Справа № 353/110/26
Провадження № 2-о/353/15/26
11 лютого 2026 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіна У.Ю., ознайомившись з матеріалами за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області (орган опіки та піклування), про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,-
05.02.2026 ОСОБА_1 , заінтересована особа: Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області (орган опіки та піклування), звернувся в суд з заявою, в якій просив визнати ОСОБА_2 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити його опікуном ОСОБА_1
09.02.2026 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями дана справа була передана для розгляду судді Тлумацького районного суду Івано-Франкіської області Лущак Н.І.
10.02.2026 року суддею Тлумацького районного суду Івано-Франкіської області Лущак Н.І. постановлено ухвалу, якою було задоволено заяву про самовідвід судді Тлумацького районного суду Івано-Франкіської області Лущак Н.І. по даній справі, оскільки канцелярією суду не було визначено двох присяжних, за участю яких має розглядатись справа. У зв'язку з цим матеріали справи були передані до канцелярії Тлумацького районного суду Івано-Франкіської області для повторного розподілу.
10.02.2026 року на підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дана справа була передана для розгляду судді Тлумацького районного суду Івано-Франкіської області Луковкіній У.Ю.
Згідно вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Вирішуючи питання про призначення до розгляду даної заяви, суд приймає до уваги положення ч. 9 ст. 10 ЦПК України про застосування аналогії закону до неврегульованих правовідносин, та виходить із того, що заява, подана в порядку ст. 294 ЦПК України, має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК України, передбаченим ст. 175 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров'я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Проте, в порушення вищевказаних вимог, у заяві не вказано ім'я та відомості всіх сторін та інших учасників справи. Зокрема у заяві не зазначено відомості про особу, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною та її адвоката, а саме не вказано їх імена (прізвище, ім'я та по батькові), їх місце проживання чи перебування, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти. Вказані обставини позбавляють суд можливості викликати їх в судове засідання.
Також відповідно до частини 5 статті 177 ЦПК України, заявник зобов'язаний додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази заявник може додати до заяви копії відповідних доказів).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ст. 41 ЦК України, правовими наслідками визнання особи недієздатною, є зокрема відсутність у неї права вчиняти самостійно будь-якого правочину. Такі дії від імені недієздатної особи вчиняє її опікун.
Отже призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов'язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Порядок встановлення опіки над особою, яка визнана судом недієздатною, виконання опікуном своїх обов'язків та звільнення від повноважень опікуна визначений гл. 6 ЦК України та Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року N 34/166/131/88 (далі - Правила).
Згідно ст. 55 ЦК України та п. 1.2 Правил, опіка (піклування) встановлюється також для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станомздоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов'язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Положеннями статті 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою; опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Згідно ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування. Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу.
Однак до заяви не додано подання органу опіки та піклування про можливість призначення заявника опікуном над недієздатною фізичною особою, а також доказів того, що заявник звертався з приводу цього питання до органу опіки та піклування.
Також відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
У заяві заявник посилається на те, що особа, яку він просить визнати недієздатною, ОСОБА_2 , потребує соціального догляду після перенесеної хвороби не пов'язаної з психічними розладами. При цьому будь-яких посилань на докази, які б свідчили про те, що ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними саме внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу, як передбачено ст. 39 ЦК України, заява не містить. Будь-яких документів, які б свідчили про те, що ОСОБА_2 має ознаки психічного розладу та перебуває на психіатричному обліку в медичному закладі, до заяви не додано.
До цього ж долучені заявником до матеріалів справи копії всіх документів, в т.ч. медичних документів відносно ОСОБА_2 та стану здоров'я заявника ОСОБА_1 , містять інформацію станом на червень-вересень 2025 року, тоді як заявник звернувся до суду з заявою 05.02.2026 року, що позбавляє суд можливості визначити обставини, які виникли станом на день звернення заявника до суду з заявою та призначити судову психіатричну експертизу.
Враховуючи вищенаведене, суд позбавлений можливості постановити будь-яке рішення по справі за наявними матеріалами.
Таким чином заява не відповідає вимогам передбаченим цивільно-процесуальним законодавством, а тому підлягає залишенню без руху в порядку ч.ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, з наданням заявнику строку для усунення вищенаведених недоліків.
Керуючись ст.ст. 10, 175, 177, 185, 260, 293, 294, 297, 299 ЦПК України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області (орган опіки та піклування), про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - залишити без руху.
Надати заявнику, з часу отримання копії ухвали, п'ятиденний строк, для усунення недоліків.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
СуддяУ. Ю. ЛУКОВКІНА