Справа № 175/2244/26
Провадження № 3/175/936/26
2026 рік
05 лютого 2026 року с-ще Слобожанське
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Дараган Л.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов до суду з Дніпропетровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП судом встановлено, що розгляд вказаної справи не підвідомчий Дніпровському районному суду Дніпропетровської області.
Відповідно до ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 177 і 178 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх вчинення або за місцем проживання порушника. Справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, розглядаються за місцем оброблення та обліку таких правопорушень. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, розглядаються за місцем оброблення таких правопорушень. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 203, 203-1, 204-1, 204-2 і 204-4 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення. Адміністративними комісіями справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем проживання порушника. Законами України може бути передбачено й інше місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Тобто, як вбачається з наведених вище вимог закону, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, мають розглядатися за місцем їх скоєння. Альтернативна підсудність такої справи законом не передбачена.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 , місцем вчинення цього правопорушення, пов'язаного з корупцією, зазначено як місце несвоєчасного подання декларації зареєстрована адреса місця проживання суб'єкта декларування, а саме: АДРЕСА_1 .
Разом із цим, суд враховує, що подання суб'єктами декларування будь-яких видів декларацій, визначених у ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі «після звільнення», пов'язується законом із заповненням на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції відповідної декларації за формою, що визначається Національним агентством. Зокрема, у відповідності до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому ч. 1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Як слідує з приписів абз. 2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у разі притягнення суб'єкта декларування до відповідальності за неподання декларації або в разі виявлення у ній недостовірних відомостей, що підтверджується відповідним рішенням суду, яке набрало законної сили, або рішенням Національного агентства, суб'єкт декларування упродовж 10 днів зобов'язаний подати відповідну декларацію, у тому числі виправлену декларацію з достовірними відомостями.
Норми ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо усіх видів декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не пов'язують та не прив'язують факт подання відповідних декларацій з технічним заповненням суб'єктом декларування відповідних розділів електронної форми декларації, розміщеної на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Тобто, технічне заповнення електронної форми декларації може здійснюватися суб'єктом декларування на будь-якому пристрої, поза межами місця його роботи, поза межами зареєстрованого чи будь-якого іншого місця проживання або перебування суб'єкта декларування і, навіть, з-за кордону, при наявності технічних можливостей (роз'яснення НАЗК щодо доступу до Реєстру декларацій за кордоном: https://nazk.gov.ua/uk/novyny/dostup-do-reyestru-deklaratsij-za-kordonom-chy-isnuyut-obmezhennya/).
Таким чином, декларація особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто «після звільнення», подається шляхом її заповнення виключно на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення твердження про те, що суб'єкт декларування подав декларацію «після звільнення» за зареєстрованим місцем проживання, яке і є місцем вчинення правопорушення, суперечить буквальному змісту ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», яка визначає, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
Отже, системний аналіз норм ст. 276 КУпАП та ст.ст. 45, 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» вказує на те, що місце вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), визначається виключно з наявністю у особи, яка притягається до відповідальності, обов'язку щодо подання одного з виду декларацій, які визначені у ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що безпосередньо пов'язано з колишнім або теперішнім місцем роботи, служби або виконання інших повноважень суб'єкта декларування.
Висновок суду про те, що місцем вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є місце теперішньої або колишньої роботи, служби або виконання інших повноважень суб'єкта декларування, узгоджується із усталеною судової практикою перегляду в апеляційному порядку постанов судів у справах аналогічної категорії.
Таким чином, місцем виконання службових повноважень ОСОБА_1 був навчальний пункт аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, що не належить до територіальної юрисдикції Дніпровського районного суду Дніпропетровської області. Відомості про розташування на території Дніпровського району (ліквідованого Дніпропетровського району) навчального пункту аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області в матеріалах справи відсутні, ОСОБА_1 не виконує та не виконував свої службові обов'язки на території Дніпровського району (ліквідованого Дніпропетровського району).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне повернути адміністративну справу у відношенні ОСОБА_1 до Дніпропетровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України для її направлення до належного суду.
Керуючись ст.ст. 221, 276 КУпАП,
Повернути адміністративну справу у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП до Дніпропетровського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України для її направлення до належного суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: