Справа № 353/117/26
Провадження № 2/353/261/26
11 лютого 2026 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Мотрук Л.І., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,-
До Тлумацького районного суду Івано-Франківської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Перевіривши матеріали заяви, суддею встановлено, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у ст.175 ЦПК України.
Згідно п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби; 3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до ч. 4 ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як унормовано положеннями ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Як вбачається із змісту позовної заяви, ОСОБА_1 просить встановити факт її проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , який зник безвісти під час виконання бойового завдання. Встановлення даного факту заявниці необхідно для отримання відповідного грошового забезпечення, що виплачується сім'ям зниклих безвісті військовослужбовців.
З доданого до сповіщення сім'ї № 1/28 від 05.06.2025 року, вбачається, що воно адресоване ОСОБА_1 .
Окрім того, з витягу з ЄРДР від 20.06.2025 року, вбачається, що заявником є ОСОБА_1 , в якому зазначено про зниклого безвісті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є військовослужбовцем ЗСУ та зник безвісти під час бойового завдання.
Водночас до матеріалів заяви не додано відомостей про інших родичів ОСОБА_2 - матері, батька, дітей чи інших осіб, які мають право на отримання передбачених законом пільг та виплат, як члени сім'ї зниклого безвісти військовослужбовця, які також мають бути залучені для розгляду у справі.
Таким чином, суддя позбавлений можливості дійти висновку про відсутність у даній справі інших осіб та вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Отже, позивачу необхідно визначити коло заінтересованих осіб із числа близьких родичів ОСОБА_2 та залучити їх до участі у справі або надати докази про відсутність таких осіб.
Оскільки встановлення вказаного факту необхідне заявниці, зокрема, для отримання пільг визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 №884, якою затверджено Порядок виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутних, а розпорядником коштів у даному випадку є Міністерство оборони України, тому для повного і об'єктивного розгляду справи необхідно залучити в якості третьої особи Міністерство оборони України, юридична адреса: АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1.
Крім того суд звертає увагу, що згідно з ч. 1 ст. 48 ЦПК України сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач.
Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб'єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб'єктивні права, свободи чи інтереси позивача.
У позовній заяві позивач не зазначила, яким чином Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області порушила, не визнала чи оспорила суб'єктивні права, свободи чи інтереси позивача.
Отже, факт, який просить встановити позивач не є безспірним та потребує доказування.
Таким чином, суд позбавлений можливості дійти висновку про відсутність у даній справі інших заінтересованих осіб, відсутність спору про право та вирішити питання про відкриття провадження у справі.
Крім того, позивачем зазначено, що вона проживала з ОСОБА_2 без реєстрації шлюбу, однак не конкретизовала те, що вона та ОСОБА_2 не перебували та не перебувають у зареєстрованому шлюбі з іншими особами, оскільки перебування в зареєстрованому шлюбі виключає встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виходячи з наведеного, заява не відповідає вимогам передбаченим цивільно-процесуальним законодавством, а тому підлягає залишенню без руху з зазначенням недоліків позовної заяви та наданням позивачу строку, необхідного для усунення вищенаведених недоліків.
Керуючись ст. 175, 177, 185, 260-261 ЦПК України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу - залишити без руху, надавши позивачу строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для виправлення вказаних недоліків та роз'яснивши, що у випадку невиконання вимог даної ухвали позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, що постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяЛ. І. МОТРУК