Справа № 638/1335/26
Провадження № 3/638/935/26
10 лютого 2026 року м. Харків
Суддя Шевченківського районного суду міста Харкова Теслікова І.І., за участі секретаря судового засідання - Зубко А.В., прокурора - Ширіна С.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,, розглянувши об?єднані матеріали 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Донецьк Донецької обл., громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи 17.01.2023 звільненою з посади головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 18 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, являючись відповідно до п. п. «в», «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз.2 ч.2 ст.45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 14.01.2026 о 15.27, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу обслуговування громадян № 18 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, являючись відповідно до п.п. «в», «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п.22 р. ХІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 14.01.2026 о 15.56, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи 17.01.2023 звільненою з посади головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 18 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, являючись відповідно до п. п. «в», «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону № 1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п.2 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 13.02.2025 о 15.26, подала без поважних причин декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 17.01.2023, (при звільненні) (далі - декларація при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановами Шевченківського районного суду м. Харкова від 10 січня 2026 року адміністративні матеріали щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП (протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 68, 69, 70 від 04 січня 2026 року) об'єднані в одне провадження.
Прокурор у судовому засіданні вважав доведеним вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, посилаючись на обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала та пояснила, що в неї відсутні поважні причини неподання декларацій у строки передбачені законом.
Вислухавши думку учасників справи, дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, та додані до них документи, приходжу до такого висновку.
Відповідно до положень ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають з'ясуванню питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 27.12.2022 № 2380-0 ОСОБА_1 з 02.01.2023 призначено на посаду головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 18 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Вказана посада віднесена до категорії «В» посад державної служби.
ОСОБА_1 02.01.2023 склала Присягу державного службовця. Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про державну службу» на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Таким чином, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, посадовою та службовою особою органу Пенсійного фонду, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.01.2023 № 140-0 ОСОБА_1 17.01.2023 звільнено з посади головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 18 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
До протоколів про адміністративне правопорушення долучено особову картку державного службовця №2390 ОСОБА_1 , згідно п.10 якої ОСОБА_1 02.01.2023 під підпис була ознайомлена з вимогами й обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до законів України "Про державну службу", "Про запобігання корупції", "Про очищення влади", Законом України "Про захист персональних даних", Загальними правилами етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затвердженими наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05 серпня 2016 року N? 158, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2016 року за N? 1203/29333, правилами внутрішнього службового розпорядку державного органу, необхідністю повідомлення про зміну даних ознайомлений(на) та зобов'язалась їх дотримуватись.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
ОСОБА_1 є суб'єктом, зазначеним в підпункті «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язанні з корупцією.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Під час опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію при звільненні - 13.02.2025 о 15-26 год., щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік - 14.01.2026 о 15-56 год., а щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік - 14.01.2026 о 15-27 год.
Частиною 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
З долученого до протоколів попередження про зобов'язання та обмеження, які містяться в особовій картці державного службовця №2390 ОСОБА_1 вбачається, що ОСОБА_1 , 02.01.2023 була ознайомлена із вимогами ЗУ «Про запобігання корупції» і зобов'язалась подавати в установленому Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: щорічну декларацію; декларацію особи, яка припиняє діяльність (перед звільненням); декларацію особи, яка припинила діяльність (після звільнення).
Отже, ОСОБА_1 була обізнана про наявність у неї обов'язку щодо подання у строки, передбачені Законом України декларації при звільненні та щорічної декларації.
Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень підтверджується такими доказами:
- протоколами № 68, 69, 70 про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією від 04 січня 2026 року;
- копіями витягів з Єдиного реєстру декларацій;
- копією наказу про звільнення №140-О від 16.01.2023;
- копією наказу про призначення №2380-О від 27.12.2022;
- копією особової картки державного службовця №2390;
- копією посадової інструкції;
- копією Присяги державного службовця.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 34 КУпАП обставини, що пом'якшують відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд не встановив.
Згідно зі ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, не встановлено.
При накладенні стягнення враховую характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини.
При таких обставинах, вважаю необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 40-1, ч.1 ст.172-6, 245, 252, 280, 283, 294 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Харкова.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя Теслікова І.І.