03.2024 року, на підставі довідки про фактичний заробіток у зоні відчуження, у розмірі 50% відшкодування фактичних збитків, без застосування коефіцієнтів зменшення пенсії та без обмеження максимальним розміром, із урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 року № 2-р(II)/2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що їй була призначена пенсія після смерті її чоловіка (годувальника) у розмірі 50 відсотків його пенсії за віком, обчисленої відповідно до чинного законодавства на підставі довідки про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження та станом на серпень 2025 року виплачувалася їй в розмірі 23610 грн.
Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області, самовільно здійснило перерахунок пенсії позивача з вересня 2025 року, зменшивши її розмір до 12930,67 грн.
ОСОБА_1 вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправними, у зв'язку із чим звернулась із даним позовом до суду.
09 грудня 2025 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 січня 2026 року було залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2).
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надав суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , просив суд відмовити їй у задоволенні позовних вимог, мотивуючи це наступним.
З 15 березня 2011 року ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, а з 31.05.2022 року - отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796).
Відповідно до статті 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження видаються підприємствами, установами та організаціями на підставі особових рахунків, платіжних відомостей, документів про період роботи та населений пункт (об'єкт), де виконувалися роботи, та інших документів.
Копії первинних документів в обов'язковому порядку додаються до довідки про заробітну плату.
Форму довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р.р. затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року № 644.
Працівникам і службовцям (відрядженим у зону Чорнобильської АЕС та призваним на військові збори), за якими зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (далі - постанова № 207-7) працю оплачували у ІІІ, ІІ і І зонах небезпеки у 4, 3 та 2-кратному розмірі, у зоні особливого контролю - без коефіцієнта кратності (у розмірі 100% окладу або тарифної ставки), виходячи із тарифної ставки за основним місцем роботи, тобто на одну кратність менше.
Постановою № 207-7 було дозволено керівникам підприємств, установ і організацій встановлювати працівникам, зайнятим на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премію до 60% тарифної ставки (посадового окладу) на місяць.
У разі прийняття рішення щодо підвищення граничного розміру премії до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць, в положення про преміювання вносилися відповідні зміни.
Тобто, представник відповідача 1 зазначив, що якщо до відрядження чи до призову на військові збори в зону відчуження, працівнику регулярно нараховувалась премія, то за період виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премія також повинна була бути нарахована в розмірах, визначених діючим на той час на підприємстві (в організації) положенням про преміювання за основні результати господарської діяльності.
Таким чином у разі прийняття рішення щодо підвищення граничного розміру премії до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць, в положення про преміювання вносилися відповідні зміни. Якщо в положенні про преміювання, що діяли на підприємствах, установах, організаціях, не вносилися зміни щодо збільшення розміру премії за період виконання робіт в зоні відчуження, підстав для включення премії в розмірі 60% в довідку про заробітну плату, яка видається для обчислення розміру пенсії, немає.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернув увагу на тому, що виплата премії в розмірі до 60% могла провадитися лише при наявності на підприємстві, в установі, організації, працівники яких виконували роботи в зоні відчуження, системи преміювання за основні результати господарської діяльності та внесення змін в діюче в цей період положення про преміювання щодо максимального розміру премії.
В разі відсутності на підприємстві, установі, організації преміальної оплати праці, в тому числі і особам, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підстав для її нарахування немає. Не зазначається вона і в довідці про заробітну плату.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії являється довідка, видана підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.
Представник відповідача 1 зазначив, що в електронній пенсійній справі померлого годувальника ОСОБА_2 наявна довідка про заробітну плату від 05.04.2004 року № 9, видана «Шахта імені Артема» Дзержинського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Дзержинськвугілля», за роботу в зоні відчуження, але у зв'язку з відсутністю в електронній пенсійній справі первинних документів, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати премії, населений пункт перебування в зоні, причини застосування кратності по відповідній зоні небезпеки, відсутні підстави для врахування зазначеної довідки при обчисленні пенсії відповідно до статті 54 Закону №796.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача 1 вважає, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.09.2025 року правомірно обчислено, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
25 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернулась з заявою про перерахунок пенсії № 2641 «допризначення у зв'язку з доданими додатковими документами».
До заяви про перерахунок пенсії позивач долучила: скановану копію паспорта та скановану копію з копії довідки від 05.04.2004 року № 9 про заробітну плату померлого годувальника за роботу в зоні відчуження.
Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 року № 339/35961.
За результатами опрацювання заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, прийнято рішення від 03.11.2025 року № 914210173498 про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі Пункту 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок 22-1), яким передбачено, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Відповідач 1 звернув увагу суду на те, що ОСОБА_1 до заяви про перерахунок не надавала первинні документи, на підставі яких визначено складові довідки про заробітну плату: табелі обліку робочого часу за відповідний період перебування в зоні відчуження; особовий рахунок або інші облікові документи за період роботи у зоні відчуження; платіжні або розрахунково-платіжні відомості, які підтверджують фактичні суми нарахувань; відомості щодо тарифної ставки у зазначений період; документи, що підтверджують застосування кратності оплати праці (внутрішні накази або розпорядження, які визначали: конкретних працівників або категорії працівників, які підпадали під підвищену кратність; терміни дії цієї кратності; порядок нарахування тощо); положення про преміювання, чинне на підприємстві у 1986 році; накази, зміни або додатки, які підтверджують внесення змін до положення про преміювання працівників, залучених до робіт у зоні відчуження.
Враховуючи вищевикладене, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області також надав суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому зазначив, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до статті 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В такому разі для обчислення пенсії необхідне підтвердження отримуваної позивачем заробітної плати відповідною довідкою про заробітну плату та первинними документами.
Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону № 796, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Довідка про заробітну плату особи за період роботи у зоні відчуження видається виключно підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначення (перерахунком) пенсії на підставі первинних документів, що стверджують про періоди перебування в зоні відчуження, а саме: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових рахунків), платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.
Відповідальність за збереження первинних документів несуть підприємства, установи та організації. У випадку ліквідації підприємств документи мають бути передані до архівної установи.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Отже, для правильного обчислення розміру пенсії позивача необхідна довідка про заробітну плату із долученими первинними документи, на підставі яких вона видається.
Згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.12.2025 року № 55048-50101/М-02/8-0500/25 та матеріалами пенсійної справи, 01.09.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з відсутністю первинних документів в матеріалах електронної пенсійної справи. Розмір пенсії з 01.09.2025 року ОСОБА_1 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідно року відповідно до пункту 9 Порядку № 1210.
Представник відповідача 2 зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не було вчинено дій та не приймалося рішення щодо зменшення розміру пенсії позивача з 01.09.2025 року, отже Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є неналежним відповідачем за позовними вимогами щодо проведення перерахунку пенсії з 01.09.2025 року.
Також представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зазначив, що у відповідача 2 відсутній доступ до матеріалів паперової пенсійної справи позивача.
Натомість, відповідачем 2 розглянута заява № 2641 від 25.10.2025 року ОСОБА_1 (пенсійна справа № 914210173498, ІПН2052721481), яку заявниця надала через електронну систему звернень Веб-портал, щодо перерахунку пенсії по втраті годувальника «Допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами» (так в заяві).
До заяви про перерахунок пенсії заявниця долучила, зокрема, скановану копію копії довідки про заробітну плату померлого годувальника № 9 від 05.04.2004 року. Відповідач 2 зазначив, що до заяви про перерахунок пенсії не було надані первинні документи, на підставі яких визначено складові довідки про заробітну плату.
Позивачем не виконано вимоги Порядку № 22-1, а саме при зверненні через Веб-портал до заяви про перерахунок пенсії додається копія довідки про заробітну плату, зроблена з оригіналу та засвідчена кваліфікованим електронним підписом.
З огляду на зазначене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в проведенні заявленого перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю необхідних документів.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в листі від 02.12.2025 року 55048-50101/М-02/8-0500/25 роз'яснено, що проведення перерахунку на виконання Рішення КСУ від 20.03.2024 року здійснюється за документами, наявними в електронній пенсійній справі на момент перерахунку, зокрема, довідок про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Також повідомлено, що у зв'язку із відсутністю документів в матеріалах електронної пенсійної справи, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати премії, підстави застосування кратності по відповідній зоні небезпеки з урахуванням 100 % тарифної ставки згідно вимог постанови № 207-7, підстави для врахування довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження при обчисленні пенсії відповідно до частини 1 статті 54 Закону № 796 відсутні.
До надходження відсутніх документів, зазначених вище, на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх наявних в матеріалах електронної пенсійної справи документів розмір пенсії ОСОБА_1 було обчислено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.09.2025 року виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідно року відповідно до пункту 9 Порядку № 1210.
Таким чином, до перерахунку пенсії з 01.09.2025 року, позивач отримував пенсію пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з обмеженням максимальним розміром пенсії 23610 грн відповідно до чинного законодавства.
Після проведення перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.09.2025 року у зв'язку з відсутністю первинних документів, розмір пенсії позивача з надбавками зменшився та становить 11147,82 грн, отже обмеження максимальним розміром пенсії 23610 грн наразі не застосовується.
Отже, доводи позивача щодо перерахунку пенсії без обмеженням максимальним розміром є передчасними та не підлягають задоволенню.
Таким чином, на думку представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача відсутні.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 з 15.03.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та з 31.05.2022 року отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII.
Позивач отримувала пенсію у розмірі 50 відсотків пенсії свого померлого чоловіка (годувальника) за віком, на підставі довідки про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження та станом на серпень 2025 року виплачувалася в розмірі 23610 грн.
З 01.03.2024 року по 31.08.2025 року пенсія ОСОБА_1 нараховувалася в розмірі з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 Закону № 796, тобто обмежувалася десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - 23610,00 грн, а з 01.09.2025 року, розмір пенсії було розраховано, виходячи з п'ятикратного розміру відповідно до п. 9 Порядку № 1210, тобто в розмірі, що є меншим десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність - 11147,82 грн.
Листом від 26.09.2025 року ОСОБА_1 надіслала на електронну адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заяву, у якій просила надати роз'яснення щодо можливих альтернативних шляхів підтвердження її страхового стажу та розміру заробітної плати в умовах воєнного стану та відсутності доступу до архівних установ, а також додала наявні у не підтвердні документи.
Листом від 24.10.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відповідь, у якій зазначило, що надіслана позивачем заява від 26.09.2025 року не відповідає вимогам п. 1.1 Порядку № 22-1, у зв'язку з чим була кваліфікована, зареєстрована та розглянута як звернення громадян. При цьому відповідач 1 повідомив, що заяви щодо проведення перерахунку пенсії у визначений законодавством спосіб від позивача не надходили.
25 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії (допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами), а також через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України подала звернення № ВЕБ-05001-Ф-С-25-250002, у якому просила повідомити підстави застосування нового порядку обчислення пенсії померлого чоловіка та зміни розміру пенсії позивача.
За принципом екстериторіальності, зазначену заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішенням № 914210173498 від 03.11.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовило ОСОБА_1 у проведенні заявленого перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю необхідних документів, зазначивши, що до заяви про перерахунок позивачем, зокрема, було долучено скановану копію копії довідки про заробітну плату померлого годувальника № 9 від 05.04.2004 року. Відповідач 2 послався на пункт 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, відповідно до якого документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах.
04 листопада 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зі скаргою на протиправне зменшення розміру її пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону України № 796-XII, у зв'язку із проведенням перерахунку з 01.09.2025 року виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. У скарзі зазначалося, що пенсія позивача раніше була призначена у розмірі 50 % пенсії за віком померлого годувальника, визначеної на підставі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, яка містилася в матеріалах його пенсійної справи, а втрата зазначених документів не може бути підставою для зменшення розміру пенсії.
Листом від 02.12.2025 року № 55048-50101/М-02/8-0500/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що вона отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII. При цьому зазначено, що перерахунок на виконання рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 року здійснюється за документами, наявними в електронній пенсійній справі на момент перерахунку, зокрема довідками про заробітну плату в зоні відчуження за 1986-1990 роки.
У зв'язку з відсутністю в матеріалах електронної пенсійної справи документів, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати премій, підстави застосування кратності за відповідною зоною небезпеки з урахуванням 100% тарифної ставки відповідно до вимог постанови № 207-7, а також підстави для врахування довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження при обчисленні пенсії відповідно до частини першої статті 54 Закону № 796, Пенсійний фонд дійшов висновку про відсутність правових підстав для врахування такої довідки.
До надходження зазначених документів розмір пенсії позивача з 01.09.2025 року обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідного року, відповідно до пункту 9 Порядку № 1210.
Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області запропонувало позивачу повторно звернутися із заявою про перерахунок пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України та особисто надати, відповідно до Порядку № 22-1, довідку про заробітну плату за роботу годувальника ОСОБА_2 в зоні відчуження та первинні документи, на підставі яких визначено складові зазначеної довідки.
Отже, з наведеного листа вбачається, що Пенсійним фондом було змінено порядок обчислення пенсії позивача з вересня 2025 року, застосувавши показник п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати
Позивач вважає такі дії відповідачів щодо зміни порядку розрахунку розміру пенсії її померлого чоловіка та виплати пенсії у меншому розмірі, обмеженому максимальним розміром пенсії, із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, протиправними.
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з таких підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено розд. VIII Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Закон від 28 лютого 1991 року№ 796-XII).
Згідно з ч. 1 ст. 49 вказаного Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Відповідно до ст. 54 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 ст. 54 цього Закону визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п. 1 Порядку).
Пунктом 9 цього Порядку визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за відповідною формулою.
Цим же пунктом Порядку визначено, що у разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за відповідною формулою.
Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідно до п. 11 зазначеного Порядку розмір пенсії, призначеної відповідно до цього Порядку, не може бути меншим за розміри, визначені частиною третьою статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Мінімальний розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, становить:
на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника;
на двох і більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.
Отже, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за бажанням осіб признаються шляхом обчислення:
1) виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, або
2) виходячи із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З матеріалів справи вбачається, що пенсія по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» померлим годувальником (за його життя) за його бажанням була обчислена за правилом № 1 - виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Призначення пенсії відбулося за документами, що є у пенсійній справі годувальника, та відповідали вимогам законодавства, що діяло на час призначення цього виду пенсії.
В аналогічному порядку після смерті годувальника позивачу була призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в протоколі про призначення пенсії відмітка «Основний розмір пенсії від середнього заробітку»).
Судом встановлено, що в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 наявна довідка від 05.04.2004 року № 9, видана «Шахта імені Артема» Дзержинського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Дзержинськвугілля» за роботу в зоні відчуження померлого годувальника ОСОБА_2 .
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307 було внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і від 26 вересня 2012 року № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», яка набрала чинності з 1 січня 2022 року, крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року, зокрема було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 1 грудня 2022 року на найбільш вигідних умовах.
З 01 грудня 2022 року відповідно набрали чинності пп. 6 та 8 п. 1 Змін затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1307 від 09.12.2021 року.
Відповідно пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 з урахуванням Змін затверджених постановою КМУ № 1307 від 09.12.2021 року, які набрали законної сили з 01.12.2022 року передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П=Зс*Кзс*(Кв/100%) де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663); Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Ск/К, де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках; К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою Кз = Зв/Зсм, де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу),за період 1986-1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., № 47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.
У разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за формулою: Кзс = Зп (мін)*5/Зс, де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо на день призначення/ перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, зазначеною в абзаці тринадцятому цього пункту, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо при цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.
Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи; для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках) Кв = Ку/(Ку+1) * 100%, де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї.
Під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.
З аналізу вищенаведених норм матеріального права вбачається, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, з 01.12.2022 року органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, доказів того, що відповідачем було виконано та проведено відповідний перерахунок на виконання п. 2 Постанови КМУ № 1307 від 09.12.2021 року позивачу за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 1 грудня 2022 на найбільш вигідних умовах, матеріали справи не містять, та відповідачем суду не надано.
Суд зазначає, що наявність сумнівів щодо некоректних записів у документах із сторони відповідача може бути лише підставою для перевірки.
Суд звертає увагу, що органи, що призначають пенсію, мають право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Таке право не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року за № 22-1.
Враховуючи вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не враховано під час перерахунку пенсії позивача, довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від, що видана «Шахта імені Артема» Дзержинського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Дзержинськвугілля».
