ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
10.02.2026Справа № 910/12201/25
За позовом керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах Управління освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради, Смілянської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергум" м. Києва
про визнання додаткових угод недійсними, стягнення безпідставно одержаних коштів, ціна позову 221649,05 грн.,
Суддя Паламар П.І.
Без виклику представників сторін (без проведення судового засідання).
у вересні 2025 року керівник Смілянської окружної прокуратури звернувся в суд з позовом в інтересах Управління освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради, Смілянської міської ради з підстав ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Прокурор зазначав, що у листопаді 2020 року Управління освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради (далі-позивач 1.) оголосило про проведення відкритих торгів (тендеру) по закупівлі 950273 кВт/год електричної енергії з очікуваною вартістю 2218713 грн. (оголошення № UA-2020-11-13-013674-с, код ДК 021:2015:09310000-5-електрична енергія).
Переможцем торгів визнано відповідача з ціновою пропозицією 1715543,03 грн., з яким позивачем був укладений відповідний договір про постачання електричної енергії споживачу № 352 від 24 грудня 2020 р.
Відповідно до умов п. 5.1. договору загальна вартість договору становить 1715543,04 грн. з урахуванням ПДВ (ціна електричної енергії за 1 кВт/год становить 1,191676 грн, ціна передачі активної енергії становить 0,31276 грн за 1 кВт/год). На виконання умов договору позивач перерахував відповідачу 1641678,22 грн.
У подальшому між позивачем та відповідачем були укладені додаткові угоди №№ 2 від 25 лютого 2021 р., 3 від 18 березня 2021 р., 4 від 2 червня 2021 р., 6 від 29 липня 2021 р., 7 від 27 серпня 2021 р., 8 від 29 вересня 2021 р., 9 від 1 листопада 2021 р. до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Додатковою угодою № 2 до договору сторони погодили тариф на постачання 0,29393 грн. кВт/год, який відповідав нормам чинного законодавства. Вартість за 1 кВт/год електричної енергії збільшили з 1,805 грн. кВт/год до 1,92 грн кВт/год (на 6,66%). При цьому прокурор вказував, що підстав для підвищення тарифу не було.
Додатковою угодою № 4 до договору сторони зменшили ціну електричної енергії з 2,05 грн. кВт/год до 1,88 грн. кВт/год. При цьому, вказував, що на ринку спостерігалося значне коливання ціни в бік зменшення, проте визначена сторонами ціна більша за визначену в договорі на 4,4%.
Рештами угод №№ 3, 6, 7, 8, 9 до договору сторони збільшили ціну на електричну енергію з одночасним зменшенням обсягу закупівлі енергії.
Вказував, що на підставі вищевказаних додаткових угод №№ 2, 3, 4, 6-9 підвищено ціну за одиницю товару на 37,85% без обґрунтування підстав для такого підвищення та у порушення максимального ліміту для підвищення ціни на товар більш ніж на 10%.
За таких обставин прокурор просив задовольнити позов, визнати на підставі ст.ст. 203, 215 ЦК України додаткову угоду № 2 недійсною в частині ціни активної енергії 1,3107 за кВт/год без урахування ПДВ, визнати недійсними додаткові угоди №№ 3, 4, 6, 7, 8, 9, стягнути з відповідача на користь позивача 1. на підставі ч. 1 ст. 670 ЦК 221649,05 грн. сплачених за товар, який не був поставлений відповідачем.
Також прокурор просив покласти на відповідача понесені ним витрати з оплати судового збору.
Позивачі письмових пояснень на заявлений прокурором у їх інтересах позов не подали, про розгляд судом справи повідомлені в установленому порядку.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, про розгляд судом справи щодо нього повідомлений в установленому порядку. Заявив про сплив строку позовної давності до часу звернення прокурора в суд з указаним позовом.
Також подав клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
З урахуванням характеру спору та предмету доказування у справі судом відмовлено у задоволенні вказаного клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі в частині вимог керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах Смілянської міської ради слід закрити, позов в іншій частині підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
З урахуванням визначеного прокурором способу захисту - визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу, укладених між Управлінням освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради та відповідачем, стягнення з відповідача на користь Управління освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради 221649,05 грн. коштів, позовна заява не містить предмету спору та вимог, спрямованих на захист прав або інтересів Смілянської міської ради (позивача 2.).
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 231 ГК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Оскільки предмет спору за участі Смілянської міської ради та іншими учасниками спірних відносин відсутній, то провадження у справі в частині вимог керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах цього позивача відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України підлягає закриттю.
