Рішення від 11.02.2026 по справі 160/29810/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2026 рокуСправа №160/29810/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Лисянської селищної ради Черкаської області про визнання бездіяльністю протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Лисянської селищної ради Черкаської області, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Лисянської селищної ради щодо ненадання передбачених у місцевому бюджеті (на кожний рік) коштів для придбання житла або виплаті грошової компенсації для придбання житла або забезпеченні першочергового передання у власність житлового приміщення, яке розташоване на території громади з її житлового фонду;

- зобов'язати Виконавчий комітет Лисянської селищної ради надати передбачені у місцевому бюджеті (на кожний рік) кошти для придбання житла або виплатити грошову компенсацію для придбання житла або забезпечити першочергове передання у власність житлового приміщення яке розташоване на території громади з її житлового фону.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що є особою з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, відповідно до рішення Виконавчого комітету Лисянської селищної ради Черкаської області №110 від 22.10.2014р. та являється внутрішньо - переміщеною особою з 2014 року. Рішенням Виконавчого комітету Лисянської селищної ради №89 від 23.12.2019 року позивача взято на квартирний облік, однак з цього часу позивача не було забезпечено соціальним житлом, не надавалась компенсація оренди кімнати та не надавались субвенції на купівлю житла. У відповідь на звернення з відповідними заявами, відповідачем надавались відмови у зв'язку з відсутністю соціального житла у громаді. Позивач вказує, що допущена відповідачем бездіяльність порушує її права на забезпечення соціальним житлом, як дитини позбавленої батьківського піклування, у зв'язку з чим звернулась до суду з даним позовом.

21.10.2025 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою щодо розгляду адміністративної справи за місцем проживання позивача.

Ухвалою суду від 22.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

06.11.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Виконавчого комітету Лисянської селищної ради надійшов письмовий відзив проти позову. Відповідач проти позову заперечує в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив наступне. Статтею 31 Житлового кодексу України визначає, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення у будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункту, як правило у вигляді окремої квартири на сім'ю.

В Лисянській селищній територіальній громаді соціальний квартирний облік не ведеться та відсутнє житло, яке можливо було б надавати громадянам як соціальне житло. Також у комунальній власності відсутнє житло, яке можливо було б надати позивачу, як особі з числа дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Зі сторони виконавчого комітету селищної ради відсутня будь - яка бездіяльність та відповідачем вживаються всі можливі заходи, в межах наданих повноважень, для забезпечення прав позивача з приводу житла. Місцева комісія направляла списки громадян, які перебувають на квартирній черзі, проте позивачу не було виділено кошти з державного бюджету, які можливо було спрямувати на компенсацію за житло. У разі поновлення фінансування з державного бюджету місцевим бюджетам коштів, які спрямовуються на компенсацію за житло дітям - сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, відповідачем будуть здійснені всі конкретні заходи для забезпечення потребуючим громадянам.

З огляду на вищевикладене Виконавчий комітет Лисянської селищної ради вважає, що протиправної бездіяльності ними не допускалось та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

10.11.2025 року ОСОБА_1 подано відповідь на відзив проти позову, в які позивач вказує на безпідставність заперечень відповідача, оскільки відповідачем не надано доказів відсутності надходжень в 2025 році та не надано доказів подання позивачів до списків надання допомоги в 2025 році. З наведеного позивач зазначає, що застосування порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 року №615 не забезпечує реального та ефективного вирішення питання щодо отримання житла. З огляду на викладене позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року задоволено клопотання позивача та витребувано додаткові докази у справі.

09.12.2025 року на виконання вимог ухвали суду Виконавчим комітетом Лисянської селищної ради подано клопотання про долучення до матеріалів адміністративної справи довідки №1379 від 08.12.2025 року.

15.12.2025 року позивач надала до суду заперечення проти врахування наданого доказу Виконавчого комітету Лисянської селищної ради.

16.12.2025 року ОСОБА_1 подано до суду заяву про уточнення позовних вимог.

Розглянувши надану позивачем заяву про уточнення позовних вимог суд не вбачає підстав для її прийняття з огляду на наступне.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження визначені статтями 262, 263 КАС України.