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення з 01.09.2025 перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , призначеної відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року, відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307, на підставі наявної у матеріалах пенсійної справи довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, починаючи з 01.09.2025 року, на найбільш вигідних умовах та з урахуванням фактично виплачених сум, підлягають частковому задоволенню, а саме суд вважає за необхідне: зобов'язання саме Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307, на підставі наявної у матеріалах пенсійної справи довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, починаючи з 01.09.2025 року, на найбільш вигідних умовах та з урахуванням фактично виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування з 01.03.2025 року коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року, до призначеної відповідно до ст. 54 Закону України № 796-XII пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 та обмеження пенсії максимальним розміром, передбаченим ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-XII, з 01.03.2025 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , починаючи з 20.03.2024 року, на підставі довідки про фактичний заробіток у зоні відчуження, у розмірі 50% відшкодування фактичних збитків, без застосування коефіцієнтів зменшення пенсії та без обмеження максимальним розміром, із урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 року № 2-р(II)/2024, суд зазначає наступне.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 року № 2-р(II)/2024 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-ХІІ зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ зі змінами. Припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-ХІІ зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
У вказаному Рішенні від 20.03.2024 року № 2-р(II)/2024 Конституційний Суд України дійшов висновку, що запроваджене обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, призвело до порушення сутності конституційних гарантій щодо забезпечення соціального захисту цих осіб, що є порушенням зобов'язань держави, які випливають зі змісту статей 3, 16, 50 Конституції України в їх взаємозв'язку. Наведене свідчить про те, що приписи статті 2 Закону № 3668-VI, першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII, що обмежують максимальний розмір пенсії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не відповідають статтям 1, 3, 16, частині третій статті 22, частині першій статті 50 Конституції України.
Верховний Суд у постанові від 04.07.2024 року у справі № 580/7744/23 вказав, що правова позиція Конституційного Суду України щодо неконституційності приписів статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон № 796-ХІІ зі змінами, та першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ зі змінами має пряму дію у часі і може бути застосована до правовідносин, що виникли або принаймні тривали після ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення, тобто з 21.03.2024. Враховуюче зазначене вище, у період по 20.03.2024 року положення статті 2 Закону № 3668-VI, що поширює свою дію на Закон № 796-ХІІ, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, які встановлювали обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, були чинними, а тому підлягали обов'язковому застосуванню. Водночас, враховуючи висновки Конституційного Суду України, викладені у Рішенні № 2-р(II)/2024, з 21.03.2024 року правові підстави обмежувати пенсію максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) відсутні.
Отже, в цій частині позовних вимог суд також задовольняє позов позивача.
Згідно положень частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає, що для повного та ефективного захисту прав, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог шляхом скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 914210173498 від 03.11.2025 року.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області; Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, є таким, що підлягає частковому задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн (квитанція № 5EFE-K5DY-FZRE від 04.12.2025 року).
Як вбачається з характеру позовних вимог ОСОБА_3 при зверненні до суду із даним позовом повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1973,92 грн (позов був поданий через систему «Електронний суд»).
Отже, враховуючи викладене, враховуючи співмірність заявлених та задоволених позовних вимог, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 986,96 грн та з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - 657,97 грн.
Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010); Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) щодо здійснення з 01.09.2025 перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), призначеної відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року, відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) № 914210173498 від 03.11.2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року № 1307, на підставі наявної у матеріалах пенсійної справи довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, починаючи з 01.09.2025 року, на найбільш вигідних умовах та з урахуванням фактично виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) щодо застосування з 01.03.2025 року коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року, до призначеної відповідно до ст. 54 Закону України № 796-XII пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та обмеження пенсії максимальним розміром, передбаченим ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-XII, з 01.03.2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), починаючи з 20.03.2024 року, на підставі довідки про фактичний заробіток у зоні відчуження, у розмірі 50% відшкодування фактичних збитків, без застосування коефіцієнтів зменшення пенсії та без обмеження максимальним розміром, із урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 року № 2-р(II)/2024.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 986 (дев'ятсот вісімдесят шість) грн 96 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 158б, код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 657 (шістсот п'ятдесят сім) грн 97 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко