Справа № 344/22146/25
Провадження № 3/344/305/26
10 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Лазарів О.Б., з участю представника Івано-Франківської митниці ДМС України Тирського В.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Республіки Молдова, жителя АДРЕСА_1 .
за ст.481 ч.6 Митного кодексу України,-
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0106/UA206000/2025 від 20 листопада 2025 року, вбачається, що 22.09.2025 року Івано-Франківською митницею Державної митної служби України отримано лист Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області від 19.09.2025 №172125-2025 (вх. Івано-Франківської митниці №4956/8.5-20 від 22.09.2025) про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12021096010000112 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 4 ст. 358 Кримінального кодексу України та надання інформації про ввезення на митну територію України та розмитнення транспортного засобу марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 . 25.09.2025 листом Івано-Франківської митниці №7.21-4/20-01/8.5/4323 до Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області надано відповідь у якій зазначено, що транспортний засіб марки “AUDI», моделі “A6», VIN-код - НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 , ввезено на митну територію України через пункт пропуску “Кучурган - Первомайськ», митного поста “Кучурган», Одеської митниці, 18.06.2017 року о 17 год. 56 хв. у митному режимі "Тимчасове ввезення до 1 року" з метою "Особисте користування" громадянином Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За результатами даної перевірки в діях громадянина Республіки Молдова ОСОБА_3 вбачаються ознаки порушення митних правил за частиною 6 статті 481 Митного кодексу України, що передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу або конфіскацію такого транспортного засобу. 08.10.2025 Івано-Франківською митницею отримано лист Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області від 30.09.2025 №181078-2025 (вх. Івано-Франківської митниці №5295/8.5-20 від 08.10.2025) щодо направлення копій матеріалів та інформацією про закриття кримінального провадження №12021096010000112 у частині 4 ст. 358 КК України згідно п.2 ч.1 ст.284 КПК України. 09.10.2025 листом Івано-Франківської митниці №7.21-3/20-01/8.5/4597 до Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області направлено запит про направлення постанови про закриття кримінального провадження від 04.04.2021 №12021096010000112 за ознаками ч. 4 ст. 358 КК України з метою запровадження адміністративної справи про порушення митних правил за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України. 04.11.2025 Івано-Франківською митницею отримано лист Івано-Франківського районного управління поліції ГУ НП в Івано-Франківській області від 27.10.2025 №197653-2025 (вх. Івано-Франківської митниці від 04.11.2025 №5876/8.5-20) з постановою про закриття кримінального провадження у частині у кримінальному провадженні, внесеному 04.04.2021 до ЄРДР №12021096010000112 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України. В ході проведення перевірки згідно зазначеної інформації, яка внесена до АСМО "Інспектор" та в ЄАІС Держмитслужби України встановлено, що транспортний засіб марки “AUDI», моделі “A6», VIN-код - НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 , 18.06.2017 року о 17 год. 56 хв., ввіз громадянин Республіки Молдова, ОСОБА_4 на митну територію України у митному режимі "тимчасове ввезення до 1 року" з метою "Особисте користування" через пункт пропуску “Кучурган - Первомайськ», митного поста “Кучурган», Одеської митниці та повинен був вивезти його за межі митної території України протягом року, тобто до 18.06.2018 року включно. За результатами даної перевірки в діях громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 щодо не вивезення транспортного засобу марки “AUDI», моделі “A6», VIN-код - НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 , вбачаються ознаки порушення митних правил за частиною 6 статті 481 Митного кодексу України, що передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу або конфіскацію такого транспортного засобу.Івано-Франківською митницею громадянину Республіки Молдова ОСОБА_5 , було направлено повідомлення від 09.10.2025 №7.21-3/20-01/10/4577 (Рекомендований лист, поштове відправлення №RA760051919UA) та від 06.11.2025 №7.21-3/20-01/10/4954 (Рекомендований лист, поштове відправлення №RA760053279UA) з проханням з'явитися до Івано-Франківської митниці до 17.11.2025 року для з'ясування обставин, надання письмового пояснення та складання протоколу про порушення митних правил щодо не вивезення за межі митної території України транспортного засобу марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 . На повідомлення Івано-Франківської митниці для надання пояснень та складання протоколу про порушення митних правил громадянин ОСОБА_4 не з'явився. 06.11.2025 Івано-Франківською митницею громадянину ОСОБА_6 , було направлено повідомлення від 06.11.2025 №7.21-3/20-01/10/4953 з проханням з'явитися до Івано-Франківської митниці до 14.11.2025 року для надання пояснень та з'ясування обставин стосовно використання на митній території України транспортного засобу марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 . 12.11.2025 на електронну поштову скриньку Івано-Франківської митниці надійшов лист (вх. Івано-Франківської митниці від 12.11.2025 №6011/10-20) від громадянина ОСОБА_7 в якому зазначено, що на повідомлення Івано-Франківської митниці з'явитись не може та не заперечує проти вилучення транспортного засобу марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 . 20.11.2025 року проведена перевірка згідно розділу “Автотранспортні засоби» бази даних ЄАІС Держмитслужби, відповідно якого в базі даних ЄАІС ДМСУ відсутня інформація, щодо оформлення транспортного засобу марки “AUDI» моделі “А6» VIN-код - НОМЕР_1 , в будь-якому іншому митному режимі чи оформлення на нього будь-яких митних документів. На дату складання цього протоколу відсутні документи які мають юридичне значення та які свідчать про обставини непереборної сили, що виключають ознаки порушення митних правил України з боку громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , який відповідає за дотримання умов митного режиму “тимчасове ввезення» обраного під час ввезення на митну територію України транспортного засобу марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 . Станом на 20.11.2025 року транспортний засіб марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 , за межі митної території України вивезеним не значиться та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку “тимчасове ввезення». 20.11.2025 року Івано-Франківською митницею відповідно до ст.511 Митного Кодексу України тимчасово вилучено транспортний засіб марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 та поміщено на склад Івано-Франківської митниці (вул.Польова 6, м. Івано-Франківськ). 26.11.2025 року Івано-Франківською митницею відповідно до ст.ст. 508, 515, 516 Митного кодексу України винесено постанову про призначення експертизи вилученого товару, а саме транспортного засобу марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 та направлено до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби. 05.12.2025 Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби проведено товарознавчу експертизу вилученого товару, за результатами якої складено висновок від 05.12.2025 № 1420003400-1109. Загальна вартість вилученого товару згідно із висновком експерта СЛЕД Держмитслужби за результатами проведення товарознавчої експертизи від 05.12.2025 № 1420003400-1109 становить 108 425,55 грн. (сто вісім тисяч чотириста двадцять п'ять гривень 55 коп.). Витрати митного органу на зберігання безпосередніх предметів ПМП, які підлягають відшкодуванню вказані в довідці №21 та відповідно до ч. 2 ст. 519 та ч. 1 ст. 520 Митного кодексу України відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Станом на 20.11.2025 року транспортний засіб марки “AUDI» моделі “А6», VIN-код - НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 за межі митної території України громадянином ОСОБА_8 не вивезено та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку "тимчасове ввезення" більше ніж на 30 днів.
ОСОБА_9 на виклик суду не з'явився, однак належним чином був повідомлений про місце та час розгляду справи відносно нього.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Заслухавши висновок представника Івано-Франківської митниці ДМС України, оцінивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_10 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.481 ч.6 МК України, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митним органом з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу.
Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.
Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Так, при розгляді даної адміністративної справи судом достовірно було встановлено, що вина ОСОБА_10 доводиться матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема протоколом про порушення митних правил №0106/UA206000/2025 від 20.11.2025 року, висновками експерта №844/1159/22-28 від 08.04.2022 року, №841/22-28 від 05.05.2022 року, письмовими поясненнями ОСОБА_7 , заявою від 18.09.2025 року та іншими матеріалами справи.
Статтею 481 ч.6 МК України, передбачено відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Суд вважає, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів, які згадані вище, що вказують на вчинення ОСОБА_10 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.481 ч.6 МК України.
За таких обставин, суд вважає, що в діях ОСОБА_10 є всі ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.481 ч.6 МК України.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_10 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.481 ч.6 Митного кодексу України та з врахуванням особи, суспільної небезпеки скоєного, обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу. Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством
На підставі наведеного ст.ст.481 Митного кодексу України, керуючись ст.ст.40-1, 283-287, 294 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у порушенні митних правил, передбачених ст.481 ч.6 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки "AUDI", модель "A6", VIN-код - НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.
Роз'яснити, що відповідно до вимог ст.ст.307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2, 300-3 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення згаданого вище строку, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Олег ЛАЗАРІВ