Справа № 308/15580/25
3/308/7242/25
29 січня 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., за участю представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці про порушення митних правил відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 30.05.2018, орган, що видав 2101, за ч. 1 ст. 483 МК України, -
08.05.2025 Закарпатською митницею отримано лист від 08.05.2025 №20/20-02-01/7/489 (вх. Закарпатської митниці №9281/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 25.04.2025 №5/2384, про не підтвердження фактів надходження транспортних засобів, що переміщувалися через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини, в якості гуманітарної допомоги.
Зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема - «транспортний засіб марки NISSAN, моделі PICK UP, VIN-код: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 ». Лист-звернення командування не видавався, відповідно до п. 118 таблиці наданої військовою частиною НОМЕР_2 .
Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів, що переміщувались у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.
Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» було встановлено, що 28.05.2022 о 23 год. 15 хв. через митний пост «Малий Березний» Закарпатської митниці громадянкою України ОСОБА_2 ввезено на митну територію України в якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки NISSAN, моделі PICK UP, VIN-код: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 , тип двигуна дизельний, об'єм двигуна 2494 см3, 76 кВт, рік виготовлення 2001.
З метою отримання копії документів, які були подані громадянкою України ОСОБА_2 , посадовим особам митного поста «Малий Березний» Закарпатської митниці, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено лист від 12.06.2025 №20/20-10/11420. Листом від 16.06.2025 №28-07/28-07-01/11533 митним постом надано копії документів, які ОСОБА_3 надала під час перетину митного кордону України.
Як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки NISSAN, моделі PICK UP, VIN-код: НОМЕР_3 , громадянка України ОСОБА_4 подала наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, договір купівлі-продажу від 25.05.2022, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення від військової частини НОМЕР_2 до Закарпатської митниці, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Постановою Кабінету міністрів України від 09.03.2022 № 235), та заяву від ОСОБА_5 до Закарпатської митниці від 28.05.2022.
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: Військова частина НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ « НОМЕР_5 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано транспортний засіб марки «NISSAN», моделі «PICK UP», VIN-код: НОМЕР_3 .
Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 №953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 №174 з 01.12.2023 втратила чинність).
При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 №544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 №241, не застосовуються.
З метою перевірки та підтвердження складання листа-звернення від військової частини НОМЕР_2 до Закарпатської митниці, який громадянка ОСОБА_4 надала до митного оформлення, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Закарпатської митниці направлено лист №7.7-20/20-10/8.2/2904 до військової частини НОМЕР_2 про підтвердження чи спростування факту складання та видачі даного листа. Станом на 17.70.2025 року військова частина НОМЕР_2 не надала відповідь до Закарпатської митниці.
З метою всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин недоставляння гуманітарного вантажу до військової частини НОМЕР_2 , Закарпатською митницею направлено ОСОБА_6 лист-запрошення від 24.06.2025 №7.7-20/20-10/10/2272, який 10.07.2025 ОСОБА_4 отримала поштовим відправленням №0601163392406.
06.08.2025 року на електронну адресу Закарпатської митниці, ОСОБА_4 надіслала пояснення щодо ввезеного нею транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги, в якому підтвердила, що дійсно ввозила та декларувала вище зазначений транспортний засіб, а також повідомила, що транспортний засіб передала до відповідної особи ОСОБА_7 , який займався доставленням транспортного засобу до військової частини НОМЕР_2 , та надала розписку відповідно до якої ОСОБА_7 зобов'язався доставити вище зазначений транспортний засіб до військової частини НОМЕР_2 протягом 15 діб. Згодом повідомила в телефонному режимі, що як найшвидше надасть Закарпатській митниці всі підтверджуючі документи передання транспортного засобу до військової частини НОМЕР_2 .
Станом на 17.70.2025 року ОСОБА_4 не надала підтверджуючі документи, а саме акт приймання-передачі транспортного засобу марки «NISSAN», моделі «PICK UP», VIN-код: НОМЕР_3 , до військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.1999) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до п. 6 цієї Постанови судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_1 перемістила через митний кордон України гуманітарний вантаж - транспортний засіб марки «NISSAN», моделі «PICK UP», VIN-код: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні підтримав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, надав пояснення, аналогічні викладеним у такому.
ОСОБА_1 не скористалася своїм правом на участь у судовому засіданні та її представник Іваніченко О.В. подала клопотання про закриття провадження у справі. Зауважила, що незважаючи на те, що зазначений автомобіль ОСОБА_1 завозила як гуманітарну допомогу для військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , якого було переведено до військової частини НОМЕР_6 , куди даний транспортний засіб і було доставлено.
Наголосила, що транспортний засіб марки «NISSAN», моделі «PICK UP», VIN-код: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 , використовується військовослужбовцями військової частини НОМЕР_6 в районі виконання бойових завдань у Запорізькій області.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 ст. 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене вказує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 ст. 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.05.2022 через митний пост «Малий Березний» Закарпатської митниці громадянкою України ОСОБА_1 ввезено на митну територію України в якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки NISSAN, моделі PICK UP VIN-код: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 , тип двигуна дизельний, об'єм двигуна 2494 см3, 76 кВт, рік виготовлення 2001.
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: Військова частина НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ « НОМЕР_5 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано транспортний засіб марки «NISSAN», моделі «PICK UP», VIN-код: НОМЕР_3 . Одночасно, станом на 17.70.2025 року ОСОБА_1 не надала підтверджуючі документи, а саме акт приймання-передачі транспортного засобу марки «NISSAN», моделі «PICK UP», VIN-код: НОМЕР_3 , до військової частини НОМЕР_2 .
Разом з тим, 25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» №4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.
Вказаним Законом Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50.
Пунктом 9-50 визначено, що особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті».
Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії Розписки солдата ОСОБА_7 , останній отримав транспортний засіб марки «NISSAN», моделі «PICK UP», VIN-код: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 , який зобов'язується передати до військової частини НОМЕР_7 протягом 15 діб.
Крім того, згідно листа військової частини №1472/1/1025мт від 22.01.2026, автомобіль марки «NISSAN», моделі «PICK UP», VIN-код: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 , використовується військовослужбовцями розвідувальної роти військової частини НОМЕР_6 в районі виконання бойових завдань у Запорізькій області.
Враховуючи вищенаведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вважаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.
Згідно зі ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил митний орган або суд, що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі; 4) про передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу.
З огляду на викладене, справа про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 483, 527-529, п. 9-50 розділу XXI Прикінцевих та Перехідних положень МК України, суд, -
Громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України, а провадження в справі закрити.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Т.Р. Деметрадзе