Постанова від 09.02.2026 по справі 757/1444/26-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/1444/26-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2026 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І.,

за участю секретаря судових засідань Слободяна В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення відносно,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Маньківка, Черкаської області, українки, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

Учасники судового провадження:

прокурор Козачок В.В., особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 24.12.2025 за № 1190, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду провідного інспектора Печерського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області, будучи посадовою особою державного органу, відповідно до підпункту «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції, являючись суб?єктом декларування та суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», 07.03.2024 припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 07.10.2025 о 19:57 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 24.12.2025 за № 1191, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду провідного інспектора Печерського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області, будучи посадовою особою державного органу, відповідно до підпункту «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб?єктом декларування та суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, 10.10.2025 о 17:41 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 24.12.2025 за № 1192, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду провідного інспектора Печерського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області, будучи посадовою особою державного органу, відповідно до підпункту «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб?єктом декларування та суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», 07.03.2024 припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 10.10.2025 о 18:32 несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор здійснюючи нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів, зокрема дій Управління стратегічних розслідувань в м. Києві при провадженні в цій справі, своїм висновком вважала що існують обґрунтовані підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та просила призначити їй стягнення у виді штрафу.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнала, суду пояснила, що їй не було відомо про те, що на неї, як посадову особу, поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, що вона є суб'єктом декларування. Пояснила, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, а також особи, яка припиняє таку діяльність подала одразу, як їй стало відомо про такий обов'язок. Крім цього, клопотала про закриття провадження у справі, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення. Як на підставу для закриття провадження у справі, ОСОБА_1 зазначила, що підставою для складання протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо неї стала постанова старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів проти довкілля слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві Зимовець І.В. від 27.10.2025 про закриття кримінального провадження № 12025100000001128 від 09.09.2025, у зв'язку із встановленням відсутності в її діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України. За такого, ОСОБА_1 зазначила про закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення трьох місячного строку, передбаченого ст. 38 КУпАП, враховуючи закриття кримінального провадження.

Вислухавши висновок прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього документи, суд дійшов наступних висновків.

Так, відповідно до наказу Державної установи «Центр пробації» від 28.02.2023 за № 390/к «Про особовий склад», ОСОБА_1 призначено на посаду провідного інспектора Печерського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області з 08.05.2023.

Наказом Державної установи «Центр пробації» від 28.02.2024 за № 129/к «Про кадрові питання» ОСОБА_1 провідного інспектора Печерського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області звільнено на підставі ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням) 07.03.2024.

Згідно з абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» державний орган - це орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб?єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.

Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 03.01.2023 № 200-03/98-23 адресованого до Державної установи «Центр пробації», Державна установа «Центр пробації» в межах компетенції реалізує від імені держави управлінські функції у сфері виконання покарань, а отже є державним органом в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», а його посадові та службові особи - суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону відповідно до підпункту «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Пунктом «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим є суб'єктами на яких поширюється дія даного Закону.

Визначення поняття «посадові особи» та «службові особи» в рамках п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону наведено у пункті 25 розділі II Роз'яснень щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 викладених у «Базі знань» на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Так, під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків) відповідного працівника. До представників влади належать, зокрема, працівники державних органів, які наділені правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості (п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 № 5 «Про судову практику у справах про хабарництво»).

Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-постачальницьких, фінансових відділів і служб, їхніх заступників, керівників відділів підприємств тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Щодо інших працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування або технічні функції, то їх можна визнати посадовими чи службовими особами лише за умови, що разом із цими функціями вони виконують організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції (обов'язки).

Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в»-«г» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Офіційний веб-сайт Державної установи «Центр пробації» (посилання - https://www.probation.gov.ua/) у розділі «Персоналу пробації - До уваги суб?єктів декларування - Корисна інформація» містить інформування, що в апараті обласних філій Центру пробації суб?єктами декларування є начальник філії та його заступник, начальник сектору бухгалтерського обліку та звітності, провідні фахівці (інспектора) та фахівці (інспектор) філії, крім посад провідного фахівця сектору бухгалтерського обліку та звітності, провідних фахівців (фахівця, інспектора) з документального забезпечення (діловода) та кадрової роботи, провідного фахівця філії з питань запобігання корупції, цивільної оборони, мобілізації та охорони праці, а також в галузі інформаційних технологій, оскільки в їх посадові обов?язки не входять завдання та функції уповноважених органів з питань пробації в сфері виконання покарань та здійсненням нагляду за засудженими.

Відповідно до посадової інструкції провідного інспектора Печерського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області до його завдань та обов'язків входить, у тому числі, складання та забезпечення складання працівниками відділу протоколів про адміністративні правопорушення стосовно осіб, які ухиляються від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, відповідно до ст. 183-2 КУпАП та п. 2 розділу І Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення посадовими особами уповноважених органів з питань пробації, затвердженої наказом Міністерства юстиції від 17.08.2018 № 2702/5, та подання разом з іншими матеріалами до суду для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності.

Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду провідного інспектора Печерського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області, будучи посадовою особою Державної установи «Центр пробації», є суб?єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом декларування та суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією.

Абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.

Відповідно до розділу II вказаного порядку суб?єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Пунктом 1 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 N? 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і на даний час.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.

Абзацом 4 частини 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Таким чином, 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених ч.ч. 7 - 14 ст. 45 цього Закону).

Отже, ОСОБА_1 , була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті до 31.03.2024. Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік, лише 10.10.2025 о 17:41, а отже несвоєчасно.

Крім того, ОСОБА_1 , 07.03.2024 припинивши діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік (після звільнення) шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті до 00 годин 00 хвилин 01.04.2025. Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік (після звільнення), лише 07.10.2025 о 19:57, а отже несвоєчасно.

Також, ОСОБА_1 , 07.03.2024 припинивши діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті до 23 годин 59 хвилин 06.04.2024. Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за вказаний період, лише 10.10.2025 о 18:32, а отже несвоєчасно.

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які ОСОБА_1 вчиняла за період з 31.12.2023 по 10.11.2025, остання розпочала роботу по заповненню/перегляду розділів лише 07.10.2025. Дата реєстрації у Реєстрі 07.10.2025.

За ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пояснюючи несвоєчасність подання указаних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 зазначила, що не була обізнана з вимогами щодо свого обов'язку подання декларації та була впевнена, що її посада провідний інспектор не підпадає під посаду службової особи. Також вона не усвідомлювала, що неподання нею декларації може призвести до порушення законодавства та відповідальності.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 та 2024 роки, а також декларацію особи, яка припиняє таку діяльність (при звільненні).

Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання декларацій судом не встановлено.

Оцінивши наведені докази в їх сукупності, відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин подала декларації особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 та 2024 роки, а також декларацію особи яка припиняє таку діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Водночас, суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про закінчення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП, з огляду на наступне.

Так, положеннями ст. 38 КУпАП регламентовано строки накладення адміністративного стягнення.

Згідно із ч. 11 ст. 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Натомість, зі змісту вказаної норми статті убачається, що зазначений тримісячний строк є загальним.

Водночас ч. 4 ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Отже, для пов'язаних з корупцією правопорушень законодавець передбачив спеціальний строк накладення адміністративного стягнення, а тому враховуючи виявлення правопорушення 22.04.2025, закриття кримінального провадження 27.10.2025, а також складення протоколу про адміністративне правопорушення 24.12.2025, спеціальний двох річний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч. 4 ст. 38 КУпАП не закінчився.

За такого, суд не вбачає підстав для закриття провадження з обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

При накладенні стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь її вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та вважає за доцільне застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Керуючись ст.ст. 172-6, 275-280, 283-287 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Роз'яснюється, що в разі не сплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Київського апеляційного суду через районний суд, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Світлана ГРЕЧАНА