Справа №521/21441/25
Номер провадження 3/521/351/26
08 січня 2026 року м. Одеса
Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Передерка Д.П.,
при секретарі Ковач Е.В.,
представника Одеської митниці Держмитслужби Крікунової С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу №0783/UA500000/2025 від 21.11.2025 року, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт « НОМЕР_1 » від 29.08.2019 року, виданий 5144, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
про порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України, -
21.11.2025 року о 15 годині 07 хвилин в зону митного контролю, міжнародного автомобільного пункту пропуску «Серпневе1-Басараб'яска» відділу митного оформлення №2 митного поста «Дністровський» Одеської митниці, в напрямку в'їзд в Україну, по смузі руху «зелений коридор» в'їхав легковий автомобіль марки «Mercedes-Benz Vito 111 CDI», реєстраційний номер « НОМЕР_3 », він-код НОМЕР_4 , країна реєстрації - UA (Україна), під керуванням громадянина України ОСОБА_2 .
Під час внесення інформації до електронного журналу пункту пропуску, спрацював «АСУР» на громадянина України ОСОБА_1 , який прямував у вище вказаному транспортному засобі в якості пасажира, оскільки на нього наявне орієнтування.
Під час аналізу інформації, що міститься в ЄАІС ДМСУ стосовно громадянина ОСОБА_1 , було встановлено, що 01.02.2023 року останній ввіз на територію України через UA500420 пункт пропуску «Орлівка» відділу митного оформлення №5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці легковий транспортний засіб марки «RENAULT TRAFIC», державний номерний знак « НОМЕР_5 », VIN- НОМЕР_6 , країна реєстрації - PL (ПОЛЬЩА), в режимі «тимчасове ввезення до 60 днів», з метою «особисте користування».
Згідно ч. 1 ст. 380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Жодних документів, які б підтверджували наявність таких обставин ОСОБА_3 не надав.
Згідно з ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Згідно інформації яка міститься в Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби, легковий транспортний засіб марки «RENAULT TRAFIC», державний номерний знак « НОМЕР_5 », VIN- НОМЕР_6 , країна реєстрації - PL (ПОЛЬЩА), ввезено на територію України 01.02.2023 року та станом на 21.11.2025 року не вивезено.
До митних органів з питань митного оформлення цього транспортного засобу громадянин ОСОБА_3 не звертався.
Таким чином, громадянин ОСОБА_3 не вивіз за межі митного кордону України легковий транспортний засіб марки «RENAULT TRAFIC», державний номерний знак « НОМЕР_5 », VIN- НОМЕР_6 , країна реєстрації - PL (ПОЛЬЩА), чим перевищив строк тимчасового ввезення, встановлений ст. 380 МК України більше ніж на 30 діб.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні громадянина України ОСОБА_4 було складено протокол про порушення митних правил №0783/UA500000/2025 від 21.11.2025 року за ч. 6 ст. 481 МК України.
Відповідно до положень ст. 526 Митного кодексу України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Також, згідно ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_4 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Відповідно до ч. 4 ст. 526 Митного Кодексу України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до пояснень ОСОБА_4 від 21.11.2025 року, які містять в матеріалах справи, останній вказує, що він відмовляється надавати пояснення.
Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді заявила, що вина ОСОБА_4 доведена повністю матеріалами справи, тому просила визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на нього стягнення, передбачене санкцією цієї статті.
Дослідивши матеріали справи про порушення митних правил та вислухавши думку представника митниці, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ч. 6 ст. 481 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Стаття 103 МК України закріплює, що тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Отже, судом встановлено, що 01.02.2023 року через пункт пропуску «Орлівка» відділу митного оформлення №5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці ОСОБА_4 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «RENAULT TRAFIC», державний номерний знак « НОМЕР_5 », VIN- НОМЕР_6 , країна реєстрації - PL (ПОЛЬЩА), в режимі «тимчасове ввезення до 60 днів», з метою «особисте користування», та на день складення протоколу, вказаний транспортний засіб не вивіз.
Тобто, ОСОБА_4 перевищив строк тимчасового ввезення автомобіля марки «RENAULT TRAFIC», державний номерний знак « НОМЕР_5 », VIN - НОМЕР_6 , країна реєстрації - PL (ПОЛЬЩА), який встановлений Митним кодексом України для громадян - нерезидентів.
Згідно ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до ч. 7 ст. 380 МК України, у разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам достатніх доказів їх втрати чи зіпсування. Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим знищення або руйнування.
Документів, підтверджуючих аварію, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб матеріали справи не містять.
Вина ОСОБА_4 підтверджується наданими до суду доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил №0783/UA500000/2025 від 21.11.2025 року, доповідною запискою головного державного інспектора відділу митного оформлення №2 м/п «Дністровський» Одеської митниці Горєлко О.А., поясненнями ОСОБА_4 від 21.11.2025 року, копією паспорта громадянина ОСОБА_4 , копією витягу з АСМО «Інспектор», копією довідки ТОВ «Експоцентр Одеса» від 04.12.2025 року №0577-inf та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Відповідальність за порушення ч. 6 ст. 481 МК України - перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від восьми до дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів. Тобто, законом передбачена альтернатива накладення стягнення на правопорушника, яке визначається судом за результатом розгляду справи.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу - безпосереднього предмету правопорушення.
Керуючись ст.ст. 379-380, 481, 519, 520, 522, 524-529 МК України, ст.ст. 283-285, 294 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації автомобіля марки «RENAULT TRAFIC», державний номерний знак « НОМЕР_5 », VIN- НОМЕР_6 , країна реєстрації - PL (ПОЛЬЩА), - безпосереднього предмету правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Дмитро Передерко