Судом встановлено, що у листопаді 2020 року Управління освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради (далі-позивач 1.) оголосило про проведення відкритих торгів (тендеру) по закупівлі 950273 кВт/год електричної енергії з очікуваною вартістю 2218713 грн. (оголошення № UA-2020-11-13-013674-с, код ДК 021:2015:09310000-5-електрична енергія).
Переможцем торгів визнано відповідача з ціновою пропозицією 1715543,03 грн.
24 грудня 2020 р. між цим позивачем та відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 352, згідно з умовами якого відповідач (постачальник) продає позивачу (споживач) електричну енергію (код ДК 021:2015:09310000-5-електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а останній - прийняти та оплатити його вартість на умовах договору.
Відповідно до п.п. 5.1., 5.2. договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до договору.
Загальна вартість договору на момент його укладення становить 1715543,04 грн. з ПДВ в т.ч. ПДВ 285923,83 грн.
Ціна активної енергіє складає -1,191676 за 1 кВт/год без ПДВ. Ціна передачі активної енергії складає - 0,31276 за 1 кВт/год без ПДВ. Спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника.
Згідно Комерційної пропозиції № 1 (Додаток № 1 до договору) ціна (тариф) електричної енергії та/або спосіб визначення ціни електричної енергії, у т.ч. диференційовані ціни (тарифи), або порядок визначення ціни становить 1,805315988 грн з урахуванням ПДВ за 1 кВт/год.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями прокурора, викладеними у позовній заяві, наявною у матеріалах справи копією вищевказаного договору.
Також встановлено, що згодом протягом січня-листопада 2021 року між позивачем 1. та відповідачем було укладено десять додаткових угод до цього договору про постачання електричної енергії споживачу № 352 від 24 грудня 2020 р., на підставі яких (додаткові угоди №№ 2 від 25 лютого 2021 р., 3 від 18 березня 2021 р., 4 від 2 червня 2021 р., 6 від 29 липня 2021 р., 7 від 27 серпня 2021 р., 8 від 29 вересня 2021 р., 9 від 1 листопада 2021 р.) сторони збільшили ціну закупівлі електричну енергію, зокрема:
додатковою угодою № 2 від 25 лютого 2021 р. ціну електричної енергії сторонами збільшено до 1,3107 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, передачу електричної енергії встановлено на рівні 0,29393 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, диференційовані ціни (тарифи) 1,925556 грн за 1 кВт/год з ПДВ (з 1 січня 2021 року - 113403 кВт/год за ціною 1,805324398 грн з ПДВ на суму - 204729,20 грн. з ПДВ, з 1 лютого по 31 грудня 2021 року - 784611,738 кВт/год за ціною 1,925556 грн з ПДВ на суму 1510813,84 грн. з ПДВ). Дія додаткової угоди розповсюджується на розрахунковий період з 1 лютого 2021 року;
додатковою угодою № 3 від 18 березня 2021 р. ціну електричної енергії сторонами збільшено до 1,41440333 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, передачу електричної енергії -0,29393 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, диференційовані ціни (тарифи) встановлено 2,05 грн за 1 кВт/год з ПДВ (з 1 січня 2021 року - 113403 кВт/год за ціною 1,805324398 грн з ПДВ на суму - 204729,20 грн. з ПДВ; з 1 лютого 2021 р. - 97539 кВт/год за ціною 1,925556 грн з ПДВ на суму 187816,81 грн. з ПДВ, з 1 березня - 31 грудня 2021 р. - 645364,40487805 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 1322997,03 грн. з ПДВ). Дія додаткової угоди розповсюджується на розрахунковий період з 1 березня 2021 року;
додатковою угодою № 4 від 2 червня 2021 р. ціну електричної енергії сторонами зменшено до 1,273105 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, передачу електричної енергії -0,29393 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, диференційовані ціни (тарифи) встановлено 1,880442 грн за 1 кВт/год з ПДВ (з 1 січня 2021 року - 113403 кВт/год за ціною 1,805324398 грн з ПДВ на суму - 204729,20 грн. з ПДВ; з 1 лютого 2021 р. - 97539 кВт/год за ціною 1,925556 грн з ПДВ на суму 187816,81 грн. з ПДВ, з 1 березня - 31 грудня 2021 р. - 82732 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 169600,60 грн. з ПДВ, з 1 квітня 2021 року - 127234 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 260829,70 грн. з ПДВ, з 1 травня - 31 грудня 2021 року - 435398,405 кВт/год за ціною - 1,880442 грн. з ПДВ на суму - 818741,447 з ПДВ). Дія додаткової угоди розповсюджується на розрахунковий період з 1 травня 2021 року;
додатковою угодою № 6 від 29 липня 2021 р. ціну електричної енергії сторонами збільшено до 1,36154786 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, передачу електричної енергії -0,29393 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, диференційовані ціни (тарифи) встановлено 1,986573432 за 1 кВт/год з ПДВ (з 1 січня 2021 р. - 113403 кВт/год за ціною 1,805324398 грн. з ПДВ на суму 204729,20 грн. з ПДВ; з 1 лютого 2021 р. - 97539 кВт/год за ціною 1,925556 грн. з ПДВ на суму 187816,81 грн. з ПДВ, з 1 березня 2021 р. - 82732 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 169600,60 грн. з ПДВ, з 1 квітня 2021 р. -127234 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 260829,70 грн. з ПДВ, з 1 травня 2021 р. - 70632 кВт/год за ціною 1,880442 грн. з ПДВ на суму 132 819,38 грн. з ПДВ, з 1 червня 2021 р. - 50229 кВт/год за ціною 1,880442 грн. з ПДВ на суму 94452,72 грн. з ПДВ, з 1 липня - 31 грудня 2021 року 297733,41396423 кВт/год за ціною 1,986573432 грн з ПДВ на суму 591469,29 грн. з ПДВ). Дія додаткової угоди розповсюджується на розрахунковий період з 1 липня 2021 року;
додатковою угодою № 7 від 27 серпня 2021 р. ціну електричної енергії сторонами збільшено до 1,49 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, передачу електричної енергії - 0,29393 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, диференційовані ціни (тарифи) встановлено 2,140716 за 1 кВт/год з ПДВ (з 1 січня 2021 року - 113403 кВт/год за ціною 1,805324398 грн з ПДВ на суму 204729,20 грн. з ПДВ, з 1 лютого 2021 р. - 97539 кВт/год за ціною 1,925556 грн. з ПДВ на суму 187816,81 грн. з ПДВ, з 1 березня 2021 року - 82732 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 169600,60 грн. з ПДВ, з 1 квітня 2021 р. - 127234 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 260829,70 грн. з ПДВ, з 1 травня - 70632 кВт/год за ціною 1,880442 грн. з ПДВ на суму 132819,38 грн. з ПДВ, з 1 червня 2021 р. - 50229 кВт/год за ціною 1,880442 грн. з ПДВ на суму 94452,72 грн. з ПДВ, з 1 липня 2021 р - 33968 кВт/год за ціною 1,986573432 грн. з ПДВ на суму 67460,06 грн. з ПДВ, з 1 серпня - 31 грудня 2021 року - кВт/год за ціною 2,140716 грн. з ПДВ на суму 524009,23 грн. з ПДВ). Дія додаткової угоди розповсюджується на розрахунковий період з 1 серпня 2021 року;
додатковою угодою № 8 від 29 вересня 2021 р. ціну електричної енергії сторонами збільшено до 1,62 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, передачу електричної енергії - 0,29393 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, диференційовані ціни (тарифи) встановлено 2,296716 за 1 кВт/год з ПДВ (з січня 2021 року - 113403 кВт/год за ціною 1,805324398 грн. з ПДВ на суму 204729,20 грн. з ПДВ, з лютого 2021 року - 97539 кВт/год за ціною 1,925556 грн. з ПДВ на суму 187816,81 грн. з ПДВ, з березня 2021 року - 82732 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 169600,60 грн. з ПДВ, з квітня 2021 р. - 127234 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 260829,70 грн. з ПДВ, з травня 2021 р. - 70632 кВт/год за ціною 1,880442 грн. з ПДВ на суму 132819,38 грн. з ПДВ, з червня 2021 року - 50229 кВт/год за ціною 1,880442 грн. з ПДВ на суму 94452,72 грн. з ПДВ, з липня 2021 року - 33968 кВт/год за ціною 1,986573432 грн. з ПДВ на суму 67460,06 грн. з ПДВ, з серпня 2021 року - 38225 кВт/год за ціною 2,140716 грн. з ПДВ на суму 81828,87 грн. з ПДВ, з вересня - грудня 2021 року - 192527,22583027 кВт/год за ціною 2,296716 грн. з ПДВ на суму 442180,36 грн. з ПДВ). Дія додаткової угоди розповсюджується на розрахунковий період з 1 вересня 2021 року;
додатковою угодою № 9 від 1 листопада 2021 р. ціну електричної енергії сторонами збільшено до 1,78 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, передачу електричної енергії - 0,29393 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, диференційовані ціни (тарифи) встановлено 2,488716 за 1 кВт/год з ПДВ (з січня 2021 року - 113403 кВт/год за ціною 1,805324398 грн. з ПДВ на суму 204729,20 грн. з ПДВ, з лютого 2021 року - 97539 кВт/год за ціною 1,925556 грн. з ПДВ на суму 187816,81 грн. з ПДВ, з березня 2021 року - 82732 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 169600,60 грн. з ПДВ, з квітня 2021 року - 127234 кВт/год за ціною 2,05 грн. з ПДВ на суму 260829,70 грн. з ПДВ, з травня 2021 року - 70632 кВт/год за ціною 1,880442 грн. з ПДВ на суму 132819,38 грн. з ПДВ, з червня 2021 року - 50229 кВт/год за ціною 1,880442 грн. з ПДВ на суму 94452,72 грн. з ПДВ, з липня 2021 року - 33968 кВт/год за ціною 1,986573432 грн. з ПДВ на суму 67460,06 грн. з ПДВ, з серпня 2021 р. - 38225 кВт/год за ціною 2,140716 грн. з ПДВ на суму 81828,87 грн. з ПДВ, з вересня 2021 р. - 63926 кВт/год за ціною 2,296716 грн. з ПДВ на суму 146819,87 грн. з ПДВ, жовтня-грудень 2021 року - 118679,86544065 кВт/год за ціною 2,488716 грн. з ПДВ на суму 295 360,48 грн з ПДВ). Дія додаткової угоди розповсюджується на розрахунковий період з 1 жовтня 2021 року.
Вказані обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями вищевказаних додаткових угод.
Отже, між сторонами по справі виникли відносини з публічних закупівель за державні кошти, правові та економічні засади здійснення яких врегульовані Законом України "Про публічні закупівлі" (далі-Закон).
Оскільки спірні відносини між сторонами по справі виникли у 2021 році, то до них застосовуються відповідні положення Закону в редакції, чинній на час укладення оспорюваних угод.
Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями статті 5 Закону визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно ч. 4, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у т.ч. ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю.
З матеріалів справи слідує, що внаслідок послідовного укладення протягом лютого-листопада 2021 року додаткових угод до договору сторони збільшили ціну за одиницю товару з 1,191676 за 1 кВт/год без ПДВ до 1,78 грн. за 1 кВт/год без ПДВ за 1 кВт/год з ПДВ, тобто змінили ціну товару більше ніж на 10 відсотків.
Зокрема, додатковою угодою № 2 від 25 лютого 2021 р. сторони збільшили ціну товару на 6,66% (попри відсутність доказів про коливання на ринку); 3 від 18 березня 2021 р. збільшили на 13,25%; угодою № 4 від 2 червня 2021 р. сторони зменшили ціну товару з 2,05 грн. кВт/год до 1,88 грн. кВт/год (попри те, що на ринку спостерігалося значне коливання ціни в бік зменшення, визначена сторонами ціна більша за визначену в договорі на 4,4%); угодами № 6 від 29 липня 2021 р. сторони збільшили ціну товару на 10,04%, № 7 від 27 серпня 2021 р. - на 18,58%, № 8 від 29 вересня 2021 р. - на 27,2%, № 9 від 1 листопада 2021 р. - на 37,88%.
Таким чином, умовами вищевказаних додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу № 352 від 24 грудня 2020 р. було перевищено ціну товару від змісту тендерної пропозиції більше ніж на 10 %, що суперечить ч. 4, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Згідно з роз'ясненням Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 3302-06/34307-06 "Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю" від 27 жовтня 2016 р. внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.
Отже, для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції.
Підставою для внесення змін до договору та укладення додаткових угод №№ 2 від 25 лютого 2021 р., 3 від 18 березня 2021 р., 4 від 2 червня 2021 р., 6 від 29 липня 2021 р., 7 від 27 серпня 2021 р., 8 від 29 вересня 2021 р., 9 від 1 листопада 2021 р. стали надані відповідачем експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати №№ О-106/02 від 3 лютого 2021 р., О-237 від 3 березня 2021 р., О-638 від 6 липня 2021 р., О-741/04 від 9 серпня 2021 р., О-894/01 від 10 вересня 2021 р., О-1016 від 12 жовтня 2021 р.
