Іменем України
09 лютого 2026 року
м. Харків
справа № 610/1790/24
провадження № 22-ц/818/444/26
Харківський апеляційний суд у складі:
Головуючого: Пилипчук Н.П.
суддів: Мальованого Ю.М., Яцини В.Б.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу та витрат, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» на рішення Слобідського районного суду м.Харкова від 23 червня 2025 року у складі судді Зелінської І.В.,
У листопаді 2024 року ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просило стягнути на свою користь вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 12 022, 38 грн, витрати пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ і проведенням експертизи лічильника газу у розмірі 5 526,78 грн та судового збору у розмірі 3028 грн.
Позовна заява мотивована тим, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» надає ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . 08.09.2023 року відповідачем було підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу за вказаною адресою. 21.11.2023 року за вищезазначеною адресою представниками Чугуївського УЕГГ Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було виявлено порушення, визначене пп. 3 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), про що складено Акт про порушення №000475 з причини ознак порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму або порушень у роботі лічильника, який було складено у присутності сестри споживача ОСОБА_2 .. Окрім того, споживачу було повідомлено про дату та час проведення засідання комісії з розгляду Актів про порушення (о 10 год. 00 хв., 27.12.2023 року), а також адресу, за якою йому необхідно прибути для проведення експертизи. 21.11.2023 року додатком до Акту про порушення №000475 було складено Акт про виявлення порушення №000475 та Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (Протокол про направлення ЗВТ на експертизу) №000475, Акт про демонтаж ПЛГ. Відповідно до цих документів було демонтовано для проведення експертизи побутовий лічильник газу Gallus-2000, G-4 зав. №01474164, запаковано та опломбовано до сейфпакету №10098727. Окрім того споживачу було повідомлено про дату та час проведення експертизи, а також адресу, за якою їй необхідно прибути для проведення експертизи (30.11.2023 року об 11 год. 00 хв.). За результатом експертизи лічильника газу (акт №287 від 30.11.2023 року) було підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника. Експертизою було встановлено підрив скла відлікового пристрою, механічні пошкодження між склом та корпусом відлікового пристрою, існує доступ до відлікових барабанів відлікового пристрою, що надає можливість для викривлення даних обліку природного газу. ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/30119 від 30.11.2023 року.
27.12.2023 року комісією «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» у зв'язку з наданням не повного пакету документів було прийнято рішення перенести розгляд акта про порушення на наступне засідання, яке відбудеться 26.01.2024 року о 10 год. 00 хв..
Комісією з розгляду актів про порушення ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» 26.01.2024 року розглянуто акт про порушення №000475 від 21.11.2023 року та визнано його таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС та прийнято рішення про донарахування об'ємів не облікованого природного газу з 01.07.2023 року по 21.11.2023 року за цінами закупівлі природного газу для ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», які діяли у зазначений період. Вартість донарахованих об'ємів складає 12 022, 38 грн.
Рішенням Слобідського районного суду м.Харкова від 23 червня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просило рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, суд не повно встановив обставини у справі та дійшов помилкового висновку про недоведеність позовних вимог. Вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника, що призвело до викривлення даних обліку природного газу. Неприйняття до уваги акту № 287 висновку експертизи лічильника від 30.11.2023р. судом першої інстанції є необґрунтованим, оскільки вказаним актом доводиться викривлення даних обліку природного газу, а тому надані позивачем докази доводять наявність підстав для нарахування вартості необлікованого обсягу природного газу. Також суд першої інстанції не взяв до уваги те, що за результатами експертизи вбачається, що згідно акту експертизи лічильника газу № 287 від 30.11.2023р. встановлено “підрив скла відлікового пристрою, механічні пошкодження між склом та корпусом відлікового пристрою, існує доступ до відлікових барабанів відлікового пристрою, що надає можливість для викривлення даних обліку природного газу.» Висновок комісії: несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, що призводить до викривлення даних обліку газу, лічильник визнано непридатним до застосування. Вказані порушення можуть перешкоджати роботі лічильника або впливати на його функціонування. Крім того, відповідач факт несанкціонованого втручання у належний їй прилад обліку газу належними доказами не спростував.
Представником відповідача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому вважає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Стверджує, що переконливих даних та доказів, що існуюча ймовірність (можливість) викривлення даних обліку природного газу була використана відповідачкою (споживачем) для реального позаоблікового використання природного газу, під час розгляду справи не встановлено.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦПК України, апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
За таких обставин, апеляційний розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, відповідно до приписів ч. 13 ст. 7 ЦПК України, якою передбачено, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи і у такому випадку судове засідання не проводиться.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» не доведено того, що виявлені механічні пошкодження лічильника пов'язані з втручанням в його роботу, яке впливало б на результати вимірювання та призводило б до викривлення даних обліку природного газу. Належні, достатні та допустимі докази вчинення відповідачем такого порушення як несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) у матеріалах справи відсутні. Позивачем не доведено наявності усіх складових цього правопорушення, зокрема, наслідків (викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та діями відповідача).
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду виходячи з наступного.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» надає послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .
08.09.2023 року ОСОБА_1 підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природнього газу (для побутового споживача) до вказаного приватного будинку.
Працівником ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» після огляду газового лічильника 21.11.2023 року виявлено порушення п.п. 1.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних системи, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), за результатами чого складено акт про порушення №000475 та акт про виявлені порушення №000475 У вказаних актах зазначено, що є ознаки порушення конструкції лічильника та на лічильнику присутні ознаки пошкодження конструкції, пошкодження захисного скла суматора.
Відповідно до акту №000475 від 21.11.2023 року про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи та Акту про демонтаж ПЛГ, лічильник газу споживача демонтовано для направлення на експертизу. Відповідно до цих документів, ЗВТ споживача було демонтовано для проведення експертизи побутовий лічильник газу Gallus-2000, G-4 зав. №01474164, запаковано та опломбовано до сейфпакету №10098727.
Згідно акту експертизи лічильника газу № 287 від 30.11.2023 року за результатами зовнішнього огляду лічильника газу встановлено цілісність заводської пломби та повірчого тавра, підрив скла відлікового пристрою, механічні пошкодження між склом та корпусом відлікового пристрою, існує доступ до відлікових барабанів відлікового пристрою, що надає можливість для викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до довідки ДП «УКРМЕТРТЕСТАНДАРТ» про непридатність засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/30119 встановлено невідповідність відлікового пристрою вимогам ЕД.
27.12.2023 року на виконання п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу «Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу засідання комісії ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з приводу виявленого порушення вимог Кодексу газорозподільних систем не відбулося та розгляд акту про порушення перенесений на 26.01.2024 року, про що був складений протокол та направлений на адресу відповідача.
Чугуївським УЕГГ ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було направлено запрошення відповідача на засідання комісії з розгляду актів про порушення, яке відбулося 26.01.2024 року о 10 год. 00 хв.
Комісією з розгляду актів про порушення ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» 26.01.2024 року розглянуто акт про порушення №000475 від 21.11.2023 року та визнано його таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС та прийнято рішення про донарахування об'ємів не облікованого природного газу з 01.07.2023 року по 21.11.2023 року за цінами закупівлі природного газу для ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», які діяли у зазначений період. Вартість донарахованих об'ємів складає 12 022, 38 грн., про що свідчить наданий протокол засідання комісії №11/01 від 26.01.2024 року.
Комісією газорозподільного підприємства проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості за період з 01.07.2023 року по 21.11.2023 року, в обсязі 1620, 27 м2 за цінами закупівлі природного газу для ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», які діяли у зазначений період у розмірі 12 022, 38 грн.; про що складено акт-розрахунок від 26.01.2024 року.
Також, ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» складено розрахунок витрат проведення експертизи лічильника природного газу, за яким всього по розрахунку 5 526, 78 грн.
Судом також встановлено, що позивачем на адресу відповідача була направлена вимога про сплату боргу.
Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Кодексом ГРС визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначено правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор газорозподільної системи та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного вузла обліку природного газу та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного вузла обліку природного газу та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним вузлом обліку природного газу, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Оператор газорозподільної системи повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
За приписами пункту 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах побутових споживачів (населенню) регламентується главою 8 розділу X Кодексу ГРС.
Згідно з пунктом 7 глави 8 розділу X Кодексу ГРС до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення оператор газорозподільної системи має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора газорозподільної системи (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.
Пунктом 7 розділу 9 розділу X Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного вузла обліку природного газу чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник оператора газорозподільної системи на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Пунктом 3.1.3 Положення № 619 встановлено, що лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.
За змістом пункту 3.2.2 Положення № 619 у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках та підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи (абзац перший пункту 3.2.4 Положення № 619).
