Справа № 308/18851/25
3/308/8434/25
08 січня 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., з участю представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; закордонний паспорт НОМЕР_1 від 17.10.2017 року, орган, що видав 2101, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ; за ч. 6 ст. 470 МК України,
06.12.2025 року о 10 год. 11 хв. в зону митного контролю на ділянку «Виїзд» митного поста «Тиса» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль марки «SKODA», моделі «OCTAVIA», державний реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_3 , де в якості пасажира слідувала громадянка України ОСОБА_2 , яка прямувала з України до Угорщини.
Формою проходження митного контролю гр. України ОСОБА_2 обрала порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор». До митного контролю гр. України ОСОБА_1 було подано закордонний паспорт НОМЕР_4 17.10.2017 року.
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Центр» та ЄАІС Держмитслужби України, внаслідок чого встановлено, що 23.08.2017 о 23:51:53 хв. через митний пост «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС гр. України ОСОБА_2 на митну територію України в митному режимі «транзит» було ввезено легковий автомобіль марки «BMW», моделі «523», реєстраційний номерний знак Німеччини НОМЕР_5 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_6 .
Згідно з ст. 95 Митного кодексу України встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Згідно з ст. 102 Митного кодексу України, митний режим транзиту завершується вивезенням товарів, транспортних засобів, поміщених у цей режим, за межі митної території України.
Відповідно до ст. 95 МК України, до строку перебування транзитних товарів на митній території України не включається час дії аварії чи обставин непереборної сили.
У статті 192 МК України зазначені заходи, що вживаються у разі аварії чи дії обставин непереборної сили під час перевезення товарів. Зокрема, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Порядок визначення особливостей виконання митних формальностей при поміщенні товарів у митні режими, передбачений Митним кодексом України, та під час перебування товарів у відповідному митному режимі - Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 року №657, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 02.10.2012 року за №1669/21981.
У розділі VIII даного Порядку надано визначення аварії та обставин непереборної сили. Так, аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
Пунктом 3 розділу VIII зазначеного Порядку передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.
Якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили (пункт 5 розділу VIII Порядку).
Станом на 06.12.2025 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значиться. У своєму поясненні гр. України ОСОБА_1 заперечила факт ввезення на митну територію України транспортного засобу «BMW» моделі «523», реєстраційний номерний знак Німеччини НОМЕР_5 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_6 , та повідомила, що ймовірно перебувала у вказаному автомобілі у якості пасажира та жодного відношення до легкового автомобіля марки «BMW», моделі «523», реєстраційний номерний знак Німеччини НОМЕР_5 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_6 , не має.
В митницю щодо продовження терміну перебування транспортного засобу на території України гр. ОСОБА_1 не зверталася. На даний момент місце знаходження вищезазначеного легкового автомобіля їй невідомо.
Таким чином, громадянкою України ОСОБА_3 перевищено встановлений статтею 95 Митного кодексу України строк доставки транспортного засобу особистого користування, а саме: легкового автомобіля марки «BMW», моделі «523», реєстраційний номерний знак Німеччини НОМЕР_5 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_6 , що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення (а при переміщенні в межах зони діяльності однієї митниці - від одного підрозділу цієї митниці до іншого), більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 6 статті 470 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил, надав пояснення аналогічні викладеним у ньому та просив притягнути громадянку України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 470 МК України та застосувати відносно останньої адміністративне стягнення у виді штрафу.
ОСОБА_1 не скористалася своїм правом на участь у судовому засіданні, про причини неявки не повідомила, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, заперечень не подавала. В матеріалах справи міститься її заява, згідно якої вона просить проводити розгляд справи без її участі.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Матеріалами справи встановлено факт ввезення громадянкою України ОСОБА_1 23.08.2017 року автомобіля марки «BMW», моделі «523», реєстраційний номерний знак Німеччини НОМЕР_5 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_6 , та невивезення його станом на 06.12.2025 року.
Суд не бере до уваги письмові пояснення ОСОБА_1 про те, що не завозила даний транспортний засіб, не перебувала за кермом та була в ньому пасажиром, виходячи з наступного.
Митне оформлення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог ст. 335 МК України, Постанови КМУ №451 від 21.05.2012 року, наказу Держмитслужби України від 17.11.2005 року №1118.
У пункті 9 Розділу І Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби від 17.11.2005 року №1118 визначено, що не підлягає пропуску через митний кордон України транспортний засіб, зокрема, на який відсутні документи, що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження).
Особливості митного контролю та митного оформлення ТЗ, зареєстрованих у відповідних реєстраційних органах іноземних держав, що ввозяться на митну територію України з метою транзиту регламентовано Розділом ІV цих же Правил, якими передбачено, що у разі ввезення громадянином-нерезидентом з метою транзиту на митну територію України ТЗ, зареєстрованого у відповідному реєстраційному органі іноземної держави, або ввезення з цією самою метою громадянином-резидентом ТЗ, зареєстрованого постійно в цьому органі та який йому належить, що підтверджується відповідним документом про право власності на такий транспортний засіб та реєстраційним документом, декларування такого ТЗ здійснюється в усній формі.
З наведених положень вбачається, що за відсутності необхідних документів, даний автомобіль на митну територію України в режимі «транзит» пропущено не було б. Також, при оформленні зобов'язання про транзит, факт знаходження особи за кермом не є визначальним.
Вина ОСОБА_1 вчиненні порушення митних правил стверджується даними протоколу про порушення митних правил №0864/305000/2025 від 06.12.2025 року, даними ЄАІС Держмитслужби України та АСМО «Центр», іншими матеріалами справи.
Таким чином, дослідивши матеріали справи суд приходить до переконання, що громадянка України ОСОБА_1 своїми діями вчинила порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 470 МК України, а саме: перевищила строк ввезення транспортного засобу особистого користування більше ніж на тридцять діб.
При накладенні адміністративного стягнення, суд у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на гр. України ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 6 ст. 470 МК України у виді штрафу в розмірі 12 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 370, ч. 6 ст. 470, 519, 520, 527-529, п. 9-5 Розділу ХХІ Прикінцевих та Перехідних положень МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП, суд, -
Громадянку України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у порушенні митних правил за ч. 6 ст. 470 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 204 000,00 (двісті чотири тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665.6 гривень судового збору.
Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Т.Р. Деметрадзе