09 лютого 2026 року м. Миколаїв Справа № 910/15266/25
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Ільєвої Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви (вх. № 954/26 від 21.01.2026 р.) Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України (01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, буд. 12/2; код ЄДРПОУ 37508596) до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (54001, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Адміральська, буд. 20; код ЄДРПОУ 04056612) та Акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (01061, м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 1; код ЄДРПОУ 37243279) про визнання незаконними вчинення реєстраційних дій та дій щодо реєстрації державного майна, скасування рішення про державну реєстрацію, визнання недійсним та скасування свідоцтва про реєстрацію права власності, визнання права власності, -
Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради та Акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» про:
- визнання вчинення реєстраційних дій АТ «ДПЗКУ» в частині звернення до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо реєстрації державного майна за АТ «ДПЗКУ» незаконними;
- визнання незаконними дій Виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо реєстрації державного майна за АТ «ДПЗКУ» та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 2289234 від 06.04.2012;
- визнання недійсним та скасування свідоцтва від 29.03.2012 серія САЕ № 386805 про реєстрацію права власності за АТ «ДПЗКУ» нежитловий об'єкт, розташований за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця Заводська, будинок 31, за реєстраційним номером 2289234, що належить Державі Україна;
- визнання за державою Україна в особі Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України (ЄДРПОУ 37508596) право власності на нерухоме майно - нежитловий об'єкт, розташований за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця Заводська, будинок 31, за реєстраційним номером 2289234.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає обставини щодо неправомірної реєстрації права приватної власності за Акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України» на нежитловий об'єкт, розташований за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, вулиця Заводська, будинок 31, за реєстраційним номером 2289234, який є об'єктом державної власності. За ствердженнями позивача, зазначена реєстраційна дія, вчинена Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради, була здійснена за відсутності правових підстав та з грубим порушенням вимог чинного законодавства України, внаслідок чого Мінекономіки як уповноважений суб'єкт управління державним майном було фактично позбавлене можливості належним чином здійснювати свої визначені законом повноваження та обов'язки щодо управління відповідним майном, що створило загрозу порушення майнових інтересів держави. Засновником АТ "ДПЗКУ" є держава в особі Кабінету Міністрів України, органом управління корпоративними правами держави АТ "ДПЗКУ" є Мінекономіки. Позивач зазначає, що будь-які дії, пов'язані з майном АТ "ДПЗКУ", зокрема, операції з його відчуження чи інші форми розпорядження, а особливо реєстраційні дії щодо нерухомого майна чи інших активів, можуть здійснюватись виключно за попереднім та обов'язковим погодженням з уповноваженим органом управління - Мінекономіки (а також власника - Кабінету Міністрів України). Дії, пов'язані з майном АТ "ДПЗКУ", здійснені без погодження з уповноваженим органом управління, є протиправними, юридично нікчемними та не повинні визнаватися такими, що створюють правові наслідки, оскільки вчинені з порушенням вимог законодавства та статуту Товариства. На переконання позивача, будь-яке самовільне відчуження майна Товариства або здійснення реєстраційних дій без попереднього погодження з Мінекономіки порушує права Міністерства як органу управління, позбавляє державу належного контролю над державним майном, що входить до статутного капіталу Товариства, та суперечить встановленим законом і статутом механізмам управління корпоративними правами. Також позивач зазначає, що незаконна реєстрація права приватної власності на майно держави позбавляє Мінекономіки, як уповноважений орган управління, можливості ефективно здійснювати управління, використання та розпорядження державними активами. Наразі позивач зазначає, що держава в особі органу, який здійснює управління корпоративними правами, не надавала згоди на збільшення розміру статутного капіталу АТ «ДПЗКУ», а тим більше реєструвати за АТ «ДПЗКУ» спірне майно.
Позивач зазначає, що внаслідок протиправного видання Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради свідоцтва про право власності на нерухоме майно, що слугувало підставою для реєстрації права приватної власності за АТ "ДПЗКУ" на об'єкти, що належать державі, вказане майно неправомірно вибуло з державної власності у приватну власність Товариства.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 15.12.2025 справу за позовом Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради про визнання незаконними дій, визнання недійсним та скасування свідоцтва про реєстрацію права власності, визнання права власності, разом з доданими до неї документами передано за виключною підсудністю до Господарського суду Миколаївської області.
21.01.2026 матеріали справи № 910/15266/25 надійшли до Господарського суду Миколаївської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.01.2026 р. справу №910/15266/25 передано на розгляд судді Ільєвій Л.М.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 26.01.2026 вказану позовну заяву Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України (вх. № 954/26 від 21.01.2026 р.) залишено без руху, оскільки заявником в порушення вимог ч. 3 ст. 162, ч. 1 ст. 164 ГПК України не визначено ціну позову та не обґрунтовано неможливість її зазначення, а також неможливість подання відповідних доказів стосовно визначення такої ціни, що унеможливлює перевірку судом сплати судового збору у встановленому законом розмірі. При цьому вказаною ухвалою суду позивачу встановлено 10-денний строк для усунення виявлених недоліків при поданні позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Згідно з абз. 2 ч. 6 названої статті Кодексу, якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Вказана ухвала суду була вручена 29.01.2026 о 09:56 год. позивачу до наявного зареєстрованого в системі “Електронний суд» електронних кабінетів в порядку ч.ч. 5, 7 ст. 6 ГПК України згідно з довідкою Господарського суду Миколаївської області про доставку документа в кабінет електронного суду від 30.01.2026 р., з якої вбачається, що повідомлення про доставлення ухвали суду до електронного кабінету позивача отримано судом 29.01.2026 о 10:17 год.
Таким чином, перебіг встановленого позивачу десятиденного строку для усунення недоліків позовної заяви розпочався з 30.01.2026 р., а кінцевий строк - до 09.02.2025 р. (з урахуванням припадання останнього дня строку на 08.02.2026, що є вихідним днем).
30.01.2026 від позивача до господарського суду через підсистему «Електронний суд» ЄСІТС надійшла заява про усунення недоліків (вх. №1414/26 від 30.01.2026), в якій позивач зазначає, що спірне нерухоме майно перебуває у фактичному володінні, користуванні та розпорядженні АТ «ДПЗКУ», що унеможливлює проведення його оцінки. Крім того, за ствердженням позивача, Мінекономіки не володіє актуальними даними про ринкову вартість вказаних об'єктів, а остання балансова вартість може бути перевірена та встановлена лише шляхом аналізу внутрішніх бухгалтерських документів філії АТ «ДПЗКУ», доступу до яких позивач не має. Наразі позивач зазначає, що він скористався правом, передбаченим частиною другою статті 163 ГПК України, розрахувавши судовий збір, виходячи з мінімально встановленої ставки для майнових вимог. У зв'язку з наведеним позивач просить суд попередньо визначити розмір судового збору, з наступним стягненням недоплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої в процесі розгляду справи.
Також позивачем заявлено клопотання про витребування у АТ «ДПЗКУ» інформацію щодо дійсної вартості майна що є предметом позову, а у разі відсутності такої інформації - довідку про балансову вартість спірного майна станом на останню звітну дату для остаточного розрахунку розміру судового збору.
Отже, суд вважає, що позивач у встановлений судом строк усунув виявлені недоліки позовної заяви, про які зазначено в ухвалі суду від 26.01.2026.
Згідно з ч. 3 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Оскільки позивачем усунуті недоліки позовної заяви в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, господарський суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття позовної заяви Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України до розгляду та відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1, 3, 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного або позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали позовної заяви Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, господарський суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з урахуванням положень ст.ст. 12, 247 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи категорію справи, обсяг та характер доказів у справі.
Керуючись ст.ст. 12, 29, 120, 176, 177, 181, 182, 232, 234, 235, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Прийняти позовну заяву Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України (вх. № 954/26 від 21.01.2026 р.) до розгляду та відкрити провадження у справі № 910/15266/25 за позовом Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради та Акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» про визнання незаконними вчинення реєстраційних дій та дій щодо реєстрації державного майна, скасування рішення про державну реєстрацію, визнання недійсним та скасування свідоцтва про реєстрацію права власності, визнання права власності.
2. Справу № 910/15266/25 розглядати за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання призначити на 09 березня 2026 року о 15:00. Засідання суду відбудеться у приміщенні Господарського суду Миколаївської області за адресою: м. Миколаїв, вул. Олексія Вадатурського, 14.
4. Встановити відповідачам 15-денний строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України від дня отримання цієї ухвали з наданням до відзиву доказів в обґрунтування заперечень на позов, якщо такі докази не надані позивачем.
5. Встановити позивачу 7-денний строк для надання до суду відповіді на відзив, оформленої згідно вимог ст. 166 ГПК України, від дня отримання відзиву на позов.
6. Встановити відповідачам 7-денний строк з дня одержання відповіді на відзив для надання до суду заперечень на відповідь на відзив, які мають відповідати вимогам ст. 167 ГПК України.
7. Викликати учасників справи у підготовче засідання.
8. Повідомити учасників справи про наявність в Господарському суді Миколаївської області технічної можливості проведення судових засідань в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 197 ГПК України та в приміщенні суду відповідно до ч.ч. 6-8 ст. 197 ГПК України.
9. Повідомити учасників справи, що з 18.10.2023 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами-підприємцями" № 3200-IX від 29.06.2023 адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку.
10. Повідомити учасників справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на веб-сторінці Господарського суду Миколаївської області на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://mk.arbitr.gov.ua/sud5016/.
Ухвала набирає законної сили 09.02.2026 року та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Ільєва