Ухвала від 09.02.2026 по справі 908/2671/24

номер провадження справи 16/12/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

09.02.2026 Справа № 908/2671/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Ніколаєнка Романа Анатолійовича, за участі секретаря судового засідання Лісовик О.В., розглянувши матеріали заяви Запорізької міської ради (пр.Соборний, 206, м.Запоріжжя, 69105, код ЄДРПОУ 04053915) про грошові вимоги кредитора до боржника (б/н від 18.02.2025) у справі № 908/2671/24, матеріали справи № 908/2671/24

за заявою - Національного банку України (вул.Інститутська, 9, м.Київ, 01008, код ЄДРПОУ 00032106)

до боржника - Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ» (вул.Європейська, 16, м.Запоріжжя, 69104, код ЄДРПОУ 02307292), скорочене найменування - ПрАТ “СК “Оранта-Січ»

кредитори:

1) Державна спеціалізована фінансова установа “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (03037, м.Київ, вул.Максима Кривоноса, буд.2-А, код ЄДРПОУ 20033504)

2) Запорізьке регіональне управління державної спеціалізованої фінансової установи “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (69005, м.Запоріжжя, вул.Патріотична, буд.49, код ЄДРПОУ 25489232)

3) Запорізька міська рада (пр.Соборний, 206, м.Запоріжжя, 69105, код ЄДРПОУ 04053915)

про банкрутство

ліквідатор - арбітражний керуючий Слободян Олексій Юрійович (79032, м.Львів, вул. Дж. Вашингтона, 7В)

За участі представників:

в залі суду:

від ПрАТ “СК “Оранта-Січ» - Богославський В.А., довіреність від 29.01.2026

від Запорізької міської ради - Мироненко Н.О., відомості ЄДРЮОФОПГФ

ліквідатор - арбітражний керуючий Слободян О.Ю.

в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду:

від НБУ - Звада Р.В., відомості ЄДРЮОФОПГФ

УСТАНОВИВ:

Національний банк України (далі, також - НБУ, Банк) звернувся до Господарського суду Запорізької області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» (далі, також - Страховик, Боржник).

За результатами автоматизованого розподілу розгляд заяви (єдиний унікальний номер справи 908/2671/24) визначено судді Ніколаєнку Р.А. (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.10.2024).

За підсумками підготовчого засідання, ухвалою від 23.10.2024 Господарський суд Запорізької області відкрив провадження у справі № 908/2671/24 про банкрутство Приватного акціонерного товариства «СК «Оранта-Січ», ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів, ввів процедуру розпорядження майном страховика - ПрАТ «СК «Оранта-Січ», розпорядником майна призначив арбітражного керуючого Ващишину Оксану Вікторівну, попереднє засідання у справі призначив на 21.01.2025, 10.00.

Офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства «СК «Оранта-Січ» суд здійснив 23.10.2024 (номер публікації 74390).

На цей час на підставі ухвали суду від 04.02.2025 повноваження розпорядника майна у справі виконує арбітражний керуючий Слободян Олексій Юрійович (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 2130 від 30.04.2024).

За правилами ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства (КУзПБ) конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

У абз.2 ч.6 ст.45 КУзПБ унормовано, що заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду.

У абз.3 ч.6 ст.45 КУзПБ передбачено, що вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.

18.02.2025 в рамках справи про банкрутство ПрАТ “СК “Оранта-Січ» суд отримав заяву Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника (б/н від 18.02.2025), яка подана поза межами встановленого ч.1 ст.45 КУзПБ строку.

Ухвалою від 04.03.2025 заяву Запорізької міської ради суд прийняв та згідно з правилами ч.6 ст.45 КУзПБ призначив до розгляду у судовому засіданні, яке проводитиметься після попереднього засідання суду у даній справі. Дату засідання було ухвалено визначити окремою ухвалою після попереднього засідання по справі.

10.04.2025 попереднє засідання у справі № 908/2671/24 про банкрутство ПрАТ “СК “Оранта-Січ» відбулось, про що постановлено ухвалу суду від 10.04.2025 у цій справі.

Ухвалою від 18.04.2025 у справі №908/2671/24 засідання суду для розгляду заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника (б/н від 18.02.2025) суд призначив на 19.05.2025, 10.40, зобов'язав Запорізьку міську раду (далі, також - Заявник, Рада) надати додаткові докази про суті заявлених вимог.

У своїй заяві Запорізька міська рада просить визнати її грошові вимоги до Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ» на дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017 по 31.07.2024 у розмірі 5 319 070,84 грн, а також в сумі 4844,80 грн сплаченого за подання заяви з грошовими вимогами судового збору.

Заявник стверджує про безоплатне та безпідставне користування ПрАТ “СК “Оранта-Січ» земельною ділянкою комунальної форми власності, площею 0,4406 га, кадастровий номер 2310100000:03:031:0106, з цільовим призначенням: 03.09 “Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ», без правовстановлюючих документів, за період часу з 03.04.2017 по 31.07.2024, що є порушенням вимог ст.206 Земельного кодексу України щодо платності використання землі.

На дату призначеного засідання ПрАТ “СК “Оранта-Січ» (далі, також - Боржник) подало відзив на заяву про грошові вимоги кредитора до боржника (б/н від 15.05.2025), згідно з яким вважає вимоги Заявника недоведеними та необґрунтованими, просить у задоволенні заяви Запорізької міської ради відмовити у повному обсязі.

Розпорядник майна арбітражний керуючий Слободян О.Ю. згідно з поданим повідомленням про розгляд вимог Запорізької міської ради (б/н від 18.05.2025) вимоги цього Заявника не визнає.

В засіданні 19.05.2025 оголошувалась перерва до 18.06.2025, 14.30.

На це засідання Заявник надав додаткові пояснення (б/н від 05.06.2025), відповідно до змісту яких на заявлених вимогах наполягає, в тому числі, зважаючи на заявлений спірний період (починаючи з 03.04.2017), звертає увагу на продовження передбачених ст.257 ЦК України строків позовної давності на період введеного карантину та на період воєнного стану, наголошуючи, що добросовісно користується своїми правами.

Також Заявник подав відповідь на відзив ПрАТ “СК “Оранта-Січ» (б/н від 06.06.2025) з викладенням своїх доводів на аргументи заперечень Боржника, в тому числі щодо розташування на спірній земельній ділянці нерухомого майна іншої юридичної особи.

Крім того, Заявник подав відповідь на відзив розпорядника майна (б/н від 06.06.2025), з аргументами розпорядника майна Заявник також не погоджується, зокрема наголошуючи, що при визначенні розміру грошових зобов'язань Боржника Запорізькою міською радою правильно, законно та обґрунтовано застосований річний розмір орендної плати за земельну ділянку, зайняту фінансовою установою, їх підрозділами - у розмірі 8 відсотків від нормативної грошової оцінки.

На засідання 18.06.2025 отримано клопотання Боржника про призначення економічної експертизи (б/н від 17.06.2025), у якому ПрАТ “СК “Оранта-Січ» просить:

1. Призначити у справі № 908/2671/24 судову економічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:

- Чи вірно здійснено Запорізькою міською радою Розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ПрАТ “СК “Оранта-Січ» (код ЄДРПОУ 02307292) земельною ділянкою площею 4406 кв.м, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21б без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 03.04.2017 по 31.07.2024, що є додатком до заяви про грошові вимоги кредитора до боржника від 18.02.2025, враховуючи норми податкового законодавства, відповідні методики, формули, коефіцієнти, ставки, періоди розрахунку, цільове призначення земельної ділянки, межі та площі земельної ділянки, а також фактичні здійснені зі сторони ПрАТ “СК Оранта-Січ» оплати орендної плати за користування такою земельною ділянкою у відповідних періодах?

2. Проведення судової економічної експертизи доручити Запорізькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України, розташованому за адресою: 69068 м. Запоріжжя, вул. Аваліані,19а, код ЄДРПОУ 25573056.

Ухвалою від 18.06.2025 розгляд заяви Запорізької міської ради з грошовими вимогами до Боржника суд відклав до 24.07.2025, 11.00.

19.06.2025 Запорізькою міською радою суду направлені заперечення на клопотання про призначення економічної експертизи (б/н від 19.06.2025), у яких Рада наводить, що необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи. У спірному випадку Рада вважає, що призначення судової економічної експертизи є недоцільним, оскільки вирішення порушеного питання не потребує спеціальних знань чи досліджень, поставлене питання може бути вирішене в ході розгляду справи, а призначення судової економічної експертизи може призвести лише до затягування розгляду справи.

В засіданні 24.07.2025 представник Ради підтримала письмові заперечення проти клопотання Боржника про призначення судової економічної експертизи, зазначивши, що вихідні дані розрахунків є нормативно встановленими та зрозумілими.

За висловленою позицією розпорядника майна призначення експертизи є доцільним.

Представник Боржника підтримувала заперечення проти заявлених Радою вимог, пояснюючи, що ПрАТ “СК “Оранта-Січ» за користування землею вносило орендну плату згідно з діючим договором оренди, що був укладений сторонами у 2003 році, а про необхідність укладення нового договору оренди та про рішення Запорізької міської ради № 139/16 від 17.03.2023, у якому про це зазначено, ПрАТ “СК “Оранта-Січ» дізналось лише з отриманого листа Ради від 19.07.2024 “Про укладення договору оренди» з доданням до нього проекту договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106.

В ході судового засідання виникли додаткові питання до обох сторін, також суд визнав за необхідне витребувати додаткові докази та пояснення, у зв'язку з чим ухвалою від 24.07.2025 розгляд заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника суд відклав на 14.08.2025, 10.00.

В день засідання 14.08.2025, перед його початком від Заявника суд отримав додаткові пояснення вих.б/н від 14.08.2025, надані на виконання вимог ухвали суду від 24.07.2025.

В цьому засіданні представник Заявника зазначила про направлення перед судовим засіданням 14.08.2025 на адресу суду та Боржника додаткових пояснень, з долученням документів в підтвердження викладеного.

Представник Боржника вказала, що не ознайомлена з новими поясненнями Заявниками, наданими доказами, просила суд у зв'язку із цим розгляд справи відкласти.

Позицію представника ПрАТ “СК» Оранта-Січ» представник Запорізької міської ради підтримала.

Для належної реалізації своїх процесуальних прав всіма учасниками, враховуючи невиконання Боржником ухвали суду від 24.07.2025, неявку у судове засідання розпорядника майна, НБУ, суд ухвалою від 14.08.2025 розгляд заяви Запорізької міської ради та клопотання ПрАТ “СК» Оранта-Січ» про призначення економічної експертизи (б/н від 17.06.2025) відклав до 21.10.2025, 11.00.

На це засідання Рада на виконання ухвали від 14.08.2025 надала письмові пояснення (б/н від 16.09.2025) з долученням проекту договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106.

Боржник на ухвалу суду від 14.08.2025 надав письмові пояснення (б/н від 17.10.2025) з наведенням обставин щодо сплати ним орендної плати згідно з укладеним з Радою договором оренди земельної ділянки № 763 від 23.12.2003 (стосовно земельної ділянки № 2310100000:03:031:0040, яка зазнала поділу), який на переконання Боржника неправомірно (в односторонньому порядку) розірвано Радою. З поясненнями надано листування з Радою, проектно-договірну документацію щодо укладення з Радою договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106.

В судовому засіданні 21.10.2025, яке відбулось за участі розпорядника майна, представників Боржник та Заявника, були з'ясовані розбіжності у сумах сплачених Боржником орендних платежів, які зазначені у розрахунку Заявника та сумах цих платежів за наявними у справі відомостями ГУ ДПС у Запорізькій області (лист вих.№ 8757/5/08-01-04-07 від 14.07.2024, який додавався до першої заяви Ради від 30.12.2024, що залишалась без руху, та потім - без розгляду).

На запитання суду представник Заявника пояснила, що при поданні нової заяви про грошові вимоги (від 18.02.2025), Рада спиралась на відомості іншого інформативного листа ГУ ДПС у Запорізькій області 2025 року, який додавався до цієї (нової) заяви. Однак перевіркою додатків до заяви суд з'ясував відсутність такого листа податкового органу, про що довів представнику. Представник Ради, в свою чергу, запевнила про надання відповідних відомостей ГУ ДПС у Запорізькій області на наступне засідання, заявила клопотання про відкладення розгляду грошових вимог Ради у зв'язку із необхідністю перерахунку суми заявлених вимог.

Крім того, виникли певні питання по банківських виписках, наданих Боржником як на підтвердження сплати ним орендних платежів у спірних періодах. Наприклад, виписка про платежі у 2023 році містить інформацію про сплату 12.09.2022 орендної плати за липень 2023 року. Представник Боржника на запитання суду зазначила про необхідність часу для виконання перевірки даних, а отже - відкладення засідання суду.

Суд, після обговорення певних обставин по вимогах Заявника та наданих ним матеріалів, з'ясував необхідність у витребуванні додаткових доказів з метою правильного та об'єктивного розгляду заяви, зокрема - від Державного земельного кадастру.

Боржника та Заявника суд визнав за необхідне зобов'язати звірити розрахунки та підсумкові суми по фактично сплаченій Боржником орендній платі у заявлені Радою періоди.

Ухвалою від 21.10.2025 суд розгляд заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника, клопотання ПрАТ “СК» Оранта-Січ» про призначення економічної експертизи (б/н від 17.06.2025) відклав до 16.12.2025, 11.00.

Відзначається, що 22.10.2025 суд у справі № 908/2671/24 ухвалив постанову про визнання страховика ТОВ “СК “Оранта-Січ» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури страховика. Ліквідатором банкрута-страховика суд призначив арбітражного керуючого Слободяна Олексія Юрійовича, який виконував і повноваження розпорядника майна у справі.

Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області на виконання ухвали суду від 21.10.2025 у справі № 908/2671/24 із супровідним листом (вих.№ 9-8-0.6-4310/2-25 від 10.11.2025) надало копії поземельної книги на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106, витягів з Державного земельного кадастру від 07.10.2016 та від 04.11.2025 на цю земельну ділянку, а також копію доповідної записки відділу № 1 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин від 10.11.2025.

Ліквідатор арбітражний керуючий Слободян О.Ю. направив заперечення на вимоги Запорізької міської ради (вих.№01-20/25/317 від 12.12.2025), за змістом яких вимоги Ради відхиляє, наполягаючи, що ПрАТ “СК “Оранта-Січ» належно сплачувало за оренду землі на підставі укладеного з Радою договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0040 від 23.12.2003, з урахуванням додаткового договору до нього від 28.02.2012, дія якого була припинена лише рішенням Ради від 17.03.2023 №139/16.

Запорізька міська рада на ухвалу від 21.10.2025 надала додаткові пояснення у справі (б/н від 15.12.2025), з наведенням обґрунтування виконання розрахунку плати за оренду земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106, виходячи з 8% від її нормативної грошової оцінки.

Також Заявник надав отриманий на його запит лист ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.11.2025 №48312/6/08-01-04-03 з додатками - інформацією про нарахування та сплату по земельній ділянці з кадастровим номером № 2310100000:03:031:0040 за 2017 - 2024 роки.

Крім того, Заявником пояснено, що з метою виконання вимог ухвали суду від 21.10.2025 в частині звіряння з Боржником фактично сплачених орендних платежів було підготовлено та направлено на адресу департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради лист ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.11.2025 №48312/6/08-01-04-03 з додатками для складання актів звірки взаєморозрахунків по кожному року окремо з урахуванням інформації, відображеної в цьому листі, однак станом на 15.12.2025 відповідної інформації не надійшло і це унеможливило виконання відповідних інших вимог ухвали суду.

Боржник на виконання вимог суду надав укладений з Радою договір оренди земельної ділянки 2003 року з додатковим договором до нього 2012 року, витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106 від 04.07.2024, виписки по рахунку в АТ “Райффайзен Банк» про сплату орендних платежів за оренду землі, податкові декларації з плати за землю за 2017 - 2024 роки.

Ухвалою від 16.12.2025 суд розгляд заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника, клопотання ПрАТ “СК» Оранта-Січ» про призначення економічної експертизи (б/н від 17.06.2025) відклав на 25.02.2026, 12.00.

Запорізька міська рада 24.12.2025 надала додаткові пояснення у справі на виконання пунктів 4 та 5 ухвали суду від 21.10.2025 (б/н від 24.12.2025), в яких повідомлено, що 22.12.2025 Кредитор отримав лист департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 19.12.2025 №06.1-14/2494, в якому зазначено, що складання актів звірок з платниками по надходженнях до бюджету податків, зборів та інших обов'язкових платежів не належить до повноважень департаменту фінансової та бюджетної політики міської ради. Розглянувши інформацію Головного управління ДПС у Запорізькій області від 19.11.2025 року №48312/6/08-01-04-03 по нарахуваннях та сплаті орендної платі за землю по земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:03:031:0040 за 2017-2024 роки, департамент фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради в межах компетенції підтверджує надходження від ПАТ «Страхова компанія «Оранта Січ» (код ЄДРПОУ 02307292) до бюджету міської територіальної громади платежів за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб». Копії витягів з відповідних виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (із зазначенням номеру платіжного доручення, дати надходження та призначення платежу) на підтвердження факту сплати додаються. На підставі вище викладеного Кредитор не може виконати ухвалу Господарського суду Запорізької області від 21.10.2025 в частині складання актів звірки та направлення їх Боржнику. В той же час в даних поясненнях Кредитором наведено розрахунок боргу з помісячними сплатами для можливості проведення звірки Боржником. Також у письмових поясненнях, з урахуванням інформації, викладеної у листах ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.11.2025 №48312/6/08-01-04-03 (з додатками) та департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 19.12.2025 №06.1-14/2494, Радою наведено уточнений розмір заявлених до визнання сум неотриманих доходів (у кожному році), з урахуванням фактично внесених Боржником платежів, згідно з яким загальна сума недоотриманого доходу за фактичне користування земельною ділянкою Боржника починаючи з 03.04.2017 по 31.07.2024 складає 5 310 762,25 грн.