Частиною 2 ст. 262 КАС України визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд наголошує, що встановлення строків звернення до суду з відповідними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Як вже було зазначено судом, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі №160/29810/25 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи, в порядку статей 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, натомість заява про уточнення позовних вимог надійшла до суду 16 грудня 2025 року, тобто поза встановленими процесуальними межами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що рішенням Виконавчого комітету Лисянської селищної ради від 23.12.2019 року №89 ОСОБА_1 взято на квартирний облік для одержання житлової площі і включено до списку громадчн, які користуються правом забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 06.05.2025 року №1203-5003673844 ОСОБА_1 взято на облік за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 протягом 2019 - 2024 років неодноразово зверталась ло Голови Лисянської об'єднаної територіальної громади з заявами про взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, зв'язку з тим, що позивач є особою з числа дітей позбавлених батьківського піклування та не має власного житла.

19.10 2023 року Виконавчим комітетом Лисянської селищної ради Службою у справах дітей ОСОБА_1 надано відповідь №239/01-29, якою повідомлено, що орган опіки та піклування громади звернувся з клопотанням до обласної державної військової адміністрації про надання заявнику жилого приміщення у КЗ «Обласний соціальний гуртожиток для дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування Черкаської обласної ради».

Листом №261/01-29 Службою у справах дітей Виконавчого комітету Лисянської селищної ради повідомлено ОСОБА_1 , що у загальному списку дітей - сиріт, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які перебувають на квартирному обліку служби у справах дітей виконавчого комітету Лисянської селищної ради станом на 28.04.2023 року позивач перебуває на першому місці, проте можливість виділення коштів чи відшкодування частини від вартості житла за рахунок місцевого бюджету у вказаній категорії осіб у Лисянській ТГ відсутня.

21.04.2025 року Службою у справах дітей Черкаської обласної державної адміністрації Галині Беседі надано лист №02/08-01-27/Б-16/01-27/10450, яким повідомлено, що заявника взято на квартирний облік рішенням виконавчого комітету Лисянської селищної ради від 23.12.2019 року №89, як особу з числа дітей, позбавлених батьківського піклування. Вказано, що за інформацією Служби у справах дітей письмового звернення про можливість влаштування до КЗ «Обласний соціальний гуртожиток для дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування» не було.

Цим же листом вказано, що відповідно до Порядку та умов надання у 2020 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно - ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм сімейного виховання, наближення до сімейних та забезпечення житлом дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх чисоа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 №515, розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації утворено регіональну (обласну) комісію для розподілу коштів. На підставі списків осіб, які перебували на квартирному обліку і потребували житла (грошової компенсації для отримання житла), поданих місцевими комісіями, утвореними у районних державних адміністраціях та територіальних громадах, сформовано регіональний ( загальний список) осіб у порядку черговості відповідно до дати їх взяття на квартирний облік віком від 16 до 23 років. У вказаному списку перебувала 621 особа, серед них позивач за номером 549. У результаті проведеної роботи кошти державної субвенції були спрямовані на виплату грошової компенсації першим по списку 56 особам.

За підсумками 2021 року у регіональному списку осіб віком від 16 до 23 років перебувало 718 дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в якому заявник перебувала за номером 466.

Виділені кошти державної субвенції були розподілені у порядку черговості та суми вистачило на виплату грошової компенсації першим у списку 38 особам.

До Лисянської територіальної громади кошти не спрямовувалися.

У 2022-2023 роках державна субвенція на зазначену мету не виділялась. У 2024 році державна субвенція виділялась виключно на придбання житла для дитячих будинків сімейного типу та зазначено про можливе продовження роботи у 2025 році у разі надходження бюджетних асигнувань.

Листом від 24.06.2025 року №887 Виконавчим комітетом Лисянської селищної ради повідомлено ОСОБА_1 , що у комунальній власності Лисянської селищної ради відсутнє житло, яке можливо було б виділити для передачі у власність та/або у користування.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання передбачених у місцевому бюджеті коштів для придбання житла, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

За приписами ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.9 Житлового кодексу України громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів. Забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою ст. 43 Житлового кодексу України передбачено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Перелік громадян, які мають право на позачергове отримання житлових приміщень, визначений статтею 46 ЖК України, зокрема, поза чергою жиле приміщення надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім'ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку. Особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання жилого приміщення, за умови їх перебування у встановленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на момент досягнення 23-річного віку.

За правилами ч. 1 ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після завершення перебування у відповідних закладах, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім'ях або завершення строку піклування діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання.

Окрім цього, правила ч.ч. 5-8 ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» вказують на те, що після завершення перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім'ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності в таких дітей права на житло обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа протягом місяця у позачерговому порядку впорядкованим соціальним житлом.

Порядок забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа затверджується Кабінетом Міністрів України.

Соціальне житло, що надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа для проживання, має відповідати санітарним і технічним вимогам.

Забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа впорядкованим житлом або, за їхнім бажанням, - грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа врегульований Порядком та Умовами надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 26 травня 2021 року (далі Порядок та Умови).

Так, абз. 4 та 7 п. 4 Порядку та Умов встановлено, що субвенція, зокрема, спрямовується на придбання житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинках для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла, житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, зокрема дітей з інвалідністю, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та на виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для осіб відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 року №615.

Разом із тим, 14 вересня 2024 вказаний Порядок та Умови доповнений п. 4-1 згідно із яким у 2024 році субвенція спрямовується на: придбання житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинках для дитячих будинків сімейного типу, які потребують забезпечення житлом у безпечних регіонах та тимчасово переміщені (евакуйовані) за межі України і планують повертатися в Україну; придбання житла для дитячих будинків сімейного типу, що тимчасово переміщені (евакуйовані) в межах України; придбання житла для створення нових дитячих будинків сімейного типу; підтримку малих групових будинків відповідно до Порядку підтримки малих групових будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 року № 615.

У п. 7 Порядку та Умов зазначено, що для формування пропозицій щодо розподілу субвенції обласними, Київською міською держадміністраціями за розпорядженням голови обласної, Київської міської держадміністрації утворюється відповідна регіональна комісія, яка є консультативно-дорадчим органом, затверджується положення про таку комісію та її склад.

Також, абз. 6 п. 8 Порядку та Умов передбачає, що до повноважень регіональної комісії належить визначення потреб регіону відповідно до пропозицій, поданих місцевими комісіями, утвореними відповідно до пункту 9 цих Порядку та умов, та формування пропозицій щодо розподілу обсягу субвенції між місцевими бюджетами за напрямами, передбаченими пунктом 4, а у 2024 році - пунктом 4-1, з урахуванням умов, визначених пунктом 5, а у 2024 році - пунктом 5-1 відповідно до цих Порядку та Умов, виходячи з формування регіональних списків осіб у порядку черговості відповідно до дати включення у список громадян, які користуються правом позачергового отримання жилих приміщень; за часом взяття на соціальний квартирний облік у разі надання соціального житла та віком від 16 до 23 років, від 23 до 35 років, старші 35 років.

Правилами абз. 8 та 10 п. 8 Порядку та Умов визначено, що регіональна комісія формує пропозиції щодо розподілу субвенції між конкретними особами у порядку черговості відповідно до дати включення у списки громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень; за часом взяття на соціальний квартирний облік у разі надання соціального житла та віком. Регіональна комісія протягом 10 робочих днів з дати надходження рішень місцевих комісій про визначення відповідної потреби схвалює пропозиції щодо розподілу субвенції між місцевими бюджетами (м. Київ - між головними розпорядниками бюджетних коштів) за напрямами, передбаченими пунктом 4, а у 2024 році - пунктом 4-1, з урахуванням умов, визначених пунктами 5, 5-1 і 6 цих Порядку та умов.

Разом із тим, у п.п. 1 п. 10 Порядку та Умов вказано, що до повноважень місцевої комісії належить визначення потреби в субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, підготовка відповідних пропозицій з урахуванням пунктів 12 і 14 цих Порядку та умов, і наявної проектної документації, кількості малих групових будинків та дітей, які перебувають в них, установлених розмірів відповідних виплат.

Також постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 26 травня 2021 року був затверджений Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі Порядок).

Так, за правилами п. 9 Порядку розпорядник субвенції за місцевим бюджетом (далі - місцевий розпорядник)/структурний підрозділ місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, до повноважень якого належить забезпечення прав дітей (далі - структурний підрозділ), після затвердження місцевого бюджету та отримання копії рішення регіональної комісії про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - субвенція), за напрямами, передбаченими пунктом 4 Порядку та умов, протягом трьох робочих днів з дати отримання копії такого рішення надсилає рекомендованим листом особі (визначеній регіональною комісією в порядку черговості) за місцем її проживання/перебування повідомлення про можливість отримання нею житла за рахунок субвенції або призначення їй грошової компенсації із зазначенням адреси, за якою необхідно звернутися, та строків звернення.

Своєю чергою, положеннями п. 10 та п. 11 Порядку передбачено, що місцевий розпорядник/структурний підрозділ надає особі роз'яснення щодо її права на отримання житла за рахунок субвенції або грошової компенсації, ознайомлює з умовами отримання грошової компенсації під її особистий підпис.

У разі відмови особи від грошової компенсації особа з квартирного обліку не знімається.

Особа протягом трьох робочих днів з дати ознайомлення з умовами і цим Порядком визначає разом із законним представником, а у разі його відсутності - із представником органу опіки та піклування за місцем свого походження (тільки якщо дитина не досягла повноліття або визнана недієздатною особою чи особою, цивільна дієздатність якої обмежена) спосіб реалізації свого права на забезпечення житлом та звертається з відповідною заявою до місцевого розпорядника/структурного підрозділу.

За особою, яка протягом одного місяця з дати надсилання їй місцевим розпорядником/структурним підрозділом повідомлення, зазначеного в пункті 9 цього Порядку, або протягом трьох робочих днів з дати ознайомлення з умовами і цим Порядком не подала заяву про придбання житла або про виплату грошової компенсації, зберігається черговість на квартирному обліку.

Окрім цього, у п. 18 Порядку також зазначено, що грошова компенсація може бути використана на придбання житлового приміщення у прийнятих в експлуатацію житлових будинках у будь-якій адміністративно-територіальній одиниці протягом одного року з дня зарахування коштів на спеціальний рахунок в уповноваженому банку.

07 березня 2025 року відповідною постановою Кабінету Міністрів України № 284 затверджений Порядок та умови надання у 2025 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту із забезпечення житлом дитячих будинків сімейного типу, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування відповідно до п.п. 1 п. 5 яких умовами надання субвенції є, серед іншого, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 р. № 615 «Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків».

У постанові Верховного Суду від 10 січня 2019 року по справі №522/9768/16-ц виснувано, що надання житлового приміщення позивачу раніше, ніж його отримують особи, що поставлені на квартирний облік перед ним у позачерговій черзі суперечитиме нормам Житлового Кодексу України щодо черговості надання житла.

Зазначений правовий висновок міститься й у постановах Верховного Суду України від 02 жовтня 2013 року по справі №6-87цс13, від 04 червня 2014 року по справі №6-50цс14 і від 03 червня 2015 року по справі №6-390цс15.

Також за правилами п.9-10 Типового положення про соціальний гуртожиток для осіб, які потребують соціального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року №783 житлове приміщення надається особі на підставі її письмової заяви за рішенням органу місцевого самоврядування, що приймається одночасно з рішенням про взяття такої особи на соціальний квартирний облік, на час її перебування на обліку. Орган місцевого самоврядування на підставі рішення про надання соціального житла укладає з особою договір найму житлового приміщення (далі - договір) відповідно до типового договору за формою згідно з додатком 1 і видає ордер за формою згідно з додатком 2, який є підставою для вселення.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Правила ч. 1 ст. 1166 ЦК України також вказують на те, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Приписи ст. 1173 ЦК України передбачають, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Проаналізувавши фактичні обставини справи у сукупності із нормами законодавства, якими врегульовані зазначені правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на таке.

Судом встановлено та сторонами не оспорювалося, що ОСОБА_1 є особою з числа дітей-сиріт і її відповідним рішенням Лисянської селищної ради Черкаської області взято на квартирний облік, як громадянина, що потребує поліпшення житлових умов у позачерговому порядку. Разом з тим, позивач є першою у списку осіб, які користуються правом одержання жилих приміщень в порядку позачергової черги.

Водночас, доводи позивача стосовно бездіяльності відповідача в частині залучення відповідних субвенцій для придбання житла ОСОБА_1 , як особі з числа дітей, що позбавлені батьківського піклування протягом 2021 року - 2025 року частково спростовуються матеріалами справи.

Так, 19.10.2023 року Виконавчим комітетом Лисянської селищної ради Службою у справах дітей ОСОБА_1 надано відповідь №239/01-29, якою повідомлено, що орган опіки та піклування громади звернувся з клопотанням до обласної державної військової адміністрації про надання заявнику жилого приміщення у КЗ «Обласний соціальний гуртожиток для дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування Черкаської обласної ради».

Листом №261/01-29 Службою у справах дітей Виконавчого комітету Лисянської селищної ради повідомлено ОСОБА_1 , що у загальному списку дітей - сиріт, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які перебувають на квартирному обліку служби у справах дітей виконавчого комітету Лисянської селищної ради станом на 28.04.2023 року позивач перебуває на першому місці, проте можливість виділення коштів чи відшкодування частини від вартості житла за рахунок місцевого бюджету у вказаній категорії осіб у Лисянській ТГ відсутня.

21.04.2025 року Службою у справах дітей Черкаської обласної державної адміністрації Галині Беседі надано лист №02/08-01-27/Б-16/01-27/10450, яким повідомлено, що заявника взято на квартирний облік рішенням виконавчого комітету Лисянської селищної ради від 23.12.2019 року №89, як особу з числа дітей, позбавлених батьківського піклування. Вказано, що за інформацією Служби у справах дітей письмового звернення про можливість влаштування до КЗ «Обласний соціальний гуртожиток для дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування» не було.

Цим же листом вказано, що відповідно до Порядку та умов надання у 2020 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно - ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм сімейного виховання, наближення до сімейних та забезпечення житлом дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 №515, розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації утворено регіональну (обласну) комісію для розподілу коштів. На підставі списків осіб, які перебували на квартирному обліку і потребували житла (грошової компенсації для отримання житла), поданих місцевими комісіями, утвореними у районних державних адміністраціях та територіальних громадах, сформовано регіональний (загальний список) осіб у порядку черговості відповідно до дати їх взяття на квартирний облік віком від 16 до 23 років. У вказаному списку перебувала 621 особа, серед них позивач за номером 549. У результаті проведеної роботи кошти державної субвенції були спрямовані на виплату грошової компенсації першим по списку 56 особам.

За підсумками 2021 року у регіональному списку осіб віком від 16 до 23 років перебувало 718 дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в якому заявник перебувала за номером 466.

Виділені кошти державної субвенції були розподілені у порядку черговості та суми вистачило на виплату грошової компенсації першим у списку 38 особам.

До Лисянської територіальної громади кошти не спрямовувалися.

У 2022-2023 роках державна субвенція на зазначену мету не виділялась. У 2024 році державна субвенція виділялась виключно на придбання житла для дитячих будинків сімейного типу та зазначено про можливе продовження роботи у 2025 році у разі надходження бюджетних асигнувань.

Листом від 24.06.2025 року №887 Виконавчим комітетом Лисянської селищної ради повідомлено позивача, що у комунальній власності Лисянської селищної ради відсутнє житло, яке можливо було б виділити для передачі у власність та/або у користування.

Своєю чергою, у вересні 2024 року до постанови Кабінету Міністрів України №615 від 26 травня 2021 року «Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків» внесено зміни, згідно із якими у 2024 році така субвенція надавалася державою виключно для дитячих будинків сімейного типу і для малих групових будинків.

За таких обставин, суд зауважує, що у 2023 році відповідачем не допущено бездіяльності в частині вжиття заходів щодо забезпечення житлом ОСОБА_1 , оскільки останніми спрямовувалися відповідні документи для отримання субвенції до обласної держаної адміністрації.

Також суд звертає увагу на те, що, у 2024 році Кабінетом Міністрів України не передбачено виділення субвенції для придбання житла для осіб з числа дітей сиріт та дітей, що позбавлені батьківського піклування.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем допущена бездіяльність щодо забезпечення житлом заявника лише у 2020 - 2022 році. Такий висновок суду зумовлений тим, що Лиснянською селищною радою Черкаської області не доведено будь-якими доказами, що нею у вказаних роках вживалися відповідні заходи для отримання державної субвенції на придбання житла для осіб з числа дітей сиріт. Ураховуючи викладене, позовні вимоги у цій частині підлягають до часткового задоволення.

Стосовно зобов'язання відповідача забезпечити ОСОБА_1 житлом або грошовою субвенцією на придбання житла, суд зауважує, що у постанові Верховного Суду від 10 січня 2019 року по справі №522/9768/16-ц, на яку суд посилався раніше, викладений правовий висновок відповідно до якого надання житлового приміщення позивачу раніше, ніж його отримують особи, що поставлені на квартирний облік перед ним у позачерговій черзі суперечитиме нормам Житлового Кодексу України щодо черговості надання житла. Ураховуючи наведене, у цій частині позовних вимог позивача слід відмовити, оскільки згідно наданих Службою у справах дітей Черкаської обласної державної адміністрації вказано, що за підсумками 2021 року у регіональному списку осіб віком від 16 до 23 років перебувало 718 дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в якому заявник перебувала за номером 466.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частин 1, 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією від 14.10.2025 року.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам у сумі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Лисянської селищної ради Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Лисянської селищної ради протягом 2020 - 2022 року щодо ненадання ОСОБА_1 передбачених у місцевому бюджеті (на кожний рік) коштів для придбання житла або виплаті грошової компенсації для придбання житла або забезпеченні першочергового передання у власність житлового приміщення, яке розташоване на території громади з її житлового фонду.

У задоволенні решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Лисянської селищної ради Черкаської області судові витрати у розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна