Справа № 756/11435/25 2/729/75/26
заочне
10 лютого 2026 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Булиги Н.О.
секретаря Романченко С. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бобровиця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 , треті особи Центр надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві, Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація про перереєстрацію місця проживання неповнолітньої дитини без згоди батька,
Позивачка, після уточнення позовних вимог, звернулася до суду з позовом в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи Центр надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві, Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація про перереєстрацію місця проживання неповнолітньої дитини без згоди батька.
У обгрунтування своїх вимог вона зазначила, що є матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 та проживає з нею.
Однак, позивачка зазначає, що вона не є власником зазначеної квартири і їй з дітьми належить тільки її четверта частина. Також, вказує, що за вислугою років вона отримала своє власне житло та звернулася до Центру надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві щодо перереєстрації місця проживання неповнолітнього сина за новою адресою: АДРЕСА_2 , проте у зв'язку з відсутністю згоди батька дитини отримала відмову.
Вказує, що отримати згоду батька ОСОБА_3 на перереєстрацію дитини вона не може, оскільки місце його знаходження їй не відомо, жодних виплат по аліментах та іншої матеріальної допомоги на утримання сина відповідач не надає, не піклується про фізичний та духовний розвиток дитини, не дбає про його нормальне самоусвідомлення, не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не надає доступу до культурних та інших духовних цінностей, так як це встановлено ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства». Тобто, ОСОБА_3 самоусунувся від виконання батьківських обов'язків. Окрім того, він веде аморальний спосіб життя та наразі перебуває в розшуку.
У зв'язку із викладеним, позивачка вимушена звертатися до суду та просить надати дозвіл Центру надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві здійснити перереєстрацію місця проживання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою АДРЕСА_2 .
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, у якій позов підтримала у повному обсязі та просила задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання також не з'явився, хоча про місце слухання справи повідомлений належним чином за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем його проживання у відповідності до п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, про причини неприбуття не повідомив, будь-яких заяв від нього не надходило, відзив на позов не подавав. Тому, за таких обставин, суд доходить висновку про можливість проведення судового засідання без його участі та ухвалення заочного рішення в порядку передбаченому статтями 280, 281 ЦПК України.
Представник третьої особи Центру надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві, у судове засідання не з'явився. Надіслали до суду пояснення на позовну заяву та просили розглянути справу у відсутність їх представника.
У письмових поясненнях представника Управління Центру надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві, зазначено, що питання декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), в тому числі питання реєстрації місця проживання малолітньої дитини (до 14 років), відповідно до п. 3 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.02.2016 №48 «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з наданням адміністративних послуг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб у межах міста Києва, а також наданням відомостей з Державного земельного кадастру», з 04.04.2016 відноситься до компетенції відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, який не входить до структури Управління, а є структурним підрозділом Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (без статусу юридичної особи).
23.06.2025 позивачка ОСОБА_1 через Управління звернулась до суб'єкта надання адміністративної послуги з питання реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб-відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних особі Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою в своїх інтересах та інтересах свого малолітнього сина ОСОБА_2 з питання реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_2 з одночасним зняттям з попереднього місця реєстрації.
Управлінням, після реєстрації та присвоєння реєстраційних номерів, адміністративні справи були передані до відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації для прийняття рішення по суті.
Відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації за заявою ОСОБА_1 щодо реєстрації місця проживання/перебування з одночасним зняттям з попереднього місця реєстрації позивачки та її малолітнього сина ОСОБА_2 було прийнято рішення про відмову в реєстрації місця проживання/перебування за адресою АДРЕСА_2 .
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265, затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), яким визначено механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів.
Так, п. 16 Порядку встановлено, що місце проживання дитини віком до 14 років може бути задекларовано за адресою місця проживання одного з батьків або інших законних представників, зокрема одночасно із зняттям з попереднього задекларованого/зареєстрованого місця проживання, за декларацією, поданою одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників дитини.
Абзацом другим п. 17 Порядку визначено, що у разі ненадання одним із батьків згоди відповідно до вимог цього пункту реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, здійснюється відповідно до п. 33 цього Порядку.
Пунктом 33 Порядку встановлено, що подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників.
Таким чином, позивачка для реєстрації місця проживання/перебування з одночасним зняттям з попереднього місця реєстрації своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 , суб'єкту надання адміністративної послуги, повинна була надати рішення суду про встановлення місця проживання дитини або рішення органу опіки та піклування (розпорядження Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації) про визначення місця проживання малолітньої дитини, оскільки погодження на реєстрацію місця проживання дітей батьком надано не було.
З огляду на вищевикладене, Управлінню не потрібно будь-який дозвіл на здійснення реєстрації місця проживання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про який позивачка просить у своїй позовній заяві, оскільки Управління не є суб'єктом надання адміністративної послуги, не приймає рішення по суті справи, а забезпечує лише прийняття від суб'єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних послуг, передачі (їх копій) відповідним суб'єктам надання адміністративних послуг для прийняття рішення по суті.
Представник, залученої у справі третьої особи Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, у судове засідання також не з'явився. Надіслали заяву про розгляд справи у відсутність представника.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд дійшов такого висновку.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.8).
Згідно копії ордеру на право зайняття службового жилого приміщення № 015112 від 08.04.2025 року, ОСОБА_1 працюючої головним інженером ОД-504 у КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва», на час роботи на даній посаді надано службове приміщення, жилою площею 10,10 кв.м, за адресою АДРЕСА_2 . У ордері зазначено, що сім'я позивачки складається з трьох чоловік: ОСОБА_1 та її синів ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с.5).
З повідомлення Оболонської районної в м.Києві державної адміністрації вбачається, що 24.06.2025 року працівниками Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні реєстрації місця проживання її та дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_4 у житлі за адресою АДРЕСА_2 , згідно п.п. 3 п. 87 та п.32, 33, 34 Порядку, а саме у зв'язку з відсутністю згоди батька дітей. Також, ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації місця проживання з одночасним зняттям, згідно п.3, 87 Порядку, ст.. 29 ЦК України та ст. 58 ЖК України, оскільки малолітній син ОСОБА_2 не може бути зареєстрований окремо від матері. Зазначено, що реєстрація згідно ордера на право зайняття службового приміщення здійснюється одночасно всіх членів зазначених в ордері (а.с.4).
Відповідно до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у ВП НОМЕР_3, у боржника ОСОБА_3 наявна заборгованість зі сплати аліментів (а.с.10 зв.ст.)
Згідно зі статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками, або в сім'ї одного з них, та на піклування батьків.
За приписами з ч. 4 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла 10 (десяти) років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла 10 років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Згідно з частиною 1 ст. 161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
За частиною 1 статті 33 Конституції України та статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до п. 16 Порядку декларування та реєстрація місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМУ від 07 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», місце проживання дитини віком до 14 років може бути задекларовано за адресою місця проживання одного з батьків або інших законних представників, зокрема, одночасно із зняттям з попереднього задекларованого/зареєстрованого місця проживання, за декларацією, поданою одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників дитини.
Згода іншого з батьків або законних представників дитини підтверджується електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (абзац 1 п. 17 Порядку).
Відповідно до абзацу 2 п. 17 вказаного Порядку, у разі ненадання одним із батьків згоди відповідно до вимог цього пункту реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, здійснюється відповідно до пункту 33 цього Порядку.
Пунктом 33 Порядку передбачено, що подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 32 Порядку, у разі подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особою, яка не досягла 18-річного віку, реєстрація місця проживання (перебування) здійснюється за згодою батьків або інших законних представників такої особи. Згода не надається у разі коли особа є здобувачем освіти та здійснює реєстрацію свого місця проживання (перебування) в гуртожитку, що належить до сфери управління закладу освіти.
Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком від 14 до 18 років здійснюється за згодою її батьків або інших законних представників чи одного з них, крім випадку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання такої дитини у гуртожитку закладу освіти у період чи після закінчення навчання (п. 52 Порядку).
У пункті 46 Порядку визначено, що посадова особа органу реєстрації в день звернення особи або її законного представника (представника) чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або даних від органу соціального захисту населення, зокрема, приймає рішення про реєстрацію місця проживання (перебування) або про відмову у реєстрації місця проживання (перебування) особи.
Згідно з п.п. 3 п. 87 Порядку, орган реєстрації відмовляє в декларуванні/реєстрації місця проживання (перебування), знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі, коли особа не подала або подала не в повному обсязі необхідні документи або відомості.
Зважаючи на те, що позивачка ОСОБА_1 не в повному обсязі подала документи до Центру надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві для передачі на розгляд по суті до Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, а саме не надала письмової згоди батька на реєстрацію місця проживання дитини за іншою адресою, то відмова у здійсненні такої реєстрації є обґрунтованою та законною.
При цьому, за відсутності письмової згоди батька на реєстрацію неповнолітньої дитини позивач позбавлена можливості зареєструвати місце проживання дитини за іншою адресою, за якою має бажання зареєструватися сама.
Суд зважає на принцип «забезпечення якнайкращих інтересів дитини», який закріплений у Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року №44/25, ратифікованій Україною 27 лютого 1991 року, який вимагає, щоб в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділялась якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Так Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що Конвенція покликана гарантувати не теоретичні чи ілюзорні права, а права практичні та ефективні (справа "Байт і Кеннеді проти Німеччини (п.67), "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам II, проти Німеччини" (п.45).
Таким чином, оскільки неможливість реєстрації місця проживання неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за фактичним місцем проживання його матері, суперечить інтересам дитини та суттєво обмежує реалізацію її прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на охорону здоров'я та соціальний захист, суд вважає, що вимоги про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька підлягають задоволенню.
З урахуванням того, що суд виходить з пріоритету інтересів дитини та їх найкращого забезпечення, враховуючи обставини справи та встановлений законом порядок реєстрації місця проживання дітей до 18 років, на переконання суду обраний позивачем спосіб захисту є ефективним способом захисту прав дитини. При цьому, суд враховує, що позивачці було відмовлено у перереєстрації місця проживання малолітнього сина не Центром надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві, а суб'єктом надання адміністративної послуги, Відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, тому саме їм необхідно надати дозвіл здійснити перереєстрацію місця проживання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з адреси АДРЕСА_1 на адресу АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.33 Конституції України, ст.11 Закону України «Про охорону дитинства», ст.ст.160,161 Сімейного кодексу України, ст.ст. 141, 206, 263, 265, 273, 280-284, 354 ЦПК України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи Центр надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві, Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація про перереєстрацію місця проживання неповнолітньої дитини без згоди батька - задовольнити.
Надати дозвіл Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації здійснити перереєстрацію місця проживання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з адреси АДРЕСА_1 на адресу АДРЕСА_2 , без згоди батька.
Стягнути з відповідача ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Бобровицький районний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце реєстрації АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Третя особа - Центр надання адміністративних послуг Оболонської РДА в м. Києві, місце знаходження м. Київ вул. Левка Лук'яненка, 16, Код ЄДРПОУ 42436885.
Третя особа - Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація, місце знаходження м. Київ вул. Левка Лук'яненка, 2-Д, Код ЄДРПОУ 37445484.
Суддя Бобровицького районного суду Н. О. Булига