ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/1496/26
провадження № 2-а/753/105/26
про передачу справи за підсудністю
"10" лютого 2026 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Котвицький В.Л., розглянувши заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправних дій та скасування рішення військово-лікарської комісії, визнання протиправною бездіяльності, анулювання результатів військово-лікарської комісії, -
До Дарницького районного суду міста Києва надійшла заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправних дій.
В якій просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо фактичного затримання, примусової доставки позивача до ТЦК та направлення на проходження військово-лікарської комісії без забезпечення можливості подання та врахування медичних документів.
- визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії, за результатами якого позивача визнано придатним до військової служби.
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненадання відповідей на запити позивача та його представника.
- зобов'язати відповідача анулювати результати військово-лікарської комісії та направити позивача на повторне проходження ВЛК з обов'язковим урахуванням усієї наявної медичної документації.
Розглянувши матеріали справи, прихожу до висновку про необхідність направлення справи за підсудністю, виходячи з наступного.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 9 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За змістом ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Згідно ч. 6 ст. 29 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, суд вирішує ухвалою.
Статтею 20 КАС України розмежовано предметну підсудність місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів.
Згідно з ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Тобто, законодавцем чітко визначено предметну підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам.
З огляду на вказане положення, адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб про оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень з приводу проходження військової служби за предметною підсудністю належать до юрисдикції окружних адміністративних судів, відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України.
Оскільки поданий позивачем позов не входить до переліку справ, що передбачені ч.1 ст. 20 КАС України, предмет його оскарження не стосується рішень, дій чи бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, суд вважає, що за нормами КАС України дана адміністративна справа не підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а відповідно до предметно-територіальної юрисдикції (підсудності) підсудна Київському окружному адміністративному суду.
При цьому суд враховує, що прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 КАС України, є підставою для скасування такого рішення апеляційною інстанцією відповідно до ст. 318 КАС України.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправних дій та скасування рішення військово-лікарської комісії, визнання протиправною бездіяльності, анулювання результатів військово-лікарської комісії, підлягає направленню до Київського окружного адміністративного суду за підсудністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 29, 241, 243, 248 КАС України, суд, -
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправних дій та скасування рішення військово-лікарської комісії, визнання протиправною бездіяльність, анулювання результатів військово-лікарської комісії - передати на розгляд Київському окружному адміністративному суду.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 15-ти днів з дня її проголошення.
Суддя В.Л. Котвицький