про відкриття касаційного провадження
10 лютого 2026 року
м. Київ
справа №600/5948/24-а
адміністративне провадження №К/990/55774/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Коваленко Н.В.,
суддів: Берназюка Я.О., Стеценка С.Г.,
перевіривши касаційну скаргу Чернівецької міської ради на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2025 у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» звернулося до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, в якому просило:
- визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 розташованої м. Чернівці, вулиця лейтенанта Маланчука Олександра, 40, площею 1,8017 га.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.09.2025, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2025, позов задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо здійснення 28.11.2023 державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07);
- скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, 40, м. Чернівці з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Чернівецька міська рада звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою.
Ухвалою Верховного Суду від 15.01.2026 касаційну скаргу залишено без руху. Скаржнику встановлено десятиденний строк з дня вручення копії ухвали для усунення недоліків касаційної скарги шляхом зазначення обґрунтувань підстав касаційного оскарження відповідно до частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
На виконання вимог ухвали Верховного Суду від 15.01.2026 скаржником подано касаційну скаргу в новій редакції.
Вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження, Верховний Суд зазначає таке.
Розгляд справи в суді першої інстанції здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини першої та четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Приписами частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу.
За правилами пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження) не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Підставою касаційного оскарження скаржник зазначає пункт 1 частини четвертої та підпункти «а», «б» та «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Вважає, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, дана справа становить значний суспільний інтерес та має виняткове значення для особи, яка подає касаційну скаргу. Вказує, що заявник позбавлений можливості спростувати обставини справи, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи.
Аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з встановленими в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами та наданою їм правовою оцінкою дають підстави для висновку про наявність в цьому випадку обставин, наведених у підпунктах «а», «б» та «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обґрунтовуючи підстави для касаційного оскарження судових рішень, скаржник зазначає, що відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу. Пунктом 4 частини третьої статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд, якщо суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов'язки осіб, які не були залучені до участі у справі.
Крім того, скаржник вказує, що відповідно до частини шостої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, має право подати касаційну скаргу на судове рішення лише після його перегляду в апеляційному порядку за її апеляційною скаргою, крім випадку, коли судове рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов'язки такої особи було ухвалено безпосередньо судом апеляційної інстанції. У разі відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою особи, яка не брала участі у справі, але суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, така особа користується процесуальними правами і несе процесуальні обов'язки учасника справи.
Скаржник звертає увагу, що ухвалюючи оскаржувані рішення суди першої та апеляційної інстанції грубо порушили норми процесуального права, оскільки здійснюючи розгляд справи та ухвалюючи рішення скасували державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:38:001:0105 за адресою: вул. лейтенанта Олександра Маланчука, м. Чернівці, власником якої є Чернівецька міська рада, проте не залучили орган місцевого самоврядування до участі у справі.
Отже, аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з встановленими в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій обставинами та наданою їм правовою оцінкою дають підстави для висновку про наявність обставин, визначених пунктом 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, що в свою чергу є підставою для відкриття касаційного провадження для здійснення судом належної оцінки та перевірки доводів, наведених скаржником на підставі доказів, які містяться у матеріалах справи.
Касаційна скарга відповідає вимогам статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням установленого процесуальним законом строку на касаційне оскарження, підстави для повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження, відсутні.
Керуючись статтями 328, 329, 330, 334 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Чернівецької міської ради на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2025 у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Буддеталь» до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій.
Витребувати з Чернівецького окружного адміністративного суду № 600/5948/24-а.
Надіслати учасникам справи копії цієї ухвали разом із копіями касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Встановити строк для подачі відзиву на касаційну скаргу - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не оскаржується.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя С.Г. Стеценко