Справа № 199/8839/25
(2-а/199/20/26)
Іменем України
25 серпня 2025 року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра у складі:
головуючого судді Богун О.О.,
при секретареві Дубовик А.П.
розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення №14/3473 від 17 червня 2025 року, винесеної тимчасово виконуючим начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 17 червня 2025 року тимчасово виконуючим начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 Володимиром УДОДОМ розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , виніс постанову №14/3473 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Як вбачається з постанови №14/3473 від 17.06.2025 року «16.06.2025 року близько 19 год. 20 хв. в особливий період під час дії військового стану до ІНФОРМАЦІЯ_2 був доставлений працівниками поліції військовозобов'язаний ЗС України ОСОБА_1 який згідно п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року був належним чином оповіщений засобами поштового зв'язку, а саме: повістка ТЦК № НОМЕР_1 була направлена рекомендованим поштовим відправленням від 25.02.2025 №0610233886907 на його ім'я про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , на 14 год. 00 год. 07.03.2025 з метою звірки облікових даних, однак військовозобов'язаний солдат запасу ЗС України ОСОБА_1 не з'явився за цим викликом, не виконавши тим самим зобов'язання, які передбачені абзацом 2 частини 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивачем зазначено що жодних повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 він не отримував.
Позивач зазначив, що не погоджується із вказаною постановою і вважає її протиправною з підстав відсутності доказів повідомлення позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення, відсутності доказів вчинення позивачем правопорушення а також відсутності у діях позивача складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Разом з тим позивач зазначає про те що в постанові №14/3473 від 17.06.2025 року зазначено не вірно його анкетні данні а саме зазначено дату народження як: ІНФОРМАЦІЯ_3 що свідчить про помилкову ідентифікацію правопорушника.
Ухвалою від 27 червня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 17 червня 2025 року тимчасово виконуючим начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 Володимиром УДОДОМ розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , виніс постанову №14/3473 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Як вбачається з постанови №14/3473 від 17.06.2025 року «16.06.2025 року близько 19 год. 20 хв. в особливий період під час дії військового стану до ІНФОРМАЦІЯ_2 був доставлений працівниками поліції військовозобов'язаний ЗС України ОСОБА_1 який згідно п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року був належним чином оповіщений засобами поштового зв'язку, а саме: повістка ТЦК № НОМЕР_1 була направлена рекомендованим поштовим відправленням від 25.02.2025 №0610233886907 на його ім'я про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , на 14 год. 00 год. 07.03.2025 з метою звірки облікових даних, однак військовозобов'язаний солдат запасу ЗС України ОСОБА_1 не з'явився за цим викликом, не виконавши тим самим зобов'язання, які передбачені абзацом 2 частини 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивачем зазначено що жодних повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 він не отримував.
Позивач зазначив, що не погоджується із вказаною постановою і вважає її протиправною з підстав відсутності доказів повідомлення позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення, відсутності доказів вчинення позивачем правопорушення а також відсутності у діях позивача складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Разом з тим позивач зазначає про те що в постанові №14/3473 від 17.06.2025 року зазначено не вірно його анкетні данні а саме зазначено дату народження як: ІНФОРМАЦІЯ_3 що свідчить про помилкову ідентифікацію правопорушника.
Так, особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
У зв'язку з військовою агресією російської федерації, Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в України», який затверджено Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний стан, який продовжувався відповідними Указами Президента України та триває на момент розгляду справи.
Згідно з вимогами статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
16.05.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», що набрала чинності 18.05.2024. Серед інших, зазначеним Порядком визначено процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів.
Відповідно до п.п. 21, 27, 28, 30, 30-2, 30-3 Порядку № 560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх Персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Під час мобілізації громадяни викликаються по районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду дня визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персонапьних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
Згідно з п. 41 Порядку № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів. Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно до матеріалів справи відповідачем не було надано відзиву на позовну заяву та матеріалів адміністративної справи, отже суд не має змоги встановити чи направлялась повістка на адресу позивача та чи отримував він її.
Частиною п'ятою статті 258 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України підтвердних документів про отримання особою виклику.
Статтею 285 КУпАП визначено, що копія постанови протягом трьох днів вручається висипається особі, щодо якої п винесено. У рай якщо копія постанови дістається про це робиться відповідна відмітка у справі.
Враховуючи наведене, суд вважає що позивачем доведено факт неправомірності винесеної постанови та вважає що позов підлягає задоволенню оскільки відповідачем не зазначено в постанові про адміністративне правопорушення адреси куди було направлено повістку про виклик до РТЦК та анкетні данні позивача вказано з помилкою що унеможливлює встановлення факту належного повідомлення та правильності притягнення особи до відповідальності.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 5-7, 77, 90, 139, 241-246, 286 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, - задовольнити.
Скасувати постанову №14/3473 від 17.06.2025 року винесену тимчасово виконуючим обов'язки начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковником ОСОБА_2 .
Провадження у справі про адміністративне правопорушення №14/3473 від 17.06.2025 року закрити.
Судові витрати покласти на користь бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст судового рішення буде складено протягом десяти днів.
Суддя О.О. Богун
25.08.2025