Ухвала від 11.02.2026 по справі 308/9337/25

Справа № 308/9337/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2026 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., за участю представника Закарпатської митниці держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Закарпатською митницею Держмитслужби щодо

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Чехії, місце проживання - АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ), паспорт громадянина Чехії НОМЕР_1 виданий 10.04.2019 року,

про порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про порушення митних правил №0426/UA305000/2025 від 13.06.2025 року 25.04.2025 року Закарпатською митницею отримано лист військової частини НОМЕР_2 від 24.04.2025 №740/390/278. Зазначеним листом військова частина НОМЕР_2 повідомила Закарпатську митницю про не очікування та не отримання нею вантажів гуманітарної дороги (транспортних засобів), зокрема - транспортного засобу марки «OPEL» моделі «RONTERA» VIN-код НОМЕР_3 , який переміщувався в якості гуманітарного вантажу. Зазначений транспортний засіб не рахується на балансовому обліку військової частини НОМЕР_2 .

Проведеною аналітично-пошуковою роботою з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 24.04.2022 року громадянином Чехії ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Чехії № НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України через митний пост «Малий Березний» Закарпатської митниці транспортний засіб марки «OPEL» моделі «FRONTERA», VIN-код НОМЕР_3 , р.н.з. Чехії 56ATCE

З метою отримання копій документів, які було подані громадянином Чехії ОСОБА_4 посадовим особам митного поста «Малий Березний» Закарпатської митниці, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено лист від 29.04.2025 №20/20-10/8068.

Листом від 29.04.2025 №28-07/28-07-03/8133 митним постом надано копії документів, які ОСОБА_4 надав під час перетину ним митного кордону України.

Так, до митного контролю громадянином ОСОБА_4 було подано копії звернення військової частини НОМЕР_2 від 23.04.2022 №740/33/854 до начальника Закарпатської митниці про сприяння у перетині кордону України транспортним засобом, звернення в/ч НОМЕР_2 без дати №740/33/ до громадських та волонтерських організацій, фізичним особам про надання автомобілів, свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу, договору дарування та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій вищевказаний транспортний засіб ним заявлений як гуманітарна допомога.

Відповідно до декларації по перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відправником гуманітарного вантажу виступає - ОСОБА_5 , а отримувачем вказано - Vojenska zakladna А1275.

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.mobile.de) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «OPEL» моделі «FRONTERA» 1999 року виготовлення становить 4499 Євро, що за курсом НБУ складало 143 186.97 грн.

Таким чином, громадянин Чехії ОСОБА_3 перемістив через митний кордон України гуманітарний вантаж - транспортний засіб марки «OPEL» моделі «FRONTERA» VIN-код НОМЕР_3 , р.н.з. Чехії НОМЕР_4 , 1999 року виготовлення з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів підроблених документів та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статтею 483 Митного кодексу України.

16.07.2025 року представником особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвокатом Шкоркою І.М. подано через підсистему «Електронний суд» відзив, у якому він повідомив, що дійсно ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) у 2022 році здійснив дії по передачі автомобіля марки OPEL FRONTERA VIN-код НОМЕР_5 , peєcтpaційний номер знак Чехії НОМЕР_4 . Даний автомобіль був ним ввезений на територію України та переданий в м.Ужгороді при представниках органів військової прокуратури та представнику військової частини НОМЕР_2 , про що 26 квітня 2022 року було проінформовано та виставлено відповідний пост на фейсбуці (Petro Palatash). Щодо подальшої долі даного автомобіля, то йому нічого не відомо, оскільки цим займалися представники військової частини НОМЕР_2 .

На думку адвоката, саме на представників військової частини НОМЕР_2 покладено обов'язок покладення на облік переданого транспортного засобу, як гуманітарної допомоги. У ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) не має права та обов'язку ставити на облік військової частини НОМЕР_2 даний автомобіль. Тому, представники митниці не повно та не всебічно з'ясували обставини справи та склали відповідний протокол, що знаходиться на розгляді суду. Таким чином, ОСОБА_8 наполягає на тому, що ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) діяв сумлінно та добросовісно, у його діях відсутні ознаки порушення ч.1 ст.483 МК України, прошу закрити провадження стосовно ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) у зв'язку із відсутністю у його діях адміністративного правопорушення. До відзиву додав відповідь військової частини НОМЕР_2 від 12.07.2025 року та фотоматеріали.

29.01.2026 року від Закарпатської митниці Державної митної служби України подано лист, в якому заначено, що в ході розгляду даної справи громадянином ОСОБА_3 надав копію відповіді командира ВЧ НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_9 від 12.07.2025 року №740/333/5520 на запит начальника Ужгородського РУП №2 ГУНП в Закарпатській області, де зазначено, що у військовій частині НОМЕР_2 на той момент не перебуває на балансі автомобіль марки OPEL-FRONTERA, кузов № НОМЕР_6 , реєстраційний номер Чехії НОМЕР_7 , проте, даний автомобіль знаходиться у користуванні військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 та використовується для виконання бойових завдань, пов'язаних із захистом Батьківщини.

02.02.2026 Закарпатською митницею Держмитслужби супровідним листом від 28.01.2026 подано лист Військової частини НОМЕР_2 від 21.01.2026 в якому вказана військова частина повідомила, що транспортний OPEL-FRONTERA, кузов № НОМЕР_6 , 1999 року виготовлення, колір зелений отриманий ними як благодійна допомога. Даний транспортний засіб введений в експлуатацію військовою частиною НОМЕР_2 відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 №33 від 25.11.2025 та використовується для виконання бойових (спеціальних) завдань, пов'язаних із захистом Батьківщини.

У судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. при вирішенні справи просив врахувати надану інформацію.

ОСОБА_7 та його представник у судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомили.

Заслухавши пояснення представника митниці, перевіривши матеріали справи приходжу до наступного висновку.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Частиною 1 статті 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості,

Так, згідно матеріалів справи встановлено, що Закарпатською митницею отримано лист від 25.04.2025 року Закарпатською митницею отримано лист військової частини НОМЕР_2 від 24.04.2025 №740/390/278. Зазначеним листом військова частина НОМЕР_2 повідомила Закарпатську митницю про не очікування та не отримання нею вантажів гуманітарної дороги (транспортних засобів), зокрема - транспортного засобу марки «OPEL» моделі «RONTERA» VIN-код НОМЕР_3 , який переміщувався в якості гуманітарного вантажу. Зазначений транспортний засіб не рахується на балансовому обліку військової частини НОМЕР_2 .

Проведеною аналітично-пошуковою роботою з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 24.04.2022 року громадянином Чехії ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина Чехії № НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України через митний пост «Малий Березний» Закарпатської митниці транспортний засіб марки «OPEL» моделі «FRONTERA», VIN-код НОМЕР_3 , р.н.з. Чехії НОМЕР_4 .

Так, до митного контролю громадянином ОСОБА_4 було подано копії звернення військової частини НОМЕР_2 від 23.04.2022 №740/33/854 до начальника Закарпатської митниці про сприяння перетині кордону України транспортним засобом, звернення в/ч НОМЕР_2 без дати №740/33/ до громадських та волонтерських організацій, фізичним особам про надання автомобілів, свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу, договору дарування та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій вищевказаний транспортний засіб ним заявлений як гуманітарна допомога.

Відповідно до декларації по перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відправником гуманітарного вантажу виступає - ARMADA KARPAT Z.S., а отримувачем вказано - Vojenska zakladna А1275.

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.mobile.de) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «OPEL» моделі «FRONTERA» 1999 року виготовлення становить 4 499 Євро, що за курсом НБУ складало 143 186.97 грн.

Таким чином, громадянин Чехії ОСОБА_3 перемістив через митний кордон України гуманітарний вантаж - транспортний засіб марки «OPEL» моделі «FRONTERA» VIN-код НОМЕР_3 , р.н.з. Чехії 56ATCE, 1999 року виготовлення з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів підроблених документів та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статтею 483 Митного кодексу України.

Разом з тим, 25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» №4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.

Вказаним Законом Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:

«9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.

9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті».

Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.

У судовому засіданні встановлено, що гуманітарна допомога у вигляді транспортного засобу марки «OPEL» моделі «FRONTERA», VIN-код НОМЕР_3 , р.н.з. Чехії НОМЕР_4 в кількості 1 шт., фактично була передана та доставлена до військової частини НОМЕР_2 . На момент надходження зазначені матеріальні засоби не були поставлені на фінансовий облік військової частини через те, що даний автомобіль перебуває у фактичному користуванні військовослужбовця ВЧ НОМЕР_2 і виконує завдання, пов'язані із захистом Батьківщини.

Згідно з відповіді на запит №1215/18/452 від 21.01.2026 року командира ВЧ НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_10 , даний транспортний засіб введений в експлуатацію ВЧ НОМЕР_2 відповідно до наказу командира ВЧ НОМЕР_2 №33 від 25.11.2025 року та використовується для виконання бойових (спеціальних) завдань, пов'язаних із захистом Батьківщини.

Враховуючи наведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вважаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_3 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.

Згідно з положеннями ст.527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст.380, 458, 465, 485, 486, 527 МК України, п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, ст.ст.22, 245, 253 КУпАП суддя

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Чехії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.483 МК України, на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.483 МК України, закрити.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду М.М.Хамник