Пунктом 2.1 Положення № 619 визначено, що експертиза лічильника газу - комплекс дій, які проводяться з метою установлення придатності лічильника газу до застосування у разі сумніву в цьому споживача або постачальника газу.
Згідно з пунктом 3.3.1 Положення № 619 експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи (пункт 3.3.2 Положення № 619).
За підпунктами 3.3.3.1-3.3.3.2 Положення № 619 експертиза лічильника здійснюється у такій послідовності. Комісія проводить зовнішній огляд лічильника газу на предмет відповідності фактичного стану лічильника ознакам, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу. Результати огляду заносять до акту експертизи лічильника газу. Форму акту експертизи лічильника газу наведено в додатку 3. Акт експертизи складається у трьох примірниках - по одному примірнику для споживача, газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Після зовнішнього огляду комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених в акті про зняття лічильника газу; цілісність заводського та повірчого тавра на лічильнику газу; цілісність відлікового механізму та корпусу лічильника газу; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника газу; наявність сторонніх предметів у середині лічильника газу; відповідність маркування лічильника газу нормативно-технічній документації.
Відповідно до підпункту 3.3.3 Положення № 619 після виконання робіт, зазначених у підпунктах 3.3.3.1 та 3.3.3.2 цього Положення, проводиться його позачергова повірка згідно з ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення».
Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, визначені главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРС. Зокрема, підпунктом 3 пункту 1 цієї глави встановлено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного вузла обліку природного газу, зокрема лічильника газу).
Пунктами 1, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора газорозподільної системи складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Згідно з абзацом першим пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення оператором газорозподільної системи пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Положення наведеного пункту прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Такі правові висновки викладено в постановах Верховного Суду у складі колегій суддів Касаційного господарського суду від 31 липня 2019 року у справі № 904/4030/18, від 05 листопада 2019 року у справі № 922/137/19, від 28 грудня 2019 року у справі № 911/721/19, від 12 березня 2020 року у справі № 920/1217/16, від 26 червня 2020 року у справі № 911/720/19, від 08 вересня 2020 року у справі № 922/4351/19, від 03 листопада 2020 року у справі № 908/554/19, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 11 жовтня 2021 року у справі № 646/6354/19.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).
Згідно з частиною першою статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
За правилами статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до правової позиції, яка викладена у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2021 року у справі №903/160/21 та підтримана постановою Верховного Суду від 25 січня 2023 року у справі № 903/160/21, сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ), вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та, відповідно, є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу.
Матеріали справи свідчать про те, що за результатами експертизи лічильника газу споживача ОСОБА_1 встановлено: підрив скла відлікового пристрою, механічні пошкодження між склом та корпусом відлікового пристрою, існує доступ до відлікових барабанів відлікового пристрою, що надає можливість для викривлення даних обліку природного газу. (а.с. 16)
Згідно висновку комісії, викладеного в акті №287 від 30.11.2023, встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника.
Як вбачається із довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/30119 від 30 листопада 2023 року, лічильник газу Gallus 2000 G-4 № 01474164 не відповідає вимогам п.п. 11.1 ДСТУ 9035:2020 «Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку» та визнаний непридатним. (а.с. 17)
Відтак, матеріали справи містять належні та допустимі докази, які свідчать про здійснення несанкціонованого втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції не в повній мірі дослідив обставини справи та наявні у справі докази, не надав їм належну оцінку, не з'ясував належним чином фактичні обставини справи щодо заявлених вимог, неправильно застосував норми матеріального права.
З огляду на зазначене судова колегія вважає, що наведені апелянтом доводи є обґрунтованими, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
За правилами ст. 141 ЦПК України з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» підлягає стягненню 3 028,00 грн. судового збору за подання позовної заяви та 3633,60 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.367,374,376,381 - 384 ЦПК України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» - задовольнити.
Рішення Слобідського районного суду м.Харкова від 23 червня 2025 року- скасувати та ухвалити нове судове рішення.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу та витрат, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» суму заборгованості в розмірі 17549,16 грн., з яких: 12022,38 грн. - вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природнього газу і 5526,78 грн. - вартість експертизи побутового лічильника.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» 3 028,00 грн. судового збору за подання позовної заяви та 3633,60 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів у випадках, передбачених статтею 389 Цивільного процесуального кодексу України.
Головуючий Н.П. Пилипчук
Судді В.Б. Яцина
Ю.М. Мальований