Указані висновки свідчать про середньозважену ціну на РДН в ОЕС України, а не про коливання (збільшення чи зменшення ціни товару на ринку) за період з дати укладення договору до дати укладання додаткових угод до договору.
Крім того, в указаних висновках зазначено про те, що інформація, яка надана в експертних висновках, має довідковий характер.
За таких обставин, вищевказані висновки Черкаської торгово-промислової палати не підтверджують коливання ціни на електричну енергію впродовж періоду з лютого-листопад 2021 року.
Укладення додаткових угод до договору щодо зміни ціни на товар за відсутності підстав для цього, визначених Законом, тим самим спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору.
Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону.
Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
Кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам (ст. 13 ЦК).
Згідно ч. 1 ст. 43 Закону договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог ч. 4 статті 41 цього Закону.
Згідно з правилами ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з ч. 2 ст. 215 ЦК України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
За змістом ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення (ст. 236 ЦК України).
Враховуючи, що додаткові угоди №№ 2 від 25 лютого 2021 р. (в частині визначення ціни електричної енергії ), 3 від 18 березня 2021 р., 4 від 2 червня 2021 р., 6 від 29 липня 2021 р., 7 від 27 серпня 2021 р., 8 від 29 вересня 2021 р., 9 від 1 листопада 2021 р. укладені з порушенням вимог ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", то в силу указаних вимог і відповідно до ст. 215 ЦК України вони підлягають визнанню недійсними в оспорюваній частині.
Позовна давність за цими вимогами з урахуванням положень ст. 257, п.п. 12 та 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України до часу звернення позивача в суд з указаним позовом не спливла. Доводи відповідача з цього приводу є безпідставними.
Згідно вимог ч. 1 ст. 216 ЦК України в разі недійсності правочину кожна зі сторін зобов'язана повернути другій стороні в натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Поясненнями прокурора, викладеними у позовній заяві, наявним у матеріалах справи звітом про виконання договору про закупівлю UA-2020-11-13-013674-с (дата формування звіту від 15 січня 2022 р.) стверджується факт передачі відповідачем позивачу 1. 796552 кВт/год електричної енергії.
На виконання умов договору позивачем 1. перераховано на рахунок відповідача загалом 1641678,22 грн., що підтверджується вищевказаним звітом.
Згідно з роз'ясненнями пленуму Вищого господарського суду України, наданими у п. 2 постанови № 6 від 23 березня 2012 р. "Про судове рішення", суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).
Згідно ч. 1, п. 1 ч 3 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Враховуючи наведене відповідач зобов'язаний повернути позивачу 1. кошти у розмірі 221649,05 грн., сплачені в рахунок оплати за електричну енергію на підставі недійсних додаткових угод №№ 2 від 25 лютого 2021 р., 3 від 18 березня 2021 р., 4 від 2 червня 2021 р., 6 від 29 липня 2021 р., 7 від 27 серпня 2021 р., 8 від 29 вересня 2021 р., 9 від 1 листопада 2021 р.
Доказів повернення позивачу отриманих відповідачем за недійсними додатковими угодами коштів суду не надано.
За таких обставин з відповідача на користь позивача 1. як споживача за договором про постачання електричної енергії споживачу № 352 від 24 грудня 2020 р. підлягає стягненню 221649,05 грн. безпідставно набутих на виконання недійсних правочинів коштів.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, то понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на нього.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
провадження у справі № 910/12201/25 в частині вимог керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах Смілянської міської ради закрити.
Позов керівника Смілянської окружної прокуратури в іншій частині задовольнити.
Визнати недійсними додаткові угоди №№ 2 від 25 лютого 2021 р. (в частині ціни активної енергії 1,3107 грн. за кВт/год ), 3 від 18 березня 2021 р., 4 від 2 червня 2021 р., 6 від 29 липня 2021 р., 7 від 27 серпня 2021 р., 8 від 29 вересня 2021 р., 9 від 1 листопада 2021 р. до договору про постачання електричної енергії споживачу № 352 від 24 грудня 2020 р. між Управлінням освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради (20701, Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Перемоги, 18, код 38627941) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергум" (03186, м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5-А, офіс 320, код 39568531).
Стягнути з Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергум" (03186, м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5-А, офіс 320, код 39568531) на користь Управління освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради (20701, Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Перемоги, 18, код 38627941) 221649,05 грн. безпідставно набутих коштів.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергум" (03186, м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5-А, офіс 320, код 39568531) на користь Черкаської обласної прокуратури (18015, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 286, код 02911119) 19616,59 грн. витрат по оплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар