Постанова від 10.02.2026 по справі 344/550/26

Справа № 344/550/26

Провадження № 3/344/749/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року м.Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Лазарів О.Б., за участю захисника Маланчина Л.Е., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,

за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №557483 від 02.01.2026 року зазначається, що ОСОБА_1 керуючи т.з." Iveco Magirus" д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричіпом "Vibersti" д.н.з. НОМЕР_2 , 02.01.2026 року в м.Івано-Франківську, по вул.Галицька, 64, не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою, не дотримався безпечного бокового інтервалу, перед зміною напрямку руху не переконався, що це буде безпечно, внаслідок чого здійснив зіткнення із транспортним засобом "Peugeot Partner" д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 , що призвело до механічних пошкоджень транспортних засобів, чим порушив п.п.2.3.б., 13.1., 10.1. ПДР України.

ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що 02.01.2026 року рухався в м.Івано-Франківську, по вул.Галицька, 64, по своїй полосі, враховуючи, що довжина його транспортного засобу становить близько 14 метрів, для того, щоб при здійсненні повороту, не виїхати на бордюр чи тротуар, був змушений взяти більший радіус повороту. Натомість, транспортний засіб потерпілого, рухаючись ззаду ОСОБА_1 , заїхав на його полосу, внаслідок чого, відбулось зіткнення.

В судовому засідання захисник Маланчин Л.Е. зазначив, що провадження в справі підлягає до закриття на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку захисника, суд вважає, що провадження в справі необхідно закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення виходячи з наступного.

Так, відповідно до вимог ст.124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.

Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зі змісту адміністративного протоколу вбачається, що саме ОСОБА_1 допустив порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів 02.01.2026 року. При цьому, згідно зі схемою місця ДТП, яка долучена до матеріалів справи та була предметом дослідження в судовому засіданні, чітко вбачається, що саме потерпілий ОСОБА_2 заїхав на полосу, по якій рухався ОСОБА_1 , та намагаючись проїхати даний поворот, здійснив зіткнення з транспортним засобом ОСОБА_1 .

Відповідно до п.2.3.б Правил дорожнього руху України водій зобовязаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі;

Відповідно до п.13.1 Правил дорожнього руху України, водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

Відповідо до п.10.1. Правил дорожнього руху України, перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.

Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП полягає в необережній формі вини. Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, виражається у порушенні водієм вимог Правил дорожнього руху, внаслідок чого було завдано майнову шкоду. Такий склад має матеріальний характер, а тому для притягнення особи до відповідальності необхідно встановити конкретне порушення ПДР, факт завдання шкоди, причинно-наслідковий зв'язок між ними. У даному випадку, виходячи з наявних матеріалів справи та встановлених фактів, відповідальність за вчинення даного адміністративного правопорушення повинно бути покладено на іншу особу, а тому у діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона правопорушення.

Таким чином, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№557483 від 02.01.2026 року, схемі місця ДТП від 02.01.2026 року, не вбачається достатніх даних щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП. Інших доказів щодо вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 матеріали справи не містять.

Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Разом з тим, слід звернути увагу на те, що суд не має повноважень збирати докази як на підтвердження, так і спростування винуватості особи, обставин та фактів вчинення правопорушення чи в будь-який інший спосіб втручатися у доказову діяльність, крім як оцінки наданих доказів. У противному випадку це призведе до перебирання судом функції обвинувачення, що суперечить правовій природі суду та його процесуальному призначенню.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07.11.2002 року неодноразово наголошував на тому, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

Таким чином, під час судового розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП ОСОБА_1 достатніх та переконливих доказів на підтвердження винуватості останнього у пред'явленому обвинуваченні за ст.124 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 557483 від 02.01.2026 року здобуто не було.

Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не доведено згідно з законом.

Отже, враховуючи, що вина ОСОБА_1 не була доведена належними доказами, поза розумним сумнівом, провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.247 п.1, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.

На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд.

Суддя Олег ЛАЗАРІВ