Постанова від 05.02.2026 по справі 761/1066/26

Справа № 761/1066/26

Провадження № 3/761/1003/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Волошин Василь Олександрович розглянувши матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

15 січня 2026р. до Шевченківського районного суду м. Києва від Національного агентства з питань запобігання корупції надійшли протоколи про адміністративне правопорушення № 50-33/1332, № 50-33/1333, відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП.

Протоколами автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 15 січня 2026р., визначено головуючого суддю Волошина В.О., якому 28 січня 2026р. були передані матеріали справи про адміністративне правопорушення справа № 761/1066/26 (провадження № 3/761/1003/2026); справа № 761/1068/26 (провадження № 3/761/1004/2026).

Постановою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 05 лютого 2026р. об'єднано в одне провадження матеріали справи про адміністративне правопорушення справа № 761/1066/26 (провадження № 3/761/1003/2026) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.212-21 КУпАП та матеріали справи про адміністративне правопорушення №761/1068/26 (провадження № 3/761/1004/2026) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП; присвоєно загальний номер справи №761/1066/26 (провадження №3/761/1003/2026).

Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 вважає, що справа підлягає поверненню органу, який склав протоколи для дооформлення, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Так, згідно з положеннями КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, доповнювати його чи уточнювати.

Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.

Європейський суд з прав людини зробив висновок, що, у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.

Як вбачається зі змісту протоколів про адміністративне правопорушення № 50-33/1332, № 50-33/1332 від 26 грудня 2025р. ОСОБА_1 , будучи уповноваженою особою політичної партії «Нова політика», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IІ і ІІІ квартал 2025р., строк подання відповідно до 09 серпня та 09 листопада 2025р.

Так, згідно з ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які, у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Відповідно до п. п. 3, 4 розділу III Порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19 лютого 2021р. № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021р. № 507/36129 (далі - Порядок), - політична партія подає до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ, ІІІ квартал 2025р. до 09 серпня та 09 листопада 2025р. відповідно.

Положеннями, передбаченими ч. 20 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Водночас, відповідно до списків партій, які не подали відповідні звіти за IІ, ІІІ квартал 2025р., оприлюднених на офіційному вебсайті Національного агентства, політична партія «Нова політика» не подала такий звіт.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинені адміністративного правопорушення не визнав, зазначивши, що йому не було відомо про визначення його, як уповноваженої особи, відповідальної за подання звітів до Національного агентства з запобігання корупції, відповідне рішення йому не доведено до відома. Під час розгляду суддею Шевченківського районного суду м. Києва справи про адміністративне правопорушення № 761/28424/25 (провадження № 3/761/5962/2025) він дізнався про рішення № 1 від 17 березня 2025р., яким йому було доручено вчинити необхідні процесуальні дії для подання відповідних звітів до Національного агентства з питань запобігання корупції, при цьому звертав увагу суду, що постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 10 жовтня 2025р., яка набрала законної сили, по справі № 761/28424/25 (провадження № 3/761/5962/2025) провадження по справі, щодо його притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП було закрито, за відсутністю складу адміністративного правопорушення, та встановлено судом не доведення до його відома про вищезазначене рішення Політичної ради партії.

Крім того, в судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив суду, що ним в порядку адміністративного судочинства подано адміністративний позов до суду про оскарження рішення № 1 від 17 березня 2025р.

Таким чином, з урахуванням того, що вищезгадані обставини мають значення для правильного вирішення справи, суд, відповідно до ст. 256 КУпАП, вважає за необхідне повернути адміністративний матеріал за ст. 212-21 КУпАП (протоколи про адміністративне правопорушення № 50-33/1332, № 50-33/1332 від 26 грудня 2025р.), відносно ОСОБА_1 для додаткової перевірки стосовно обставин, які викладені вище та надання суду відомостей про ознайомлення (доведення до відома) ОСОБА_1 з рішенням № 1 Політичної ради партії від 17 березня 2025р.

Керуючись ст. 283 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення справа № 761/1066/26, провадження № 3/761/1003/2026 (протоколи про адміністративне правопорушення № 50-33/1332, № 50-33/1332 від 26 грудня 2025р.), за ст. 212-21 КУпАП, направити до Національного агентства з питань запобігання корупції для дооформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: