Рішення від 04.02.2026 по справі 903/823/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10 E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

04 лютого 2026 року Справа № 903/823/25

Господарський суд Волинської області у складі судді Дем'як В.М., за участі секретаря судового засідання Назарова Н.В., розглянувши справу

за позовом: Комунального підприємства “Ковельводоканал» Ковельської міської ради

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут»

про визнання недійсною додаткової угоди та стягнення 68 530, 35 грн.

Представники сторін:

від позивачів: не прибули;

від відповідача: Мірчук Валерій Володимирович, посадова інструкція, положення про відділ юридичної і наказ;

Встановив: Комунальне підприємство “Ковельводоканал» Ковельської міської ради звернулось до Господарського суду Волинської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» та просить суд:

- визнати недійсною додаткову угоду від 26.10.2022 №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 25.01.2022 №23-22/273-41/22, що укладений за результатами закупівлі UA-2021-11-16-009339-a між Комунальним підприємством “Ковельводоканал» Ковельської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут»

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» на користь Комунального підприємства “Ковельводоканал» Ковельської міської ради кошти в сумі 68 530, 35 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем після укладення додаткової угоди № 2 від 26.10.2022р., збільшено ціну на електричну енергію всупереч ч.3 ст. 632 Цивільного кодексу України та ст. 41 ЗУ “Про публічні закупівлі».

Ухвалою суду від 19.08.2025 за вказаним позовом було відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено її розгляд в судовому засіданні на 03.09.2025 на 10:50 год., зобов'язано учасників судового процесу вчинити певні дії та надати суду відповідні додаткові матеріали.

У відповідності до табелю обліку використання робочого часу комп'ютерна програма "Діловодство спеціалізованого суду" суддя Дем'як В.М. з 29.08.2025 по 05.09.2025 перебуватиме у відпустці (Наказ Господарського суду Волинської області від 26.05.2025 №52/02-3).

Ухвалою суду від 28.08.2025 повідомлено учасників справи про те, що судове засідання відбудеться 22.09.2025.

05.09.2025 на адресу Господарського суду Волинської області через систему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» надійшов відзив на позовну заяву за вх №01-87/3930/25.

19.09.2025 на адресу Господарського суду Волинської області через систему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» надійшло клопотання за вх.№01- 87/4217/25 у якому відповідач вказує, що предметом правового регулювання, як у справі №920/19/24 так і у справі №903/823/25 є відносини пов'язані з виконання договорів, що укладені на виконання Закону України “Про публічні закупівлі», а тому просить зупинити провадження у справі №903/823/25 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24 та оприлюднення в установленому законом порядку повного тексту судового рішення.

В судовому засіданні 22.09.2025 було оголошено перерву до 20.10.2025.

Ухвалою суду від 20.10.2025 провадження у справі №903/823/25 зупинено до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду в касаційному порядку справи №920/19/24.

26.12.2025 на адресу суду через відділ документального забезпечення та контролю суду від позивача надійшло клопотання за вх.№01-87/6031/25 про поновлення провадження у справі.

Ухвалою суду від 30.12.2025 поновлено провадження у справі №903/823/25, підготовче засідання призначено на 19.01.2026.

Ухвалою суду від 19.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.02.2025.

Представник позивача у судове засідання не прибув, через відділ документального забезпечення та контролю суду подав клопотання за вх.№01-87/617/26 від 04.02.2026 у якому просить судове засідання проводити без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Присутні в судовому засіданні представники відповідача посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, щодо позову заперечив, просить суд в задоволені позову відмовити, повідомив суд про допущення позивачем помилки при нарахуванні суми зайво сплачених коштів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив:

Комунальне підприємство «Ковельводоканал» Ковельської міської ради (далі - КП «Ковельводоканал», Позивач) є одним з основних надавачів послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в м.Ковелі та Ковельському районі.

КП «Ковельводоканал» належить до комунальної форми власності. Власником підприємства є Ковельська міська рада, якій згідно ст.17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підпорядковане, підзвітне та підконтрольне КП «Ковельводоканал».

КП «Ковельводоканал» є об'єктом критичної інфраструктури, який забезпечує стабільну роботу систем централізованого водопостачання та водовідведення на території міста Ковель та Ковельського району.

Під час здійснення своєї діяльності КП «Ковельводоканал» керується Законами України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про житлово-комунальні послуги», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», «Правилами користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27 червня 2008 року № 190, «Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690, «Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення» затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 № 316, та іншими нормативно-правовими актами України.

З 02.06.2023 року Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал» (скорочено: Ковельське УВКГ «Ковельводоканал»), код ЄДРПОУ - 05500871, на підставі рішення Ковельської міської ради № 35/82 від 30.05.2023 року перейменовано на Комунальне підприємство «Ковельводоканал» Ковельської міської ради (скорочено: КП «Ковельводоканал»).

Зазначені зміни в частині назви юридичної особи було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у встановленому законодавством порядку, що підтверджується Випискою із зазначеного реєстру. Ідентифікаційний код юридичної особи, банківські реквізити, юридична адреса залишилися без змін.

16.11.2021 КП «Ковельводоканал» проведено відкриті торги (з публікацією англійською мовою) щодо закупівлі Електрична енергія, 09310000-5 (Електрична енергія) в обсязі 5 100 000 кВт /год, з очікуваною вартістю 28 050 000,00 гривень.

Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено на веб-сайті уповноваженого органу з питань закупівель «Prozorro» за UA-2021-11-16-009339-a.

За результатом проведеного аукціону переможцем торгів визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» (далі ТОВ «Волиньелектрозбут») з пропозицією 20 973 240,00 грн.

25.01.2022 між КП «Ковельводоканал» та ТОВ «Волиньелектрозбут» укладено договір за №23-22/273-41/22 про постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до п. 2.1. Договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Найменування (номенклатура, асортимент) товару (послуги): електрична енергія (ДК 021-2015: код 09310000-5 Електрична енергія).

Згідно п. 2.2 договору, обсяг електроенергії становить 5 100 000 кВт/год.

Згідно Додатку №2 до Договору, ціна за 1 кВт/год становить та не може перевищувати 4,1124 грн. за 1 кВт/год. (з врахуванням ПДВ).

Відповідно до п. 5.3. Договору, загальна сума (вартість) цього Договору встановлюється залежно від кількості переданої електричної енергії та її ціни згідно актів приймання - передачі, та не може більшою 20 973 240 грн. 00 коп. в тому числі ПДВ - 3 495 540 грн. 00 коп.

Пунктом 12.7 Договору визначено, умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою сторін, з обов'язковим складанням письмового документа, підписаного сторонами Договору. Змінені умови Договору вступають в силу після підписання.

Істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі крім випадків, в т.ч., збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Відтак, на момент підписання даного договору сторонами погоджено були всі істотні умови договору, а саме предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договороми відповідно до вимог Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі».

До КП «Ковельводоканал» надійшли листи-пропозиції ТОВ «Волиньелектрозбут» від 10.01.2022 №01-8/36, від 10.10.2022 №01/8-2092, з пропозицією щодо укладення додаткових угод до договору, оскільки відбулась зміна регульованих цін (тарифів), які є складовою частиною тарифу на електричну енергію (Додаткова угода №1) та підвищилися закупівельні ціни на ринку електроенергії (Додаткова угода №2), у зв'язку з чим, згідно з п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», ТОВ «Волиньелектрозбут» змушене підвищити ціни на постачання електроенергії.

25.01.2022 між КП «Ковельводоканал» та ТОВ «Волиньелектрозбут» до Договору №23-22/273¬41/22 про постачання електричної енергії споживачу було укладено додаткові угоди (із додатками «Комерційна пропозиція») щодо зміни, у зв'язку із збільшенням ціни на електричну енергію на ринку електричної енергії, вартості електроенергії в бік її збільшення, зокрема:

- додаткову угоду №1 від 31.01.2022, якою збільшено ціну електроенергії до 4,174452 грн. за 1 кВ/ год., застосовується до правовідносин між Сторонами з 25.01.2022,

- додаткову угоду №2 від 26.10.2022, якою збільшено ціну електроенергії до 4,411312 грн. за 1 кВ/ год., застосовується до правовідносин між Сторонами з 01.10.2022 .

Підставою для укладання додаткової угоди №2 ТОВ «Волиньелектрозбут» визначено наявність обставин збільшення ціни за одиницю електричної енергії. Зокрема, в обґрунтування наявності факту коливання ціни на електричну енергію в період між 01.01.22 - 01.09.22, 01.02.22 - 01.09.22, 01.03.22 - 01.09.22 та, відповідно, підстав для укладання оспорюваної додаткової угоди відповідачем надано роздруківку з сайту ДП «Оператор ринку» та цінову довідку Харківської торгово-промислової палати .

В обґрунтування наявності факту коливання ціни на електричну енергію Товариством з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» надано роздруківку з сайту ДП «Оператор ринку» та цінову довідку Харківської торгово-промислової палати .

Отже, при укладенні додаткової угоди №2 до договору порушено вимоги ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме змінено ціну за одиницю товару у бік збільшення за відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого перевищено гранично допустимі межі такого збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі, причиною якого не було урахування фактичного обсягу видатків.

Позивач доводить, що додаткова угода укладена з порушенням вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв'язку з чим вона підлягає визнанню недійсною.

Також позивач зазначає, що при підписанні додаткових угод, сторони використовували п. 3 ст. 631 ЦК України, який встановлює, що сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Відповідно до вимог п. 42 Розділу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2017 № 1469, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: про зміну будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір.

Пропозиція про укладення додаткової угоди №1 скерована 10.01.2022, однак застосовується до правовідносин з 25.01.2022, пропозиція про укладення додаткової угоди №2 скерована 10.10.2022, однак застосовується до правовідносин з 01.10.2022р.

Водночас, застосування частини третьої статті 631 ЦК України у даному випадку (додаткова угода №2) суперечить чинному законодавству.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За частиною другою статті 189 ГК України ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. За ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Вказаною статтею не надається право сторонам застосовувати зворотну дію в часі пунктів додаткової угоди або окремого договору, які змінюють вже виконані договірні відносини (позиція Верховного Суду у постанові від 15.06.2018 року у справі №910/14082/17.

У постанові Верховного Суду від 12.10.2018 року у справі №910/21671/17 зазначено, що «згідно з частиною третьою статті 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Водночас вказаною нормою закону не надається право сторонам застосовувати зворотну дію у часі пунктів додаткової угоди або договору, які змінюють врегульовані та вже виконані договірні відносини».

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 року у справі №922/2321/22 має аналогічне твердження - ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Укладення додаткової угоди №2 прямо суперечить законодавству України, оскільки на момент укладення даної додаткової угоди електрична енергія вже була поставлена, і тому поширення їх дій (на підставі ч. 3 ст. 631 ЦК України) на виконані договірні відносини є невідповідністю ч. 3 ст. 632 ЦК України.

Між тим, позивач зазначає, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області було здійснено перевірку закупівлі КП «Ковельводоканал» ДК021-2015: 09310000-5 - Електрична енергія за ID: иА-2021-11-16-009339-а, за результатами якої складено акт від 27.06.2025 р. №130305-26/04, у якому ревізійна група визначила, що замовником КП «Ковельводоканал» укладено додаткову угоду №2 до Договору №23-22/273-41/22 від 25.01.2022 щодо зміни ціни на електроенергію в сторону збільшення за відсутності підстав для цього, оскільки нова ціна мала застосовуватись з 01.11.2022. Однак ТОВ «Волиньелектрозбут» збільшило ціну на електричну енергію для КП «Ковельводоканал» з 01.10.2022 року, чим недотримано вимоги ч.3 ст. 632 Цивільного кодексу України - зміна ціни в договорі після його виконання не допускається, ст.629 Цивільного кодексу України, згідно якої договір є обов'язковим до виконання сторонами, п.7.2.4 та п.12.2 Договору від 25.01.2022 №23-22/273-41/22.

