11 лютого 2026 рокуСправа №160/25191/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій позивач просить:
визнати відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 р. згідно ст. 50, ч. 1 ст. 54 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ, ПОСТАНОВИ КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886» від 09.12.2021 р. № 1307 з урахуванням ДОВІДКИ № П-345-В/25-02 від 18.03.2025 р., яка видана АРХІВНИМ ВІДДІЛОМ виконкому КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ - протиправною;
зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну пенсію у розмірі 95387,30 грн. з урахування індексації з 01.01.2025 р. у порядку ст. 50, ч. 1 ст. 54 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ, ПОСТАНОВИ КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886» від 09.12.2021 р. № 1307 з урахуванням ДОВІДКИ № П-345-В/25-02 від 18.03.2025 р., яка видана АРХІВНИМ ВІДДІЛОМ виконкому КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ;
зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у порядку ст. 50, ч. 1 ст. 54 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ, ПОСТАНОВИ КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886» від 09.12.2021 р. № 1307 з урахуванням ДОВІДКИ № П-345-В/25-02 від 18.03.2025 р. нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість щодо перерахунку пенсії з 01.01.2025 р. у розмірі: 606369.80 грн.;
стягнути з ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у порядку ст. 50, ч. 1 ст. 54 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ, ПОСТАНОВИ КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886» від 09.12.2021 р. № 1307 з урахуванням ДОВІДКИ № П-345-В/25-02 від 18.03.2025 р. на користь ОСОБА_1 заборгованість щодо перерахунку пенсії з 01.01.2025 р. у сумі: 606369,80 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відмова відповідача провести перерахунок пенсії є протиправною, а вимоиг позивача підлягають задоволенню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та надано термін для надання відзиву на позовну заяву.
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
18.03.2025 ОСОБА_1 отримав ДОВІДКУ № П-345-В/25-02 від 18.03.2025 р., яка видана АРХІВНИМ ВІДДІЛОМ виконкому КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, де було вказано, що він у період з 23.10.1986 р. по 24.12.1986 р. у В/Ч НОМЕР_1 у с. Ораное отримав заробітну плату у розмірі: ЖОВТЕНЬ 1986 р.: - 20.00 карб.; ЛИСТОПАД 1986 р. -11.82 карб.; ГРУДЕНЬ - 2077.96 карб.,
09.05.2025 ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо нарахування та виплати пенсії згідно ПОСТАНОВИ КМУ від 09.12.2021 р. №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 від 26.09.2012 р. № 886», де просив: «4.1. ПЕРЕРАХУВАТИ ОСОБА_3 пенсію з 01.01.2024 р. згідно ДОВІДКИ № П-345-В/25-02 від 18.03.2025 р., яка видана АРХІВНИМ ВІДДІЛОМ виконкому КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ у порядку ч. 1 cm. 54 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ».
Позивач отримав лист №23789-17832/П-01/8-0400/25 від 23.05.2025 р. в якому зазначено:
«У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку.
При цьому, відповідно до пункту 2.23 Порядку №22-1 документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу. Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Пропонуємо ОСОБА_1 обрати один із способів подання відповідної заяви щодо проведення перерахунку пенсії.
Водночас зазначаємо, що до заяви ОСОБА_1 довідку від 18.03.2025 № П-345-В/25-02 не долучено.»
04.06.2025 р. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_4 , начальнику відділу обслуговування громадян № 19 (сервісний центр) УПРАВЛІННЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ ГРОМАДЯН ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо нарахування та виплати згідно ПОСТАНОВИ КМУ від 09.12.2021 р. № 1307 «Про внесення змін до постанов КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 від 26.09.2012 р. № 886», в якій просив: «6.1. ПЕРЕРАХУВАТИ ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2022 згідно ДОВІДКИ № П-345-В/25-02 від 18.03.2025 р., яка видана АРХІВНИМ ВІДДІЛОМ виконкому КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ у порядку ч. 1 cm. 54 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ».
17.07.2025 р. представник позивача отримав лист № 29730-21043/П-01/8-0400/25 від 03.07.2025 р., в якому вказано: «З огляду на зазначене, для проведення перерахунку пенсії відповідно до архівної довідки про заробітну плату від 18.03.2025 №П-345-В/25-02, видану Архівним відділом виконкому Криворізької міської ради, немає підстав.»
Згідно зі ст.60-2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення пенсій провадиться відповідно до законодавства, чинного на час звернення особи за призначенням пенсії. Перерахунок пенсій проводиться відповідно до законодавства, чинного на час проведення перерахунку пенсії.
Рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, може бути оскаржено в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду України, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або в судовому порядку.
Суд звертає увагу, що пунктом 4.3 Розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.7. цього ж Порядку визначено, що орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Тобто, відповідач був зобов'язаний розглянути надані позивачем документи, що стосуються перерахунку пенсії, перевірити наявність фактичних та законних підстав для здійснення перерахунку пенсії та прийняти відповідне рішення згідно наведеного вище Порядку, а не Закону України "Про звернення громадян".
Отже, як встановлено судом, відповідач не прийняв відповідного рішення на підставі поданої позивачем заяви та наданих документів.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовної заяви.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області що викладена в листі № 29730-21043/П-01/8-0400/25 від 03.07.2025 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.06.2025 року з урахуванням висновків суду про застосування п.4.3, п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №22-1.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова