Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/9/26
Провадження по справі № 3/514/69/26
22 січня 2026 року с-ще Бессарабське
Суддя Тарутинського районного суду Одеської області Кирилюк І.М., розглянувши матеріали протоколу, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , уродженця м. Вознесенська Миколаївської області, громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, не притягувався до адміністративної відповідальності,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно з протоколом серії ПдРУ №380897 від 12.11.2025 року, складеним інспектором прикордонної служби 1 категорії групи прикордонного контролю віпс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » В. Заратуйченко стосовно громадянина ОСОБА_2 встановлено, що останній 12.11.2025 року о 09 год 25 хв здійснив спробу перетину державного кордону з України в Республіку Молдова в ППр «Серпневе» без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення виданого 14.04.2019 року закордонного паспорту громадянина Республіки Молдова НОМЕР_3 , будучи громадянином України.
Тим самим ОСОБА_2 порушив вимоги:
- ст. 2 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-III),
- ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (далі - Закон №1777-XII),
- ст. ст. 2, 3 Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (далі - Закон №3857-XII),
- пункт 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724) (далі - Правила),
та своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч 1 ст. 204-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Згідно поштового трекінгу з Укрпошти убачається, що судова повістка повертається з довідкою «одержувач відсутній за вказаною адресою». В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ураховуючи, що під час розгляду справ про адміністративні правопорушення за статтею 204-1КУпПА обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не встановлена, а також те, що ОСОБА_1 відомо про складений стосовно нього протокол про адміністративне правопорушення, про судове засідання повідомлявся за адресою зазначеною у протоколі, в матеріалах справи міститься заява з проханням слухати справи у його відсутність, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
У статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 ст. 204-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення,- за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Громадянство України у розумінні Закону № 2235-III визначається як правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках (абзац другий ч.1 ст.1 Закону) .
Вказаний Закон встановлює принцип єдиного громадянства держави Україна, що виключає можливість громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Громадянин України має право виїхати з України (окрім випадків, передбачених Законом №3857-XII) та в'їхати в Україну.
У статті 2 Закону №3857-XII наведений перелік документів, що надають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну - це: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).
Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у ст. 2 цього Закону (частина 1 ст. 3 Закону№3857-XII).
На виконання вимог цього закону виконавчим органом влади затверджені Правила перетинання державного кордону України .
Таким чином, виїзд або в'їзд на територію України громадян України за пред'явленням паспортів, виданих на ім'я громадян іноземної держави, без пред'явлення одного із зазначених у статті 2 Закону №3857-XII документів, є незаконним та тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч.1 ст. 204-1 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується доказами, які містяться у матеріалах справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №380897 від 12.11.2025 року згідно якого ОСОБА_1 12.11.2025 року о 09 год 5 хв здійснив спробу перетину державного кордону з України в Республіку Молдова в ППр «Серпневе» без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення закордонного паспорту громадянина Республіки Молдова, виданого 17.04.2019 року, будучи громадянином України.
- поясненнями ОСОБА_1 відповідно до яких останній пояснив, що він не знав, що має перетинати державний кордон України як громадянин України, він надав паспорт громадянина РМ, свою провину у вчиненні правопорушення визнав;
- рапортом посадової особи прикордонної служби від 12.11.205 про факт адміністративного правопорушення, складення матеріалів про адміністративне правопорушення та внесення відповідної інформації до ІТС «Гарт-5»;
- завіреними ксерокопіями молдавського паспорту НОМЕР_3 , виданого 17.04.2019 року та ІD - паспорту громадянина України, виданого 13.10.2025 року, які належать ОСОБА_1 ;
- витягом з бази даних «Ризик».
На підставі зазначеного суд дійшов висновку що вина ОСОБА_1 у спробі незаконного перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів підтверджується зазначеними доказами.
Ураховуючи особу правопорушника, характер протиправного діяння, відсутність відомостей про притягнення особи раніше до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що застосування в межах санкції ч.1 ст. 204-1 КУпАП мінімального розміру штрафу - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3 400 грн, є необхідним і достатнім за вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 відсотка розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 665 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 15, 33, 40-1, 204-1, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , уродженця Вознесенськ Миколаївської області, громадянина України, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA958999980313050106000015728, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач - ГУК в Од.обл./смт Тарутине/21081100, код платежу - 21081100, банк - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , уродженця Вознесенськ Миколаївської області, громадянина України, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).
Постанова може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги через Тарутинський районний суд Одеської області.
Строк пред'явлення до виконання постанови три місяці з дня винесення постанови.
Суддя І.М. Кирилюк