Враховуючи вище викладене, позивач звернувся до суду з позовом та доводить, що додаткова угода від 26.10.2022 №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 25.01.2022 №23-22/273-41/22, укладена з порушенням чинного законодавства, та підлягає визнанню недійсною на підставі ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі», ст.ст. 203, 215 ЦК України, а також кошти, які сплачені позивачем за товар, який так і не був поставлений продавцем, підлягають стягненню з відповідача.

Надаючи правову оцінку даним спірним правовідносинам суд виходив із такого.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначено Законом № 922-VIII (Закон України “Про публічні закупівлі»).

Відповідно до частини четвертої статті 3 Закону № 922-VIII відносини, пов'язані зі сферою публічних закупівель, регулюються виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 цього Закону договір про закупівлю визначається як господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього урегульовані статтею 41 Закону № 922-VIII, частиною першою якої визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм зокрема, Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19, зазначив, що законодавство про публічні закупівлі встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного на відкритих торгах. Сторона договору при здійсненні державних закупівель розпоряджається не власними коштами, а коштами держави, коштами платників податків.

При цьому, право сторін договору на внесення змін до нього не може відбуватися з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, відповідно, свобода договору не може превалювати над дотримання вимог закону (постанова Верховного Суду від 28.09.2023 у справі №927/56/23).

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/ або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Отже, у відповідності до приписів п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.

Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (п. 2 ч. 5 ст. 41 цього Закону).

Постановою Уряду від 12.10.2022 №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі-Особливості).

Згідно з пунктом 1 Особливостей вони встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, тобто регулюють здійснення публічних закупівель у визначений період.

Відповідно до п. 3 Особливостей, замовники що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі», проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Згідно пункту 10 Особливостей, замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 №708 (послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 №822 “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», з урахуванням положень, визначених цими особливостями.

Пунктом 17 Особливостей передбачено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п'ятої, сьомої - дев'ятої статті 41 Закону та цих особливостей.

Відповідно до підпункту 2 пункту 19 Особливостей, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Відповідно до підп. 7 п. 19 Особливостей, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Отже, наведені вище положення підпункту 2 пункту 19 Особливостей кореспондуються із приписами пункту 2 частини 5 статті 41 ЗУ “Про публічні закупівлі» на що звертає увагу Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.08.2024 по справі №440/11406/24.

Висновки щодо необхідності дотримання вимоги про збільшення ціни товару не більше ніж на 10 відсотків у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону викладено у постанові Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24.

Касаційний господарський суд, надаючи відповідну оцінку підпунктам 2, 7 пункту 19 Особливостей, у постанові від 28.08.2024 у справі №918/1313/23 зазначив, про те що постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом; їх зміст (підп. 2 та підп. 7 п. 19 Особливостей) лише деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі», та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) одна у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Враховуючи наведені норми ЦК України, ЗУ “Про публічні закупівлі» та Особливостей, вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Крім того, суд звертає увагу, що Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (п.п. 88-90 указаної постанови) викладено правовий висновок про застосування норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», зокрема про те, що:

88. Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається;

89. Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах;

90. У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

Названі вище положення дають підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (подібний висновок наведений у постановах Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 927/636/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22, від 16.02.2023 у справі № 903/383/22).

Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі № 913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі № 910/17520/21).

Аналогічний правовий висновок викладений також у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 920/19/24 від 21.11.2025.

Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договору (додаткової угоди) і до внесення відповідних змін до нього. Тобто збільшення ціни такого товару на ринку повинно відбутись після укладання договору, має бути достатнє обґрунтування про наявність коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за період з дати укладення Договору до дати першої зміни ціни додатковою угодою до Договору, а в разі наступних змін - між черговими такими змінами на підставі додаткових угод.

Виключно зміна регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії не може бути беззаперечною підставою для автоматичного перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару (постанова Верховного Суду від 07.03.2024 у справі № 910/401/23).

Суд враховує, що законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено, то виходячи з норм чинного законодавства, до суб'єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, на яку постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство Державний інформаційно аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків, яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; Торгово промислову палату України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації. Таким чином, довідки та експертні висновки Торгово-промислової палати України можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Проте, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання)

У разі коливання ціни товару на ринку, зацікавлена сторона ініціює внесення змін у договір щодо зміни ціни за одиницю товару на той відсоток коливання, що відбувся.

Факт коливання ціни електричної енергії на ринку підтверджується даними АТ “ОПЕРАТОР РИНКУ», зокрема даними, розміщеними на офіційному сайті htpp://www.oree.com.ua/ та/або довідкою (ми) або листом(ми) або іншим(и) документом(ами) (завіреними копіями цих довідки(ок) або листа(ів) або документів) відповідних органів або установ або організацій, які можуть надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, в тому числі довідки, цінові довідки, експертні висновки будь-якої торгово-промислової палати. Довідки складаються з використанням інформації, оприлюдненої АТ “Оператор ринку» на своєму офіційному веб-сайті (htpp://www.oree.com.ua/) про результати торгів на ринку “на добу наперед» за 10 днів місяця/20 днів місяця/місяць, відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії» та/або інформації з інших офіційних джерел.

Пунктом 12.7 Договору визначено, умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою сторін, з обов'язковим складанням письмового документа, підписаного сторонами Договору. Змінені умови Договору вступають в силу після підписання.

Істотні умови договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі крім випадків, в т.ч., збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Суд встановив, що згідно Додатку №2 до Договору, ціна за 1 кВт/год становить та не може перевищувати 4,1124 грн. за 1 кВт/год. (з врахуванням ПДВ).

Водночас, до договору про постачання електричної енергії споживачу №23-22/273-41/22 від 25.01.2022 між сторонами було укладено додаткові угоди щодо зміни, у зв'язку із збільшенням ціни на електричну енергію на ринку електричної енергії, вартості електроенергії в бік її збільшення, зокрема:

- додаткову угоду №1 від 31.01.2022, якою збільшено ціну електроенергії до 4,174452 грн. за 1 кВ/ год.;

- додаткову угоду №2 від 26.10.2022, якою збільшено ціну електроенергії до 4,411312 грн. за 1 кВ/ год.

Підставою для укладання додаткової угоди №2 ТОВ «Волиньелектрозбут» визначено наявність обставин збільшення ціни за одиницю електричної енергії, зокрема, в обґрунтування наявності факту коливання ціни на електричну енергію відповідачем надано роздруківку з сайту ДП «Оператор ринку» та цінову довідку Харківської торгово-промислової палати .

Листом від 10.10.2022 №01/8-2092 ТОВ «Волиньелектрозбут» звернулось з пропозицією щодо укладення додаткової угоди №2 до договору, у якому зазначено, що згідно інформацією з офіційного сайту ДП «Оператор ринку» та довідки Харківської торгово-промислової палати від 30.09.2022 №717/22 (ціни вказані без урахування ПДВ, тарифу на передачу електричної енергії та тарифу на розподіл електричної енергії) відбулося коливання середньозваженої ціни на електричну енергію на РДН у торговій зоні “ОЕС України» у вересні місяці 2022 року в порівняння з серпнем 2022 року в бік збільшення на 17,05%. Відтак, керуючись п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі" ТОВ «Волиньелектрозбут» повідомляє про підвищення ціни на електричну енергію з 01.10.2022

Як встановлено судом, вищевказана додаткова угода №2 укладена на підставі цінової довідки Харківської торгово-промислової палати та роздруківки з сайту ДП «Оператор ринку», які не встановлюють наявності факту коливання ціни на електроенергію.

Вказані довідка та роздруківка не містять відомостей щодо динаміки ціни на електроенергію, в них відсутній аналіз вартості ціни на дату укладення договору та додаткових угод, чи будь-які інші дані, які б підтверджували коливання ціни електроенергії на ринку, у зв'язку з чим не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов, передбачених Договором, на підставі п. 2. ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Отже, вказані листи є документами довідково-інформаційного характеру та, фактично, дублюють дані із сайту ДП «Оператор ринку», в яких не міститься точної інформації про коливання цін на електроенергію станом, як на момент звернення товариства про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод.

Крім цього, при ініціюванні питання щодо укладення додаткових угод відповідач не підтвердив та не обґрунтував Замовнику, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій під час участі в тендері, і не навів причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним.

Отже, завдяки тому, що постачальник у тендерній пропозиції запропонував найнижчу ціну товару, це дозволило йому перемогти у тендері. Відповідач, будучи обізнаним про ціни на предмет закупівлі, які склалися на ринку на момент підписання договору, гарантував його постачання Відділу освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради за цінами згідно з Договором.

Крім цього, у постанові Верховного Суду від 07.09.2022 у справі №927/1058/21 викладена правова позиція суду, на підставі якої вже сформована усталена практика, яка підлягає врахуванню при розгляді й даної справи, а саме, що положення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного за результатами проведення закупівлі за державні кошти та містить обмеження щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10% незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).

За таких обставин вказані дії призвели до повного нівелювання результатів відкритих торгів. Таким чином держава втратила можливість скористатися пропозиціями інших учасників відкритих торгів, але електроенергію по ціні, запропонованій переможцем тендеру, закупити так і не змогла, натомість змушена була оплачувати електричну енергію за ціною значно вищою, аніж встановлена договором, укладеним внаслідок відкритих торгів.

Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації, тощо (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18).

Враховуючи відсутність документального підтвердження підвищення ціни на електричну енергію станом на 26.10.2022 (дата набрання чинності додатковою угодою №2 до договору), додаткову угоду №2 від 26.10.2022 до договору про постачання електричної енергії споживачу укладено в порушення приписів пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі».

Крім того, суд звертає увагу, що вказана угода № 6 застосовується до договірних правовідносин, які виникли до її укладення (угода діє із 01 жовтня 2022 року). Водночас, зважаючи на наявні особливості функціонування ринку електричної енергії, зокрема відсутність у замовника можливості зберігати товар, наявні підстави вважати, що товариство у період із 01 по 26 жовтня 2022 року постачало, а замовник приймав і споживав електроенергію.

Отже, товар (електроенергія), поставлений товариством для потреб замовника до 26.10.2022, був прийнятий останнім у власність та спожитий.

Разом з тим, згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини третьої статті 632 ЦК України.

Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 28.05.2024 у справі № 915/75/23.

Суд погоджується із доводами позивача, що укладення між сторонами додаткової угоди №2 від 26.10.2022 щодо внесення змін до Договору №23-22/273-41/22 від 25.01.2022 щодо збільшення ціни за одиницю товару, відбулось із порушеннями вимог чинного законодавства України у сфері публічних закупівель, зокрема у зв'язку із: 1) недоведенням постачальником при ініціюванні питання про зміну ціни товару (у бік збільшення) істотної зміни обставин у порядку ст. 652 ЦК України (ст. 652 ЦК України, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону); 2) недотриманням вимог щодо пропорційного збільшення договірної ціни на товар (зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону, підп. 2 п. 19 Особливостей); 3) зміною ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця (ч. 3 ст. 632 ЦК України); 4) збільшенням ціни товару на понад 10 відсотків від ціни, визначеної договорі про закупівлю (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону).

Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Отже, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що додаткова угода №2 від 26.10.2022 щодо внесення змін до договору №23-22/273-41/22 від 25.01.2022 щодо збільшення ціни за одиницю товару підлягає визнанню недійсною на підставі ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215, ст. 632, ст. 652 ЦК України, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі», підп. 2 п. 19 Особливостей, оскільки остання мала наслідок безпідставного збільшення ціни за одиницю товару із 4,174452 грн. до 4,411312 грн. за 1 кВт/год електричної енергії

Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Отже, вищевказана додаткова угода є недійсною та не породжує правових наслідків, а відтак розрахунок за товар (електричну енергію) має здійснюватися за ціною, визначеною додатковою угодою №1 від 31.01.2022, а саме вартість 1 кВт/год електроенергії, яка становить 4,174452 грн.

Суд встановив, що протягом дії спірної додаткової угоди №2 від 26.10.2022, замовнику поставлено 289 329 кВт/год електричної енергії, за які останнім перераховано постачальнику кошти у розмірі 1 276 320,34 грн., що підтверджується матеріалами справи.

Між тим, враховуючи ціну, визначену сторонами у додатковій угоді №1, без урахування оспорюваної додаткової угоди №2, постачальник за поставлений товар повинен був сплатити замовнику кошти у сумі 1 207 790,02 грн. (289 329 кВт/год*4,174452 грн. кВт/год = 1 207 790,02 грн.), а відтак різниця між сумою коштів, які фактично сплачено замовником за постачання електричної енергії по ціні, згідно з додатковою угодою №2 та сумою за товар по ціні, визначеною додатковою угодою №4, становить 68 530,32 грн. (1 276 320,34 грн.-1 207 790,02 грн.)

Грошові кошти в сумі 68 530,32 грн. є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а відтак останній зобов'язаний їх повернути Комунальному підприємству “Ковельводоканал» Ковельської міської ради, у відповідності до приписів ч. 1 ст. 216, ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Судом досліджено та встановлено, що відповідачу надмірно сплачено 68 530,32 грн. коштів за електроенергію, яку фактично не було поставлено покупцеві, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню на суму 68 530,32 грн.

В позові в частині стягнення з відповідача 0,03 грн. надмірно сплачених коштів відмовити у зв'язку з безпідставністю нарахування.

Відтак, доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву судом до уваги не приймаються та спростовуються матеріалами справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Правилами статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Отже, з огляду на викладене вище у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що доводи якими позивач обґрунтовував позовні вимоги знайшли своє підтвердження, більш того, відповідачами спростовані не були, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 9 статті 129 ГПК України визначено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати в сумі 4844,80 грн. покладаються на відповідача.

Водночас, відповідно до приписів ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 16.11.2022 у справі № 916/228/22.

Оскільки позов був поданий через підсистему Електронний суд, тому позивач мав би сплатити 4844,80 грн.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Отже, позивачу з Державного бюджету України підлягає поверненню надмірно сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 13, 14, 73, 74, 75, 76-80, 123, 129, 130, 231, 232, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити частково.

2. Визнати недійсною додаткову угоду від 26.10.2022 №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 25.01.2022 №23-22/273-41/22 (процедура закупівлі UA-2021-11-16-009339-a), укладену між Комунальним підприємством «Ковельводоканал» Ковельської міської ради (попередня назва в договорі Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства «Ковельводоканал») та Товариством з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут».

3. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» (вулиця Яремчука Назарія, будинок 11-А, місто Луцьк, 43026, код ЄДРПОУ 42159289) на користь Комунального підприємства «Ковельводоканал» Ковельської міської ради (45008, Волинська область, Ковельський район, місто Ковель, вулиця Геологів, будинок 2, код ЄДРПОУ 05500871) 68 530,32 грн. зайво сплачених коштів.

4. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» (вулиця Яремчука Назарія, будинок 11-А, місто Луцьк, 43026, код ЄДРПОУ 42159289) на користь Комунального підприємства «Ковельводоканал» Ковельської міської ради (45008, Волинська область, Ковельський район, місто Ковель, вулиця Геологів, будинок 2, код ЄДРПОУ 05500871) судовий збір у розмірі 4844,80 грн.

5. Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області повернути Комунальному підприємству «Ковельводоканал» Ковельської міської ради (45008, Волинська область, Ковельський район, місто Ковель, вулиця Геологів, будинок 2, код ЄДРПОУ 05500871) з Державного бюджету України судовий збір в загальному розмірі 1211,20 грн., сплачений згідно платіжної інструкції №2542 від 14.08.2025 на суму 6056,00 грн.

6. В решті позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення

складено 11.02.2026.

Суддя В. М. Дем'як