Справа № 577/685/26
Провадження № 2-о/577/69/26
10 лютого 2026 року м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
головуючого судді Галяна С.В.
за участю секретаря судового засідання Іваненко Н.В.
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопа цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Конотопський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території,-
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Ткачова С.А. звернулася до суду із зазначеною заявою та прохає встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Донецьк Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Оленівка Кальміуського району Донецької області. Вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Оленівка, Кальміуського району Донецької області помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Причиною смерті зазначено «нещасний випадок поза виробництвом», що підтверджується копією довідки про причину смерті №199 від 16 жовтня 2024 року та свідоцтвом про смерть від 18.10.2024 року, що видано органом окупаційної влади. Факт того, що заявник є батьком ОСОБА_2 , підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 дата видачі 25.12.1985 року. На даний час селище Оленівка згідно постанови Верховної ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-XI в редакції від 17.07.2023 року знаходиться у складі територій Докучаєвської міської територіальної громади Кальміуського району Донецької області. Станом на 01.01.2026 року селище Оленівка Кальміуського району Донецької області є територією, яка перебуває у тимчасовій окупації з 07.04.2014 року, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376. Оскільки син заявника помер на тимчасово окупованій території, де органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, а оригінал медичного документу, що підтверджує факт смерті так само виданий та знаходиться на території, де фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство окупаційної влади. Заявник наразі не має можливості зареєструвати факт смерті сина в органі РАЦС у порядку та у спосіб, визначений чинним законодавством України. Встановлення факту смерті сина має для заявника юридичне значення, оскільки надасть йому право для проведення державної реєстрації смерті на території України, яка контролюється державними органами із одержанням свідоцтва про смерть державного зразка, а також забезпечить можливість реалізації ним своїх прав на оформлення допомоги на поховання та на оформлення у подальшому своїх спадкових прав. Проведення державної реєстрації смерті сина заявника не видається за можливе в будь-якому органі РАЦС на території підконтрольній українській владі, оскільки відсутній документ, який, відповідно до законодавства, підтверджує факт смерті ОСОБА_2 .
Заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат Ткачова С.А. в судове засідання не з'явилися, остання надала заяву про розгляд справи без її участі та участі заявника, заявлені вимоги підтримують та просять їх задовольнити (а.с. 17).
Представник заінтересованої особи Конотопський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України в судове засідання не з'явився, надали заяву про розгляд справи без участі їх представника, при ухваленні рішення покладаються на розсуд суду (а.с. 15,16).
Ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 10.02.2026 року відкрито провадження у справі та справу призначено до судового розгляду на 10.02.2026 року (а.с. 13).
В зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що заява підлягає задоволенню.
Згідно ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до абз. 2 ч. 1, ч. ч. 2, 4, 5 ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається, у тому числі, й сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно наданого заявником свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 18.10.2024 року, виданого «отделом ЗАГС Докучаевского городского управления юстиции министерства юстиции донецкой народной республики», ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Україна м. Донецьк, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в «российская федерация, донецкая народная республика» (а.с. 11).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_1 (а.с. 9).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
За приписами п. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
Згідно медичного свідоцтва про смерть № 199 від 16.10.2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Оленівка Волновахського району донецької народної республіки російської федерації, причина смерті: масивна крововтрата. Множинна важка поєднана травма тіла (а.с. 10).
Статтею 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено: 1. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. 3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 передбачено, що у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території.
Проведення державної реєстрації смерті сина заявника не видається за можливе в будь-якому органі РАЦС на території підконтрольній українській владі, оскільки відсутній документ, який, відповідно до законодавства, підтверджує факт смерті ОСОБА_2 .
Пунктом 2 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація смерті фізичної особи проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Законом України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України" від 04.02.2016 року ЦПК України доповнено ст. 257-1, яка передбачає особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Померлий ОСОБА_2 доводиться заявнику сином (а.с. 9).
Факт смерті ОСОБА_2 знайшов підтвердження в суді.
Оскільки заявник не має можливості отримати свідоцтво про смерть сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на території, яка є тимчасово окупованою, без встановлення даного факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви.
Керуючись ст. 89, 263-265, 317-319 ЦПК України, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", суд
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Донецьк Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Оленівка Кальміуського району Донецької області.
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повне найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ).
Заінтересована особа: Конотопський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (місцезнаходження: м. Конотоп, вул. Є.Коновальця, 13 Сумської області).
Суддя Галян С. В.