Ухвалою від 03.02.2026 розгляд заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника та клопотання ПрАТ “СК» Оранта-Січ» про призначення економічної експертизи (б/н від 17.06.2025) перенесено з 25.02.2026, 12.00 на 09.02.2026, 10.00.

05.02.2026 від представника ПрАТ “СК» Оранта-Січ» адвоката Світлицького Д.А. в системі “Електронний суд» надійшла заява про залучення його до участі у справі в якості представника відповідача та надання доступу до електронної справи № 908/2671/24 в підсистемі «Електронний суд». Заява судом задоволена.

ПрАТ “СК» Оранта-Січ» 06.02.2026 надано суду додаткові пояснення на ухвалу від 16.12.2025, в яких Боржник підтримав раніше висловлені доводи щодо необґрунтованості заявлених Запорізькою міською радою вимог. У поясненнях наведений здійснений Боржником розрахунок сплаченої орендної плати за землю, згідно з яким, за доводами Боржника, ПрАТ “СК» Оранта-Січ» в повному обсязі виконало свої зобов'язання за Договором оренди земельної ділянки від 23.12.2003.

Також в системі “Електронний суд» 06.02.2026 (зареєстровано 09.02.2026) від представника ПрАТ “СК» Оранта-Січ» адвоката Світлицького Д.А. надійшло клопотання про відкладення розгляду заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника для забезпечення належної підготовки до участі у справі.

Ліквідатор арбітражний керуючий Слободян О.Ю. 08.02.2026 надав додаткові пояснення у справі, в яких просив врахувати надані представником ПрАТ “СК» Оранта-Січ» розрахунки, які, на його думку підтверджуються п. 3.1.10 акту Документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючи органи, від 27.04.2021 №3154/08-01-07-11/02307292. Також і аудиторськими перевірками повноти визначення податкових зобов'язань зі сплати за землю за період з 04.01.2018 по 31.12.2020 не встановлено їх заниження або завищення.. Зазначений Акт перевірки долучений до матеріалів справи.

Засідання суду 09.02.2026, яке зафіксовано за допомогою технічного засобу відео- та звукозапису “vkz.court.gov.ua», відбулось за участі представника НБУ в режимі відеоконференції, ліквідатора, представника Боржника, Заявника - в залі судового засідання.

Присутні в засіданні представники Заявника, Боржника наполягали на своїх вимогах/запереченнях, позиціях відносно заявлених кредиторських вимог, які надані у справу письмово.

Ліквідатор арбітражний керуючий Слободян О.Ю. зазначив, що вимоги цього Заявника не визнає.

Представник НБУ питання щодо вирішення заявлених вимог та клопотань залишив на розсуд суду.

У судовому засіданні 09.02.2026 судом відмовлено у задоволенні клопотання ПрАТ “СК “Оранта-Січ» про призначення економічної експертизи (б/н від 17.06.2025), з наступних підстав.

Як вбачається з аналізу статті 12 ГПК України, до форм господарського судочинства законодавець відніс наказне провадження та позовне провадження (загальне або спрощене). Разом з тим, законодавцем передбачено, що справи про банкрутство господарські суди розглядають у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (наразі діє Кодекс України з процедур банкрутства).

Отже, переважному застосуванню у справах про банкрутство підлягають процесуальні норми, які визначені законодавством про банкрутство, як такі, що є спеціальними.

Системний аналіз положень статей 98-99 ГПК України та частини першої статті 45 КУзПБ дозволяє зробити висновок про те, що судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, попереднього слідства чи суду. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема, через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Аналіз положень статей 73, 99 ГПК України дозволяє зробити висновок про те, що висновок експерта складається за результатами проведення судової експертизи та є одним із видів доказів у справі; експертиза призначається судом за його власною ініціативою або за клопотанням учасника справи у випадку, коли суд вважає, що має дійсну потребу у спеціальних знаннях для встановлення певних фактичних даних, що входять до предмета доказування.

Законодавцем у справах про банкрутство обов'язок доказування обґрунтованості вимог кредитора певними доказами покладено на заявника грошових вимог, а предметом спору в даному випадку є вирішення питання про належне документальне підтвердження цих вимог кредитором-заявником. У випадку ненадання заявником-кредитором сукупності необхідних документів на обґрунтування своїх вимог, суд у справі про банкрутство відмовляє у визнанні таких вимог та включенні їх до реєстру вимог кредиторів. Надані кредитором докази мають відповідати засадам належності (стаття 76 ГПК України), допустимості (стаття 77 ГПК України), достовірності (стаття 78 ГПК України) та вірогідності (стаття 79 ГПК України). Комплексне дослідження доказів на предмет їх відповідності законодавчо встановленим вимогам є сутністю суддівського розсуду на стадії встановлення обсягу кредиторських вимог у справі про банкрутство. Воно не може бути замінене висновком експерта-економіста, який не обмежений вимогами статей 76-79 ГПК України та межами дослідницької функції суду саме на цій стадії розгляду справи про банкрутство. Покладення обов'язку доказування обґрунтованості відповідними доказами своїх вимог до боржника саме на кредитора не позбавляє його права на власний розсуд подавати суду ті чи інші докази, що дозволяє суду застосовувати принцип диспозитивності господарського судочинства та приймати рішення про визнання чи відмову у визнанні вимог кредитора, виходячи з тієї сукупності доказів, яка надана кредитором-заявником грошових вимог.

Системний аналіз положень статей 73, 99 ГПК України та статті 45 КУзПБ дозволяє дійти висновку про те, що при розгляді спірних грошових вимог кредитора суд не вправі призначати експертизу, предметом якої є дослідження документів на обґрунтування чи спростування грошових вимог кредитора, оскільки такі повноваження щодо дослідження повноти та належності документальних доказів, наданих конкурсним кредитором на обґрунтування своїх кредиторських вимог, законодавцем покладено на суд, який розглядає спірні вимоги кредитора у конкурсній процедурі. Суд не вправі перекладати свої повноваження щодо дослідження документальних доказів обґрунтованості спірних вимог на іншу особу (судового експерта).

Такого висновку дійшов касаційний суд у постанові від 28.07.2020 у справі №904/2104/19.

В даному випадку предметом розгляду суду є заявлені Запорізькою міською радою грошові вимоги у справі про банкрутство до Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ» на дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017 по 31.07.2024 у розмірі 5 319 070,84 грн, у вигляді несплаченої орендної плати за земельну ділянку.

Однак, з урахуванням вищевикладеного, суд відзначає, що призначення у справах про банкрутство судово-економічної експертизи спірних вимог кредитора, предметом якої є дослідження документального підтвердження розміру заборгованості спірних вимог кредитора згідно доказів, наданих суду у справу про банкрутство конкурсним кредитором, боржником чи іншими кредиторами, не вимагає застосування спеціальних економічних знань, оскільки предметом дослідження є повнота документального підтвердження грошових вимог. У цьому випадку виникають наслідки делегування судом власних повноважень з дослідження належності та повноти документальних доказів іншій особі (судовому експерту), що підтверджує вихід суду за межі наданої йому компетенції в межах провадження у справі про банкрутство та заборонено в силу приписів частин першої, другої статті 124 Конституції України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27.08.2020 у справі № 911/2498/18.

Вирішення питання щодо правильності здійснених Запорізькою міською радою розрахунків недоотриманих доходів за фактичне користування ПрАТ “СК “Оранта-Січ» земельною ділянкою у спірний період не потребує спеціальних знань і вирішується судом на підставі наданих доказів.

Отже, розглянувши клопотання Боржника про призначення судової економічної експертизи, дослідивши матеріали та обставини справи в їх сукупності, суд відзначає, що в даному випадку наданих суду доказів достатньо для вирішення заяви по суті, заявлене клопотання задоволенню не підлягає.

Розглянувши клопотання представника ПрАТ “СК» Оранта-Січ» адвоката Світлицького Д.А. про відкладення розгляду заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника, суд не вбачає підстав для його задоволення.

Суд відзначає, що з часу отримання судом 18.02.2025 заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника в рамках справи про банкрутство ПрАТ “СК “Оранта-Січ», Боржник мав достатньо часу для реалізації свого права на подання додаткових пояснень та доказів, в тому числі із залученням інших представників. Крім того, матеріали справи містять всі необхідні докази, які суд визнав достатніми для розгляду заяви по суті.

Крім того, у судовому засіданні присутні як ліквідатор боржника - арбітражний керуючий Слободян О.Ю., який виконує функції керівника боржника і проти задоволення такого клопотання заперечив, так і представник Боржника - адвокат Богославський В.А.

Також суд зазначає, що явку учасників справи у дане судове засідання обов'язковою не визнавав.

За наслідками засідання суд вимоги заявника розглянув по суті, після оголошеної перерви оголосив присутнім вступну та резолютивну частини постановленої ухвали.

Дослідивши та надавши оцінку заяві кредитора, документам та матеріалам до неї та наданих додатково, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.

Первісно Запорізькою міською радою заявлено до Боржника грошові вимоги ПрАТ СК “Оранта-Січ» у розмірі 5 319 070,84 грн - у вигляді доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017 по 31.07.2024.

Згідно наведеного Радою у наданих суду 24.12.2025 письмових поясненнях уточненого розрахунку розміру заявленої до визнання суми недоотриманих доходів, загальна сума недоотриманого доходу за фактичне користування земельною ділянкою Боржника, починаючи з 03.04.2017 по 31.07.2024, складає 5 310 762,25 грн.

Так, 23.12.2003 Запорізькою міською радою (Кредитор, Орендар) та ВАТ «СК «Оранта-Січ» (на даний час ПрАТ «СК «Оранта-Січ», Боржник) був укладений Договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір оренди).

Відповідно до п. 1.1 Договору оренди - Орендодавець (Кредитор), відповідно до рішення восьмої сесії двадцять четвертого скликання Запорізької міської ради № 28 від 25.04.2003 та рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 82/35 від 13.03.2003, передає, а Орендар (Боржник) приймає в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б.

Згідно п.п. 1.2 - 1.6 Договору оренди - в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5050 га. Цільове використання земельної ділянки; розташування комплексу для зберігання обладнання, матеріалів та автотранспорту. Категорія земельної ділянки : землі громадського призначення. Грошова нормативна оцінка земельної ділянки: 613 575 грн 00 коп. (в цінах 2002 року).

Договір укладено на сорок дев'ять років (п. 2.1 Договору оренди).

Вказаний Договір оренди зареєстровано в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди 23 грудня 2003 року за № 763.

Додатковим договором від 23.02.2012 внесені наступні зміни до Договору оренди:

Пункт 1.2. Договору доповнено - кадастровим номером 2310100000:03:031:0040.

Земельній ділянці площею 0,5050 га було присвоєно кадастровий номер 2310100000:03:031:0040, що підтверджується Кадастровим планом земельної ділянки, з відповідним визначенням її місце розташування.

Пункт 1.6 Договору викладено у новій редакції - нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1 189 275, 00 грн.

Пункт 3.1 Договору викладено в наступній редакції: 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 59 463 грн 75 коп. (п'ятдесят дев'ять тисяч чотириста шістдесят три грн 75 коп.), що складає п'ятикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Комунарського району 33217812700005 в управлінні Держказначейства у Комунарському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЕДРПОУ 38025435, код 13050200.

Додатковий договір зареєстрований в Управлінні Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.2012 року за № 231010004000645.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №392360624 від 26.08.2024, за ПрАТ “Страхова компанія “Оранта-Січ» 05.03.2013 зареєстровано право власності на об'єкти нерухомого майна, що розташовані за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б, що складаються з: прохідної, літ. З та господарської будівлі літ. Б, загальною площею 614,5 кв.м.

ПАТ “Страхова компанія “Оранта-Січ» у квітні 2015 року звернулося до Запорізької міської ради з заявою про поділ вказаної земельної ділянки, за наслідками розгляду якої було отримано згоду Запорізької міської ради у вигляді рішення від 30.06.2015 № 40/32 на поділ земельної ділянки.

Технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:03:031:0040 по вул. Чумаченка, 21-Б в м. Запоріжжі була розроблена та виготовлена на замовлення ПАТ «СК «Оранта-Січ» для подальшого набуття права оренди земельної ділянки шляхом поділу. В результаті поділу було сформовано дві окремі земельні ділянки: земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106 площею 0,4406 га та земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:03:031:0107 площею 0,06444 га.

17.03.2023 Запорізькою міською радою, за наслідками розгляду технічної документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Чумаченка, 21-Б, прийнято рішення за № 139/16, яким:

1. Затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Чумаченка, 21-Б

2. Припинено приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «Оранта-Січ» право оренди земельною ділянкою за кадастровим номером 2310100000:03:031:0040, площею 0,5050 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ) по вул. Чумаченка, 21-Б, раніше наданої рішенням виконавчого комітету міської ради від 13.03.2003 №82/35 «Про передачу в оренду ВАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» земельної ділянки по вул. Чумаченка, 21-б для розташування комплексу для зберігання обладнання, матеріалів та автотранспорту.

3. Встановлено та затверджено зовнішні межі та розміри земельних ділянок загальною площею 0,5050 га по вул. Чумаченка, 21-Б для розташування комплексу для зберігання обладнання, матеріалів та автотранспорту, які утворилися в результаті поділу згідно з планами, що додаються до землевпорядної документації, таким чином: земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:03:031:0106) площею 0,4406 га; земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:03:031:0107) площею 0,06444 га.

8. Договір оренди землі від 23.12.2003 № 763, зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, розірвати.

Згідно п. 3 вказаного рішення - передано в оренду строком на 19 років ПрАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:03:031:0106) площею 0,4406 га.

Листом від 19.07.2024 за № 4653 Департамент управління активами Запорізької міської ради повідомив Боржника про те, що Товариство не виконало вимоги Рішення Запорізької міської ради від 17.03.2023, а саме не уклало договір оренди вищеназваної земельної ділянки та не зареєструвало право оренди на неї, у зв'язку з чим Товариству було запропоновано терміново вжити заходи щодо оформлення договору оренди землі. До вказаного листа Кредитором було долучено два примірна проекту договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106 площею 0,4406 га для підписання.

Згідно інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 26.08.2024, земельна ділянка за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б, площею 0,4406 га, кадастровий номер: 2310100000:03:031:0106 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді (далі - Кредитор) на праві комунальної власності.

За поясненнями Кредитора, станом на день подачі заяви до суду, між Кредитором та Боржником, відповідно до листа Департаменту управління активами Запорізької міської ради від 22.05.2024 №3275/01/01-07/4386 згідно з наявною інформаційної базою (договорів оренди землі, укладених Запорізькою міською радою) на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106, яка розташована за адресою: м.Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б, договори оренди землі не обліковуються. Наведене свідчить про безоплатне та безпідставне користування Боржником земельною ділянкою комунальної форми власності, площею 0,4406 га, кадастровий номер 2310100000:03:031:0106, з цільовим призначенням: 03.09 Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ, без правовстановлюючих документів, за період часу з 03.04.2017 по 31.07.2024, що є порушенням вимог ст.206 Земельного кодексу України щодо платності використання землі.

Запорізькою міською радою на адресу Боржника 31.07.2024 направлено вимогу про повернення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна,

ГУ ДПС у Запорізькій області листом від 19.11.2025 року №48312/6/08-01-04-03 надано інформацію щодо сплати орендної плати за землю за період з 01.01.2017 по 01.09.2024 ПрАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:031:0040.

З урахуванням інформації, викладеної у листах ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.11.2025 №48312/6/08-01-04-03 (з додатками) та департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 19.12.2025 №06.1-14/2494, Запорізькою міською радою здійснений уточнений розрахунок заявлених до визнання сум недоотриманих доходів з урахуванням фактично внесених Боржником платежів:

Розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою у період з 01.01.2024 по 31.07.2024:

205 442,90 грн (витяг №НВ-2300090332024 від 04.07.2024) * 8% = 1 056 435,43 грн (орендна плата за 2024 рік); 1 056 435,43 грн (орендна плата за 2024 рік)/12 міс. = 88 036,29 грн в міс.; 88 036,29 грн в міс. * 7 міс. = 616 254,03 грн (орендна плата з 01.01.2024 по 31.07.2024).

Всього сплачено 87 493,84 грн:

27.02.2024 - платіжне доручення №315, сума 12 499,12 грн за січень 2024 року, зараховано 28.02.2024; 29.03.2024 - платіжне доручення №540, сума 12499,12 грн за лютий 2024 року, зараховано 01.04.2024; 22.04.2024 - платіжне доручення №686, сума 12499,12 грн за березень 2024 року, зараховано 23.04.2024; 20.05.2024 - платіжне доручення №902, сума 12 499,12 грн за квітень 2024 року, зараховано 21.05.2024; 24.06.2024 - платіжне доручення №1112, сума 12499,12 грн за травень 2024 року, зараховано 25.06.2024; 23.07.2024 - платіжне доручення №1286, сума 12 499,12 грн за червень 2024 року, зараховано 24.07.2024; 23.08.2024 - платіжне доручення №1457, сума 12499,12 грн за липень 2024 року, зараховано 26.08.2024.

Заборгованість за період з 01.01.2024 по 31.07.2024 становить: 616 254,03 грн (орендна плата з 01.01.2024 по 31.07.2024) - 87 493,84 грн (фактично сплачена плата за період з 01.01.2024 по 31.07.2024) = 528 760,19 грн.

Розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за 2023 рік:

13 205 442,90 грн (витяг №НВ-2300090332024 від 04.07.2024)/1,051 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023 рік) = 12 564 645,96 грн (НГО 2023); 12 564 645,96 грн (НГО 2023 року) * 8% = 1 005 171,68 грн. (орендна плата за 2023 рік).

Всього сплачено 142 711,21 грн:

23.02.2023 - платіжне доручення №157, сума 11892,60 грн за січень 2023 року, зараховано 24.02.2023; 21.03.2023 - платіжне доручення №224, сума 11892,60 грн за лютий 2023 року, зараховано 22.03.2023; 21.04.2023 - платіжне доручення №314, сума 11892,60 грн за березень 2023року, зараховано 24.04.2023; 17.05.2023 - платіжне доручення №753, сума 11892,60 грн за квітень 2023 року, зараховано 18.05.2023; 20.06.2023 - платіжне доручення №469, сума 11892,60 грн за травень 2023 року, зараховано 21.06.2023; 17.07.2023 - платіжне доручення №1088, сума 11892,60 грн за червень 2023 року, зараховано 18.07.2023; 18.08.2023 - платіжне доручення №580, сума 11892,60 грн за липень 2023 року, зараховано 21.08.2023; 12.09.2023 - платіжне доручення №1408, сума 11892,60 грн за серпень 2023 року, зараховано 13.09.2023; 11.10.2023 - платіжне доручення №643, сума 11892,60 грн за вересень 2023 року, зараховано 12.10.2023; 15.11.2023 - платіжне доручення №1798, сума 11892,60 грн за жовтень 2023 року, зараховано 16.11.2023; 21.12.2023 - платіжне доручення №2026, сума 11892,60 грн за листопад 2023 року, зараховано 22.12.2023; 25.01.2024 - платіжне доручення №103, сума 11892,61 грн за грудень 2023 року, зараховано 26.01.2024.

Заборгованість за 2023 рік становить: 1 005 171,68 грн (орендна плата за 2023 рік) - 142 711,21 грн (фактично сплачена плата у 2023 році) = 862 460,47 грн.

Розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за 2022 рік:

12 564 645,96 грн (НГО 2023 року)/1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік) = 10 925 779,09 грн (НГО 2022 року); 10 925 779,09 грн (НГО 2022 року) * 8% = 874 062,33 грн (орендна плата за 2022 рік).

Всього сплачено 131 771,85 грн:

24.02.2022 - платіжне доручення №191, сума 10341,39 грн за січень 2022 року, зараховано 25.02.2022; 25.03.22 - платіжне доручення №540, сума 10341,39 грн за лютий 2022, зараховано 27.03.2022; 26.04.2022 - платіжне доручення №648, сума 10341,39 грн за березень 2022 року, зараховано 27.04.2022; 26.05.2022 - платіжне доручення №779, сума 10341,39 грн за квітень 2022 року, зараховано 27.05.2022; 17.06.2022 - платіжне доручення №365, сума 10341,39 грн за травень 2022 року, зараховано 20.06.2022; 15.07.2022 - платіжне доручення №416, сума 10341,39 грн за червень 2022 року, зараховано 18.07.2022; 09.08.2022 - платіжне доручення №484, сума 10341,39 грн за липень 2022 року, зараховано 10.08.2022; 15.08.2022 - платіжне доручення №1147, сума 1050,00 грн за червень 2022 року, зараховано 16.08.2022; 15.08.2022 - платіжне доручення №1148, сума 325,17 грн за січень 2022 року, зараховано 16.08.2022;12.09.2022 - платіжне доручення №1292 сума 10341,39 грн за серпень 2022 року, зараховано 13.09.2022; 15.09.2022 - платіжне доручення №1329, сума 1050,00 грн за липень 2022 року, зараховано 16.09.2022; 29.09.2022 - платіжне доручення №1399, сума 1050,00 грн за серпень 2022 року, зараховано 30.09.2022; 13.10.2022 - платіжне доручення №627, сума 10341,39 грн за вересень 2022року, зараховано 14.10.2022; 19.10.2022 - платіжне доручення №1459, сума 1050,00 грн за вересень 2022 року, зараховано 20.10.2022; 14.11.2022 - платіжне доручення №678, сума 10341,39 грн за жовтень 2022 року, зараховано 15.11.2022; 02.12.2022 - платіжне доручення №1641, сума 1050,00 грн за жовтень 2022 року, зараховано 03.12.2022; 28.12.2022 - платіжне доручення №783, сума 10341,39 грн за листопад 2022 року, зараховано 29.12.2022; 30.12.2022 - платіжне доручення №1809, сума 1050,00 грн за листопад 2022 року, зараховано 31.12.2022; 05.01.2023 - платіжне доручення №25, сума 10341,39 грн за грудень 2022 року, зараховано 06.01.2023; 12.01.2023 - платіжне доручення №44, сума 1050,00 грн за грудень 2022 року, зараховано 13.01.2023.

Заборгованість за 2022 рік становить: 874 062,33 грн (орендна плата за 2022 рік) - 131 771,85 грн (фактично сплачена плата у 2022 році) = 742 290,48 грн.

Розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за 2021 рік:

10 925 779,09 грн (НГО 2022 року) / 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021 рік) = 9 932 526,45 грн (НГО 2021 року); 9 932 526,45 грн (НГО 2021р.) * 8% = 794 602,12 грн (орендна плата за 2021 рік).

Всього сплачено 112 815,24 грн:

13.01.2021 - платіжне доручення №181, сума 9401,27 грн за січень 2021 року, зараховано 24.02.2021; 22.03.2021 - платіжне доручення №260, сума 9401,27 грн за лютий 2021 року, зараховано 22.03.2021; 12.04.2021 - платіжне доручення №324, сума 9401,27 грн за березень 2021, зараховано 13.04.2021; 25.05.2021 - платіжне доручення №455, сума 9401,27 грн за квітень 2021 року, зараховано 26.05.2021; 14.06.2021 - платіжне доручення №521, сума 9401,27 грн за травень 2021, зараховано 15.06.2021; 26.07.2021 - платіжне доручення №1341, сума 9401,27 грн за червень 202 року, зараховано 27.07.2021; 25.08.2021 - платіжне доручення №686, сума 9401,27 грн за липень 2021 року, зараховано 26.08.2021; 10.09.2021 - платіжне доручення №737, сума 9401,27 грн за серпень 2021 року, зараховано 12.10.2021; 11.10.2021 - платіжне доручення №824 сума 9401,27 грн за вересень 2021 року, зараховано 12.10.2021; 15.11.2021- платіжне доручення №928, сума 9401,27 грн за жовтень 2021 року, зараховано 16.11.2021; 16.12.2021 - платіжне доручення №1014, сума 9401,27 грн за листопад 2021 року, зараховано 17.12.2021; 10.01.2022 - платіжне доручення №23 сума 9401,27 грн за грудень 2021 року, зараховано 11.01.2022.

Заборгованість за 2021 рік становить: 794 602,12 грн (орендна плата за 2021 рік) - 112 815,24 грн (фактично сплачена плата у 2021 році) = 681 786,88 грн.

Розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за 2020 рік:

9 932 526,45 грн (НГО 2021 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020 рік) = 9 932 526,45 грн (НГО 2020 року); 9 932 526,45 грн (НГО 2020 року) * 8% = 794 602,12 грн (орендна плата за 2020 рік).

Відповідно до п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020р. № 540-IX), не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. При цьому платники плати за землю (крім фізичних осіб), які відповідно до п. 286.2 ПКУ подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов'язання із сплати плати за землю за податковий період березень 2020 року.

Отже, положеннями п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що плата за землю за березень 2020 року за земельні ділянки, що використовуються ними в господарській діяльності, не нараховується та не сплачується.

Річний розмір орендної плати за 2020 рік (за виключенням березня) складає:

794 602,12 грн (орендна плата за 2020 рік) /12 міс. = 66 216,84 грн в міс. * 11 міс. = 728 385,28 грн.

Всього сплачено 103 413,97 грн:

21.02.2020 - платіжне доручення №185, сума 9401,27 грн за січень 2020 року, зараховано 23.02.2020; 16.03.2020 - платіжне доручення №238, сума 9401,27 грн. за лютий 2020 року, зараховано 16.03.2020; 09.06.2020 - платіжне доручення №461, сума 9 401,27 грн за травень 2020 року, зараховано 09.06.2020; 24.07.2020 - платіжне доручення №595, сума 9401,27 грн за червень 2020, зараховано 26.07.2020; 03.08.2020 - платіжне доручення №617, сума 9401,27 грн за травень 2020 року, зараховано 04.08.2020; 13.08.2020 - платіжне доручення №678, сума 9401,27 грн за липень 2020 року, зараховано 14.08.2020; 10.09.2020 - платіжне доручення №749, сума 9401,27 грн за серпень 2020 року, зараховано 11.09.2020; 21.10.2020 - платіжне доручення №871, сума 9401,27 грн за вересень 2020 року, зараховано 22.10.2020; 12.11.2020 - платіжне доручення №935, сума 9401,27 грн за жовтень 2020 року, зараховано 13.11.2020; 10.12.2020 - платіжне доручення №1007, сума 9401,27 грн за листопад 2020 року, зараховано 11.12.2020; 13.01.2021 - платіжне доручення №37 сума 9401,27 грн за грудень 2020 року, зараховано 14.01.2021.

Заборгованість за 2020 рік становить: 728 385,28 грн (орендна плата за 2020 рік) - 103 413,97 грн (фактично сплачена плата у 2020 році) = 624 971,31 грн.

Розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за 2019 рік:

9 932 526,45 грн (НГО 2020 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2019 рік) = 9 932 526,45 грн (НГО 2019 року); 9 932 526,45 грн (НГО 2019 року) * 8% = 794 602,12 грн (орендна плата за 2019 рік);

Всього сплачено 112 815,24 грн:

21.02.2019 - платіжне доручення №239, сума 9401,27 грн за січень 2019 року, зараховано 21.02.2019; 15.03.2019 - платіжне доручення №402, сума 9401,27 грн за лютий 2019 року, зараховано 17.03.2019; 16.04.2019 - платіжне доручення №424, сума 9401,27 грн за березень 2019 року, зараховано 16.04.2019; 14.05.2019 - платіжне доручення №498, сума 9 401,27 грн за квітень 2019р., зараховано 14.05.20019; 12.06.2019 - платіжне доручення №628, сума 9 401,27 грн за травень 2019 року, зараховано 12.06.2019; 15.07.2019 - платіжне доручення №747, сума 9401,27 грн за червень 2019 року, зараховано 15.07.2019; 19.08.2019 - платіжне доручення №905, сума 9401,27 грн за липень 2019 року, зараховано 19.08.2019; 20.09.2019 - платіжне доручення №1582, сума 9401,27 грн за вересень 2019 року, зараховано 22.09.2019; 09.10.2019 - платіжне доручення №1070, сума 9401,27 грн за вересень 2019 року, зараховано 09.10.2019; 18.11.2019 - платіжне доручення №1192, сума 9 401,27 грн за жовтень 2019 року, зараховано 19.11.2019; 11.12.2019 - платіжне доручення №1267 сума 9401,27 грн за листопад 2019 року, зараховано 12.12.2019; 27.01.2020 - платіжне доручення №101 сума 9401,27 грн за грудень 2019 року, зараховано 27.01.2020.

Заборгованість за 2019 рік становить: 794 602,12 грн (орендна плата за 2019 року) - 112 815,24 грн (фактично сплачена плата у 2019 році) = 681 786,88 грн.

Розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за 2018 рік:

9 932 526,45 грн (НГО 2019 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2018 рік) = 9 932 526,45 грн (НГО 2018 року); 9 932 526,45 грн (НГО 2018 року) * 8% = 794 602,12 грн (орендна плата за 2018 рік).

Всього сплачено 112 815,24 грн:

20.02.2018 - платіжне доручення №316, сума 9401,27 грн за січень 2018 року, зараховано 20.02.2018; 19.03.2018 - платіжне доручення №562, сума 9401,27 грн за лютий 2018 року, зараховано 19.03.2018; 17.04.2018 - платіжне доручення №731, сума 9401,27 грн за березень 2018 року, зараховано 17.04.2018; 17.05.2018- платіжне доручення №940, сума 9401,27 грн за квітень 2018 року, зараховано 17.05.2018; 11.06.2018 - платіжне доручення №1097, сума 9 401,27 грн за травень 2018 року, зараховано 11.06.2018 року; 18.07.2018 - платіжне доручення №1369, сума 9401,27 грн за червень 2018 року, зараховано 18.07.2018; 21.08.2018 - платіжне доручення №1539, сума 9401,27 грн за липень 2018 року, зараховано 22.08.2018; 10.09.2018 - платіжне доручення №1656, сума 9401,27 грн за серпень 2018 року, зараховано 11.09.2018; 16.10.2018 - платіжне доручення №1908, сума 9401,27 грн за вересень 2018 року, зараховано 17.10.2018; 16.11.2018 - платіжне доручення №2055, сума 9401,27 грн за жовтень 2018 року, зараховано 18.11.2018; 21.12.2018 - платіжне доручення №2178, сума 9401,27 грн за листопад 2018, зараховано 22.12.2018; 23.01.2019 - платіжне доручення №140, сума 9401,27 грн за грудень 2018 року., зараховано 23.01.2019.

Заборгованість за 2018 рік становить: 794 602,12 грн (орендна плата за 2019 рік) - 112 815,24 грн (фактично сплачена плата у 2019 році) = 681 786,88 грн.

Розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за 2017 рік:

9 932 526,45 грн (НГО 2018 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2017 рік) = 9 932 526,45 грн (НГО 2017 року); 9 932 526,45 грн (НГО 2017 року) * 8% = 794 602,12 грн (орендна плата за 2017 рік);

794 602,12 грн (орендна плата за 2017 рік) / 12 міс. = 66 216,84 грн в міс. * 8 міс. = 529 734,72 грн (з 01.05.2017 по 31.12.2017);

66 216,84 грн в міс. / 30 днів квітня = 2 207,23 грн в день * 28 днів квітня = 61 802,44 грн (з 03.04.2017 по 30.04.2017);

529 734,72 грн (з 01.05.2017 по 31.12.2017) + 61 802,44 грн (з 03.04.2017 по 30.04.2017) = 591 537,16 грн (з 03.04.2017 по 31.12.2017);

Всього сплачено 84 618,00 грн:

25.05.2017 - платіжне доручення №752, сума 9402,00 грн за квітень 2017 року, зараховано 25.05.2017; 20.06.2017 - платіжне доручення №886, сума 9402,00 грн за травень 2017 року, зараховано 20.06.2017; 17.07.2017 - платіжне доручення №1055 сума 9402,00 грн за червень 2017 року, зараховано 17.07.2017; 28.08.2017 - платіжне доручення №1305, сума 9402,00 грн за липень 2017 року, зараховано 28.08.2017; 14.09.2017 - платіжне доручення №1426 сума 9402,00 грн. за серпень 2017 року, зараховано 14.09.2017; 06.10.2017 - платіжне доручення №1553, сума 9402,00 грн за вересень 2017 року, зараховано 06.10.2017; 21.11.2017 - платіжне доручення №1832, сума 9402,00 грн за жовтень 2017 року, зараховано 21.11.2017; 12.12.2017 - платіжне доручення №1923 сума 9402,00 грн за листопад 2017 року, зараховано 12.12.2017; 25.01.2018 - платіжне доручення №171, сума 9402,00 грн за грудень 2017 року, зараховано 25.01.2018.

Заборгованість за 2017 рік становить: 591 537,16 грн (орендна плата з 03.04.2017 по 31.12.2017) - 84 618,00 грн (фактично сплачена плата з 03.04.2017 по 31.12.2017) = 506 919,16 грн.

За доводами Запорізької міської ради, загальна сума недоотриманого доходу за фактичне користування земельною ділянкою Боржника починаючи з 03.04.2017 по 31.07.2024 складає 5 310 762,25 грн.

При цьому, Заявник вважає, що після поділу 07.10.2016 земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:03:031:0040, ця земельна ділянка перестала існувати як об'єкт цивільних прав в розумінні ст. 79-1 ЗК України та як об'єкт оренди за Договором оренди землі. Водночас, майно Боржника залишалось на земельній ділянці кадастровий номер 2310100000:03:031:0106 і з 07.10.2016 Боржник продовжував користуватись цією земельною ділянкою без достатніх правових підстав (за відсутності укладеного договору).

Заперечуючи заявлені вимоги, Боржник стверджує, що у порядку та розмірі, визначеному п. 3.1 Договору оренди земельної ділянки площею 0,5050 га по вул. Чумаченка, 21-б з кадастровим номером 2310100000:03:031:0040, в редакції змін згідно Додаткового договору від 23.02.2012, належним чином оплачував орендну плату, враховуючи коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки. Боржник вважає, що протягом всього періоду часу з моменту поділу земельної ділянки, Договір оренди земельної ділянки № 763 від 23.12.2003 не припинявся (не розривався між сторонами), а отже був чинним.

Відносини пов'язані з орендою землі унормовані, зокрема, спеціальним Законом України “Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.

Вирішуючи питання щодо правових підстав користування Боржником спірною ділянкою суд виходить з того, що Запорізька міська рада своїм рішенням від 17.03.2023 за № 139/16, за наслідками розгляду технічної документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по вул. Чумаченка, 21-Б, зокрема, припинила приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «Оранта-Січ» право оренди земельною ділянкою за кадастровим номером 2310100000:03:031:0040, площею 0,5050 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ) по вул. Чумаченка, 21-Б, раніше наданої рішенням виконавчого комітету міської ради від 13.03.2003 №82/35 «Про передачу в оренду ВАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» земельної ділянки по вул. Чумаченка, 21-Б для розташування комплексу для зберігання обладнання, матеріалів та автотранспорту. Згідно п. 3 вказаного рішення в оренду строком на 19 років передано ПрАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:03:031:0106) площею 0,4406 га.

Пунктом 8 вказаного рішення від 17.03.2023 Запорізька міська рада вирішила договір оренди землі від 23.12.2003 № 763, зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, розірвати.

Отже, в даному випадку відсутні підстави вважати, що з 07.10.2016 Боржник користувався земельною ділянкою за відсутності укладеного договору оренди землі. Жодних доказів того, що Заявник звертався до Боржника з пропозицією припинення договору оренди землі і сторонами було укладеного відповідну угоду щодо розірвання/припинення договору оренди землі, суду не надано. Посилання Заявника на припинення договору оренди землі в силу приписів п. 1 ч. 13 ст. 79-1 Земельного кодексу України внаслідок її поділу не виключає необхідності приведення чинного Договору у відповідність до зміни його істотних умов шляхом оформлення відповідної угоди.

Таким чином, суд виходить з того, що до прийняття Запорізькою міською радою рішення від 17.03.2023 за № 139/16 договір оренди землі від 23.12.2003 був діючим.

Згідно із ст. 1 Закону України “Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до ст. 3 вказаного Закону об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Статтею 13 Закону України “Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із ст. 15 вказаного Закону, істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За визначенням ч. 2 ст. 21 Закону України “Про оренду землі», розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України (далі ЗК України), землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

У ст. 206 ЗК України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ “Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до пп. 14.1.147 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з пп. 270.1.1 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Статтею 24 Закону України “Про оренду землі» визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно з положеннями ст. 21 Закону України “Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користуванню земельною ділянкою.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини… Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Статтею 509 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

У відповідності до пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

За змістом ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Боржник, в порушення умов Договору оренди землі від 23.12.2003, з урахуванням Додаткового договору від 23.02.2012, та чинного законодавства, сплату орендних платежів за заявлений період чинності договору з 03.04.2017 по 17.03.2023 у повному обсязі у визначений строк не здійснив.

Відносно користування Божником спірною земельною ділянкою без достатньої правової підстави у період з 17.03.2023 по 31.07.2024 суд погоджується з доводами Заявника та зазначає наступне.

Учасники в процесі судового розгляду не заперечували, що нерухоме майно, яке належить на праві власності Боржнику, розташоване саме за адресою м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б. Також не заперечувався факт користування Божником цією земельною ділянкою у спірний період за відсутності укладеного договору оренди землі.

Згідно із ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до листа Департаменту управління активами Запорізької міської ради від 22.05.2024 №3275/01/01-07/4386 згідно з наявною інформаційної базою (договорів оренди землі, укладених Запорізькою міською радою) на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б, договори оренди землі не обліковуються.

Положення ст.ст. 1212-1215 ЦК України визначають такий позадоговірний спосіб захисту права власності як кондикція.

Кондикційний позов - це вимога повернення безпідставно набутого або збереженого особою у себе майна за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) або якщо правова підстава згодом відпала.

Якщо тлумачити приписи ст. 1212 ЦК України телеологічно, тобто згідно з їхніми цілями, то до випадків безпідставного набуття та збереження майна належить також збереження особою без достатніх правових підстав у себе виплати, яку вона відповідно до закону мала віддати (перерахувати) іншій особі згідно з покладеним на неї за законом обов'язком (зменшення обов'язку).

Вказаної думки дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 12.10.2021 у справі № 910/17324/19 та від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20).

За змістом норм цивільного та земельного законодавства, виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду у постанові від 23.04.2025 у справі №629/4628/16-ц).

Із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими. Вказаної думки дійшов Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у постанові від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень ст. ст. 1212-1214 ЦК України, за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.

Отже, встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення такого спору.

Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Як слідує з матеріалів цієї справи, відповідний договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106, яка розташована за адресою: м.Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б, до теперішнього часу (на дату прийняття процесуального рішення по суті заяви) не укладено. Докази зворотнього суду не надані.

Перевіривши надані Заявником та Боржником розрахунки, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішення Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Відповідно до п. 64 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» фінансова послуга - операція або декілька операцій, пов'язаних однією правовою метою, з фінансовими засобами, що здійснюються в інтересах інших осіб, ніж надавач такої фінансової послуги, а також послуги, прямо визначені спеціальними законами як фінансові послуги.

Згідно п.п. 1 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» видами фінансових послуг, зокрема, є страхування.

Інформація з витягу з ЄДР свідчить, що основним видом діяльності Боржника є страхування.

Відповідно до додатку до рішення №26 від 28.11.2018 річний розмір орендної плати за земельні ділянки, зайняті фінансовими установами, їх підрозділами, становить 8 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно витягу № НВ-2300047942024 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.04.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:031:0106, загальною площею 0,4406 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б, становить 13 205 442,90 грн, у цінах 2024 року.

Відповідно до даних з офіційного сайту Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/print-553960.html), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання ст. 289 Податкового кодексу України листом від 12.01.24 № 6-28-0.222- 600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2022 роки.

Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок (НГО) за 2017-2021 роки: 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1, 2022 рік - 1,15.

Відповідно до даних з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/pro-indeksatsiiu-normatyvnoi-hroshovoi-otsinky-zemel-za-2022-rik/), значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023 рік становить для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) - 1,051; значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь).

Перевіривши наданий Запорізькою міською радою розрахунок (з урахуванням уточнення), суд визнав його обґрунтованим, за виключенням розрахунку розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за 2022 рік.

Заявником при визначенні заборгованості за період 2022 року не враховано наступне.

Так, відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ “Про утворення та ліквідацію районів» (зі змінами) у Запорізькій області утворено Запорізький район (з адміністративним центром у місті Запоріжжя) у складі території, зокрема, Запорізької міської територіальної громади, затвердженої Кабінетом Міністрів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.22 № 2102-ІХ “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.22 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено і триває на теперішній час.

Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.14, яким передбачено, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 11.04.2023 № 3050-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України викладено у новій редакції, у тому числі абзаци 1-4: “За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.».

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами): І. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії: 2. Території активних бойових дій: 2.3. Запорізька область: Запорізький район; код UА23060000000070350; вся територія Запорізького району; дата початку бойових дій - 12.03.2022; дата завершення бойових дій - 31.12.2022. 20.03.25 набрав чинності наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.25 № 376, який містить аналогічні відомості щодо Запорізького району.

Також, згідно з листом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 07.02.2024 № 22/7.3-1046-24: м. Запоріжжя, тобто Запорізька міська територіальна громада, входить до складу Запорізького району Запорізької області.

Земельна ділянка за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б, площею 0,4406 га, кадастровий номер: 2310100000:03:031:0106 знаходиться на території міста Запоріжжя.

Враховуючи зазначене, на територію Запорізької міської територіальної громади поширюється дія підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з яким за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на території Запорізької міської територіальної громади, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.

Оскільки Запорізький район (UА23060000000070350), у т.ч. Запорізька міська територіальна громада, з 12.03.2022 по 31.12.2022 була включена до територій активних бойових дій, визначених Переліком, тому платник податків має право не нараховувати та не сплачувати податкові зобов'язання з плати за земельні ділянки, що розташовані на території Запорізької міської територіальної громади за період з 12.03.2022 по 31.12.2022, а починаючи з 01.01.2023 у платника податків виникають податкові зобов'язання з плати за такі земельні ділянки.

Аналогічних правових висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 25.02.2025 у справі №908/929/24.

Таким чином, з огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, ПрАТ “Страхова компанія “Оранта-Січ» мало право у цей період не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована на території міста Запоріжжя.

Доводи Заявника про те, що Боржник не є суб'єктом, який має право на застосування пільг щодо звільнення його від нарахування та сплати орендної плати за землю у період з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд відхилив як необґрунтовані.

Так, згідно висновками Верховного Суду щодо аналізу статті 1212 ЦК України, а також статей 120, 125 ЗК України, пп. 69.14 п 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, викладеними, зокрема, у постанові від 02.12.2025 у справі №908/1929/24, особа, яка є фактичним користувачем земельної ділянки, не маючи права власності або постійного користування на неї і використовуючи її без укладення договору оренди землі, не підпадає під правове регулювання норм пп. 69.14 п. 69 підроз. 10 роз. ХХ «Перехідні положення» ПК України,

Однак, враховуючи висновки суду щодо дійсності укладеного Запорізькою міською радою та Боржником договору оренди землі від 23.12.2003 та знаходження орендованої Боржником земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-Б, площею 0,4406 га, кадастровий номер: 2310100000:03:031:0106, на території міста Запоріжжя, підстави для нарахування Боржнику орендної плати за період з 12.03.2022 по 31.12.2022 відсутні.

Отже, з урахуванням положень наведених норм та фактичних обставин справи, вимоги Запорізької міської ради у частині визнання її грошових вимог до Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ» щодо суми заборгованості за договором оренди землі за період з 12.03.2022 по 31.12.2022 задоволенню не підлягають.

Судом здійснено власний розрахунок розміру заборгованості за фактичне користування Боржником земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 12.03.2022:

12 564 645,96 грн (НГО 2023 року)/1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік) = 10 925 779,09 грн (НГО 2022 року); 10 925 779,09 грн (НГО 2022 року) * 8% = 874 062,33 грн (орендна плата за 2022 рік);

874 062,33 грн (орендна плата за 2022 рік) / 12 міс. = 72838,53 грн в міс.;

72838,53 грн в міс. * 2 міс. = 145 677,06 грн (підлягає сплаті за період січень-лютий 2022 року) - 20 682,78 грн (фактично сплачено за цей період) = 124 994,28 грн (заборгованість за період січень-лютий 2022 року.;

794 602,12 грн (орендна плата за 2017 рік) / 12 міс. = 66 216,84 грн в міс. * 8 міс. = 529 734,72 грн (з 01.05.2017 по 31.12.2017);

72838,53 грн в міс. / 31 днів березня = 2 349,63 грн в день * 11 днів березня = 25 845,93 грн - 10341,39 грн (фактично сплачень за березень 2022 року) = 15504,54 грн (заборгованість за період з 01.03.2022 по 11.03.2022).

Всього за період з 01.01.2022 по 11.03.2022 заборгованість Божника становить:

140 498,82 грн (124 994,28 грн + 15504,54 грн).

З матеріалів справи та наданих суду пояснень вбачається, що стосовно сплачених сум спір між Заявником та Боржником відсутній. На розмір нарахувань також не впливають праві підстави визначення суми заборгованості.

З урахуванням розрахунку суду за період з 01.01.2022 по 11.03.2022, загальний розмір заборгованості за договором оренди землі за період з 03.04.2017 по 17.03.2023 та недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування) за період з 17.03.2023 по 31.07.2024, зменшених на суму сплаченого Боржником земельного податку, становить 4 708 970, 59 грн.

Доводи ліквідатора арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. про те, що згідно Акту документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючи органи, від 27.04.2021 №3154/08-01-07-11/02307292, не встановлено порушень, суд відхиляє. Зазначений Акт є результатом документальної перевірки податкового органу, не стосуються предмету спору і не є належним та допустимим доказом при встановленні обставин, які входять в предмет доказування.

Таким чином, з урахуванням висновків суду, вимоги Запорізької міської ради про визнання її грошових вимог до Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ» підлягають частковому задоволенню в сумі 4 708 970, 59 грн.

Відображені в описовій частині ухвали заперечення Боржника та ліквідатора по заяві Запорізької міської ради спростовуються викладеним.

Також кредитором правомірно заявлені вимоги по сплаченій сумі судового збору в розмірі 4844,80 грн, оскільки такі вимоги є витратами, пов'язаними з провадженням у справі про банкрутство. Ці вимоги також визнані.

Відносно доводів ліквідатора про пропущення Запорізькою міською радою позовної давності за вимогами до Боржника за період з 03.04.2017 по 12.03.2020, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 256-257 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно із ч. 1 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

У відповідності до ч. 5 ст. 261 ЦК України, за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання. За зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання.

Частинами 1, 3 ст. 264 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.

Згідно із частинами 3 та 4 статті 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові.

Спірні правовідносини виникли з квітня 2017 року, Запорізькою міською радою заявлено вимоги з 03.04.2017 по 31.07.2024.

Заява про грошові вимоги до Боржника подана 18.02.2025.

Наслідки спливу позовної давності регламентовані нормами ст. 267 ЦК України.

Так, зокрема, заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту. Тобто, сплив позовної давності не припиняє право на пред'явлення позову, а припиняє право на його задоволення, виключає можливість здійснити в примусовому порядку саме порушене суб'єктивне право.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (назва в редакції, чинній на дату прийняття) від 11.03.2020 № 211 з 12.03.2020 по 03.04.2020 на території України встановлено карантин. У подальшому, термін його дії неодноразово продовжувався та тривав до 28.06.2023. Запровадження карантинних заходів обумовило внесення змін до норм матеріального та процесуального права.

Зокрема, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 № 540-ІХ (набрав чинності з 02.04.2020) Прикінцеві та перехідні положення ЦК України доповнено п. 12, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст.ст. 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Початок карантину, у зв'язку з розповсюдженням коронавірусної хвороби, на території України датується 12.03.2020, отже, якщо закінчення строку позовної давності за вимогами про стягнення заборгованості, штрафних та компенсаційних санкцій припадає на період з 02.04.2020 по 28.06.2023, відповідно, строк позовної давності за такими вимогами не вважається пропущеним та продовжується на строк дії зазначеного карантину.

Крім того, у відповідності до Закону України від 15.03.2022 № 2120-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (Закон № 2120), внесено зміни до ЦК України щодо строків давності.

Згідно п. 19 розділу “Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України, у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, який продовжено відповідними Указами Президента України та діє на теперішній час.

Таким чином, підстави вважати пропущеною позовну давність за вимогами Запорізької міської ради до Боржника за період з 03.04.2017 по 31.07.2024 відсутні.

Щодо черговості задоволення вимог за договором оренди:

Боржник має статус страховика, що зумовлює застосування особливостей, передбачених ст. 92 КУзПБ. Суд зазначає, що вимоги за договором оренди земельної ділянки не є вимогами за договорами страхування, а тому не включені до переліку черг, визначених частиною 9 статті 92 КУзПБ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУзПБ, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом. Оскільки ст. 92 КУзПБ є спеціальною нормою щодо захисту прав страхувальників, вимоги інших (господарських) кредиторів підлягають задоволенню за загальними правилами ст. 64 КУзПБ, але з урахуванням пріоритету всіх страхових виплат.

Таким чином, основна сума заборгованості за оренду підлягає включенню до четвертої черги, яка задовольняється після повного погашення вимог усіх шести черг кредиторів-страхувальників, визначених ст. 92 КУзПБ.

Щодо судового збору:

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 КУзПБ, витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство, задовольняються у першу чергу. Оскільки сплата судового збору є обов'язковою процесуальною дією для захисту прав кредитора у справі, ці витрати за своєю природою є витратами процедури та підлягають задоволенню у першу чергу.

Зазначений підхід узгоджується з принципом правової визначеності та забезпечує баланс інтересів між страхувальниками, як пріоритетними кредиторами, та іншими конкурсними кредиторами боржника.

Ліквідатору Боржника необхідно внести визнані судом вимоги Запорізької міської ради до реєстру вимог кредиторів Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 45, 47, 48, 64, 92 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 3, 12, 232 -235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання ПрАТ “СК “Оранта-Січ» (Боржника) про призначення судової економічної експертизи (б/н від 17.06.2025) - відмовити.

2. Заяву Запорізької міської ради (пр.Соборний, 206, м.Запоріжжя, 69105, код ЄДРПОУ 04053915) - задовольнити частково.

Визнати грошові вимоги Запорізької міської ради (пр.Соборний, 206, м.Запоріжжя, 69105, код ЄДРПОУ 04053915) до Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ» (вул.Європейська, 16, м.Запоріжжя, 69104, код ЄДРПОУ 02307292) у таких розмірах:

- 4 844,80 грн - сума сплаченого за подання заяви з грошовими вимогами судового збору, які віднести до першої черги задоволення вимог кредиторів;

- 4 708 970,59 грн сума основної заборгованості за договором оренди землі, які віднести до четвертої черги задоволення вимог кредиторів.

Встановити, що визнані цією ухвалою вимоги четвертої черги задовольняються у порядку ст. 64 КУзПБ після повного задоволення вимог кредиторів за договорами страхування, передбачених частиною 9 статті 92 КУзПБ.

В іншій частині заяви Запорізької міської ради про грошові вимоги кредитора до боржника в розмірі 601 791,66 грн - відмовити.

Ліквідатору внести визнані судом вимоги Запорізької міської ради (пр.Соборний, 206, м.Запоріжжя, 69105, код ЄДРПОУ 04053915) до реєстру вимог кредиторів Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Оранта-Січ».

Копії даної ухвали надіслати кредиторам, ліквідатору, боржнику/представникам, НБУ до кабінетів у системі «Електронний суд» ЄСІКС.

Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, відповідно до ст. 235 ГПК України.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними у ст. 254-259 ГПК України.

Повний текст ухвали складено та підписано 11.02.2026.

Суддя Р.А.Ніколаєнко